Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 135

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój handlu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W programie przedstawiono obszerną diagnozę stanu polskiego handlu, zawierającą omówienie jego właściwości strukturalnych i funkcjonalnych oraz procesów globalizacji i towarzyszącego im rozwoju nowych form sprzedaży, a także nakreślono przewidywane kierunki zmian w handlu wewnętrznym w perspektywie najbliższych lat.
Rosnące znaczenie centrów handlowych w handlu detalicznym na świecie przejawia się m.in. we wzroście liczby inwestycji w budowę tych obiektów. Polska jest uznawana przez zagranicznych inwestorów za jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów handlowych, co skutkuje dynamicznym przyrostem nowoczesnej powierzchni handlowej w naszym kraju. Celem artykułu jest identyfikacja i klasyfikacja czynników rozwoju centrów handlowych w Polsce uwzględniająca ich dwie główne grupy: międzynarodowe i krajowe, a ponadto ich podział na czynniki stymulujące i ograniczające rozwój. Artykuł powstał na podstawie analizy polskich i zagranicznych źródeł wtórnych. Przedstawiona klasyfikacja może stanowić implikację dla praktyki gospodarczej w sytuacji rosnącej konkurencyjności na rynku nowoczesnej powierzchni handlowej. Opracowanie stanowi również głos w dyskusji naukowej dotyczącej rozwoju handlu detalicznego w Polsce oraz wpływu inwestycji zagranicznych na ten proces(abstrakt oryginalny)
Artykuł przestawia handel wewnętrzny w strategii gospodarczej Polski, uwarunkowania rozwoju polskiego handlu, kapitał zagraniczny w rozwoju handlu (skala korzyści, opinie menedżerów), zmiany rynkowe jako konieczność ekonomiczną i cywilizacyjną.
5
Content available remote Kierunki rozwoju handlu elektronicznego
100%
Celem artykułu jest ukazanie istoty e-commerce oraz wskazanie najważniejszych kierunków jego rozwoju w Polsce. Opracowano uniwersalną definicję handlu elektronicznego oraz ukazano jego miejsce na tle biznesu elektronicznego oraz gospodarki internetowej. W dalszej części przedstawiono wyniki badań dotyczących najbardziej istotnych w najbliższych latach kierunków rozwoju handlu elektronicznego, jakimi są mobile commerce oraz social commerce . (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Norwegian-Polish Bilateral Trade Developments since 1990
100%
Since 1990 there has been a significant growth in Norwegian-Polish bilateral trade. Of key interest to this work is to identify the main industries driving bilateral trade and to what extent this trade is in similar or different goods, suggesting either industrial convergence or specialization, respectively. When measured in nominal terms, up until 2014, Norway's exports to Poland have increased by a factor of 16, while Norway's imports from Poland have increased by a factor of 32 during the same period. Over the period 2005-2014 Norwegian imports and exports have both increased by an approximate 200% .This can be strongly attributed to Poland's membership in the European Union since 2004 and the fact that Norway has a free trade agreement with the EU. Therefore, taking into account not only the significant expansion in bilateral trade between these two countries but also the differences in their respective structures of industry, this work seeks to analyse the main factors behind the development of this trade. (original abstract)
Od 2016 r. Światowa Organizacja Handlu (WTO) liczy już 164 członków, reprezentujących ponad 98% handlu światowego. Na jej forum, od 2001 r., trwa runda wielostronnych negocjacji handlowych, której rozpoczęcie uzgodniono na Konferencji Ministerialnej w katarskim Doha. Jest to dziewiąta runda negocjacyjna, biorąc pod uwagę cały system GATT/WTO, natomiast pierwsza na forum Organizacji. Została ona nazwana Rundą Rozwoju, ze względu na duży nacisk położony na poprawę sytuacji państw najbiedniejszych. Jednak negocjacje toczące się w ramach Rundy z Doha nie nadążają za dynamicznymi zmianami zachodzącymi w systemie gospodarki i handlu globalnego, co przekłada się na trwający już od ponad dekady impas negocjacyjny na forum WTO. Szans na jego przełamanie upatruje się w Konferencjach Ministerialnych państw członkowskich WTO, które zbierają się co dwa lata. Nadzieje takie pokładano też w XI KM, która odbyła się w grudniu 2017 r. w Buenos Aires, szczególnie dlatego, że 4 lata wcześniej wszystkim członkom WTO udało się podpisać pierwszą umowę dotyczącą ułatwień w handlu, która ma dać odczuwalne korzyści uczestnikom systemu wielostronnego i być potwierdzeniem spełnienia oczekiwań społeczności międzynarodowej o skutecznie realizowanym procesie liberalizacji handlu światowego. Jednak fiasko uzgodnień XI KM, a właściwie ich braku, utwierdziło w przekonaniu o kryzysie na forum wielostronnym. Nasuwa to pytanie o dalsze losy Organizacji pełniącej rolę nadrzędnego forum negocjacyjnego w handlu światowym, zwłaszcza w kontekście proliferacji RTAs, co również przyczynia się do osłabiania jej pozycji. Pojawia się zatem dylemat dotyczący roli, jaką WTO odgrywa i odgrywać będzie w przyszłości, szczególnie w kontekście wniesionego przez WTO wkładu w rozwój gospodarki światowej i walki z protekcjonizmem, co w obliczu bieżącej sytuacji w handlu globalnym (m.in. amerykańskiego protekcjonizmu i niebezpieczeństwa wybuchu wojny handlowej) może być kwestią o znaczeniu priorytetowym. (abstrakt oryginalny)
W okresie powojennym światowy handel rozwijał się szybciej (średnio 6 procent niż światowa produkcja (około 3.9 procent . W opracowaniu omówiono szanse rozwoju handlu międzynarodowego przez pryzmat oceny funkcjonowania światowego systemu handlu GATT/WTO.
