Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 545

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rolnictwo ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Istotną formą racjonalizacji produkcji ekologicznych surowców żywnościowych oraz przezwyciężania skutków rozdrobnienia gospodarstw ekologicznych, uzyskania kompetentnych informacji rynkowych, a przede wszystkim koncentracji podaży produktów rolnych jest integracja pozioma. Celem pracy było przedstawienie roli grup producenckich w rolnictwie ekologicznym w opinii 67 właścicieli gospodarstw ekologicznych z trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Z badań wynika, że ponad połowa respondentów była przekonana do współdziałania, ponieważ zna taki sposób funkcjonowania, gdyż już uczestniczy w tego typu działalności oraz osiąga korzyści produkcyjne, rynkowe oraz finansowe. (abstrakt oryginalny)
Rolnictwo ekologiczne jest specyficzną formą gospodarowania, mającą ścisły związek z ochroną środowiska i wykorzystaniem jego zasobów. Zmieniające się wymagania konsumentów i zapotrzebowanie na zdrową żywność kształtuje popyt na ekologiczne produkty, a to wpływa na rozwój ekorolnictwa w regionach i w całej Polsce. Tendencje wzrostu dynamiki rozwoju rolnictwa ekologicznego mają miejsce również w UE i innych krajach. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Role of Plant Fabaceae in Organic Farms of Lublin Province
100%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest przedstawienie roli roślin bobowatych w gospodarstwach ekologicznych województwa lubelskiego. Materiały i metody: Praca została napisana w oparciu o literaturę przedmiotu badań, obowiązujące akty prawne, dane statystyczne na temat rolnictwa ekologicznego. Wyniki: W realizacji polityki ekologicznej Polska przyjęła strategię trwałego i zrównoważonego rozwoju, według której obowiązek ochrony środowiska naturalnego jest elementem prawidłowego gospodarowania (Jaśkiewicz 2008). Szczególnym sposobem gospodarowania, najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu jest rolnictwo ekologiczne. Województwo lubelskie posiada wyjątkowe predyspozycje do rozwoju produkcji ekologicznej (Kasztelan 2010). Wnioski: Cennym elementem proekologicznego gospodarowania są rośliny bobowate. Ich uprawa nie zagraża środowisku przyrodniczemu, gdyż na agrotechnikę tych roślin składa się niewiele zabiegów. Korzystanie roślin bobowatych z azotu atmosferycznego znacznie ogranicza nawożenie tym składnikiem (Gaweł 2011). Pomimo wielorakich korzyści wynikających z uprawy roślin bobowatych, ich udział w strukturze zasiewów jest jednak niewielki. (abstrakt oryginalny)
Wskazano na korzyści wynikające z użytkowania koni w rolnictwie w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Konie robocze w rolnictwie ekologicznym, a także w małych gospodarstwach rodzinnych, są źródłem energii odnawialnej, przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności. Nowoczesne narzędzia i maszyny konne zwiększają samodzielność gospodarstw, przyczyniają się do poprawy jakości życia pracujących, prowadzą do pobudzenia lokalnych społeczności i tworzenia nowych miejsc pracy. Wskazano na potrzebę podjęcia badań i analiz dotyczących użytkowania koni roboczych w warunkach Polski w aspekcie zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie różnic w strukturze certyfikowanych gospodarstw ekologicznych w krajach Unii Europejskiej (UE) w latach 2005-2013, w ujęciu dynamicznym i przestrzennym. W badaniu zastosowano metodę eliminacji wektorów. Z analizy wynika, że zmiany w strukturze gospodarstw ekologicznych nie zawsze uwidaczniały się w strukturze powierzchni użytków rolnych (UR). Bardziej znaczące zmiany następowały w strukturze liczby gospodarstw, w szczególności w krajach, które przystąpiły do UE w roku 2004. W 2013 r. można było wyodrębnić pięć grup państw UE podobnych pod względem struktury liczby i sześć - pod względem struktury powierzchni UR rozpatrywanych gospodarstw. W przeważającej większości certyfikowane gospodarstwa ekologiczne miały powierzchnię UR powyżej 10,0 ha. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rolnictwo ekologiczne jako nowy element gospodarki zwracając uwagę na ograniczenia produkcyjno-ekonomiczne i rynkowe. Wysunięto też wnioski dla Polski w perspektywie integracji europejskiej.
