Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Temporary work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Zatrudnienie tradycyjne, rozumiane jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w coraz większym stopniu ustępuje miejsca elastycznym formom zatrudnienia, w tym coraz częściej pracy tymczasowej. Do rozwoju tego zjawiska przyczyniły się przede wszystkim korzyści jakie zatrudnienie to daje pracodawcom. Do najważniejszych należy zaliczyć: zmniejszenie kosztów pracy, jak również lepsze dostosowanie struktury i stanu zatrudnienia, a także efektywniejsze wykorzystanie siły roboczej. Natomiast obawy większości pracowników w krajach Unii Europejskiej, związanych z brakiem stabilności i gorszymi warunkami pracy zostały rozproszone za sprawą odpowiedniego prawodawstwa. Ponadto, elastyczne formy zatrudnienia, dla pewnych grup ludzi (np. matek samotnie wychowujących dzieci czy osób niepełnosprawnych), stanowią jedyną szansę na aktywizację zawodową. Należy oczekiwać, że w najbliższym czasie zatrudnienie nietypowe, a przede wszystkim praca tymczasowa, będzie się zwiększać i w pewnym stopniu zastąpi zatrudnienie tradycyjne. Obecnie 17% miejsc pracy, tworzonych przez agencje pracy tymczasowej, nie może zostać zastąpionych pracownikami "stałymi". Warto zauważyć również, że emigracja zarobkowa prawie 2 mln Polaków, spowodowała, że coraz trudniej zaspokoić popyt na pracowników tymczasowych głównie takich specjalności jak: spawaczy, ślusarzy, elektryków czy mechaników ciężkiego sprzętu budowlanego. Nie jest to jeszcze sytuacja kryzysowa, ale już teraz należałoby rozważyć konsekwencje braku pracowników danych zawodów dla naszej gospodarki. Stare kraje Unii Europejskiej również odczuwają odpływ swoich pracowników. Szwecja na przykład zatrudniła polskich stomatologów na miejsce szwedzkich stomatologów wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Coraz częściej eksperci opowiadają się za zatrudnieniem w Polsce pracowników ze Wschodu, również z Chin, jednak poza granicami Unii Europejskiej nie ma możliwości prawnych, które umożliwiałyby taką współpracę(abstrakt oryginalny)
Emigracja zarobkowa, niż demograficzny i utrzymująca się niska stopa bezrobocia sprawiają, że pracodawcy coraz częściej borykają się z niedoborami pracowników. W takiej sytuacji ważnym ogniwem i źródłem kompetencji staje się pracownik tymczasowy, z którego przedsiębiorstwo może od razu skorzystać. Może on także stać się pracownikiem stałym, zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. (fragment tekstu)
Branża agencji zatrudnienia, w szczególności pracy tymczasowej, musi w tym roku stawić czoło wielu wyzwaniom. Przede wszystkim zmiany legislacyjne, które weszły w życie od 1 czerwca br. Zmieniają dotychczasowe zasady prowadzenia działalności. Dodatkowo, coraz większe problemy z pozyskiwaniem kandydatów z pewnością znajdą odzwierciedlenie w liczbie zatrudnionych pracowników w 2017 roku. (fragment tekstu)
W ciągu jednego roku na terenie państw Unii Europejskiej w ramach leasingu pracowniczego zatrudnianych jest 6 min osób. Podejmują one pracę czasową na podstawie jednoznacznie określonych norm prawnych. Przedsiębiorstwa zachodnie już dawno korzystają z usług agencji pracy czasowej, stawiając na elastyczność i łatwość w dostępie do kwalifikowanej i podstawowej siły roboczej. Nowoczesne europejskie gospodarki postawiły na innowacyjność i liberalizację regulacji dotyczących zatrudnienia pracowników. Patrząc na ten trend przez pryzmat Polski i projektu ustawy o zatrudnieniu czasowym, przygotowywanej w komisjach sejmowych, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak uelastycznić rynek pracy w naszym kraju, jak sprawić, aby gospodarka mogła konkurować z najlepszymi i wreszcie jak aktywnie przeciwdziałać bezrobociu. Najlepiej oczywiście skorzystać z doświadczeń zdobytych przez innych - czyli kraje członkowskie UE. (fragment tekstu)
Autorka analizuje kształt i determinanty rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce wyrażając pogląd, iż praca tymczasowa, sprzyja redukcji bezrobocia oraz podnoszeniu efektywności i elastyczności przedsiębiorstw, a także ogranicza zjawisko szarej strefy. Autorka postuluje konieczność podjęcia prac legislacyjnych w Polsce, które zapewnią ochronę podstawowych praw pracowniczych, ale nie wyeliminują korzyści pracy tymczasowej. (abstrakt oryginalny)
