Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transakcje terminowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Współczesne rynki finansowe oferują duży wybór sposobów ochrony przed wahaniami cen instrumentów finansowych. W artykule autorzy chcą wykazać, że giełdy towarowych kontraktów finansowych mogą przynieść podmiotom gospodarczym i gospodarce znaczne korzyści.
W artykule przedstawiono stan znajomości i wykorzystywania instrumentów pochodnych na rynku polskim.
Giełda Energii SA przygotowała rynek futures na energię elektryczną, ale jego uruchomienie uzależnione jest od płynności na rynku bazowym, na którym nastąpiło drastyczne załamanie obrotów. Wskazano mechanizmy, których wprowadzenie zmieniłoby tę niekorzystną sytuację.
Chicago Board of Trade to jedna z najbardziej znanych giełd na świecie w zakresie transakcji terminowych. W artykule omówiono zasady jej funkcjonowania.
Przedstawiono stan obecny i determinanty rozwoju Polski rynek walutowych transakcji terminowych typu forward. Zdaniem Autora należy oczekiwać wzrostu polarności tego instrumentu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym w Polsce wraz ze wzrostem skali realizowanego obrotu dewizowego, a tym samym coraz większego wpływu wahań kursów walutowych na konkurencyjność i wskaźniki rentowności sektora przedsiębiorstw.
Pojęciem instrumenty pochodne obejmuje się wiele rodzajów transakcji na rynku towarowym i finansowym. W artykule omówiono transakcje terminowe, transakcje futures, opcje i swapy.
Opracowanie poświęcone jest transakcjom terminowym zawieranym na giełdach towarowych, które stworzyły mechanizm regulujący wysokość cen (na przykład produktów rolnych) na podstawie relacji popytowo-podażowych. (fragment tekstu)
Zamieszczono dane statystyczne dotyczące: kontraktów terminowych na akcje na wybranych giełdach europejskich (wolumen miesięczny), kontraktów terminowych na akcje na wybranych giełdach europejskich (otwarte pozycje na koniec miesiąca), kontraktów indeksowych w 2001 r., kontraktów na obligacje w 2001 r., kontraktów walutowych w 2001 r., opcji akcyjnych na największych giełdach w 2001 r.
Obrót instrumentami pochodnymi organizują obecnie trzy instytucje: GPW, CeTO i WGT. Artykuł omawia problem, jak ma wyglądać polski rynek transakcji terminowych w przyszłości, chodzi tu o konsolidację. Podano liczbę zawartych transakcji futures na parkiecie WGT SA w okresie od 20 stycznia do 20 lipca 1999 r.
W artykule analiza implikowanych stóp forward została przeprowadzona z wykorzystaniem zmienności mierzonej odchyleniem standardowym. Graficzny obraz zmienności w relacji do terminu wykonania nosi nazwę struktury terminowej zmienności implikowanej stopy forward. Analiza przebiegu funkcji pozwala określić, jak dany typ modelu oraz wybór kryterium dopasowania wpływa na zmienność badanej stopy w zależności od terminu wykonania i czy poziom ten odzwierciedla warunki rynkowe. (fragment tekstu)
Zamieszczono dane statystyczne za 2002 rok dotyczące: wolumenu obrotu kontraktami terminowymi na główny indeks giełdowy; wartości obrotów kontraktami terminowymi na główny indeks giełdowy w mln EURO; najpopularniejszych kontraktów na indeksy, obligacje, stopy krótkoterminowe, kontrakty walutowe, a także największych giełd.
W artykule scharakteryzowano światowy rynek derywatów kredytowych, czyli kredytowych transakcji terminowych. Omówiono podstawowe instrumenty finansowe z tego segmentu, jak np. swapy kredytowe. Na koniec przedstawiono prawne podstawy funkcjonowania rynku kredytowych transakcji terminowych w Polsce.
Na walutach można dużo zarobić, ale i dużo stracić. Nie zmienia to faktu, że wielu inwestorów będzie się przenosiło z warszawskiej giełdy na rynek walutowy.
