Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 303

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Proces zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
1
Content available remote Skuteczny, rozsądny i etyczny menedżer, jako koordynator procesu zarządzania
100%
Menedżer - to słowo, które nacechowane jest pewną estymą i często kojarzone jest z prestiżem. Z drugiej strony jest to określenie, które we współczesnych czasach może wywoływać różne odczucia, a nawet niekiedy wyzwalać skrajne emocje. Może ono być rozumiane i interpretowane w sposób wieloznaczny. Jest wiele definicji, doktryn, teorii na temat roli i funkcji menedżera w organizacji. Zarządzanie jako nauka ma już 100 lat. To wystarczający czas na ugruntowanie wiedzy na temat "powołania" menedżera. Jest wiele pozycji literaturowych obrazujących ewolucję zarządzania. Warto przy tej okazji wspomnieć chociażby o bardzo cennej monografii opisującej wybrane zagadnienia związane z dorobkiem nauk o zarządzaniu w Polsce (zob. [Osiągnięcia i perspektywy ... 2010]). Osiągnięcia nauk o zarządzaniu są szczególne i wyjątkowe. Nauka jest obserwatorką życia. Jej zasób nigdy nie zostanie wyczerpany, bowiem zmieniająca się rzeczywistość permanentnie będzie rodziła przed nią nowe wyzwania. Proza życia pokazuje, że nauka, która sama w sobie jest pięknem, pewnym ideałem, odbiega niejednokrotnie od codzienności, a w końcu jej misja ma owej codzienności służyć(fragment tekstu)
Każdy z poszczególnych etapów procesu zarządzania strategicznego wymaga innego podziału ról i zaangażowania poszczególnych osób z różnych komórek organizacyjnych, poczynając od ścisłej współpracy w nielicznym gronie najwyższego kierownictwa aż do rozszerzenia kręgu jego uczestników na niemalże wszystkich pracowników firmy, niektóre etapy z kolei wymagają wsparcia ze strony zewnętrznych ekspertów. Aby zatem strategia nie pozostała jedynie wytworem formalnym, należy porzucić dotychczasową tendencję opracowywania strategii od początku do końca przez jeden odpowiedzialny zespół i stworzyć tablicę kompetencji dla tegoż procesu poprzez odpowiedni dobór jego uczestników w każdej fazie procesu oraz szczegółowe opracowanie harmonogramu ich prac. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano istotę zarządzania konfiguracją w badaniach statków powietrznych. Zaprezentowano koncepcję systemowego podejścia do jakości procesów zarządzania konfiguracją, identyfikacji konfiguracji, nadzorowania zmian, opisywania statusu i auditowania konfiguracji z przykładami jej wykorzystania w ramach badań statków powietrznych. Przedstawiono model procesowy zarządzania konfiguracją w badaniach statków powietrznych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono kategorię rozwoju przedsiębiorstwa wykorzystując do tego celu pryzmat modeli przedsiębiorstwa (ekonomicznego, marketingowego, behawioralnego, organizacyjnego i finansowego) oraz wynikające z nich koncepcje jego rozwoju. Przedstawiono teoretyczno-empiryczną analizę istoty, modeli, procesów modelowania i mierzenia wzrostu przedsiębiorstwa. Zanalizowano sprawność procesów zarządzania przedsiębiorstwem. Zaprezentowano zależności między czynnikami celowościowymi, skutkowymi i przyczynowymi rozwoju gospodarczego, w których najważniejszą rolę przypisuje się rozwojowi przedsiębiorstw. Dokonano analizy statystycznej poziomu rozwoju gospodarczego Polski na tle wybranych krajów (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Japonia, USA). Omówiono także bariery i stymulatory rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Na koniec przedstawiono autorskie propozycje koncepcji i metodyki kierowania rozwojem przedsiębiorstw.
Autor omawia zmiany jakie zachodzą w ostatnich latach w procesie zarządzania przedsiębiorstwem oraz wskazuje przyczyny tych zmian.
Uczestnicy zarządzania strategicznego mają kluczowe znaczenie dla jakości strategii i efektów ich realizacji. Konieczne jest wypracowanie skutecznej formuły pracy angażującej różne grupy uczestników spośród pracowników przedsiębiorstwa, jego zarządu czy ekspertów zewnętrznych. Rozwiązanie to powinno być dostosowane do specyfiki i możliwości przedsiębiorstwa, ale też powinno uwzględniać odmienność różnych faz procesu zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Process Management in Public Administration
100%
W artykule skoncentrowano się na kwestii wdrożenia koncepcji zarządzania procesami w organach administracji publicznej. Przedstawiono problematykę stosowania pojęcia w organizacjach publicznych, wynikających z bariery przy użyciu nowoczesnych koncepcji zarządzania w tym sektorze. Zaprezentowano również wybór modeli dojrzałości procesowej, w tym model zaprojektowany specjalnie do pomiaru dojrzałości procesowej organizacji publicznych, a więc modelu, który bierze pod uwagę specyficzne i złożone warunki ich funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces zarządzania jako przedmiot oceny. Omówiono kierunki oceny procesu zarządzania. Na koniec przedstawiono ramowe ujęcie diagnozy procesu zarządzania oraz metody szczegółowe.
