Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2248

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
1
Content available remote Najstarsze jednostki ZUS. POZNAŃ
100%
Do roku 2004 obowiązywał podział na oddziały wywodzący się z 1975 roku (na terenie Wielkopolski istniały oddziały w Poznaniu, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile i Rawiczu). Od 1 stycznia 2005 roku w miejsce funkcjonujących dotychczas Oddziałów ZUS w Poznaniu i w Koninie powołano do życia I Oddział w Poznaniu, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 12, i II Oddział w Poznaniu, początkowo z siedzibą w Koninie, następnie w Poznaniu przy ul. Starołęckiej 31. Jednocześnie Oddział ZUS w Rawiczu zamieniono w inspektorat podległy Oddziałowi ZUS w Ostrowie Wielkopolskim13. W sierpniu 2007 roku spośród istniejących oddziałów ZUS wyznaczono 16 oddziałów wojewódzkich w miastach, w których znajdowała się siedziba wojewody. W Poznaniu wybór padł na Oddział przy ul. Dąbrowskiego 12. Oddziały wojewódzkie obejmowały swoim zakresem działania obszar województwa oraz podlegające im oddziały, inspektoraty i biura terenowe. Miały one odpowiadać za funkcjonowanie jednostek terenowych ZUS na obszarze danego województwa. Celem takiego postępowania była decentralizacja Zakładu, a więc przekazanie szerszych niż dotąd kompetencji szefom oddziałów wojewódzkich. Struktura ta funkcjonowała jednak tylko przez siedem miesięcy. Od marca 2008 roku ZUS powrócił do poprzedniej, sprawdzonej w wieloletniej praktyce struktury organizacyjnej. (fragment tekstu)
Jednym z zagrożeń naturalnych w Polsce są obciążenia śniegiem, zjawisko bardzo często występujące w różnych regionach kraju. W artykule omawiamy zjawisko gromadzenia się śniegu na płaszczyznach dachów. W dalszej kolejności omawiamy ryzyko ubezpieczenia obiektów budowlanych narażonych na ponadnormatywne obciążenia śniegiem. Podajemy mapy intensywności opadów śniegu i strefy zagrożenia. Podajemy przykłady awarii dachów. Na tym tle omawiamy rolę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów i inżynierów budownictwa.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Structure of Bancassurance Products Portfolio in Turbulent Market Environment
100%
Opracowanie przedstawia czynniki i uwarunkowania wpływające na strukturę oraz wielkość portfela produktów oferowanych w ramach związków bankowo-ubezpieczeniowych w niestabilnych warunkach rynkowych. Zarówno forma współpracy podmiotu ubezpieczeniowego z bankowym oraz rodzaj i sposób dystrybucji produktów ubezpieczeniowych w bankowych kanałach sprzedaży pozwalają współpracującym podmiotom osiągać cele finansowe oraz pozafinansowe. Podstawowym dylematem towarzyszącym wyborom strategii budowy portfela bancassurance jest określenie rozkładu priorytetów pomiędzy krótkoterminowe zyski banku i ubezpieczyciela a budowanie długoterminowych relacji z klientami, które pozwalają podmiotom rynku finansowego osiągać zyski, lecz w perspektywie długoterminowej. Dylemat ten staje się szczególnie istotny w niestabilnych warunkach zarówno ogólnogospodarczych, jak i turbulentnych zmian na rynkach finansowych. Przeprowadzona analiza pozwala wskazać, że czynnikiem o największym znaczeniu dla budowy portfela produktów bancassurance są stabilne i długoterminowe relacje z klientami. Relacje te stanowią podstawę zarówno rozwoju portfeli produktowych, jak i wpływają pozytywnie na stabilność finansową podmiotów związku bancassurance. (oryginalny abstrakt)
4
Content available remote Cena a ryzyko w wieloopcyjnych ubezpieczeniach na życie
100%
W pracy przedstawiono modyfikację klasycznej zasady równoważności, według której należy prawidłowo wyceniać wartość ubezpieczenia i wysokość składki netto w wieloopcyjnych ubezpieczeniach na życie. Modyfikacja ta pozwala na uwzględnienie w kalkulacji składki zarówno ryzyka wynikającego z zawartej umowy (przedmiotu ubezpieczenia), jak również ujęcie ryzyka finansowego z nim związanego. Na przykładach wybranych typów ubezpieczenia wieloopcyjnego zbadano wpływ procesu aktywizacji opcji, jak również czynników determinujących ryzyko związane z przedmiotem ubezpieczenia oraz ryzyko finansowe na wysokość składki. Potwierdziły one konieczność takiego sposobu modyfikacji zasady równoważności i kalkulacji składki. (fragment tekstu)
