Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 207

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Potrzeby człowieka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W niniejszej pracy przedstawiono: wybór cech reprezentantów, analizę współzależnosci między grupami cech, analizę empiryczną. Do badań wybrano 51 cech, ograniczając się przy tym do cech ilościowych.
2
Content available remote Doskonalenie się a medytacja
100%
Medytacja jest procesem rozwijania świadomości, coraz bardziej adekwatnego rozumienia rzeczywistości, stawiania się coraz bardziej przytomnym. Jej celem jest wybudzanie ze snu, który człowiek sam tworzy poprzez projekcje, niewłaściwe rozumienie, uwarunkowane ujmowanie i mechaniczną percepcję. Aby techniki medytacyjne były skuteczne i umożliwiały doskonalenie siebie, praktykująca osoba powinna pamiętać o tych celach medytacji i stale korygować swoje rozumienie praktyki zgodnie z nimi. W artykule omówiono dwa obszary snu, z których medytacja powinna wybudzać: wykonywanie praktyki oraz rozpoznawanie rzeczywistości. Pierwszy obszar silnie wiąże się z myleniem medytacji, która jest procesem wewnętrznym, z jej zewnętrznym przejawem, jakim jest technika medytacyjna. Drugi obszar dotyczy między innymi utrzymywanego obrazu świata, który wyznacza rozumienie tego, co realne oraz staje się podstawą funkcjonowania. Wyznaczają one konieczne pola pracy przy doskonaleniu samego siebie. (abstrakt oryginalny)
Jeśli człowiek jest uznawany za najważniejszy zasób w przedsiębiorstwie, to oczywista jest troska o jak najlepszą jakość kadr, w tym także system jej doskonalenia. W sytuacji coraz częstszego postrzegania funkcji zakupów jako strategicznego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa istotna staje się odpowiedź na pytanie, jakie powinny być kryteria rekrutacji nowych pracowników, jakie umiejętności obecnych pracowników powinny być doskonalone, jak konstruować ich ścieżki kariery. Edukacja kadr związanych z obszarem zarządzania zakupami i zarządzania łańcuchem dostaw jest przedmiotem badań CAPS Research. Artykuł zawiera najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań.
4
100%
Pomiędzy sytuacją społeczno-gospodarczą kraju i świata a poziomem zaspokojenia potrzeb konsumentów występują związki przyczynowo-skutkowe. Powiązania te nie mają charakteru bezpośredniego, lecz pośredni. Do głównych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych określanych mianem "nowych" zaliczyć można m.in. kryzys gospodarczy oraz procesy globalizacyjne. Aktualny poziom zaspokojenia potrzeb polskich konsumentów jest efektem przemian, jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat, przede wszystkim tych, które dokonały się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jest on także efektem nowych zachowań i zmian w mentalności konsumentów wynikających z jego otwarcia na świat i przyswajania wzorców konsumpcji realizowanych w krajach wyżej rozwiniętych.(abstrakt autora)
Potrzeby człowieka podstawą wszelkich rozważań i działań. Celem działań jest zaspokojenie potrzeb. Pierwotność i krotność przemieszczania. Przedmiot działania i wymagania powodujące ukierunkowanie lub zaniechanie działania. Podstawa przeciwdziałania ujemnym skutkom działania człowieka i sił przyrody. Definicja pojęcia podatność. Podatność początkiem działań. Liczność działań w logistyce. Brak jednoznaczności pojęć: cecha i właściwość, podatność, proces przemieszczania lub transportowy albo ładunkowy. Istota przetwarzania w transporcie. Zasadność stosowania pojęcia przedmiot działania.(abstrakt oryginalny)
Problematyka potrzeb człowieka staje się coraz ważniejszym elementem programowania przedsięwzięć gospodarczych. Można zaobserwować wzmożone zainteresowanie potrzebami i mechanizmem ich powstawania także ze strony nauk ekonomicznych, spowodowane koniecznością odejścia od tradycyjnego dla ekonomii zakresu analizy zjawisk zachodzących w procesie konsumpcji. W artykule wykazano konieczność powiązania rozważań ekonomicznych z osiągnięciami nauk psychologicznych i biologicznych w tym zakresie. Autor przedstawił w nim pojęcie, źródła i mechanizm powstawania potrzeb ze szczególnym uwzględnieniem aspektów biologicznych. W wyniku przeprowadzonych rozważań autorka proponuje przedstawienie całości potrzeb człowieka jako systemu złożonego z współzależnych elementów.(abstrakt oryginalny)
Jedną z istotnych funkcji marketingu terytorialnego jest identyfikacja oraz zaspokajanie potrzeb mieszkańców danej jednostki terytorialnej. Prowadząc badania, których efektem ma być określenie tych potrzeb, można korzystać z wielu różnych metod i technik. Jedną z nich jest nowoczesna metoda PRA. Celem opracowania jest przedstawienie tej metody (ujęcie teoretyczne) oraz jej wykorzystania w zrealizowanym projekcie niemieckim. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rizika sexualneho spravania v kontexte zdravia
75%
The intention of this paper is to examine the scientific studies that assess needs and support people with intellectual disabilities, regarding their sexual health. In connection with the theme of the author analyzes the selected folders risk sexual behavior with a focus on people with intellectual disabilities and specific group, which in this respect are Roma with intellectual disabilities. Attention to the particular issue of early sexual life, promiscuity and consequences of unsafe sexual behavior, such as the unplanned / unwanted pregnancy and sexually transmitted diseases. In the end of the article represent a praxeological methodological recommendations in the context of health.(original abstract)
W artykule przedstawiono prawne i ekonomiczne podstawy oceny przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Zaprezentowano misję i kryteria oceny przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Autor pokazuje obiektywny i subiektywny pomiar stopnia zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej na przykładzie przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji.
