Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 624

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Przemiany ustrojowe, zapoczątkowane w Polsce w latach 90. XX w., postawiły przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami nowe wyzwania. Zaczęły się kształtować zmiany w postrzeganiu funkcji i roli przedsiębiorstwa w otoczeniu, w którym przyszło im działać. Dostrzeżono związek między nawiązywaniem trwałej współpracy z podmiotami funkcjonującymi na rynku a osiągnięciem większych korzyści w wymiarze nie tylko finansowym, ale również niefinansowym. Głównym celem opracowania było zidentyfikowanie relacji tworzonych przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim z uczestnikami rynku, określenie pożądanych kierunków działań w zakresie ich budowy, a także ukazanie wpływu tych relacji na wymiar społeczno-ekonomiczny przedsiębiorstw. W opracowaniu przyjęto tezę, że zmiany zachodzące na rynku, w tym dynamicznie rozwijająca się konkurencja, a co za tym idzie - dokonujące się przeobrażenia w zachowaniach konsumentów, wskazują konieczność podejmowania przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw działań w zakresie kształtowania relacji z otoczeniem, przyczyniając się do osiągania korzyści w wymiarze ekonomiczno-społecznym, stając się głównym czynnikiem sukcesu, a w konsekwencji przyczyniając się do przetrwania i rozwoju przedsiębiorstw na rynku. Z przeprowadzonych badań wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa zwracają uwagę nie tylko na osiągnięcie zysków, ale również na budowanie trwałych relacji z dostawcami, odbiorcami, klientami i innymi przedsiębiorstwami funkcjonującymi na rynku. Efektywnego funkcjonowania, w tym przetrwania i rozwoju, zaczęto upatrywać w utrzymaniu pozytywnych relacji z uczestnikami gry rynkowej. W opracowaniu wykorzystano analizę literatury, dane statystyczne GUS oraz wyniki badań ankietowych wsparte skategoryzowanymi wywiadami bezpośrednimi z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rola instytucji rynku produktów jako mechanizmu nadzoru korporacyjnego
100%
Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z nadzorem korporacyjnym. Na gruncie Nowej Ekonomii Instytucjonalnej szczególną rolę pełnią w jego sprawowaniu instytucje, których zasadniczą funkcją jest zmniejszanie niepewności poprzez określenie norm rządzących zachowaniami różnych podmiotów, w tym przedsiębiorstw, oraz definiowanie granic tego, co jest zgodne z prawem. W ramach rynkowego mechanizmu corporate governance jednym z zasadniczych obszarów jest rynek produktów i działająca w jego ramach instytucja - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.(abstrakt oryginalny)
Polska zliberalizowała swój rynek pocztowy w 2013 r. Miało to zapewnić Poczcie Polskiej jak najwięcej czasu na przygotowanie się do działania w warunkach konkurencji. W rzeczywistości spowolniło to restrukturyzowanie Poczty Polskiej. Obecnie dostosowywanie Poczty Polskiej do warunków konkurencji jest trudne, bo odbywa się przy spadku popytu na tradycyjne przesyłki listowe. (abstrakt autora)
This paper analyzes the condition of open-air markets in Poland, with particular emphasis on Kraków. The authors note that there are a declining number of open-air markets. The size of the markets is also shrinking and there are a decreasing number of stands. Similarly, survey respondents demonstrate less interest in openair markets as a shopping destination and significantly increased interest in shopping centers (malls), discount stores, supermarkets, and hypermarkets. However, open-air markets have many supporters: in particular, older people appreciate open-air markets, and not only because of the availability of fresh products at a relatively low price. They also appreciate such markets as meeting places. Open-air markets in CEE cities have always played an important commercial role and been witness to the history of these cities. For this reason and also because of the important function they play as unique public spaces, they should be protected and should receive special treatment from the local authorities. (original abstract)
5
Content available remote Mechanizmy funkcjonowania polskiego rynku dostępu do internetu
100%