Intensywny rozwój technologii, zmieniające się potrzeby przedsiębiorstw skutkujące koniecznością czasowego zatrudnienia eksperta w wąskiej dziedzinie poskutkowały koniecznością utworzenia nowej formy współpracy z firmą. Tak powstał kontrakting, czyli wynajęcie na pewien czas specjalisty w danej dziedzinie. (fragment tekstu)
7
Content available remote Elastyczne formy zatrudnienia i wynagradzania. szanse i zagrożenia
75%
W opracowaniu podjęto dyskusję na temat szans i zagrożeń wynikających ze stosowania elastycznych form zatrudnienia i wynagradzania. Przedstawiono ich charakterystykę i formułę prawną, udowadniając jednocześnie, że ich stosowanie w Polsce godzi w interes pracowniczy. Szczególną uwagę poświęcono samozatrudnieniu i pracy tymczasowej, wskazując na wady prawne i konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Na podstawie literatury przedmiotu zaprezentowano katalog wad i zalet elastycznych form zatrudnienia, odnosząc je zarówno do instytucji pracodawcy, jak i zatrudnianych. Na koniec wskazano na próbę poprawy istniejącego stanu rzeczy. (abstrakt oryginalny)
Miniposady to jeden z kilkunastu instrumentów polityki rynku pracy w RFN, zreformowanych w latach 2003–2005 na mocy regulacji tzw. komisji Hartza. Aby zlikwidować „generowane przez państwo socjalne bezrobocie” i rozbudować sektor niskich płac, zdecydowano się na zaostrzenie kryteriów przyznawania świadczeń kompensacyjnych i obniżenie ich wysokości, a jednocześnie postawiono na rozwój miniposad. W artykule zamieszczono ocenę skuteczności miniposad w walce z bezrobociem. (abstrakt oryginalny)
Niedawno został opublikowany raport "Rynek agencji zatrudnienia w 2012 roku" przygotowany przez Polskie Forum HR. Obok analizy danych uzyskanych z agencji należących do PFHR w raporcie znajdujemy odpowiedź na pytanie, jakie są prognozy dotyczące rynku pracy tymczasowej na obecny, 2013 rok i jakie w tym zakresie działania warto wdrożyć. (abstrakt oryginalny)
Motivation: Work as a socio-cultural and -economic phenomenon in the process of Poland's economic transformation within the last thirty years requires special analyses due to its central role both in individual and social terms. To a significant extent, the traditional approach is based on unhelpful separation of economic determinants from the social system as a whole, which is with detriment to the ability to investigate economic processes. Economic phenomena are not the effect of actions of unrelated individuals and their decisions based on rational calculations, but also arise out of the values rooted in their way of thinking and demonstrated through culture. Aim: This paper is aimed at describing the evolution of work in the context of the changes occurring on the labour market which result from the transformation of these institutions and of the economic culture of Poles. The aim may be achieved by assuming that the experience of the so-called 'cultural turn', a term which perfectly suits to describe the transformation process, requires interest to be taken also in phenomena occurring in everyday life, such as values, attitudes or cultural patterns. The transformation of work and of its meaning for development will be subject to descriptive and comparative analysis in two aspects: (1) with regard to the shift from statism-based economy to flexible forms of employment and the occurrences that accompany that shift and (2) in terms of global economic and technological changes in this regard. Results: The analyses carried out allowed to describe the changes in the Polish society observed in the area of work. The stages of the changes are identified, and new trends are specified which emerge under the impact of global development and their consequences for the economy and the society. (original abstract)
W niniejszym artykule omówiono w jaki sposób zatrudnić pracownika tymczasowego. Zaprezentowano jak powinna wyglądać treść umowy o pracę oraz jej rozwiązywanie. Określono czas pracy pracowników tymczasowych oraz zasady wynagradzania.
Praca tymczasowa wciąż cieszy się powodzeniem - zarówno wśród pracowników, jak i firm - stanowi nieodzowny element rynku pracy oraz całej gospodarki. W artykule zaprezentowano najnowsze trendy na rynku pracy tymczasowej. Zwrócono uwagę na istotną rolę elastycznego zarządzania pracą.
W artykule zaprezentowano formy zatrudnienia pracowników. Przedstawiono charakterystykę umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Opisano korzyści wynikające z takich form zatrudnienia.