5
Content available remote Metody wyodrębniania cykli ubezpieczeniowych (dotychczasowe doświadczenia)
100%
Celem opracowania jest szczegółowa synteza dotychczasowych doświadczeń w zakresie występowania i wyodrębniania cykli ubezpieczeniowych, ich ocena oraz w dalszej kolejności próba adaptacji metod stosowanych w analizach cykli koniunkturalnych do cykli ubezpieczeniowych. W niniejszym opracowaniu zostanie dokonana charakterystyka i ocena obecnie stosowanych metod. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka inicjatywy IAIS w zakresie światowego ujednolicenia ram nadzoru nad grupami ubezpieczeniowymi, zwanej ComFrame, oraz jej ocena i przeanalizowanie możliwego wpływu na rzecz zwiększenia konwergencji w sferze międzynarodowego nadzoru ubezpieczeniowego. (fragment tekstu)
Obecnie obserwowany wzrost aktywności polskich firm ubezpieczeniowych przede wszystkim przejawia się rozwijaniem nowoczesnych usług ubezpieczeniowych, w tym oferowanych za pośrednictwem Internetu, doskonaleniem strategii marketingowych oraz zintensyfikowaniem poczynań służących podejmowaniu działalności ubezpieczeniowej na rynkach zagranicznych. We wszystkich tych obszarach działań ważną rolę odgrywa wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz posiadanie odpowiedniej strategii działalności e-biznesowej. Artykuł ma na celu przedstawienie rodzajów strategii e-biznesowych stosowanych w działalności ubezpieczeniowej oraz znaczenia wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych we wspieraniu podstawowych kierunków rozwoju polskich firm ubezpieczeniowych. (abstrakt autora)
Przyszłość polskich towarzystw ubezpieczeniowych w UE zależeć będzie od tego, na ile ich obecni klienci oprą się rosnącej konkurencji unijnej. TUK SA chce znaleźć takie solidne oparcie w dużych klientach: ubezpieczając samochody DAEWOO i Stocznię Gdańską.
9
Content available remote Wprowadzenie
100%
10
Content available remote Cykle ubezpieczeniowe w Europie Środkowej
100%
Cykl ubezpieczeniowy to powtarzająca się sekwencja "rynku twardego" oraz "rynku miękkiego". Większość dotychczasowych badań potwierdziła istnienie cykli dla wskaźnika szkodowości i wyniku technicznego na dojrzałych rynkach ubezpieczeniowych. Celem tego artykułu jest stwierdzenie, czy rynki ubezpieczeniowe wybranych państw Europy Środkowej należących do Grupy Wyszehradzkiej (tj. Czech, Polski, Słowacji i Węgier) podlegają cyklicznym wahaniom. Jeśli uda się znaleźć cykl, zostanie również określona jego długość. Materiał obejmuje dane dotyczące wskaźnika szkodowości za lata 1993-2010. Do ustalenia istnienia cyklu wykorzystano model autoregresji drugiego stopnia E. Veneziana [1985]. Częściowo potwierdzono cykliczność tych rynków, przy czym najlepsze wyniki uzyskano dla Czech. Przeciętna długość cyklu wahała się w granicach ok. 5-9 lat.(abstrakt oryginalny)
Praca jest poświęcona optymalnym kontraktom ubezpieczeniowym. Ma ona charakter przeglądowy i oparta jest na wybranych pracach dotyczących omawianego tematu. W zasadzie omawia się kontrakty reasekuracyjne ale można również rozpatrywać kontrakty między ubezpieczycielem a klientem. (fragment tekstu)
W kolejnej części BMS (52) przypominamy fragmenty broszury Antoniego Hempla pt. "Towarzystwo wzajemnej pomocy i Towarzystwo wzajemnych ubezpieczeń urzędników prywatnych. Odczyt wygłoszony w Sekcji Rolnej 18 czerwca 1906 roku", wydanej w 1907 r. w Warszawie. Antoni Hempel (1865-1923) - ziemianin (syn Jana Joachima, członka Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim), był wybitnym działaczem społecznym i gospodarczym, podróżnikiem i publicystą. Ukończył gimnazjum w Lublinie, potem zaś Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach. Jako młody człowiek był członkiem Ligi Polskiej, członkiem tajnej organizacji Związku Młodzieży Polskiej (ZET). By uniknąć aresztowania przez władze carskie, wyjechał z kraju. Przebywał w Anglii, gdzie poznał kooperatywy rolne oraz organizację związków zawodowych. Odbył również podróż do Argentyny i Brazylii, badał tam stan osadników polskich. Po powrocie do kraju aresztowany przez władze carskie(fragment tekstu)
Artykuł opisuje nową ofertę ubezpieczeń przygotowaną przez Warta S.A., skierowaną do osób wyjeżdżających samochodem do krajów europejskich.