9
Content available remote Kierunki rozwoju formatów handlu detalicznego w Polsce i w Niemczech
100%
W ciągu ostatnich dwudziestu lat zarówno w Polsce i w Niemczech intensywnie rozwijała się sieć sklepów dyskontowych i hipermarketów. Było to spowodowane większą wrażliwością klientów na ceny towarów. Coraz szersza skala działania sieci handlowych, wysokie obroty umożliwiały wynegocjowanie bardzo niskich cen u dostawców. Wrażliwy na ceny polski klient rezygnował z zakupów w małych przydomowych sklepach, nazywanych w literaturze convienience story, na rzecz hipermarketów i dyskontów. Jednak część klientów, po krótkiej euforii związanej z atrakcyjnymi zakupami w nowoczesnych formatach, powróciła do tradycyjnych sklepów i wymagała od ich właścicieli wyższej jakości towaru, zdecydowanie lepszej od towarów masowych. W Niemczech to raczej starzejąca się grupa społeczeństwa domaga się zlokalizowania niedużych sklepów blisko miejsca zamieszkania, w których dokonają sprawnie zakupów produktów żywnościowych, charakteryzujących się wysoką jakością.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba wskazania najbardziej prawdopodobnego modelu biznesowego rozwoju w sektorze sprzedaży i obsługi samochodów w Polsce. Autorzy wzięli pod uwagę strukturę własności i organizacji przedsiębiorstw w tym sektorze, oświadczenia właścicieli firm dotyczące ich tendencji rozwojowych, jak również przepisy Unii Europejskiej i polskiego rządu w odniesieniu do tego sektora.
11
Content available remote Intensywność eksportu i efektywność mezostruktury produkcyjnej
75%
Szerokie pole eksploracji badawczej opisuje ocenę przemian gospodarczych, w tym transformacji [Csaba 1995, ss. 79-80]. Jej sednem są procesy rozwojowe gospodarki, tworzące w istocie obraz wielu transformacji równoległych [Roland 2000, ss. 54-56]. Cele szczegółowe i odpowiadające im kluczowe procesy obejmują: przemiany strukturalne, wzrost konkurencyjności, restrukturyzację oraz poprawę kondycji finansowej podmiotów gospodarki [Bałtowski, Miszewski 2006, s. 24].(fragment tekstu)
Po zakończeniu Rundy Urugwajskiej GATT nastąpił zastój w procesie wielostronnej liberalizacji handlu pod auspicjami WTO. Podstawową jego przyczyną jest brak politycznej woli osiągnięcia porozumienia, spowodowany m. in. objęciem negocjacjami w ramach WTO nowych obszarów, m.in. ochrony środowiska oraz ochrony własności intelektualnej i przemysłowej. Ten stan nie oznacza zupełnego braku postępów w liberalizacji handlu, bowiem trwa ona w instytucjonalnych ramach regionalnych umów o preferencjach handlowych (preferential trade agreements). W ich przypadku nie chodzi o swobodę handlu ze wszystkimi partnerami handlowymi (liberalizacja niedyskryminacyjna), lecz jedynie z wybranymi (dyskryminacja przez uprzywilejowanie). (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Sklepy dyskontowe w strukturze handlu detalicznego. Perspektywy rozwoju
75%
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia oraz roli sklepów dyskontowych w strukturze handlu detalicznego w Polsce. Artykuł został podzielony na trzy części. W pierwszej części scharakteryzowany został handel detaliczny w Polsce. Część druga koncentruje się na specyfice handlu dyskontowego. Część trzecia ma charakter empiryczny i zawiera analizę zmian w sprzedaży dyskontowej w Polsce w ostatnich latach Analiza trendów występujących w polskiej gospodarce oraz analiza danych statystycznych jednoznacznie potwierdza rosnący udział sieci dyskontowych w strukturze handlu detalicznego w Polsce. Zmiany następują zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Rozważania są oparte zarówno o polską literaturę przedmiotu, jak też raporty z badań, które odzwierciedlają bieżącą kondycję poszczególnych sieci dyskontowych działających w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem