Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2439

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 122 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Risk management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 122 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie procesami zewnętrznymi - wybrane aspekty prawne i zarządcze
100%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji zarządzania ryzykiem wynikającym z outsourcowania procesów poprzez zastosowanie systemu pomiaru umożliwiającego monitorowanie i nadzorowanie kluczowych parametrów usług oraz wzajemnych relacji pomiędzy partnerami umowy outsourcingowej. W części pierwszej przedstawiono i poddano analizie determinanty wpływające na budowę systemu nadzorowania procesów zewnętrznych. W części drugiej przeanalizowano kluczowe etapy outsourcingu i wynikające z niego zagrożenia dla działalności firmy. W trzeciej części zaprezentowano propozycję parametrów finansowych i niefinansowych mogących stanowić podstawę oceny i optymalizacji tychże procesów przy uwzględnieniu punktu widzenia klienta, procesów wewnętrznych, korzyści finansowych oraz możliwości rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
According to the existing legal regulations, car repair due to the accident damage is not the manufacturer's warranty, in connection with this fact in such cases the insurance company thanks to the relevant EU regulations refunding the repair costs can also apply other categories of parts than the original ones during the process of eliminating the damage, what is reflected both in the economic and process terms. Although from the moment of conducting the mentioned legal regulations almost ten years have passed, in literature there is no subject of publication, which would in the clear, available and at the same time interdisciplinary manner describe the nature of relationships between the new categories of the spare parts and the process of eliminating the damages, especially in the strictly economic terms. Therefore, the aim of the article is an attempt to measure the economic impact of the EU regulations in the form of sectoral exemptions on the processes of shaping the structure an levels of the communication compensations paid.(author's abstract)
Ryzyko modelu pojawia się wszędzie tam, gdzie do opisu rzeczywistości jest używany model teoretyczny. Powoduje to, że kontrola tego ryzyka powinna być podstawa w każdym przypadku wykorzystania modelu. (fragment tekstu)
Proponowana w artykule metodyka stanowi propozycję podejścia do analizy i zarządzania ryzykiem procesów biznesowych, biorącego pod uwagę różne kategorie czynników ryzyka z różnych obszarów działalności organizacji. Przedstawiona w niniejszej pracy metodyka podzielona jest na metodę analizy ryzyka procesów biznesowych oraz metodę zarządzania tym ryzykiem. Poziom ryzyka procesu biznesowego szacowany za pomocą proponowanej tu metody analizy ryzyka stanowi wielkość wejściową metody zarządzania ryzykiem procesów biznesowych oraz służy do opracowania strategii zarządzania ciągłością działania i strategii zapobiegania i redukcji ryzyka.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty retencji jako formy finansowania skutków ryzyka w ramach procesu zarządzania ryzykiem. Dokonano klasyfikacji retencji ryzyka przyjmując trzy kryteria. Pierwszym kryterium podziału jest intencjonalność stosowania retencji ryzyka, co pozwala wyróżnić retencję nieplanowaną i planowaną. Drugim kryterium podziału jest aspekt czasowy z uwzględnieniem momentu implementacji retencji ryzyka, co pozwala wyróżnić retencję prospektywną i retrospektywną. W artykule dokonano również krytycznej analizy różnych form finansowania retencji, które mogą być stosowane w przedsiębiorstwie w odniesieniu do różnych rodzajów ekspozycji na ryzyko. W tym celu dokonano klasyfikacji różnych form finansowania retencji ryzyka w podziale na formy tradycyjne i nietradycyjne. Wśród form nietradycyjnych omówiono szerzej programy typu finite risk, finansowanie kapitałem warunkowym oraz keptywy. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rola rachunkowości w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstwa