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych formuł oceny, dotyczących badań w zakresie analizy diagnostycznej, odniesionej do procesu zarządzania przedsiębiorstwem. Szczególnymi formułami oceny omawianymi w rozwinięciu niniejszego tekstu są: wskaźnikowa formuła funkcjonalności w kontekście kosztu spełniania funkcji, punktowa formuła funkcjonalności, a także zoperacjonizowane ujęcie skuteczności działania. Prezentowana koncepcja jest propozycją metod pomiaru funkcjonalności i skuteczności, które można zastosować zarówno do oceny systemów organizacyjnych i technicznych, jak i systemów ekonomiczno-społecznych. Wyróżnione formuły opierają się na podejściu funkcjonalnym i mogą być wykorzystane w różnych metodykach badań diagnostycznych, jak również w podejmowaniu decyzji projektowych. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja czynników mogących wpływać na proces zarządzania celami jakości. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Dokonano przeglądu różnych teorii celów, aby na tej podstawie dokonać identyfikacji tych czynników psychospołecznych, które mają wpływ na proces zarządzania celami jakości. Zastosowany przegląd literatury był zgodny z procedurami badań prowadzonych w obszarze zarządzania i jakości. Wyniki/wnioski: Jeśli najwyższe kierownictwo przewiduje porażkę w realizacji celów, to może wyznaczać kolejne cele na niższym poziomie. Poziom trudności w realizacji celów jakości może zależeć od aspiracji osób zarządzających, od tego, na ile są one ambitne. Istotne znaczenie dla całego procesu zarządzania celami mają cechy osobiste, takie jak wytrwałość w dążeniu do celów, umiejętność pokonywania przeszkód, barier. Ograniczenia: Przegląd literatury nie jest doskonałym sposobem pozyskiwania informacji. Opisywane teorie były weryfikowane w różnych organizacjach, różnych kulturach. Nie wszystkie teorie doczekały się badań w obszarze zarządzania jakością. Zastosowanie praktyczne: Wyniki przeglądu literatury mogą być przydatne do doskonalenia procesów zarządzania celami jakości. Oryginalność/wartość poznawcza: W zarządzaniu jakością najczęściej wykorzystuje się teorię zarządzania przez cele. Niewielka jest natomiast wiedza dotycząca możliwości zastosowania innych, mniej znanych teorii. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja istotnego z punktu widzenia zarządzania przyszłością podejścia metodologicznego jakim jest analiza "weak signals". W literaturze przedmiotu pojęcie funkcjonuje już od lat 80-tych, jednak jego największa popularność przypada na obecny okres, zwłaszcza w związku z dynamicznym rozwojem programów foresight, wśród których "weak signals" są istotnym elementem metodyki badawczej. W artykule scharakteryzowano pojęcie "weak signals" oraz zasygnalizowano konieczność włączenia analizy tych sygnałów do systemu identyfikacji zagrożeń kryzysowych jako istotnego elementu usprawniającego efektywność jego funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Tworzenie przedsiębiorstwa zorientowanego na procesy to przede wszystkim zmiana myślenia o pracy i jej wykonywaniu. Prowadzi to do trwałych zmian, które mają szansę przetrwać nie kilka miesięcy, ale kilka lat. Zapewnia to poprawę wyników, ale za cenę całkowitej zmiany struktury przedsiębiorstwa i zarządzania nim. Pozwala od nowa ustalać zakres pracy, umiejętności, szkolenia, system ocen i wynagrodzeń, rolę menedżerów, funkcji i innych systemów, z których korzysta przedsiębiorstwo. Koncentrując się na pewnym wycinku działalności od początku do końca, procesy burzą opinie dzielące jednostki o określonych funkcjach, eliminują błędy, przeciwdziałają unikaniu odpowiedzialności, opóźnieniom i kosztom, które pociągają za sobą tego typu niespójności. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba wskazania jak ważnym elementem zasobów każdego podmiotu gospodarującego, w tym także małych i średnich przedsiębiorstw, jest informacja. Potrzeby informacyjne stanowią istotny czynnik wywołujący implementację narzędzi wspomagających procesy decyzyjne m.in. w zakresie zarządzania finansowego i controllingu, które z kolei są jednymi z kluczowych obszarów zarządzania operacyjnego i strategicznego. W artykule przytoczono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie małych i średnich przedsiębiorstw województwa podkarpackiego, na podstawie których dokonano identyfikacji potrzeb informacyjnych oraz podjęto próbę wskazania roli zarządzających badanymi przedsiębiorstwami w procesach pozyskiwania i interpretacji danych i informacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ewaluacja jako ocena zmiany w procesie zarządzania
