Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 306

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist attraction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Celem badania jest ocena preferencji chińskich turystów w Europie w kwestii wyboru odwiedzanych przez nich atrakcji turystycznych. W artykule wykorzystano oryginalną procedurę badawczą: zliczono opinie o atrakcjach turystycznych w wybranych krajach europejskich zamieszczone w serwisie TripAdvisor ogółem i w języku chińskim. Pozwoliło to określić, które obiekty w badanych krajach są najliczniej odwiedzane i oceniane przez chińskich turystów, a także które kraje oraz jakie rodzaje atrakcji cieszą się największą popularnością wśród gości z Chin. Uzyskane wyniki wskazują, że chińscy turyści trafiają przede wszystkim do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych położonych w największych miastach Europy, a opinie online mogą stanowić wartościowe źródło informacji na temat preferencji turystycznych wybranych grup.(abstrakt autora)
Celem rozważań jest ocena atrakcji turystycznych dziedzictwa przemysłowego i myśli technicznej usytuowanych na ziemi wałbrzyskiej. Metodami zastosowanymi do osiągnięcia powyższego celu były analiza literatury przedmiotu, obserwacja oraz waloryzacja wielokryterialna. Na obszarze badań zlokalizowane są obiekty poprzemysłowe cenne pod względem architektonicznym, które pozwalają na bezpośrednie obcowanie z historią myśli technicznej z zakresu górnictwa i produkcji porcelany. Adaptacja nieczynnych obiektów to przykład działania pozwalającego ocalić od zapomnienia dziedzictwo przemysłowe rejonu, którego rozwój społeczno-ekonomiczny był przez stulecia ściśle z nim związany. Jednak niedocenionymi zabytkami techniki pozostają tunele kolejowe pod Małym Wołowcem.(abstrakt autora)
Omówiono atrakcyjność przyrodniczo-kulturową Polski dla turystów skandynawskich. Przedstawiono główne atrakcje turystyczne i pamiątki świadczące o dawnych związkach kulturowych Polski i Skandynawii.
4
Content available remote Limnoturystyka w Polsce Zachodniej na przykładzie Jeziora Zbąszyńskiego
80%
Przepływowe Jezioro Zbąszyńskie jest jednym z największych jezior Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego. W celu określenia kierunku zmian zachodzących w środowisku limnicznym Jeziora Zbąszyńskiego przeprowadzono badania wody oraz osadów tego zbiornika. Równania bilansów: energii, wody i materii stałej po-zwalają na określenie relacji jeziora z otoczeniem, jak również stałych lub okresowych nadwyżek energii i masy akumulowanych w jeziorach. Bilans materii stałej traktować można jako syntetyczną metodę oceny zdolności jeziora do gromadzenia osadów dennych, pochodzących z docierającej ze zlewni materii rozpuszczonej, unoszonej i wleczonej, jak również z samoistnie powstającej w środowisku wodnym zbiornika autochtonicznej materii organicznej (Lange 1993).(abstrakt autora)
5
80%
Atrakcje turystyczne są ważnym sektorem turystyki, stymulują bowiem zainteresowanie odbyciem podróży do miejsca docelowego, są również głównym składnikiem produktu turystycznego. W artykule dokonano przeglądu badań nad atrakcjami, przedstawiono również wyniki badań nad frekwencją w polskich atrakcjach, jakie zostały zrealizowane w 2014 i 2015 r. Wskazano na sposoby zdobywania informacji, problemy z ich pozyskiwaniem od gestorów atrakcji oraz metody szacowania wielkości ruchu turystycznego adekwatne do zaproponowanej ich typologii. We wnioskach końcowych sformułowano rekomendacje dotyczące dalszych badań nad frekwencją w atrakcjach turystycznych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Transport jako atrakcja turystyczna
80%
Przedstawione w niniejszym artykule przykłady świadczą, iż nie tylko walory turystyczne mogą stanowić czynnik przyciągający turystów i być podstawą do kształtowania produktu turystycznego. Współcześnie jako atrakcję turystyczną można traktować także elementy infrastruktury turystycznej, które ze względu na swoje specyficzne cechy i oryginalność mogą stanowić główny cel wyjazdu turystycznego. Również infrastruktura i usługi transportowe oprócz realizacji podstawowego celu, jakim jest przemieszczanie się, mogą stanowić atrakcję turystyczną. (fragment tekstu)