81%
Zarządzanie ryzykiem w aktualnych warunkach prowadzenia działalności jest jednym z podstawowych zadań kierownictwa i menedżerów przedsiębiorstwa. Zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa jest procesem obejmującym identyfikację, pomiar, sterowanie i monitorowanie ryzyka. Na każdym z etapów tego procesu mogą być wykorzystane określone rozwiązania z zakresu rachunkowości. Rachunkowość jest bowiem głównym źródłem informacji na temat działalności przedsiębiorstwa, w tym także tych dotyczących ponoszonego ryzyka. Rachunkowość dysponuje ponadto określonymi instrumentami, które umożliwiają zabezpieczenie przez zagrożeniami, na jakie są narażone różne kategorie finansowe. Artykuł niniejszy ukazuje rolę wybranych instrumentów rachunkowości w procesie zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu informacji finansowych. (abstrakt oryginalny)
Komunikat ma na celu krótką refleksję na temat miejsca ubezpieczenia w kontekście zarządzania ryzykiem, z perspektywy podmiotu gospodarczego, nie będącego zakładem ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Zarządzanie przedsiębiorstwem dokonuje się na wielu płaszczyznach i za pomocą wielu sposobów. Jednym z procesów wspomagających całościowe zarządzanie przedsiębiorstwem jest zarządzanie ryzykiem. W strukturze wielu przedsiębiorstw na świecie organizowane są w tym celu specjalne jednostki, tj. działy zarządzania ryzykiem, w których zatrudniani są menedżerowie ds. ryzyka (risk managers), a więc eksperci, którzy zgodnie z odpowiednimi procedurami są w stanie w miarę skutecznie ryzyko zidentyfikować, odpowiednio je skwantyfikować oraz efektywnie mu przeciwdziałać2. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie powinno się kompleksowo i dotyczyć powinno ono równocześnie działalności operacyjnej, finansowej i inwestycyjnej. Zatem, każde nowoczesne przedsiębiorstwo powinno posiadać zintegrowany system zarządzania ryzykiem obejmujący wszelkie płaszczyzny jego funkcjonowania. Jego charakter i złożoność powinna zależeć przede wszystkim od specyfiki przedsiębiorstwa, jego wielkości i zasięgu, a także sekcji gospodarki, w której działa. Inaczej będzie bowiem wyglądało zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach usługowych, a inaczej w przedsiębiorstwach produkcyjnych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Metoda Zarządzania Ryzykiem Biznesowo-Personalnym (ZRBP)
81%
W niniejszym artykule zaprezentowana została autorska metoda wczesnego reagowania wobec zdarzeń ryzykownych w obszarze HR, o nazwie Zarządzanie Ryzykiem Biznesowo-Personalnym (w skrócie ZRBP). Opisane zostały podstawowe założenia oraz dziesięć etapów metody. Omówiono jej użyteczność oraz sposób wdrażania w organizacji na przykładzie dobrowolnych odejść pracowników. Metoda ta może stanowić o konkurencyjnej przewadze przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL). Ma to szczególne znaczenie w kontekście sytuacji na polskim rynku pracy. Niskie bezrobocie i wysoki popyt na pracowników powodują, że sporym wyzwaniem dla działów HR jest zarządzanie retencją pracowników. Metoda ZRBP jest ukierunkowana przede wszystkim na identyfikację zdarzenia ryzykownego (np. odejście pracownika) oraz zapobieżenie wystąpieniu zdarzenia i/lub przygotowanie się na jego wystąpienie. Liczymy, że zaprezentowana metoda ułatwi pracodawcom skuteczne poradzenie sobie z problemem dobrowolnych odejść, a także z innymi rodzajami ryzyka biznesowo-personalnego.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie ryzykiem ewoluuje. Co jakiś czas przechodzi pewnego rodzaju lifting. W ostatnich latach doszło do standaryzacji pojęć i zagadnień związanych z tym procesem. To oczywiście wpływa na szybsze przyswajanie wiedzy dotychczas uważanej za "wiedzę tajemną", zarezerwowaną tylko dla wybranych.