76%
Przedmiotem rozważań jest ewaluacja w procesach zarządzania. Wychodząc od podstawowych definicji wprowadzonych przez Komisję Europejską, analizie poddano stosowane metody ewaluacyjne w kontekście pozyskania informacji, jaka zmiana nastąpiła w stosunku do zdiagnozowanych problemów i potrzeb wyjściowych. Spojrzenie na doświadczenia wynikające z oceny projektów w dotychczasowych okresach programowania pozwala dostrzec kierunek, w jakim może rozwijać się proces ewaluacji. W artykule zwracam uwagę na rozwinięcie aspektów w narzędziach ewaluacyjnych wspomagających procesy zarządzania projektami, aby w sposób możliwie pełny następowała nie tylko ocena osiąganych rezultatów, ale także weryfikacja założeń i wzrost roli interesariuszy projektów. (abstrakt oryginalny)
Historia europejskiej filozofii, ekonomii - a później nauk o zarządzaniu, nieodłącznie związana jest z dyskusjami i propozycjami dotyczącymi wiedzy. Kartezjusz, Locke, Kant czy Hegel reprezentują rozważania filozofów na temat poznania i wiedzy tak jak Hayek, Schumpeter czy później Penrosa, Nelson, Winter w ekonomii. W naukach zarządzania problem wiedzy poruszany byt wielokrotnie: od koncepcji ograniczonej racjonalności J. G. Marcha oraz H. Simona i "technologii głupoty" tego pierwszego - po Druckera - społeczeństwa wiedzy. (fragment tekstu)
16
Content available remote Zarządzanie zespołami wirtualnymi - wybrane aspekty
76%
Celem artykułu jest wskazanie zmian, jakie powinny być przeprowadzone w wybranych aspektach procesu zarządzania. Treści prezentowane w artykule zostały zgromadzone przy zastosowaniu metody jakościowej i techniki wtórnej analizy danych literaturowych. (fragment tekstu)
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej omówiono pojęcie ekonomiczno-finansowych instrumentów zarządzania, w drugiej przedstawiono typologię tych instrumentów, ostatnia zaś zawiera uwagi dotyczące istotności instrumentów ekonomiczno-finansowych w spełnianiu poszczególnych funkcji zarządzania. (fragment tekstu)
W artykule zostało omówione ogólne ujęcie metodologiczne projektowania systemów zarządzania procesowego. Kolejne punkty opracowania to: definicja systemu zarządzania procesowego (ZPr-N), istota podejścia procesowego, ogólny model struktury systemów ZPr-N, cykl procesu projektowania systemów ZPr-N, wybrane metody badawcze projektowania systemów ZPr-N. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zarządzania ryzykiem w szeroko pojętych organizacjach. W syntetycznym ujęciu przedstawiono proces zarządzania ryzykiem oraz jego najpowszechniejsze metody. W podsumowaniu zarysowano pozytywne skutki prowadzenia przez organizacje procesu zarządzania ryzykiem oraz problemy związane z jego wdrożeniem w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacyjne są charakterystyczną cechą dla gospodarki światowej. Jednym z przejawów globalizacji jest otwieranie się rynków oraz współpracowanie ze sobą przedsiębiorstw w skali międzynarodowej, międzyregionalnej i światowej. Daje to możliwości korzystania z dobrych stron takich procesów, ale również wiąże się z pewnymi zagrożeniami i niesie za sobą duże ryzyko. Wzrost konkurencji, możliwości działania w warunkach globalnych wpływają na konieczność odpowiedniego zarządzania strategicznego w organizacjach gospodarczych. Zarządzanie strategiczne jest bowiem bardzo istotne w każdym przedsiębiorstwie, jednak najtrudniejsze jest opracowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii. W warunkach wyraźnego spowolnienia gospodarczego przedsiębiorstwa powinny nastawiać się na przetrwanie, skupiając się na działaniach sprowadzających się do redukowania ilości zasobów, kosztów, unikania jakichkolwiek decyzji o charakterze ryzykownym, skupiając się na dążeniach do utrzymania się na dotychczasowych rynkach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.