Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
Artykuł omawia obowiązujące w Polsce od 1997 roku przepisy kodeksu pracy odnośnie czasu pracy, dni wolnych i wynagrodzeń w kontekście norm obowiązujących w Unii Europejskiej.
Śledząc zmiany w zakresie prawa pracy, zastanawiamy się, co przyniesienie rok 2021 oraz w jakim kierunku będzie się zmieniało ustawodawstwo. Proponowane zmiany mają na celu uregulowanie przede wszystkim pracy zdalnej w taki sposób, aby odpowiednie przepisy znalazły się w Kodeksie pracy. Na razie jest to wyłącznie projekt ustawy. Wprowadzono jednak inne zmiany, o których należy wspomnieć. (fragment tekstu)
Autor proponuje wprowadzenie w naszym ustawodawstwie (Kodeks Pracy) nowej formy zatrudnienie - "na 45 procent" i uzasadnia konieczność jej stosowania.
Kodeks pracy i polskie ustawodawstwo w sposób spójny i kompleksowy reguluje kwestie dyskryminacji, równości w zatrudnieniu, a także ochrony określonych grup pracowników (osób w okresie przedemerytalnym, korzystających z uprawnień rodzicielskich, ciężarnych). Rośnie także świadomość nie tylko pracodawców i pracowników, ale i ogółu społeczeństwa co do wagi i konieczności poszanowania zasad tolerancji i akceptacji odmienności. Jednak różnorodność w miejscu pracy to coś więcej niż przestrzeganie przepisów antydyskryminacyjnych czy respektowanie reguł równouprawnienia. (fragment tekstu)
The article is devoted to the subject of non-discrimination regulations during employment in respect of Polish and German law. The thesis examines the legal basis of non-discrimination and equality in employment and occupation with reference to European Union law. Regulations against workplace discrimination are included in primary and secondary sources of European Union legislation. The fundamental regulations for countering discrimination are European directives, which forbid discrimination based on race, ethnic origins, religion, beliefs, disability, age, sexual orientation and other listed grounds for hiring, firing, job advertisements and other terms and conditions of employment. Directives are implemented by the EU member states. According to the Treaty on the Functioning of the European Union they are free to choose the form and methods of implementation in a way that ensures the most effective protection against discrimination. Implementation of the EU anti-discrimination directives in Poland was executed by amending Polish labour law, while Germany decided to transpose them through the establishment of new regulations - the General Equal Treatment Act. The paper presents definitions of different forms of discrimination (e.g. direct, indirect), exceptions to anti-discrimination legislation and other issues related to protection against discrimination in German and Polish law. (original abstract)
Pojęcie interesu różnych podmiotów pojawia się na gruncie nauk prawnych stosunkowo często, lecz rzadko bywa definiowane. Celem pierwszej części niniejszego artykułu jest przedstawienie nowej definicji tego terminu. Drugą część poświęcono natomiast wyłącznie jednemu rodzajowi interesów - interesowi pracodawcy. Opisane w niej zostaną klasyfikacje tego pojęcia na gruncie dorobku doktryny prawa pracy. Padnie także kluczowe pytanie dotyczące tego, jaki rodzaj interesu pracodawcy zasługuje na ochronę. W celu udzielenia na nie odpowiedzi zaproponuję spojrzenie na zagadnienie interesu pracodawcy na dwóch różnych poziomach - w skali mikro oraz skali makro. (fragment tekstu)