Bez względu na stan zachowania, dzięki romantycznej formie architektonicznej, często malowniczemu położeniu oraz powiązaniom z dziedzictwem kulturowym obszaru, na jakim się znajdują, zamki stanowią prawie zawsze silny (zależny także od stopnia dostępności tych obiektów dla zwiedzających) walor "przestrzeni turystycznej", umożliwiając rozwój proekologicznych, aktywnych form turystyki - przede wszystkim turystyki krajoznawczej oraz kulturowej.Turystyka krajoznawcza ma w Europie wielowiekową tradycję, ale obecnie obserwujemy popularność tej formy w stopniu zbliżonym do masowego. Jest to korzystne zjawisko, związane ze zmianami mentalności turystów, obserwowanymi w ostatnich latach na całym świecie. Obecnie częściej zamiast biernego wypoczynku wybierane są formy aktywne, w tym turystyka kulturowa, podróże nastawione na poznawanie obiektów zabytkowych i zwiedzanie historycznych zespołów urbanistycznych. Okazuje się, że dla współczesnego społeczeństwa coraz ważniejsze jest stałe pogłębianie wiedzy - zarówno o świecie współczesnym, jak i o historii, również w czasie przeznaczonym na wypoczynek. (fragment tekstu)
8
80%
The article presents the evaluation of the tourism potential and attractive elements of selected by authors tourism products in the Warmia and Mazury. The study was conducted in the form of an interview of 100 people. The results indicate a positive assessment of the attractiveness of the 11 presented tourism products, while the need to make some changes for the benefit of tourists.(author's abstract)
9
Content available remote Atrakcyjność turystyczna Olsztyna
80%
W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem była ocena atrakcyjności turystycznej Olsztyna. Dokonano jej na podstawie wypowiedzi 100 turystów przebywających w okresie lipca i sierpnia 2009 r. na terenie miasta. Badani respondenci stwierdzili, że najistotniejszym atutem miasta jest jego położenie. Liczne jeziora znajdujące się w jego obrębie i bezpośredniej okolicy oraz krajobraz zwiększają atrakcyjność pobytu i stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystyki aktywnej. Wśród atrakcji wymieniano również imprezy kulturalne i sportowe organizowane na terenie miasta. Jako wady Olsztyna najczęściej wymieniano czynniki zaliczane do sfery zależnej od człowieka, czyli infrastrukturę komunikacyjną, zły stan dróg, brak miejsc parkingowych oraz brak zagospodarowania brzegów jezior.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Atrakcyjność turystyczna Nałęczowa w świetle badań marketingowych
80%
Podstawowym celem opracowania była charakterystyka i ocena potencjału turystycznego Nałęczowa na bazie opinii osób odwiedzających miasto oraz działalności władz samorządowych wpływających na kształtowanie ogólnego obrazu jego atrakcyjności turystycznej. Badania ankietowe wśród 242 respondentów i wywiad z przedstawicielem samorządu lokalnego przeprowadzono w 2008 roku i na ich podstawie dokonano analizy omawianego zjawiska. Nałęczów jest typowym miastem turystycznym, dobrze przygotowanym i postrzeganym przez odwiedzających. Jego zasadniczy walor - bycie uzdrowiskiem - narzuca wręcz kierunek postępowania władz samorządowych oraz przedsiębiorców świadczących usługi w omawianej branży. Celowym jednak będzie podjęcie działań skutkujących poszerzeniem kręgu odbiorców na ponadnarodowe segmenty oraz dywersyfikacja produktów. Współpraca na linii samorząd - przedsiębiorcy - turyści oraz stosowanie zasad marketingu relacji, w odpowiednim wycinku czasowym, powinny doprowadzić do uzyskania pożądanych efektów finalnych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Przestrzenie sakralne jako znaczący element atrakcyjności turystycznej Cieszyna
80%
Określanie i definiowanie przestrzeni jest zasadniczą kwestią dla orientacji człowieka w świecie. Doświadczenie człowieka religijnego dzieli świat na dwie przestrzenie - sacrum i profanum. Granicę wyznaczającą przejście z jednej przestrzeni do drugiej mogą stanowić przedmioty, znaczenia i miejsca będące zarazem środkami lub symbolami przejścia. Mogą to być drzwi świątyni, próg domostw, bowiem podział świata na te dwa rodzaje przestrzeni nie odnosi się jedynie do obszaru świątyń. "Sposób pojmowania i nazywania przestrzeni oraz orientowania się w niej jest jednym z podstawowych przejawów kultury w każdej społeczności". Jednocześnie sposób wyznaczania, definiowania i dzielenia przestrzeni egzystencjalnej nie jest jednorodny.(fragment tekstu)
12
Content available remote Skłonność do zapłaty a cena wstępu do atrakcji turystycznej
80%