Przed akcesją rolnictwo ekologiczne w Polsce na tle UE prezentowało się skromnie. W 2003 r. w krajach UE ok. 140 tys. gospodarstw na powierzchni 4,8 min ha UR prowadzonych było systemem ekologicznym, w Polsce natomiast rolnictwo ekologiczne obejmowało zaledwie 0,3% powierzchni UR i 0,11%, tj. 2286, ogółu gospodarstw rolnych. Według zamierzeń polityki rolnej w 2009 r. będzie ok. 10 tys. gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną, gospodarujących na 0,5% UR w kraju. Polska jako członek UE realizuje programy rolnośrodowiskowe, z których pochodzą środki na dofinansowanie rolnictwa ekologicznego. Programy rolnośrodowiskowe są czymś nowym dla polskich rolników, a warunki dotyczące uczestnictwa w tych programach są raczej trudne. Ale właśnie to działanie powinno wywrzeć pozytywny wpływ na rozwój rolnictwa ekologicznego. Sprzedaż produktów ekologicznych stała się jedną w większych szans polskiego rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Omówiono proces przemian w rolnictwie niemieckim po przyjęciu wspólnej polityki rolnej. Podano zasady tworzenia rolnictwa ekologicznego, wymogi wobec żywności ekologicznej oraz sposób subwencjonowania tego typu działania.
9
Content available remote Regionalne zróżnicowanie rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce
100%
Celem pracy była ocena stopnia rozwoju rolnictwa ekologicznego w regionach NUTS 1 z uwzględnieniem funkcji środowiskowej, społecznej i ekonomicznej. Na podstawie danych bibliograficznych i ankietowych skonstruowano wskaźniki rozwoju poszczególnych funkcji w regionach NUTS. Stwierdzono, że rolnictwo ekologiczne było najlepiej rozwinięte w regionie III - północno-zachodnim oraz w regionie V - północnym. Najsłabiej rozwinięte rolnictwo ekologiczne było w regionie I - południowym. Stwierdzono, że na stopień rozwoju rolnictwa ekologicznego ma wpływ przede wszystkim funkcja środowiskowa. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Polish Organic Farming in the Period of Integration With the European Union
100%
The aim of the paper is to show the changes in the Polish organic farming in the period of Poland's accession to the EU. The analysis of changes covers the period between 2004, i.e. since the moment of integration with the European Union, until 2012. The analysis of the elementary features of organic farming was carried out based on the data of Agricultural and Food Quality Inspection (AFQI), the Ministry of Agriculture and Rural Development as well as EUROSTAT. The paper presents changes in organic agricultural area, number of farms and transformations in organic food market in comparison to the other EU member countries. The growth of basic indicators describing the Polish organic farming resulting from the growth of its support in the accession period was also indicated(original abstract)
Cel - sprawdzenie na ile finansowanie działalności rolnej z funduszy Unii Europejskiej miało i ma wpływ na rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce. Metodyka badania - dokonano przeglądu literatury naukowej korespondującej z tematem pracy, zebrano i przeanalizowano raporty i ekspertyzy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Jakości Artykułami Rolno-Spożywczymi (IJHARS), Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Rozwoju Wsi PAN, a także opracowania instytucji zagranicznych do spraw rolnictwa, takich jak Research Institute of Organic Agriculture (FiBL), Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM).Wykorzystano współczynnik korelacji Pearsona do przedstawienia zależności pomiędzy wydatkami z funduszy unijnych a przyrostem gospodarstw ekologicznych w Polsce oraz policzono wskaźniki dynamiki obrazujące zmiany w wydatkach z funduszy unijnych. Wynik - znaczące fundusze unijne zasilające ekologiczne gospodarstwa rolne w Polsce po 2004 roku sprawiły, że rolnicy coraz chętniej dostosowywali swoje gospodarstwa do tych metod produkcji, które dawały najwyższe dotacje. Tak m.in. wywołano lawinowy wzrost liczby i powierzchni ekologicznych gospodarstw rolnych na terenie Polskie w latach 2004-2013. Po roku 2010 niewielki przyrost środków finansowych przypadający na gospodarstwo i/lub na 1 ha wprowadził jednak niepokój wśród rolników. Ten czynnik i niepewność co do dalszej polityki wsparcia rolnictwa przez UE sprawiło, że od 2013 roku obserwuje się regres rolnictwa ekologicznego. Wartość - wraz ze spadkiem wsparcia finansowego ekologicznych gospodarstw rolnych spadkowi ulegnie ich liczba i powierzchnia gospodarowania.(abstrakt autora)
Rolnictwo ekologiczne w Polsce, podobnie jak w UE, zaczęło intensywnie rozwijać się na początku lat 90-tych, z tym że regulacje dotyczące produkcji ekologicznej w UE były znacznie lepiej rozbudowane i poparte dotacjami. Województwo świętokrzyskie posiada szczególne warunki do prowadzenia produkcji rolniczej metodami ekologicznymi z uwagi na specyficzne warunki przyrodniczo-glebowe i społeczne oraz duży udział obszarów chronionych. Celem opracowania było przedstawienie obecnego stanu rolnictwa ekologicznego w województwie świętokrzyskim na tle Polski i w porównaniu z innymi krajami oraz określenie perspektywy jego rozwoju w nawiązaniu do "Strategii rozwoju rolnictwa ekologicznego" w Polsce.