Na świecie funkcjonuje kilkaset sieci komunikacyjnych tramwajów elektrycznych. Warto czynić starania aby podróżowanie tramwajami w miastach odbywało się przy akceptowanym ryzyku zagrożeń. Kierując się taką potrzebą, sformułowano problematykę badawczą zarządzania ryzykiem zagrożeń w komunikacji tramwajowej. Wskazano na jej znaczenie na tle celów stawianych systemom zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach związanych z transportem. Odwołując się do stanu wiedzy w zakresie zarządzania ryzykiem w transporcie zaproponowano metodykę badań. Jej istotą jest implementacja ogólnych zasad Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu zawartych w metodzie TRANS-RISK - w procedurach, modelach i miarach ryzyka metody TRAM-RISK zarządzania ryzykiem zagrożeń w komunikacji tramwajowej. Przewiduje się, Ŝe pozytywne wyniki wstępnych aplikacji metody TRAM-RISK zachęcą do jej wdrożenia. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Kontrola zarządcza a identyfikacja ryzyka w jednostkach samorządu terytorialnego
81%
Koncepcja nowego zarządzania publicznego oraz regulacje prawne zmieniły spojrzenie na problem zarządzania ryzykiem w jednostkach samorządu terytorialnego. W jednostkach tych zarządzanie ryzykiem jest procesem, w którym następuje jego identyfikacja, pomiar, kontrola i audyt w celu ograniczenia i zabezpieczenia przed ewentualnymi skutkami. Kontrola zarządcza dokonuje analizy operacji i działań jednostki w stosunku do jej celów i identyfikuje związane z tym ryzyko. Jest też istotnym i koniecznym instrumentem do oceny zarządzania finansami jednostek. Pozwala ocenić jakość ewidencji zdarzeń, a także identyfikować i wskazywać kierunki zarządzania ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Objective: Compliance is currently seen as an integral structure of managing financial organizations and it is widely gaining popularity in other types of companies. However, despite model solutions being widespread across the world, there are still many problems due to the lack of effective business compliance management systems meeting the expectations of managers or executives. This is caused by not only incessant legislative changes, but also the multilateral character and function of compliance norms in legal practice and theory. The research purpose of this theoretical dissertation is to demonstrate that legal compliance management systems are a necessary tool for organizational risk management, both formally and practically.Methodology: This research intends to study the impact of compliance on effectiveness of administrative bodies and private sector participants as part of the methodology in the form of a theoretical article Findings: The initial hypothesis states that normative compliance first introduced in financial institutions is becoming an organizational standard in risk management, directly affecting the quality and systemic management processes.Value Added: This article discusses the theoretical meaning and functions of compliance, in terms of both EU law and one of its member states, namely Poland. The choice of Poland as the subject of the study in comparison with the EU is motivated by the fact that this year Poland enforced a rather strict system of legal norms, comprising a broad code of compliance as part of the draft act on the responsibility of collective entities.Recommendations: The system of legal compliance is a necessary mechanism of risk management in organizations, in both formal and practical sense, immediately strengthening the very traditional functions of management. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest opisanie procesu zarządzania ryzykiem w jednostce inspekcyjnej weryfikującej technologie środowiskowe oraz koncepcji jego integracji z inteligentnym systemem zarządzania jakością (ISZJ). Proces zarządzania ryzykiem opisano na podstawie badań przeprowadzonych w roku 2016 w jednej z polskich jednostek inspekcyjnych oferującej usługi w zakresie weryfikacji technologii środowiskowych ETV (Environmental Technology Verification). W opracowaniu opisano wymagania jakie powinien spełniać system zarządzania jakością takiej jednostki w tym jej proces zarządzania ryzykiem. Wynik badań pozwoliły na opracowanie i zaprezentowanie w niniejszym opracowaniu koncepcji wykorzystania procesu zarządzania ryzykiem jako elementu wspomagającego mechanizmy doskonalenia inteligentnego systemu zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne metodyki zarządzania projektami informatycznymi z podziałem na klasyczne i zwinne. Dodatkowo opisano najczęściej używane narzędzia wspomagające zarządzanie projektami informatycznymi oraz skupiono się na narzędziach wspomagających pracę podczas zarządzania ryzykiem, przeprowadzono ich klasyfikację, a także zaprezentowano możliwe sposoby ich wykorzystania w przyszłości. Celem artykułu było ukazanie zależności między wielkością firmy i pochodzeniem jej kapitału a doborem odpowiedniej metodyki zarządzania całym projektem, jak i samym aspektem ryzyka, oraz stosowanych narzędzi informatycznych do zarządzania nim. Przeprowadzono ankietę na 200 respondentach. Warunkiem koniecznym do wypełnienia ankiety było spełnienie jednego kryterium - praca w Polsce w dziale IT w ciągu ostatnich pięciu lat. Grupa respondentów była zróżnicowana pod względem wielkości firmy, pochodzenia jej kapitału, województwa, wielkości miasta oraz rodzaju klientów i świadczonych usług.(abstrakt oryginalny)