Kształtowanie cen wstępu do atrakcji turystycznych jest procesem złożonym. Wskazówką pomocną w ustalaniu optymalnej ceny wstępu jest oszacowanie wartości atrakcji postrzeganej przez klienta. Metodą do tego służącą, a wykorzystywaną zwłaszcza do wyceny dóbr niekomercyjnych, takich jak na przykład zasoby środowiska, jest metoda wyceny warunkowej (CVM). Znajduje ona zastosowanie w odniesieniu do zasobów, które przynoszą korzyści, a ich wartość jest trudna do oszacowania w kategoriach rynkowych, gdyż nie podlegają one sprzedaży. Jako przykłady można tu przytoczyć choćby piękno krajobrazu naturalnego, kulturowego lub wartość zabytków architektury. Metoda ta może znaleźć także zastosowanie w szacowaniu ceny wstępu do atrakcji turystycznych. W niniejszym artykule podjęto próbę oszacowania optymalnej ceny wstępu do wybranych atrakcji turystycznych Wielkopolski i Kujaw oraz obliczenia współczynników elastyczności cenowej popytu dla badanych atrakcji.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu analizę potencjału wykorzystania techniki lifestreamingu w procesie budowania narracji. Rozważania teoretyczne w tym zakresie zostały wzbogacone praktyczną analizą procesu budowania od podstaw prostej narracji z wykorzystaniem techniki lifestreamingu do celów promocji atrakcji turystycznej w postaci parku miniatur SabatKrajno. (fragment tekstu)
14
Content available remote Turystyczne walory krajoznawcze Polski wschodniej
80%
Podstawę atrakcyjności turystycznej obszaru stanowią walory turystyczne. Szczególnego znaczenia nabiera to na obszarach słabiej rozwiniętych przemysłowo, gdzie dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej ważne jest właściwe wykorzystanie czynników endogenicznych. Przykładem takiego regionu jest Polska Wschodnia1. Należy podkreślić również fakt, że jest ona obszarem atrakcyjnym turystycznie, ale jednocześnie cieszy się niskim zainteresowaniem ze strony turystów. Jedną z przyczyn jest słaba promocja tego regionu. W artykule przedstawione zostaną wybrane turystyczne walory krajoznawcze2 Polski Wschodniej. Niniejsze opracowanie jest kontynuacją badań3 prowadzonych na tym obszarze w zakresie konkurencyjności i innowacyjności, jak również atrakcyjności i infrastruktury turystycznej Polski.(fragment tekstu)
W niniejszej publikacji autorzy podjęli tematykę zainteresowania wybranymi atrakcjami turystycznymi woj. śląskiego. Celem artykułu była analiza frekwencji na Szlaku Zabytków Techniki w latach 2009-2014 oraz struktury frekwencji w roku 2014 ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Gwiazd Techniki. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przesłanki rozwoju agroturystyki w byłym województwie krośnieńskim. Zwrócono uwagę na ekologiczne zaplecze żywnościowe oraz atrakcje turystyczne regionu.
17
Content available remote Lokomotywy i wagoniki górnicze jako pamiątki historii oraz atrakcje turystyczne
80%
Celem publikacji są lokomotywy i wagoniki górnicze, które współcześnie można spotkać w wielu przestrzeniach miejskich związanych z funkcjonowaniem zakładów wydobywczych. Autorka na podstawie penetracji terenowej na Dolnym i Górnym Śląsku omawia ich lokalizację (wyróżnia kilka charakterystycznych miejsc występowania) oraz genezę powstania, także formy i wygląd tychże obiektów, jednocześnie akcentując funkcje, jakie współcześnie one pełnią. Wagoniki i lokomotywy górnicze - traktowane jako autentyczne elementy dziedzictwa kulturowego - można zakwalifikować jako atrakcje turystyczne w różnych formach turystyki kulturowej. (abstrakt oryginalny)
Na tle kształtowania się ruchu turystycznego w Krakowie przedstawiono skalę, dynamikę i strukturę ruchu turystycznego na Zamku Królewskim na Wawelu.
W artykule omówiono istotę atrakcji turystycznej jako elementu produktu turystycznego. Przyjęto, że koleje wąskotorowe stanowią często atrakcję turystyczną, ciekawą formę spędzenia wolnego czasu, poznawania zabytków i zakątków przyrody, środek transportu, oraz element tradycji i historii kolejnictwa. Celem artykułu jest omówienie znaczenia przewozów kolejami wąskotorowymi jako atrakcji turystycznej regionu na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W realizacji celu przyjęto metodę desk research w odniesieniu do dostępnej literatury oraz wyników badań wtórnych prowadzonych na zlecenie Urzędu Transportu Kolejowego oraz GUS. Analiza obejmuje przewozy kolejami wąskotorowymi w Polsce w latach 2014-2016. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
20
80%
Celem przeprowadzonych badań było m.in. wskazanie barier rozwoju turystyki wodnej śródlądowej oraz próba stworzenia hierarchii ważności przyczyn korzystania z ofert związanych z turystyką wodną. Badaczy interesowały ponadto opinie mieszkańców, turystów i przedsiębiorców na temat możliwości wykorzystania tej drogi wodnej jako atrakcji turystycznej. Kolejnym istotnym celem pracy była ocena infrastruktury turystycznej, walorów antropogenicznych i przyrodniczych.Autorzy postawili tezę, że wśród najważniejszych czynników wewnętrznych,dzięki którym będzie można wykorzystać międzynarodową drogę wodną jako atrakcję turystyczną, znajduje się zadowalający stan urządzeń wodnych. Natomiast wśród czynników zewnętrznych wskazali zwiększenie źródeł wiedzy o ofercie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.