10
Content available remote Turystyka kosmiczna a organizm człowieka
75%
Celem niniejszej pracy jest ukazanie problemów z zakresu fizjologii człowieka pod kątem lotu i przebywania w kosmosie, jak również zwrócenie uwagi na rozwijającą się, formę turystyki kosmicznej poprzez opisanie jej na tle złożoności organizmu ludzkiego i możliwości jego adaptacji. Czy człowiek chce latać w kosmos i dlaczego? Czy narażanie życia jest nieuniknione?(fragment tekstu)
Przybliżono ruch Nowej Ery (New Age) uznany za czwartą falę cywilizacyjną, po trzeciej fali - wiedzy jawnej - opisanej przez A. Tofflera. Fale te są skutkiem naturalnego (genetycznego) mechanizmu rozwoju. Chcąc doznawać na nowo satysfakcji, człowiek stale musi podnosić sobie poprzeczkę.
W niniejszym artykule autorzy opisują problematykę relatywizacji potrzeb klientów w kontekście zachodzących na rynku zmian i skali oddziaływań współczesnego marketingu. Rozważania koncentrują się na ludzkich potrzebach (jako efekt analizy piramidy Maslowa), tzw. spłaszczeniu piramidy oraz rekonfiguracji potrzeb. Omawiana w artykule relatywizacja potrzeb, za którą odpowiedzialność ponosi w znacznej mierze marketing perswazji i kreacji projektowany przez przedsiębiorstwa, powoduje liczne zaburzenia w układzie hierarchicznym potrzeb klientów oraz przekłada się na mechanizm zaspokajania tych potrzeb. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Praca socjalna w społeczeństwie w czasie wojny.
75%
W czasie wojny zawodowa praca socjalna poszerza kierunki, metody i formy pracy, które z jednej strony oparte są na wieloletnim doświadczeniu, w tym międzynarodowym, z drugiej strony fenomen ukraińskiej pracy socjalnej kształtuje się na gruncie moralnego obowiązku, wzajemnego wsparcia, poświęcenia każdego obywatela w połączeniu z aktywnością zawodową specjalistów pracy socjalnej. Ustalono, że główną metodą pracy socjalnej jest praca w społeczeństwie. Ważnym przejawem pracy socjalnej w społeczeństwie jest spontaniczne łączenie dobroczynności przez zwykłych obywateli jako moralnego obowiązku i chęci pracy z działalnością zawodową pracowników socjalnych. To doświadczenie z punktu widzenia fenomenologicznego ukształtowane jest na bazie tradycji ukraińskich, wypracowanych w kryzysie poprzez krytyczne myślenie, pilnych decyzji, oparte na humancentryzmie, entuzjazmie, dobroczynności, nieobojętności i patriotyzmie. Określono, że praca socjalna w społeczeństwie w czasie wojny realizowana jest na czterech poziomach: praca socjalna na poziomie samorządów; praca socjalna na poziomie społeczeństwa terytorialnego; praca socjalna na poziomie instytucji sfery społecznej; praca socjalna na poziomie społeczności. Publiczne organizacje wolontariuszy działają jako partnerzy społeczności terytorialnych. Zgodnie z Ustawą Ukrainy "O usługach socjalnych" sektor niepaństwowy należy do dostawców usług socjalnych. A w tak trudnym dla kraju czasie wolontariusze stanowią osobną grupę dobroczynności: zbierają i dostarczają ubrania, lekarstwa, produkty dla słabszych grup ludności; organizują i osiedlają uchodźców; udzielają pomocy personelowi wojskowemu i ich rodzinom; ułatwiają przemieszczanie się ofiar; zapewniają wszystko, co niezbędne na froncie: dostarczają moskitiery, żywność, odzież wojskową, lekarstwa, inwentarz itp. Z ukraińskich doświadczeń pracy socjalnej wynika, że odrębnym podmiotem pomocy w czasie wojny są obywatele, którzy organizują się w społeczności i zachowują swoje morale w wierze i sprawiedliwości. (abstrakt oryginalny)
Grupę potrzeb zdrowotnych reprezentuje 12 zmiennych efektywnościowych, odnoszących się bezpośrednio do sytuacji zdrowotnej społeczeństwa oraz 7 zmiennych infrastrukturalnych, charakteryzujących kadrowe i materialnej zabezpieczenie służby zdrowia. W stosunku do ubiegłych lat, zestaw zmiennych nie uległ zmianie, co wynikało z konieczności zapewnienia porównywalności wyników w czasie i z trudności, a praktycznie niemożliwości, pozyskania nowych informacji. Powoduje to, oczywiście, niebezpieczeństwo pominięcia w diagnostyce nowych lub nasilających się negatywnych zjawisk w stanie zdrowotnym ludności i w potrzebach służby zdrowia. Szczególnie chodzi o takie zjawiska nie objęte badaniem jak narkomania lub stan zaopatrzenia szpitali w sprzęt medyczny oraz w lekarstwa.
