Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka krajowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Armenia has great opportunities and resources for tourism development. In 2021, the number of domestic tourists in Armenia was 1595826, an increase of 52.6% compared to 2020. In 2022, the number of domestic tourists was higher than in previous years - 1929940. The article evaluates the factors which influence domestic tourism demand with the use of ordinary and weighted least squares regression models. The main variables discussed in the models are: real GDP growth rate, consumer price index, average cost of tour packages from Armenia to other countries that can be considered as an alternative to domestic tourism, and dummy variables. The time series are based on quarterly data from 2005-2021. According to the analysis results, 1% increase in GDP will lead to a 0.22% increase in the number of domestic tourists, 1% increase in prices will lead to a decrease in the number of domestic tourists by about 0.12%, and 1% increase in foreign tour package prices will increase the number of domestic tourists by about 0.14%. The article also presents some suggestions for domestic tourism development in Armenia. The results may be useful for similar studies, as well as for state and private sectors conducting forecasts, planning, etc. (original abstract)
2
Content available remote Transport pasażerski w Polsce jako czynniki rozwoju turystyki krajowej
100%
W artykule zawarto syntetyczną analizę turystyki krajowej w Polsce, wskazano najpopularniejsze środki transportu wykorzystywane przez turystów w Polsce w 2013 r., omówiono główne cechy i znaczenie transportu pasażerskiego w rozwoju turystyki krajowej na tle konkurencji poszczególnych gałęzi transportu oraz wskazano kierunki jego rozwoju.(fragment tekstu)
Ze względu na istotę zjawiska turystyki i ukształtowaną obecnie strukturę podaży zdefiniowanie produktu jest trudniejsze niż w innych dziedzinach nauki. Podstawowy problem polega na tym, że różne podmioty obsługujące rynek turystyczny widzą ten produkt w różny sposób. Jedną z prób właściwego określenia produktu turystycznego, uwzględniającą istotny w marketingu terytorialnym aspekt przestrzenny, jest koncepcja produktu obszaru recepcji turystycznej. Zgodnie z nią produkt można zdefiniować jako całość składającą się z elementów materialnych i niematerialnych, stanowiących podstawę istniejącego w umyśle turysty wyobrażenia i oczekiwań związanych z pobytem w danym miejscu. (fragment tekstu)
Śledzenie ruchu turystycznego na danym terenie jest nieodzownym elementem strategii jego rozwoju. Analiza danych o przyjazdach turystów do woj. lubelskiego w latach 2010-2014 dostarcza konkretnych informacji. Pozytywnym zjawiskiem jest także stabilizacja dużej liczby turystów, którą zanotowano w dwóch ostatnich latach. Jeszcze korzystniejszy obraz wyznacza awans na VII miejsce w 2014 roku w rankingu krajowym w liczbie turystów odwiedzających Lubelszczyznę w porównaniu do XIII lokaty w 2010 roku. Do pozytywnych zjawisk należy wzrost liczby turystów krajowych z 1,3 mln do 2,2 mln. Mimo wzrostu liczby turystów z zagranicy z 0,9 mln do 1,6 mln, warto zauważyć, że ponad 50% to mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają głównie w celach handlowych, przy skromnym udziale pobytów turystyczno-wypoczynkowych. Ten mało korzystny obszar uzupełnia spadek wydatków przez turystów zagranicznych w 2014 roku przypadający na osobę jak i na dzień pobytu. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy zagadnień z zakresu metody reprezentacyjnej. Rozważono w nim problem pobierania próby reprezentatywnej w badaniach turystyki krajowej. Przedstawione zostały metody doboru zalecane przez Światową Organizację Turystyki (UN WTO). Omówione zostały jednostki badania, sposoby określania wielkości próby i jej wyrównywania. Przedstawiono procedurę uogólniania wyników badania na całą badaną populację. Uzupełnieniem przedstawionych rozważań są przykłady liczbowe. (fragment tekstu)
The article presents the results of the research on the motives and ways of spending holidays in the area Kampinos National Park (KNP) by urban inhabitants. Surveys were conducted during the summer 2013 among 117 tourists spending their vacations in the vicinity of KNP. The article elaborates on an analysis of criteria which help tourist to select this form of tourism, as well as the selection of a specifi c offer from many others, what sources of information about the place or a recreational object they use, what are the preferred ways of spending leisure time so as their expectations towards diversity of the offer. The debate on the subject was extended by the analysis of the factors which defi nes the tourists behavior and expectations, such as: age and education. (original abstract)
Zaprezentowano plan ochrony Półwyspu Helskiego, który jest obszarem masowego napływu turystów w okresie letnim ze względu na swą atrakcyjność turystyczną. Omówiono programy takie jak: "ochrona brzegów morskich", "sojusz z naturą", "ryby dla Zatoki". Zaplanowano również budowę zakładu utylizacji odpadów w Gminie Puck.
