Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5123

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 257 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regulacje prawne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 257 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę regulacji prawnych Polski Ludowej odrębnych dla Ziem Odzyskanych oraz próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego takie przepisy były tworzone. Omówiono następujące źródła prawa: akty prawne w całości poświęcone Ziemiom Odzyskanym; akty prawne obowiązujące na terenie całej Polski, w których część przepisów odrębnie regulowała sytuację na tych terenach, a także takie akty prawne, które formalnie dotyczyły całej Polski, ale na Ziemiach Odzyskanych ich znaczenie było szczególne. Przebadano również wewnętrzne przepisy Ministerstwa Ziem Odzyskanych.(abstrakt oryginalny)
Ze wstępu do rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) wynika, że przesłanką wprowadzenia rynku wewnętrznego oraz polepszenia sytuacji gospodarczej i społecznej w obrębie Wspólnoty jest nie tylko wyeliminowanie barier handlowych, ale także reorganizacja struktury produkcji w wymiarze wspólnotowym. W tym celu jest niezbędne, aby przedsiębiorstwa, których działalność nie jest ograniczona do zaspokajania wyłącznie potrzeb lokalnych, miały możliwość planowania i przeprowadzania reorganizacji swojej działalności w skali całej Wspólnoty. W artykule autor omawia zasady utworzenia i strukturę spółki europejskiej.
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie dotyczące składania lub przechowywania skremowanych prochów ludzkich na cmentarzach lub w innych miejscach w państwach Unii Europejskiej (Polska, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) oraz w Australii, Kanadzie i USA. W artykule zaprezentowano syntetyczne informacje na temat możliwych miejsc pochówku skremowanych prochów ludzkich oraz o regulacjach prawnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zmiana nazwiska w państwach Unii Europejskiej
100%
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie dotyczące procedur zmiany imienia i nazwiska w wybranych państwach Unii Europejskiej (Polska, Austria, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy). W artykule zaprezentowano syntetyczne informacje o zakresie możliwości dokonania zmiany imienia i/lub nazwiska, o warunkach jakie należy spełnić wnioskując o taką zmianę oraz o regulacjach prawnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Od wielu lat w Polsce podejmowane były akcje promowania partnerstwa publiczno- -prywatnego (PPP) w różnych jego formach, jednak w rzeczywistości te działania najczęściej nie były finalizowane. Należy stwierdzić, że poza spektakularnymi przykładami zastosowania formuły PPP. w zasadzie PPP w Polsce nie działa. Podstawową barierą rozwoju PPP był)' i są niedopasowane przepisy prawne pozwalające na bezkolizyjne (w znaczeniu niewystępowania sprzeczności z aktami prawnymi regulującymi kwestie związane z inwestycjami publicznymi) i efektywne wdrażanie PPP. Uchwalenie w 2005 roku Ustawy o PPP nie rozwiązało problemów prawnych, a wprowadziło następne. W rezultacie nie powstało ani jedno przedsięwzięcie realizowane zgodnie z uchwaloną ustawą i przepisami wykonawczymi. Rozpoczęto prace nad wprowadzaniem zmian w obowiązujących przepisach prawnych, zakończone zaprojektowaniem nowej Ustawy o PPP1. Celem opracowania jest wykazanie zmian w nowej Ustawie o PPP w stosunku do istniejących regulacji prawnych w tym zakresie(fragment tekstu)
Przedstawiono role i rodzaje referendum, a następnie omówiono przepisy ustawy o referendum lokalnym.
Przedmiotem badania w niniejszym artykule o charakterze naukowo-badawczym jest zakres i podstawy prawne realizowania przez Senat czynności, których cechy mogą wskazywać na ich tożsamość z czynnościami, które w typowej sytuacji służą realizacji funkcji kontrolnej. W polskim systemie ustrojowym funkcję kontrolną w stosunku do działalności Rady Ministrów sprawuje Sejm. Jednak zarówno przepisy ustawowe, jak i przepisy Regulaminu Senatu stanowią dla Senatu, jego organów oraz senatorów podstawę prawną całego szeregu czynności wykazujących istotne podobieństwo, a w niektórych przypadkach w zasadzie tożsamość z czynnościami realizowanymi przez Sejm, jego organy oraz posłów w ramach aktywności kontrolnej. Dotychczasowe badania tego zagadnienia prowadzone były głównie w aspekcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie o klasyfikację prawną przepisów, na których oparte są poszczególne działania izby wyższej. Dla autora zreferowanie dotychczasowych, najistotniejszych poglądów stanowi podstawę do pogłębienia analizy poszukującej źródła kompetencji Senatu w jego przedstawicielskim charakterze. Wzgląd na ten aspekt jest szczególnie istotny w zaistniałej sytuacji faktycznej ukształtowania się w Senacie większości spośród ugrupowań stanowiących mniejszość w Sejmie. Dodatkowo specyficzne ukształtowanie ośrodków decyzji politycznych (poza parlamentem) wpływa na istotne ograniczenie czy wręcz pozorność realizowania funkcji kontrolnej przez Sejm. Okoliczność ta, ważka w perspektywie funkcjonowania całego systemu ustrojowego państwa, czyni szczególnie ważną weryfikację dopuszczalności i charakteru prawnego działań parakontrolnych podejmowanych przez Senat. W przyjętej perspektywie badawczej parlament stanowi emanację Narodu, który nie powinien być pozbawiony wglądu oraz możliwości odniesienia się - przez swoich przedstawicieli - w działania, za które odpowiada Rada Ministrów. Przyjęcie takiej perspektywy, wobec przyjętej hipotezy o co najmniej ograniczonej skuteczności realizowania funkcji kontrolnej przez Sejm, nakazuje z kolei weryfikację skuteczności narzędzi stosowanych przez Senat, jego organy oraz senatorów. Formułowane wnioski powinny być istotne nie tylko dla stanu naukowej refleksji, lecz także dla praktyki parlamentarnej, która w tym zakresie nadal wypracowuje adekwatne i mieszczące się w konstytucyjnych ramach narzędzia. (abstrakt oryginalny)
Omówiono politykę zapewnienia społeczeństwu dostępu do bezpiecznej żywności realizowaną w Północnej Nadrenii-Westfalii.