Mając na uwadze nieprzypadkowy ruch cen przedmiotów handlu giełdowego, metodami i narzędziami teorii chaosu można pokazać, że zmiany cen podlegają prawom chaosu deterministycznego. Jest to nowe spojrzenie na ten temat w porównaniu z metodami statystycznymi stosowanymi od lat, które w większości przypadków zakładają, że rozkład stopy zwrotu z badanej serii jest normalny. Celem pracy jest określenie charakteru zmian cen ropy, dolara i polskich spółek paliwowych: czy są losowe czy zdeterminowane. Ponadto drugim celem jest zbadanie związku przyczynowo skutkowego między zmianami cen wyżej wymienionych walorów giełdowych. Wykorzystane zostaną narzędzia takie jak analiza przeskalowanego zakresu, analiza stabilności średniej i wariancji oraz analiza techniczna. Wnioski wynikające ze zbadania trzech wskazanych walorów powinny być interesujące dla uczestników rynku kapitałowego. Na końcu zamieszczono krótkookresową prognozę WIG-paliwa.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie najnowszych trendów w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym. Najpierw zajmiemy się klasyfikacją rodzajów ryzyka, a w szczególności określeniem ryzyka operacyjnego oraz omówieniem podejścia Komitetu Bazylejskiego do zarządzania tym rodzajem ryzyka, a następnie - wybranymi aspektami całościowego, kompleksowego zarządzania ryzykiem (enterprise wide risk management) na podstawie opracowania połączonego forum Komitetu Bazylejskiego, IOSCO i IAIS, które wspólnie opublikowały w sierpniu 2003 r. dokument na temat całościowego zarządzania ryzykiem w sektorze finansowym. W końcowej części pracy omówimy wybrane aspekty specyfiki ryzyka operacyjnego, które odróżniają je od pozostałych, podstawowych rodzajów ryzyka, tj. ryzyka rynkowego i ryzyka kredytowego, i powodują, że kompleksowe zarządzanie ryzykiem rynkowym, kredytowym i operacyjnym nie jest możliwe w zadawalającym stopniu ani w praktyce, ani w teorii. (fragment tekstu)
18
Content available remote Business Continuity
81%
Improving organization means on the one hand searching for adequate product (service) matched to the market, on the other hand shaping the ability to react on risks caused by that activity. The second should consist of identifying and estimating types of risk, and consequently creating solutions securing from possible forms of it's realization (disturbances), following rules of rational choice of security measures as seen in their relation to costs and effectiveness. As to types of risks from which the organization is not secure, the procedure left is to create plans for securing continuity of operations which ensure return to previous state in due course and ensuring replacement operations for the transitory period. Activities of creating the security measures and continuity solutions should be organized as constantly developing and perfecting and as such they need formal place in organizational structure and rules of management. (original abstract)
W procesie podejmowania decyzji istotną rolę odgrywa planowanie, które jest jednym z elementów zarządzania. Liczbowym wyrażeniem planu działania jednostki gospodarczej jest budżet. Budżetowanie to poruszanie się w przyszłości, wiąże się więc z ryzykiem. Ryzyko to jest uzależnione od wielu czynników, zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dla sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem jest niezbędne jego uwzględnienie w budżetowaniu. W artykule przedstawiono pojęcie ryzyka oraz jego rodzaje. Ukazano również wpływ ryzyka na system budżetowania działalności przedsiębiorstwa oraz zarządzania nim.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Model zarządzania bezpieczeństwem informacji korporacyjnych w przedsiębiorstwie
81%
Keeping the business in an IT environment involves a growing number of internal and external threats to the security of corporate information resources. On the basis of an analysis of literature and reports on information security in business entities, the author presents factors that currently affect the way of keeping business in an IT environment. A classification of the key regulations related to the issue of ensuring corporate information security is outlined. Subsequently, on the basis of the identified factors, a model corporate information security management is proposed. The research methods employed for the purpose of the paper include a review of literature and regulations, as well as deduction, induction and inference(original abstract)
first rewind previous Strona / 122 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.