W pracy przedstawiono rozważania dotyczące powstania Towarzystwa Tatrzańskiego na podstawie różnych materiałów źródłowych. Wykazano rozbieżności pojawiające się wśród autorów publikujących teksty dotyczące miejsca założenia Towarzystwa Tatrzańskiego, jego pierwszej siedziby oraz listy nazwisk Członków Założycieli. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje opinie Mieczysława Hulewicza dzierżawcy ośrodka "Smrek" w Piwnicznej. Według jego szacunków, w czasie koniunktury jeden pensjonat może przynieść nawet 150-200 tys. zł. zysku rocznie, jednak na razie jest to nierealne. Branża turystyczna przeżywa zastój wynikający z pogorszenia sytuacji materialnej społeczeństwa.
Pandemia COVID-19 w sposób szczególny wpłynęła na usługi turystyczne. Celem artykułu jest omówienie zmian w wybranych elementach struktury ruchu turystycznego (turystów i odwiedzających jednodniowych) w czasie pandemii COVID-19 w województwie podkarpackim w 2020 i 2021 r. W tekście porównano wyniki dwóch pomiarów ruchu turystycznego, przeprowadzonych według tej samej metodologii. Pierwsza edycja badania była realizowana w czasie chwilowego poluzowania obostrzeń pandemicznych dla sektora usług. W 2021 r. rządowa polityka przeciwdziałania pandemii miała już inny charakter, co przełożyło się na swobodniejszy ruch turystyczny. Lockdown i związane z nim ograniczenia w turystyce zagranicznej przełożyły się na zintensyfikowanie turystyki krajowej w 2020 r. Była ona podejmowana w warunkach dużej niepewności i w sposób nastawiony na zachowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. Poluzowanie obostrzeń i złagodzenie polityki pandemicznej w 2021 r. oznaczały stopniowy powrót do przedpandemicznych wzorców konsumpcji turystycznej. Znalazło to odzwierciedlenie w strukturze ruchu turystycznego. Prezentowanie wyniki badań mogą być przydatne dla instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polityki turystycznej w regionie, dla przedsiębiorców z branży turystycznej, a także dla naukowców zainteresowanych zmianami zachodzącymi w turystyce w czasie pandemii COVID-19.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwój agroturystyki w Polsce. Według szacunków Business Week'a, w ubiegłym roku u gospodarzy na wsi turyści zostawili pół miliarda złotych.
Aktywność turystyczna wpływa na zwiększenie percepcji turystycznej mieszkańców danego regionu. Jedną z nowszych form turystyki w Polsce jest turystyka motocyklowa. Jej odmianą jest turystyka uprawiana na tzw. maxi skuterach. Celem pracy było określenie miejsca turystyki krajoznawczej (motywów poznawczych) w migracjach turystycznych podejmowanych przez motocyklistów - członków grupy zachodniopomorskiej Burgmanii oraz określenie geografii ich najważniejszych doświadczeń krajoznawczych. Materiał badany stanowiło 38 motocyklistów w wieku od 36 do 67 lat, płci męskiej. Motocykliści zrzeszeni w klubie Burgmania w sezonie 2015 podczas 61 wyjazdów pokonali 26 326 km. Średnia odległość drogowa do miejsc docelowych wyjazdów wynosiła 160 kilometrów, przy czym w przypadku połowy wyjazdów (50,8%) miejsca docelowe położone były w odległości do 100 km. Stwierdzono dominację wyjazdów jednodniowych do miejsc docelowych leżących w ekwidystancie umożliwiającej penetrację turystyczną regionu. Podstawowym celem była sama przyjemność z jazdy w grupie i motywy towarzyskie. Turystyka skuterowa może się przyczynić do podniesienia poziomu doświadczeń krajoznawczych. Implikację praktyczną stanowią zestawione w pracy trasy, punkty docelowe i pośrednie, które można wykorzystać w planowaniu przyszłych wyjazdów motocyklowych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Finansowanie inwestycji turystycznych - wybrane zagadnienia
75%
Turystyka, zarówno w aspekcie społecznym, jak i ekonomicznym, w wielu gminach i powiatach staje się istotnym obszarem, w którym realizowany jest rozwój społeczno-gospodarczy. Turystyka jako sektor gospodarczy dla wielu obszarów lokalnych i regionalnych pełni również rolę ważnego narzędzia rozwoju, zwłaszcza gospodarczego. Jako narzędzie rozwoju potrzebuje również narzędzi przyspieszających ten rozwój, takich jak infrastruktura turystyczna w postaci wielu istotnych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym. Wynika to z faktu, że świadczenie usług turystycznych oraz związana z nimi obsługa ruchu turystycznego wymaga posiadania wielu zasobów o charakterze rzeczowym (na przykład budynki hotelowe, infrastruktura sportowa i kulturalna). Można zauważyć pewnego rodzaju korelację między ruchem turystycznym a inwestycjami turystycznymi w konkretnej destynacji turystycznej.