postawionym przed artykułem jest weryfikacja pozytywnego stanu sektora e-commerce w Polsce poprzez analizę dynamiki liczby firm w sektorze handlu internetowego, handlu tradycyjnego oraz ogółu wszystkich zarejestrowanych firm, jak również analizę korelacji miedzy zmianą liczby przedsiębiorstw w sektorze e-commerce a szacowaną dynamiką wzrostu obrotów handlu internetowego. Tak skonstruowany cel odnosi się do badań o charakterze replikacyjnym. Metody badawcze zastosowane w opracowaniu obejmują krytyczną analizę dokumentacji oraz metody analizy statystycznej. Krytyczna analiza dokumentacji dotyczy przeglądu literatury przedmiotu (e-commerce, przedsiębiorczość). Wśród zastosowanych metod analizy statystycznej znalazły się metody statystyki opisowej, analizy dynamiki zjawisk oraz analizy związków. Na koniec warto nadmienić, iż przedmiotem badań jest detaliczny handel internetowym (B2C), a więc odbywający się między przedsiębiorstwami a klientem detalicznym. (fragment tekstu)
Autorka, pracownik Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród gmin miejskich w 2000 r. na temat oceny znajomości struktury handlu na lokalnym rynku. Porównuje je z badaniami przeprowadzonymi w 1997 r. Podkreśla, że dobra znajomość struktury przedsiębiorstw handlowych stwarza podstawę do programowania sieci handlowej i świadomego kształtowania poziomu zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej.
Opis przemian na polskim rynku produktów zaopatrzeniowych autorka ocenia jako powolny, skutkiem istnienia w minionym 50-leciu centralnego planowania i rozdzielnictwa dóbr zaopatrzeniowych. Konkluzją artykułu są następujące stwierdzenia: "dokonujące się obecnie zmiany w gospodarce prowadzą do ewolucji skostniałych struktur bądź eliminują je z rynku. Proces ten jest długi, pełen burzliwych załamań i zahamowań, co oddaje złożoność przeobrażeń instytucjonalnych polskiego rynku produktów zaopatrzeniowych".
17
Content available remote Uwarunkowania prawno-gospodarcze rozwoju handlu między Polską i Włochami
75%
Obecnie handel kwalifikuje się do jednych z najistotniejszych działów gospodarki. We współczesnej gospodarce światowej uważany jest za kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego kraju. Stanowi tym samym istotny czynnik rozwoju również polskiej gospodarki. Celem niniejszej publikacji jest ukazanie uwarunkowań rozwoju handlu Polski z Włochami. Przedstawiono w artykule podstawy prawne handlu obu omawianych krajów, jak również dokonano analizy porównawczej potencjału gospodarczego Polski oraz Włoch. Dodatkowo scharakteryzowano konkurencyjność międzynarodową Polski i Włoch, jak również pozycję badanych krajów w handlu światowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zarysowano możliwy scenariusz rozwoju handlu w Polsce (w perspektywie dziesięcioletniej), skupiając uwagę na zagadnieniach koncentracji i integracji. Punktem wyjścia dla scenariusza było dokonanie oceny poziomu dotychczasowego rozwoju handlu i jego konkurencyjności na tle krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej (ze szczególnym uwzgędnieniem krajów Unii Europejskiej), a następnie ekstrapolacja prawidłowości tego rozwoju na uwarunkowania polskie, uwzględniając przy tym aktualne i przewidywane ograniczenia.
Czeski Urząd Statystyczny opracował prognozę rozwoju handlu zagranicznego Republiki Czeskiej na lata 1996-1997. Opracowanie zawiera trzy warianty.
Zmiany, które zaszły w strukturze sieci handlowej w Polsce w latach 90. były bardzo dynamiczne i należy je rozpatrywać nie tylko w wymiarze ilościowym, lecz również jakościowym. W artykule omówiono te zmiany oraz zamieszczono eksperckie oceny przewidywaych zmian polskiego handlu detalicznego w perspektywie lat 2005 i 2010.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.