W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki wolnorynkowej mało kto zwraca uwagę na komfort, jaki stanowi swoboda komunikacji. Telefon komórkowy dawno przestał już być dobrem luksusowym, monitoring garażu i osiedlowego placu zabaw stanowi warunek konieczny w ofercie telewizji kablowej, a brak bezprzewodowego dostępu do Internetu w hotelu, z punktu widzenia teorii ekonomii można kwalifikować już tylko jako koszty utraconych korzyści. Jeszcze z końcem lat 90. XX wieku przeciętny Kowalski kierował się zasadą "na co mnie stać za kwotę, jaką mogę wydać na multimedia". Dziś ten sam Kowalski, coraz śmielej monitoruje rozwój rynku, wybiera produkty i ich dostawców, kalkuluje koszty dla siebie i rodziny, aż w końcu podejmuje optymalną decyzję: kto i na jakich zasadach zapewni jego bliskim elektroniczną łączność ze światem. Luki wiedzy Kowalskiego starają się wykorzystywać operatorzy telekomunikacyjni, dla których maksymalizacja zysku z klienta stanowi dobro cenniejsze niż satysfakcja konsumenta. Kowalski nie zastanawia się nad swoim wkładem w budowę społeczeństwa informacyjnego, nie wie nawet, że robiąc przez Internet przelew za zakupy na Allegro, skutecznie walczy z cyfrowym wykluczeniem, zdobywa wiedzę i umiejętności, o których poprzednie pokolenia mogły tylko marzyć. Ale brak tej świadomości w żaden sposób nie hamuje rozwoju społeczeństwa informacyjnego, co więcej, z punktu widzenia ekonomii skali, przyrost liczby Kowalskich w populacji jest wręcz niezbędny.(fragment tekstu)
1 stycznia 2011 roku na mocy postanowień trzeciej dyrektywy pocztowej 11 krajów UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Irlandia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Włochy i Malta, zlikwidowało monopol publicznych operatorów pocztowych na przesyłki listowe o masie do 50 g. Dołączyły one do grupy państw, które wcześniej uwolniły rynek pocztowy: Estonii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Tym samym dokonał się kolejny, ważny etap w historii unijnego rynku pocztowego. Jakkolwiek do ostatecznego zakończenia procesu liberalizacji pozostały 2 lata i 10 rynków, czekających na "pełne otwarcie" na konkurencję - na Cyprze, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Grecji, Luksemburgu, Polsce, Rumunii, zasadne jest już teraz odnieść się do istotnych faktów z przeszłości. Interesujące wydaje się spojrzenie na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, w tym wypadku pocztowy, z perspektywy tworzenia UE i jego prawnego otoczenia - taka historia w pigułce. W tym kontekście, tworzenie Unii, postępujący proces liberalizacji, zmiany w otoczeniu prawnym - czynniki, które przez lata kształtowały rynek usług pocztowych UE, m.in. jego przedmiotową segmentację i kierunki przepływu przesyłek pocztowych, są tematem niniejszego artykułu, opracowanego na podstawie raportu pt. Rozwój rynku usług pocztowych w krajach UE, opublikowanego przez Instytut Łączności w 2010 roku(fragment tekstu)
7
Content available remote Rynkowe podejście do telewizyjnych białych plam
100%
Artykuł poświęcony jest możliwościom wtórnego wykorzystania widma częstotliwości w ramach TVWS w Europie. Europejska Konferencja Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) i niektóre krajowe organy regulacyjne (np. brytyjski Ofcom) rozważają możliwość zastosowania dostępu kognitywnego1 w ramach TVWS przez systemy oparte na koncepcji wspólnoty widma (spectrum commons), zgodnie z podejściem przyjętym przez Federalną Komisję Łączności (FCC) w USA. Bazując na pracach w ramach projektu COGEU zaproponowano rozszerzenie tego reżimu regulacyjnego i wprowadzenie wtórnego obrotu widmem częstotliwości w czasie rzeczywistym w celu podniesienia wartości uwalnianych zakresów widma. Proponowany system ma umożliwić handel, zapewnić jakość usług i ochronę aplikacji zasiedziałych, głównie (ale nie tylko) rozpowszechniania programów telewizyjnych w wersji cyfrowej. W artykule ograniczono szczegółowe opisy techniczne związane z projektem, koncentrując się na kwestiach biznesowych i regulacyjnych.(fragment tekstu)
8
100%
The Herfindahl-Hirschman index (HHI) appears to be the most widely used index of market or industrial concentration. It is a summary measure that indicates the degree of competition, market power, and efficiency within a market or an industry. The HHI is also used by government agencies when evaluating potential violation of antitrust laws and regulations. As emphasized in this paper, and in spite of its several desirable properties, HHI has one serious limitation: it lacks the value-validity property. Lacking this property, caution has to be exercised when using HHI in order to avoid invalid and misleading results and conclusions. A corrected index is developed as a simple reformulation of HHI. Since this new index formulation meets the conditions imposed by the value-validity property to a high degree of approximation, and has other desirable properties comparable to those of HHI, the corrected index can safely be used to make various types of comparisons that are true and valid representations of market (industry) concentration. Numerical data are provided to support and exemplify the use of the corrected index. (original abstract)
9
Content available remote Monopolistic Markups in the Polish Food Sector
100%