Stopień zaspokojenia potrzeb zagospodarowania materialnego opisano w prowadzonym badaniu przez 8 zmiennych typu efektywnościowego oraz 10 zmiennych typu infrastrukturalnego. Wszystkie zmienne mają przy tym charakter stymulant. Zmienne typu efektywnościowego określają zasoby dóbr trwałego użytku będąc w posiadaniu gospodarstw domowych (ludności). Natomiast zmienne typu infrastrukturalnego, w omawianym kompleksie grup potrzeb, charakteryzują dostępność zakupu dóbr materialnych oraz dostępność usług naprawczych.
Celem artykułu jest konfrontacja założeń rewaloryzacji pracy z wiedzę na temat systemu potrzeb człowieka, Omówiono dwie główne kategorie potrzeb związanych z rewaloryzacją (potrzeby samorealizacji oraz potrzeby informacyjne). Dokonano również analizy ich rangi i miejsca w ogólnym, hierarchicznym systemie potrzeb współczesnego człowieka. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Consumption as an Active Element of the Economic Process in Contemporary Economy
75%
The goal of the article is to analyse consumption as an active element of the economic process. The considerations aim to show that consumption not so much concludes but rather initiates the economic cycle. Consumption determines the situation of individuals by influencing their work performance, its rate and intellectual efficiency. The satisfaction of needs, collection and allocation of consumption resources leads to specific effects (in this indirect effect of consumption). The considerations highlight that the development of productive forces is not a step process. Rather, it should be smooth and spread over time. (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie roli potrzeb ludzkich w rozwoju kapitału ludzkiego oraz ukazanie ich jako determinanty elastyczności organizacji. Wskazywana zależność przedstawiona została w postaci schematu, który stał się punktem odniesienia dla analizy wpływu wyszczególnionych potrzeb według teorii A. Maslowa na zdolność elastycznego zachowania ludzi w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest identyfikacja istoty i znaczenia zmian struktury potrzeb ludzkich dla rozwoju kapitału ludzkiego. Weryfikacji poddaje się hipotezę: względnie wysoki (rosnący) udział potrzeb samorozwoju i społecznych w strukturze zaspokajania potrzeb ogółem jest warunkiem rozwoju kapitału ludzkiego. Tok przyjętej narracji jest podporządkowany logice dedukcji. Opiera się na podejściu opisowym i oceniającym, studiach polskiej i anglojęzycznej literatury przedmiotu. W warstwie teoretycznej mieszczą się: istota, charakter, wybrane czynniki zmian struktury potrzeb ludzkich. Przedstawione wątki i zagadnienia wskazują, że zmiany struktury potrzeb odbywające się w określonych (zastanych) warunkach, pod wpływem działań podejmowanych przez jednostki, państwo i przedsiębiorstwa, są nośnikiem skutków pozytywnych i negatywnych, jak również szans i zagrożeń dla rozwoju kapitału ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie i analiza teorii oraz definicji potrzeb człowieka, a także kierunków prac nad doborem zestawu wskaźników charakteryzujących poziom i jakość życia ludności. W badaniu zastosowano metodę analizy danych zastanych (ang. desk research). Zastosowano też metodę opisową oraz technikę badania dokumentów i opisu ich treści. Podstawowym materiałem empirycznym były dane statystyczne, głównie wyniki badania budżetów gospodarstw domowych. Okresem badania były lata 2010-2020. Badania wskazały, że prace nad zestawami wskaźników charakteryzujących poziom i jakość życia, ich modyfikowanie oraz doskonalenie w zależności od zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej są niezbędne dla prowadzenia skutecznej polityki spójności. Nadal nie dopracowano się jednej, uniwersalnej definicji pojęcia ani metody badania poziomu i jakości życia ze względu na trudności w określeniu wskaźników oraz zmiennych. Zestaw wskaźników opracował też Główny Urząd Statystyczny. Jest on zbiorem otwartym, który może być modyfikowany i doskonalony w zależności od zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej. Uwzględniane domeny nawiązują do rozwiązań przyjętych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego, ale nie są tożsame. Ostatnio w badaniach poziomu i jakości życia coraz większą wagę przywiązuje się do wskaźników subiektywnych niż obiektywnych. Wskazane jest prowadzenie stałego monitoringu poziomu i jakości życia ludności, co pomoże w uzgadnianiu zestawów wskaźników porównywalnych na różnych poziomach terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.