Podjęto próbę odtworzenia, na podstawie odpowiednich przepisów, ustawowego modelu postępowania w sprawie o podział nieruchomości.
Omówiono szanse i zagrożenia stojące przed system lokalnej polityki przestrzennej wynikające z istniejących przepisów prawnych.
Celem artykułu jest rozstrzygnięcie problemu, w jakim stopniu jest zagwarantowane przez prawodawcę bezpieczeństwo wykorzystywania zaawansowanych materiałów. Artykuł odnosi się do podstawowych aktów prawnych dotyczących substancji chemicznych w formie nanomateriału i polimerów: rozporządzenia REACH i rozporządzenia CLP. Zastosowanymi metodami badawczymi są: formalno-dogmatyczna, czyli analiza i interpretacja przepisów prawnych,oraz sylogistyczna, czyli teoretyczny, abstrakcyjny sposób rozumowania i uogólniania instytucji prawa administracyjnego. Zaawansowane materiały oznaczają zespół technik i procesów nastawionych na badanie oraz manipulowanie materią w celu lepszego poznania materiałów (w tym w skali atomowej i molekularnej) tak, aby zdobytą w ten sposób wiedzę móc wykorzystać w wytwarzaniu nowych materiałów, charakteryzujących się pożądaną strukturą i właściwościami. Zaawansowane materiały służą wytwarzaniu innowacyjnych produktów w licznych sektorach z korzyścią dla społeczeństwa i zostały one uznane za kluczowe technologie wspomagające w UE. Wyzwaniem w aspekcie prawnym jest zwłaszcza zagwarantowanie bezpieczeństwa wykorzystywania nowatorskich zastosowań nanomateriałów oraz polimerów.(abstrakt oryginalny)
W 2015 r. mija dziesięć lat od przyjęcia przez Polskę ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Pierwszy akt prawny nie przyczynił się jednak do zawarcia umów o PPP, czego przyczyn upatrywano w niedociągnięciach formalnoprawnych przyjętych rozwiązań. Dopiero przyjęcie nowej ustawy o PPP w 2008 r. i ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi w 2009 r. stworzyło warunki dla zawarcia umów o PPP. Celem artykułu jest analiza komparatywna rozwiązań prawno-instytucjonalnych w Polsce i wybranych krajach, związanych z wdrażaniem formuły PPP. Głównym źródłem informacji są publikacje prac EPEC, Banku Światowego, Ministerstwa Gospodarki, instytucji wdrażających PPP w analizowanych krajach oraz wyniki badania ankietowego. Analiza rozwiązań prawno-instytucjonalnych pozwala na stwierdzenie, że nie wszystkie analizowane kraje mają specjalne regulacje prawne poświęcone formule PPP, jednak w każdym z państw funkcjonuje co najmniej jedna jednostka ds. PPP upowszechniająca partnerstwo publiczno-prywatne(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Prawo przedsiębiorców - stymulator czy bariera rozwoju przedsiębiorczości
81%
The aim of the study is to identify and interpret these legal solutions of the Entre-preneurs' Law, which may affect the development of entrepreneurship in Poland, i.e. limit or stimulate it. The study assumes that the law creating a specific framework determines the behavior of market participants. Attention is drawn to the growing importance of the phe-nomenon of deregulation in the modern economy. It was recognized that legal regulations may stimulate specific behaviors and also limit them. The deliberations are conducted aro-und the problem of a policy aimed at reducing barriers to entry. The author tries to answer the questions - whether the Entrepreneurs' Law stimulates or limits the development of en-trepreneurship and why it is so. The study analyzes legal provisions in relation to their im-pact on the development of entrepreneurship. The analyzes show that the Entrepreneurs' Law does not constitute a barrier to the development of entrepreneurship in Poland. Legal solutions adopted in the area of economic activity are based on three pillars: the principle of freedom of economic activity, the principle of non-discrimination, the principle of free competition. It was also recognized that the Entrepreneurs' Law may become a stimulator of the development of entrepreneurship in Poland. Two legal institutions, namely, non-re-gistrations and a start-up relief have been adopted as key in this area.(original abstract)
Na początku artykułu omówiono pojęcie porozumienia w prawie podatkowym. Przedstawiono strony i przedmiot porozumienia oraz kwestie proceduralne. Zaprezentowano również kwestie związane z porozumieniami w prawie podatkowym a innymi rozwiązaniami prawnopodatkowymi zawierającymi element autonomii woli oraz innymi formami działania administracji.