Temat nierównego traktowania pracowników zatrudnionych na czas określony powraca okresowo na łamy niniejszego przeglądu. Problemem tym ponownie zajmował się Trybunał Sprawiedliwości UE w postanowieniu z 9 lutego 2017 r., C-443/16, Sanz. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na dane z hiszpańskiego rynku pracy dotyczące wysokiego wskaźnika umów czasowych oraz pokazanie przyczyn tego zjawiska. Przedstawiono także środki prawne podejmowane w celu zmiany tej sytuacji oraz sformułowano pewne wnioski dotyczące słabych wyników funkcjonowania środków prawnych wprowadzonych w celu zmiany tej sytuacji w okresie dwóch dziesięcioleci. (abstrakt oryginalny)
Kwestie związane z zatrudnianiem pracowników tymczasowych są coraz bardziej aktualne w praktyce obrotu, czemu towarzyszy również szersze zainteresowanie tym zagadnieniem przez naukę prawa pracy. Autorzy na podstawie analizy dwóch systemów prawnych - polskiego i brytyjskiego - podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie ma podporządkowanie w procesie ustalania stosunku pracy pracowników tymczasowych. (abstrakt oryginalny)
W skład artykułu wchodzi dziewięć części: wstęp, siedem rozdziałów oraz uwagi końcowe. We wstępie wskazano, że wzrost znaczenia wiedzy, potencjału technologicznego oraz kapitału ludzkiego stanowi wyzwanie dla każdej organizacji. Odejście od tradycyjnego systemu pracy i wdrożenie elastycznego czasu pracy przyniosło wiele korzyści natury ergonomicznej, co wyraża się między innymi we wzroście satysfakcji pracowników, podniesieniu ich kompetencji, jak również w poprawie organizacji pracy. Podobnie niepełnowymiarowe zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem i dominuje zwłaszcza wśród kobiet w Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ pracownicy dysponują większą ilością czasu dla rodziny, wykonują pracę z mniejszym stresem, uzyskując za jednostkę czasu wyższe zarobki. Kolejną formą zatrudnienia są umowy terminowe, które nie sprzyjają pełnej satysfakcji pracowników, gdyż zmniejszają ich bezpieczeństwo socjalne. Niemniej dominują one w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem, usługami, a także w administracji publicznej. Podobnie w przypadku pracy na wezwanie stajemy się uzależnieni od pracodawcy organizacyjnie i dochodowo. Telepraca jako nowy sposób organizowania pracy zawiera w sobie kilka istotnych cech elastycznej formy zatrudnienia. Poza pozytywnymi konsekwencjami natury ekonomicznej (zwiększenie przychodów firmy, spadek rotacji etc.) niesie ze sobą wiele rozwiązań natury ergonomicznej (wzrost satysfakcji pracowników, lepsze warunki pracy, korzystniejsze dostosowanie czasu pracy). Kolejną formą jest zatrudnienie tymczasowe, określane w literaturze przedmiotu jako leasing pracowniczy. Przynosi ono korzyści przede wszystkim pracodawcom i jest pozbawione walorów ergonomicznych. Ostatnią z omawianych form jest praca rotacyjna (ang. Job rotation), którą zaliczamy do nowoczesnej techniki organizacji pracy w firmach. Model ten łączy ze sobą dwie polityki: szkoleniową i zatrudnieniową, przynosząc korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Każdy pracownik może wykonywać swoje czynności zmiennie, co w znacznym stopniu eliminuje monotonię i monotypię, przyczyniając się do uatrakcyjnienia pracy. (abstrakt oryginalny)
18
75%
W praktyce gospodarczej obserwowany jest trend do coraz częstszego wykorzystywania niestandardowych form zatrudnienia. Praca tymczasowa, rozumiana jako zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, stwarza specyficzną sytuację w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. W literaturze przedmiotu pojawiają się pierwsze modele obrazujące możliwy podział kompetencji w zakresie zzl pomiędzy agencją pracy tymczasowej, a przedsiębiorstwem użytkującym. W opracowaniu poddano analizie przypadek wykorzystania zatrudnienia tymczasowego w jednym z podmiotów międzynarodowej grupy kapitałowej, działającej na rynku rozrywki. Skoncentrowano się na identyfikacji praktyk zarządzania zasobami ludzkimi i modelu podziału kompetencji w ramach zzl, pomiędzy agencją a przedsiębiorstwem użytkującym. Wykorzystano technikę wywiadu skategoryzowanego i badanie ankietowe. W ocenie procesu zarządzania zasobami ludzkimi w badanej spółce odniesiono się do wybranych teorii zarządzania zasobami ludzkimi nawiązujących do zjawiska uelastyczniania zatrudnienia. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na jedną z form elastycznego zatrudnienia, a mianowicie pracę tymczasową (określaną też leasingiem pracowników). Celem opracowania było omówienie istoty tej formy zatrudnienia oraz ukazanie skali jej wykorzystania w Polsce. Postawiono przy tym tezę, iż zarówno pracownicy, jak i pracodawcy dostrzegli korzyści płynące z pracy tymczasowej i w coraz większym stopniu wykorzystują tą formę elastycznego zatrudnienia. W artykule wykorzystano literaturę przedmiotu oraz raporty przedstawiające wyniki badań z tego zakresu. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zaprezentowano porównanie dotychczas obowiązujących przepisów z nowelizacją ustawy. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany dotyczące zatrudniania w formie tymczasowej.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.