Research background: Agro-food sectors are commonly considered as highly regulated, traditional and of strategic importance, mainly due to the food security issues. Changes in the related market structures are subject of constant interest because of their importance for competition and economic welfare of food producers and consumers. In Poland, a rising concentration among various branches of the food industry can be observed. Unfortunately, there is a lack of studies regarding the level of actually exerted market power. Purpose of the article: The main objective of the article was to depict the changes of the market power execution in the Polish food sector and its branches in the period 2002-2013. Methods: As a measure of market power, markups of price above the marginal cost were applied and for their estimation two methods were used, namely the Roeger method involving primal and dual Solow residuals and the method based on the marginal cost of labor. Yearly data from F-01 financial statements regarding 32 food sector branches and various accounting categories were used in the calculations. Findings and Value added: It was found that in the analyzed period the markup over marginal cost on average amounted to 9.75%, and it was increasing over time. The labor input category seemed to be not sufficient for the markup calculation. The evolution of the monopolistic power in the Polish food sector appears to be associated not only with the business cycle, but also with the sector developments accelerated by the accession to the EU. Moreover, the differences in results for the branches indicate a considerable heterogeneity in the Polish food industry companies pricing practices. The research constitutes the first trial of the measurement of both the Roeger markups in the Polish food sector branches and the labor markups changes in the Polish food sector. (original abstract)
10
Content available remote Komunikacja marketingowa - wymiar kulturowy na rynkach międzynarodowych w Europie
100%
Autor podjął rozważania dotyczące komunikacji marketingowej w wymiarze kulturowym na rynkach międzynarodowych w Europie. W artykule wyjaśniono pojęcie kultury w wymiarze międzynarodowym, komunikacji międzynarodowej oraz przedstawiono wymiary kultury społeczeństw na rynku europejskim zaproponowane przez G. Hofstede, tj. kolektywizm/indywidualizm, męskość/kobiecość, stopień unikania niepewności, dystans władzy, orientacja długoterminowa. Następnie autor przedstawił rolę i znaczenie kultury organizacji w komunikacji przedsiębiorstw. Ponadto zaprezentowano politykę komunikacji (promocji) w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu elementów kulturowych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Utrzymywanie nabywców instytucjonalnych na konkurencyjnych rynkach
100%
Zarówno w literaturze naukowej, jak i praktyce marketingu utrzymywanie nabywców uważane jest niejednokrotnie za cel działań marketingowych przedsiębiorstwa. Pogląd ten upowszechnił się, jak się wydaje, w konsekwencji rozwoju i popularności szkoły marketingu relacyjnego. Istotność utrzymywania nabywców, której się obecnie nie kwestionuje, nabiera znaczenia w kontekście rynku dóbr i usług zaopatrzeniowych, charakteryzującego się mniejszą liczbą potencjalnych nabywców. W niniejszym opracowaniu omówiono naturę i uwarunkowania utrzymywania nabywców instytucjonalnych, a także jego sposoby. (abstrakt autora)
W ostatnim czasie rozpoczęła się ważna debata na temat możliwego wdrożenia scentralizowanego mechanizmu mocowego w Polsce. Mimo tego że adekwatność zasobów jest obecnie omawiana na szczeblu krajowym jako kwestia długoterminowa, wielokrotnie podkreślano brak wystarczającej mocy i niewystarczającą elastyczność popytu. W lipcu 2016 roku polskie Ministerstwo Energii wyraziło poparcie dla wdrożenia mechanizmów mocy o zasięgu rynkowym. Biorąc więc pod uwagę ostatnie wydarzenia, celem niniejszego artykułu jest rzucenie światła na możliwość wdrożenia rynku mocy w Polsce. Praca prezentuje zwięzłe omówienie kluczowych problemów polskiego sektora wytwarzania i dostarcza analizy głównych elementów propozycji polskiego rynku mocy w kontekście rozwiązań wdrożonych w Wielkiej Brytanii.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Znaczenie zawodności rynku oraz roli państwa w polityce transportowej
100%
W warunkach osłabienia gospodarki szczególne znaczenie przywiązuje się do warunków, jakie powinny istnieć, aby była ona efektywna, oraz do zakresu interwencji państwa na rynku. W prezentowanym artykule przeanalizowano istotę efektywności rynku oraz warunków jego zawodności ze szczególnym uwzględnieniem rynku usług transportowych. Analiza pozwoliła stwierdzić, że ingerencja państwa na rynku usług transportowych jest elementem warunkującym jego efektywny pod względem ekonomicznym oraz sprawiedliwy społecznie rozwój. (abstrakt autora)
14
Content available remote Sukces rynkowy przedsiębiorstwa w warunkach niepewności
100%