Walutowa transakcja terminowa forward jest to zobowiązanie do sprzedaży lub kupna jednej waluty za drugą po uzgodnionym kursie. Wymiana następuje bądź to w ustalonym dniu, bądź w określonym momencie w przyszłości1. Kontakt forward polega zasadniczo na zaangażowaniu się w umowę ze świadomością, że nie zostanie ona zrealizowana od razu, lecz w określonym momencie w przyszłości. Odroczenie to powoduje, że aktywa, które mają być w przyszłości dostarczone w ramach kontraktu mogą zmienić swoją wartość. Cena kontaktu forward ustalana jest na początku w taki sposób, aby bieżąca wartość rynkowa była zerowa. Kontakt terminowy jest obustronnym zobowiązaniem stron, co oznacza brak możliwości odstąpienia od umowy w czasie trwania transakcji, co ma znaczenie w momencie, kiedy kurs natychmiastowy okaże się dla jednej ze stron korzystniejszy niż wcześniej ustalony kurs terminowy. Forward walutowy eliminuje niepewność obydwu stron co do rozwoju kursu walutowego w przyszłości lub też co do ceny, którą przedsiębiorstwo musi zapłacić za pokrycie otwartej pozycji walutowej.(fragment tekstu)
15
61%
Celem artykułu jest określenie możliwości realizacji strategii spreadu międzytowarowego z wykorzystaniem indeksowych kontraktów terminowych futures notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tj. kontraktów na indeksy WIG20 i mWIG40 oraz zbadanie efektywności tego typu strategii. Brak ograniczeń płynności rynku tych instrumentów pochodnych, wysoka korelacja indeksów WIG20 i mWIG40 oraz kontraktów na te indeksy oraz wysoka zmienność spreadów w latach 2007-2010 pozwalały na osiągnięcie dużych zysków ze strategii. Z kolei w latach 2011-2013 ze względu na słabszą korelację kontraktów indeksowych i niższą zmienność spreadów strategia ta stała się bardziej ryzykowna i mniej zyskowna. Pomimo tego postawioną hipotezę o istnieniu możliwości realizacji efektywnej strategii spreadu międzytowarowego na rynku kontraktów indeksowych na GPW można zweryfikować pozytywnie. Należy dodać, iż większą efektywność strategia zapewnia w warunkach wysokiej zmienności spreadów. Przeprowadzone badania wykazały ponadto, że zdecydowanie łatwiej przewidzieć kierunek zmian spreadu przy długookresowych trendach spadkowych i wzrostowych niż w trendzie bocznym. Można stąd wyciągnąć wniosek, iż strategia spreadu międzytowarowego nie powinna być realizowana w sytuacji niepewności co do tego, w którą stronę porusza się rynek. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko niekorzystnego kształtowania się warunków pogodowych towarzyszy działalności znacznej części współczesnych podmiotów. Determinuje to podejmowanie działań mających zabezpieczyć się przed nim W tym celu w coraz szerszym zakresie wykorzystywane są pogodowe instrumenty pochodne. Pierwsza część opracowania została poświęcona rozważaniom teoretycznym na temat istoty procesu zarządzania ryzykiem pogodowym oraz genezy i charakterystyki pogodowych instrumentów pochodnych. Natomiast w drugiej części zaprezentowano praktyczne podejście do możliwości zawierania odpowiednich transakcji terminowych na przykładzie polskiego rynku wody butelkowanej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono fakty przemawiające za celowością powstania Warszawskiej Giełdy Towarowej i omówiono jej zadania m.in. organizowanie obrotu towarowego z zastosowaniem transakcji terminowych.
Autorka charakteryzuje obrót kontraktami terminowymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie instrumentem bazowym jest WIG-20. Kontrakty notowane są w sposób ciągły, równolegle do notowań akcji i obligacji. Skala obrotów kontraktami terminowymi na WIG-20 na razie nie osiągnęła dużych rozmiarów. Do artykułu dołączony jest załącznik zawierający specyfikację kontraktu terminowego na WIG-20.
Podjęto próbę oceny sześcioletniego okresu funkcjonowania rynku kontraktów terminowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podkreślono, że poważne znaczenie ma jedynie kontrakt futures na indeks giełdowy WIG 20.
Przedstawiono dane statystyczne dotyczące: obrotów na największych giełdach terminowych w 2000 r. i w pierwszych dwóch miesiącach 2001 r.; liczby otwartych pozycji na największych giełdach terminowych w tych samych okresach; największych giełd terminowych - wolumen i otwarte pozycje w styczniu i lutym 2001 r.; wolumenu obrotu kontraktami terminowymi na główny indeks giełdowy na wybranych giełdach europejskich w 2001 r. (od stycznia do marca); wartości obrotów kontraktami terminowymi na główny indeks giełdowy na wybranych giełdach europejskich w mln EURO w 2001 r.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.