W dniach 15-17 września 2010 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się zorganizowana przez Katedrę Prawa Pracy konferencja naukowa zatytułowana "Zbiorowe prawo pracy w XXI w.". Wzięło w niej udział ponad 100 uczestników, w tym goście z zagranicy, przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, a także przedstawiciele lokalnych władz. Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca w tym roku 30. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i co się z tym wiąże 30. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Rok 1980 może być zatem uznany za ponowne narodziny zbiorowego prawa pracy w Polsce. W toku konferencji zostało wygłoszonych kilkanaście referatów, obejmujących różnorodne aspekty zbiorowego prawa pracy, którym towarzyszyła ożywiona dyskusja. Wszystkie wygłoszone referaty opublikowano w książce "Zbiorowe prawo pracy w XXI w.". (abstrakt oryginalny)
Choć definicja mobbingu istnieje w polskim prawie pracy dopiero od ponad dekady, to w świadomości, nie tylko pracowników, lecz także świadomości społecznej mobbing zaistniał już na stałe. W rzeczywistości obraz ten jest jednak daleko zniekształcony od kodeksowych przesłanek mobbingu. (fragment tekstu)
Przypomnijmy, że owocem czteroletnich prac poprzedniej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy byto przedstawienie w końcu 2006 r. ówczesnemu Prezesowi Rady Ministrów projektu Kodeksu pracy oraz projektu Zbiorowego kodeksu pracy. Projekty te nigdy nie zostały przekazane do dalszych prac legislacyjnych. Natomiast po blisko 10 latach została powołana nowa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (por. rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, DzU poz. 1366). Do zadań Komisji, na realizację których zakreślono jej 18 miesięcy, należało opracowanie ko-lejnych projektów ustawy - Kodeks pracy oraz usta-wy - Kodeks zbiorowego prawa pracy, obu wraz z uzasadnieniem. [...] Ponadto należy uwypuklić, że zakończenie prac nad projektem Kodeksu pracy i projektem Kodeksu zbiorowego prawa pracy, będące ukoronowaniem starań uznanych ekspertów nauki prawa pracy, stanowi wielkie święto tej nauki. Najodpowiedniejszą i jedyną godną formą celebracji tego święta powinna jednak być pogłębiona, rzeczowa i rzetelna dyskusja nad przedstawionymi propozycjami. Tego bowiem wymaga dobro nauki, ale przede wszystkim odpowiedzialność i troska o dobro publiczne i dobro jednostki. Należy wszak pamiętać, że prawo pracy dotyka jednej z najbardziej wrażliwych sfer życia współczesnego człowieka, przekłada się na jego poczucie bezpieczeństwa, możliwość samorealizacji i płynącą z tego satysfakcję oraz zakres włączenia do życia społecznego. (fragment tekstu)
Jest faktem notoryjnym, że fraza "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiejnocy" (względnie odwrotnie), którą współczesna polszczyzna zawdzięcza Janowi Tadeuszowi Stanisławskiemu, stała się synonimem nierozwiązywalnego sporu. Proponuję jednak pochylić się w perspektywie naukowej nad hipotezami badawczymi wyrażonymi w dwóch wersjach tej formuły. Konkluzja, ewentualnie wnioski cząstkowe (gdyby niemożliwe okazało się - co należy uznać za wysoce prawdopodobne - udzielenie definitywnej odpowiedzi) mają posłużyć jako punkt wyjścia do konfrontacji z niektórymi instytucjami prawnymi uregulowanymi w dziale szóstym ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy oraz zastanowienia się nad ich znaczeniem dla prawa pracy - zwłaszcza de lege ferenda. (fragment tekstu)
Autorka referuje najnowszy judykat Sądu Najwyższego dotyczący zagadnienia formy oświadczeń woli (wiedzy) w prawie pracy, w którym Sąd Najwyższy po raz pierwszy odniósł się wprost do możliwości stosowania do oświadczeń stron stosunku pracy formy dokumentowej (art. 772 k.c.). (abstrakt oryginalny)
W komunikacie przedstawiono osobę i dorobek Zbigniewa Salwy - twórcy tzw. warszawskiej szkoły prawa pracy. Tekst ten powstał w związku z konferencją naukową zorganizowaną 21 marca 2013 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pretekstem do jej zorganizowania była piąta rocznica śmierci Profesora.