Autorzy podejmują próbę zwrócenia uwagi na warunki funkcjonowania przedsiębiorstw w okresach niepewności wywołanych wieloaspektowymi przyczynami. Podkreślają kumulatywny charakter, cykliczność i nieuchronność kryzysów finansowych. Wskazują na konieczność podejmowania spójnych działań mających na celu stworzenie mechanizmów neutralizujących lub osłabiających efekty kryzysów zarówno po stronie przedsiębiorstw, jak i szerokiego otoczenia biznesu. Za istotnie ważny uznają czynnik wartości etycznych w gospodarce. Przedstawione syntetycznie przez autorów sugestie i uwagi prezentują pogląd, że nawet w okresie kryzysu, w czasach lawinowo narastającej niepewności - należy pozytywnie myśleć i można odnosić sukces rynkowy. (abstrakt autora)
Podjąłem się zadania, które łączy się z rocznicą osiemdziesięciolecia urodzin Pana Profesora Kazimierza Boczara i polega na prezentacji tych wątków dorobku naukowego, które z punktu widzenia profilu zainteresowań badawczych, a także ich aktualnej użyteczności uważam za najbardziej interesujące. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest znaczenie pojęcia "rynek" użytego w art. 15 ust. 1 ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji. Przepis ten konstytuuje czyn nieuczciwej konkurencji w postaci utrudnienia dostępu do rynku. Autor wskazuje, że rynek w rozumieniu powyższego przepisu może być interpretowany na dwa zasadnicze sposoby. Według pierwszej możliwości rynek ten jest utożsamiany z rynkiem właściwym w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Według drugiej poglądu ujęcie rynku na gruncie ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji musi być szersze, bardziej subiektywne. W myśl teg drugiego ujęcia rynek jest już kreowany przez dwie strony transakcji. W podsumowaniu autor opowiada się za koniecznością szerokiego interpretowania pojęcia rynku, albowiem taka wykładnia lepiej uwzględnia cel ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.(abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje problem kształtowania strategii produktu, działania takie, jak wycofywanie z rynku dotychczas produkowanych i sprzedawanych wyrobów.
18
Content available remote Equity Release Schemes on Selected Housing Loan Markets across the world
100%
Odwrócony kredyt hipoteczny jest produktem, który jest obecny na światowych rynkach od wielu lat. W Polsce ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych, nie może być stosowany, dlatego jest jeszcze mało znany, zarówno wśród instytucji publicznych oraz niektórych usług finansowych. Sytuacja ta może się jednak zmienić, dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Finansów projektowi ustawy mającemu na celu umożliwienie bankom w Polsce włączenie tego typu instrumentu do oferty kredytowej.Wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego na polskim rynku może jednak napotkać wiele przeszkód. Istnieją wątpliwości, czy ze względu na sytuację demograficzną w Polsce, a także warunki ekonomiczne i społeczne, produkt ten spotka się z zaintereswaniem publicznym. Co więcej, koncepcja odwróconych kredytów hipotecznych w naszym kraju budzi wiele kontrowersji, ponieważ jest to niezgodne z niektórymi obowiązującymi przepisami prawa(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie kompleksowej klasyfikacji postanowień umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o kryterium charakteru prawnego. Ponadto określono szczegółowe zasady kształtowania treści postanowień umowy z o.o. oraz metody wykładni aktu założycielskiego osoby prawnej. Artykuł zawiera szczegółową charakterystykę postanowień umowy polskiej spółki z o.o., szczególną uwagę poświęcono postanowieniom: obligatoryjnym, fakultatywnym, korporacyjnym, obligacyjnym, mieszanym, oraz esentialia negotti, naturalia negotii, accidentalia negotii. Analiza prawa polskiego została uzupełniona o uwagi porównawcze na tle prawa niemieckiego i systemów prawnych common law.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rynek ICT w Polsce a rozwój społeczeństwa informacyjnego
100%
Rozwój technik ICT jest silnie skorelowany z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, techniki te stanowią bowiem fundament rozwojowy nowoczesnej gospodarki cyfrowej, przenikają wszystkie sfery życia społeczno-gospodarczego, podnoszą poziom produktywności, co ostatecznie skutkuje wzrostem konkurencyjności gospodarki narodowej w świecie. Nasilona w ostatnich latach informatyzacja gospodarki jest efektem rozwoju technologicznego. Coraz trudniej wskazać obszary, gdzie nie znalazły zastosowania. Nowe rozwiązania ICT dokonują przemiany w kontaktach międzyludzkich i sposobie prowadzenia biznesu. Usługi oparte na technikach ICT stworzyły nową przestrzeń nie tylko informacyjną, ale przede wszystkim dystrybucji towarów i usług. Jedną z pierwszych inicjatyw, podjętych w ramach odnowionej w Lizbonie w dniu 13 grudnia 2007 r. Strategii Lizbońskiej, jest inicjatywa i2010, której jednym z podstawowych celów jest utworzenie jednolitego rynku produktów i usług ICT(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.