14
Content available remote The Position of Lower Silesia on Domestic and International Tourist Market
75%
W artykule przedstawiono pozycję Dolnego Śląska na krajowym i międzynarodowym rynku turystycznym. Wykorzystane dane dotyczą wartości potencjału turystycznego, wielkości bazy turystycznej, liczby turystów krajowych i zagranicznych korzystających z noclegów i liczby ich pobytu. Przedstawione zostały również perspektywy rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku(abstrakt autora)
Celem artykułu jest ukazanie ewolucji zjawiska turystyki weekendowej w Polsce. Omówiono czynniki wpływające na turystykę weekendową. Do najważniejszych należą: czas wolny, dochody ludności, procesy urbanizacji i motoryzacji indywidualnej oraz czynniki demograficzne.
W artykule przedstawiono analizę bazy turystycznej oraz jej wyniki w 650 gospodarstwach agroturystycznych położonych na terenie Karpat i Gór Świętokrzyskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości i stanu technicznego zasobów mieszkaniowych, liczby i wielkości pokoi, ich położenia oraz wyposażenia w elementy służące do wypoczynku.
Przedstawiono badania, które miały na celu wykazanie, czy firmy turystyczne działające na polskim rynku w pełni wykorzystują okazje rynkowe do przeprowadzania zmian w obrębie własnej organizacji. Jako narzędzie badawcze wykorzystano rozmowę telefoniczną. Zwrócono uwagę na słabe wykorzystanie okazji przez przedsiębiorstwa turystyczne do podniesienia efektywności organizacji.
18
Content available remote Promocja regionu turystycznego na przykładzie kampanii "Tajemniczy Dolny Śląsk"
75%
W artykule podjęto próbę wskazania istoty promocji produktu turystycznego regionu jako ważnego elementu w procesie rozwoju gospodarczego. Prosperity wielu obszarów uzależnione jest w dużej mierze od turystów wydających pieniądze w czasie swojego pobytu. Władze lokalne chcąc zachęcić ich do przyjazdu muszą wykorzystywać w swoich działaniach różnorodne elementy marketingu, a o sile przyciągania decyduje ich umiejętne zastosowanie. Obecnie, aby odnieść sukces nie wystarczy przygotowana atrakcyjna oferta, ale niezbędna staje się odpowiednio dobrana promocja, dzięki której oferowany produkt zostanie wyróżniony spośród podobnych na rynku. W opracowaniu przedstawiono podstawowe cele promocji regionu, a także działania realizowane przez władze samorządowe w ramach kampanii "Tajemniczy Dolny Śląsk". (abstrakt oryginalny)
Pieniński Park Narodowy, to najstarszy taki park w Polsce. Został utworzony w 1932 roku i obejmuje obszary: Pienin Właściwych, Masyw Trzech Koron , Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Spiskie. Turyście mają dostęp do 35 km szlaków, do których zaliczany jest spływ Przełomem Dunajca ( z Flisakami łodziami), przygotowane są także galerie widokowe ( taras widokowy na Tatry ) na Trzech Koronach i Sokolicy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zmiany w zakresie funkcji przewodnictwa górskiego jakie następowały począwszy od drugiej połowy XIX wieku. Początkowo wyłącznie opiekuńcza funkcja przewodnika została stopniowo wzbogacana o funkcję ratowniczą, edukacyjną, informacyjną i wychowawczą.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.