Many countries are formulating organic agriculture or organic farming policies aimed at sustainable agricultural development. Therefore, the objectives of this study were: to understand the present situation of organic agriculture policies in Sri Lanka and also in other countries where successful organic agriculture is operating; identify problems in the organic agriculture sector; and suggest potential policy measures to be implemented in Sri Lanka in future. The research was conducted in two stages. In the first stage, a thorough literature review was conducted to study the suitable policies available in other countries and also in Sri Lanka at present. In the second stage, two field surveys were carried out using pre-tested questionnaires, from December 2019 to May 2020, in order to gather farmers' and extension officers' information related to organic farming policy suggestions. According to the findings of the literature review, organic systems in some countries are more integrated with national strategic plans and visions. Those governments are more involved in new initiatives and farmers are encouraged to go organic through reliable and feasible policies. Although Sri Lanka has a high potential for organic agriculture, at present it is at an initial stage. While most organic products in Sri Lanka go to the export market, a small portion is kept at local markets. Demand for organic products in export as well as domestic markets is increasing. Even though there are seven international food certification agencies operating in the country as external inspection and certification bodies, a limited number of accredited certifications exist for products on the domestic market. Results of the farmers' survey showed that even if farmers have a significant level of knowledge, few of them practice organic farming due to several existing problems. Moreover, extension officers have also identified similar types of problems that are faced by the farmers related to organic farming. Evaluation of Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats (SWOT) related to organic agriculture in the country helped to identify key problems facing policy-makers when balancing the supply and demand sides of organic products. Also, in developing organic agriculture, an effective linkage and coordination among government and private participants is crucial. Therefore, in Sri Lanka in this context, strategic focus on policy support for organic agriculture is needed. Current organic farming programs need to be revised in order to formulate policies covering all areas related to production, handling, processing, certification, labeling and marketing, in order to bring the benefits of organic agriculture to farmers, marketers and consumers in a fair manner. (original abstract)
Celem badań było obniżenie kosztów żywienia kur objętych programem ochrony w celu ułatwienia ich reintrodukcji w najbardziej przyjazne dla nich miejsca, czyli chłopskie podwórka, gdzie równocześnie stanowić mogą cenny ważny element krajobrazu obszarów przyrodniczo cennych. Badaniami objęto kury zielononóżki kuropatwiane i karmazyny objęte w Polsce programem ochrony. Zastosowane zmiany w stosowanym dotychczas systemie żywienia kur w stadach zachowawczych pozwalają na poprawę wyników produkcyjnych oraz obniżenie kosztów utrzymania kur przy zachowaniu dobrych cech jakości jaj. (abstrakt oryginalny)
Autor uważa, że zakładanie ekologicznych gospodarstw rolnych może ożywić gospodarczo tereny wiejskie objęte dużym bezrobociem. Zamieszcza porównania opłacalności produkcji w systemie ekologicznym i konwencjonalnym.
Omówiono rozwój rolnictwa ekologicznego produkującego zdrową żywność w RFN, bez użycia związków chemicznych i w tym kontekście polskie inicjatywy takie jak Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi "Ekoland".
W opracowaniu przeanalizowano determinanty krajowego i międzynarodowego popytu na żywność ekologiczną produkowaną w Polsce. Zwrócono uwagę na czynniki wpływające na zaopatrzenie i dostawy rolniczych produktów ekologicznych, oraz wskazano na działania konieczne dla wzrostu roli polskiego rolnictwa ekologicznego na rynku artykułów żywnościowych.
W artykule przedstawiono rozwój produkcji w gospodarstwach ekologicznych w wybranych krajach na świecie. Zwrócono uwagę na trendy w produkcji żywności ekologicznej, porównując wyniki obecnych badań z wcześniejszymi prognozami. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z hodowlą bydła w gospodarstwach ekologicznych w Czechach. Zwykle odbywa się to w warunkach znacznego subsydiowania. (abstrakt oryginalny)
Najważniejszy w ciągu roku jest rytm słoneczny: silny wpływ Słońca na rośliny, zwierzęta, pogodę. Również Księżyc jest odpowiedzialny za stany emocjonalne ludzi, decyduje o szybkości wzrostu roślin, zachowaniu zwierząt. Oddziaływania te znane są od tysięcy lat. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.