Artykuł dotyczy relacji między regulacjami prawnymi a standardami etycznymi na rynku finansowym. Scharakteryzowane są podstawowe tendencje w regulacjach prawnych, przede wszystkim rosnąca rola regulacji makroostrożnościowych. Ostatnia część artykułu zawiera przedstawienie standardów etycznych zawodu analityka finansowego.(abstrakt oryginalny)
Najliczniejszą grupę zarejestrowanych w Polsce środków ochrony roślin stanowią herbicydy - 42%, a kolejną fungicydy - 33%. Insektycydy i inne środki stanowią łącznie około 1/4 wszystkich zarejestrowanych preparatów. Zjawiskami zauważalnymi w rejestracji środków ochrony roślin jest ograniczanie liczby zarejestrowanych zastosowań, w tym zwłaszcza małoobszarowych oraz wzrost liczby preparatów wprowadzanych do obrotu na drodze importu równoległego. Czas rejestracji środka ochrony roślin w Polsce zgodnie z przepisami nie powinien przekraczać 16 miesięcy, w praktyce natomiast wynosi 3 lata i jego skrócenie w najbliższym czasie jest mało prawdopodobne. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na odpowiedzi na pytanie: czy prokurator, który nie brał udziału w postępowaniu przed organem pierwszej instancji, może wnieść odwołanie od decyzji wydanej przez ten organ?
W artykule została podjęta próba wykazania, że definicja długotrwałej niezdolności do pracy jest dotknięta błędem konstrukcyjnym. Polega on na sformułowaniu tej definicji w taki sposób, że jest ona przykładem tautologii. Autor skupia się jedynie na konstrukcji językowej terminu, nie wdając się w próby ustalenia treści normy prawnej. Celem artykułu nie jest dekodowanie zawartości tej regulacji. W przeddzień możliwej reformy polskiego systemu orzecznictwa o niezdolności do pracy i niepełnosprawności jest konieczne zwrócenie uwagi, by autorzy nowych regulacji ustrzegli się błędów swoich poprzedników. Być może jednym z możliwych rozwiązań jest zaprzestanie dokonywania cząstkowych reform na rzecz trudnego i długotrwałego procesu kodyfikacji prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, którego efektem mógłby być kodeks zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Dobrowolne wykonywanie przez obywateli (i inne podmioty) obowiązków prawnych ma istotne znaczenie. Jest ono przejawem przestrzegania prawa. Państwo jest w stanie tworzyć takie warunki, które znacznie zmniejszają możliwość naruszenia prawa, a jednocześnie zachęcają do jego przestrzegania. Obywatel skłaniać się może ku należytemu wykonaniu obowiązków prawnych z obawy przed sankcją prawną, bądź wiedziony chęcią uzyskania zapewnianych mu korzyści materialnych związanych z dobrowolnym wykonaniem tych obowiązków. Często zdarza się jednak, że mimo wszystko obowiązki prawne nie są dobrowolnie wykonywane. Jeżeli dzieje się tak jedynie z powodu niedbalstwa obywatela, wówczas może wystarczyć samo przypomnienie mu o jego powinnościach. Jeżeli jednak przyczynę stanowi zła wola, następstwem niewykonania obowiązku prawnego staje się użycie przymusu. Dochodzi wówczas do przymusowego wykonania obowiązku. (fragment tekstu)
20
81%
Celem regulacji zawartych w nowych przepisach unijnego prawa celnego jest przede wszystkim uproszczenie prawodawstwa celnego oraz ujednolicenie obsługi obrotu towarowego z zagranicą w całej Unii Europejskiej poprzez harmonizację zasad wymiany informacji i zakresu danych. Nowy stan prawny obowiązuje od 1 maja 2016 r. Poniżej zostaną zasygnalizowane nowe regulacje prawne, wskazane obszary zmian oraz wyjaśnienia do nich. Należy pamiętać, że nawet nieznaczne zmiany mają znaczenie praktyczne przede wszystkim dla uczestników obrotu towarowego z zagranicą, ale także dla studentów, którzy w swoich pracach dyplomowych dotyczących niniejszych zagadnień powinni niewątpliwie wskazać, jak wygląda obecnie obowiązujący stan prawny. Istotne jest przedstawienie, które przepisy prawnego pakietu Unijnego Kodeksu Celnego są stosowane już od 1 maja 2016 r., a które i w jakim zakresie zostały zawieszone, a w ich miejsce nadal będą stosowane przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz przepisy wykonawcze do niego. Opracowanie to powinno ułatwić niniejsze rozgraniczenie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 257 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.