Potrzeba komparatystycznego badania prawa pracy nie jest nowa, wydaje się jednak, że ta metoda badawcza zyskała na znaczeniu w momencie jednoczenia się państw europejskich, działających obecnie jako Unia Europejska. Rozszerzanie zasięgu prawotwórczego Unii Europejskiej pozwala badać prawo pracy również na płaszczyźnie jego ujednolicania oraz wpływu instytucji stanowionych przez prawo unijne na prawodawstwa krajów członkowskich oraz tych, które wciąż pozostają niezrzeszone. Niezastąpionym wzbogaceniem prowadzonych badań jest odwoływanie się do doświadczeń innych porządków prawnych, przyjętych przez nie rozwiązań oraz mechanizmów funkcjonowania różnych instytucji prawnych. Współczesne zdobycze techniki, szczególnie Internet, oraz względna łatwość podróżowania pozwalają znacznie szybciej niż kiedyś docierać zarówno do źródeł prawa innych państw, jak i do znawców tychże praw Wszystko to ułatwia prowadzenie badań naukowych o charakterze komparatystycznym. W celu poszerzenia perspektyw ścisłej międzynarodowej kooperacji naukowców zajmujących się badaniem prawa pracy powstają sieci umożliwiające współpracę. Siecią zrzeszającą pracywistów z całego świata jest np. Labour Law Research Network (LLRN). Rozmach przedsięwzięcia LLRN jest bardzo duży. Formuła taka wydaje się niezmiernie interesująca i istotna. Jednak nie wyczerpuje wszystkich potrzeb w zakresie pożądanych płaszczyzn ułatwiających komparatystyczne badanie prawa pracy. Powstałą lukę starają się wypełnić założyciele Labour Law Education Society (LLES). (fragment tekstu)
Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw z 26 lipca 2002 r. skłania do refleksji nad kształtem prawodawstwa pracy w Polsce na tle rozwiązań występujących w państwach demokratycznych i jego wpływem na proces transformacji gospodarki.
W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany w prawie pracy w latach 1989-2001, najważniejsze zmiany dokonane w lipcu 2002 r., ekonomiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju prawa pracy w Polsce na tle sytuacji gospodarczo-społecznej oraz tendencje zmian tej dziedziny prawa w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej.
W najnowszej literaturze przedmiotu dość mocno jest forsowana wizja publicznoprawnego charakteru prawa pracy. Pojawiają się także głosy wskazujące na konieczność obrony prywatnoprawnego charakteru prawa pracy. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście należy mówić o potrzebie występowania w obronie prywatnoprawnego charakteru prawa pracy, a przede wszystkim czy w ogóle zasadne jest używanie swoistego zmilitaryzowanego języka, który sugerowałby potencjalną walkę i zwalczające się strony. Autorka wskazuje na istotę podziału systemu prawa na prawo prywatne i publiczne oraz podejmuje próbę ustalenia czym owo prawo pracy jest: czy prawem publicznym, czy prawem prywatnym. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę związaną z wyznaczeniem dopuszczalnej granicy krytyki pracodawcy. Rozważania zostały oparte na dostępnej literaturze przedmiotu, orzecznictwie sądowym oraz przemyśleniach własnych. (abstrakt oryginalny)
Omówienie zmian i nowych uregulowań w przepisach dotyczących pracy. Ustawa z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 135, poz. 1146) ma na celu zmniejszenie kosztów pracy, uelastycznienie stosunków pracy, zwłaszcza w zakresie czasu pracy, oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych pracodawców, a tym samym pobudzenie przedsiębiorczości i zapewnienie warunków sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy. Wymienione zmiany zmierzają także do uwzględnienia uwarunkowań i specyfiki działalności małych i średnich firm oraz dostosowują niektóre przepisy prawa pracy do standardów Unii Europejskiej. Autor przedstawił kalendarium wprowadzania zmian w prawie pracy.
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.