W pracy podjęto próbę wskazania metod służących do oceny jednorodności w portfelu ubezpieczeniowym. (fragment tekstu)
W większej części literatury dotyczącej zagadnień ubezpieczeniowych omawia się prawdopodobieństwo ruiny/przetrwania jedynie w sytuacji, gdy nadwyżka nie jest inwestowana. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, zakłady ubezpieczeniowe mogą inwestować część nadwyżki w instrumenty obciążone ryzykiem, jak i w instrumenty wolne od ryzyka. W pracy tej rozważono możliwość inwestowania nadwyżki w instrumenty wolne od ryzyka. Zaproponowane również zostanie pewne uogólnienie pojęcia ruiny. W każdej z tych sytuacji obliczone zostanie prawdopodobieństwo ruiny i przetrwania. (fragment tekstu)
Rynek ubezpieczeniowy - oprócz sektora bankowego - jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów aktywności gospodarczej, a działające na nim towarzystwa ubezpieczeniowe należą do podstawowych pozabankowych instytucji finansowych. Polska gospodarka jest niezwykle wrażliwa na ten rynek i odbiera wszystkie bodźce płynące z podejmowanych na nim decyzji. Istotny jest zatem stopień rozwoju sektora ubezpieczeniowego, zwłaszcza pod kątem dopasowania się tego obszaru działalności gospodarczej do szerokiego rynku finansowego Unii Europejskiej. Chodzi tu o kwestię dotyczącą zarządzania finansami zakładów ubezpieczeń, a przede wszystkim o dostosowanie polskiego prawa ubezpieczeniowego do wymogów unijnych.(fragment tekstu)
Eksport jest ważnym czynnikiem rozwoju gospodarki. Polski eksport rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie, jednak w porównaniu z innymi krajami jest on nadal znacząco niższy (w przeliczeniu na 1 mieszkańca). W tej sytuacji ważną kwestią staje się odpowiednie wykorzystanie instrumentów wspierania eksportu. Do lepiej znanych i wykorzystywanych finansowych instrumentów wspierania eksportu w Polsce należą ubezpieczenia kredytów eksportowych gwarantowane przez Skarb Państwa. Ważnym zagadnieniem jest więc stwierdzenie, czy ubezpieczenia te są wykorzystywane do wspierania polskiego eksportu w stopniu zadowalającym. Prowadzeniem tych ubezpieczeń zajmuje się w Polsce Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Misją KUKE S.A. jest wspieranie - ubezpieczeniami i gwarancjami - eksporterów i instytucji finansujących eksport krajowych towarów i usług, poprzez stworzenie instytucji przyjaznej polskim eksporterom, sprawnej i elastycznej, dostosowującej działalność do ich potrzeb, a jednocześnie silnej finansowo i wiarygodnej dla partnerów w kraju i za granicą. Działalność Korporacji przez lata była krytykowana przez eksporterów. Uważano (i dalej uważa się), że KUKE w niewystarczającym stopniu wspiera polski eksport a jego, dynamiczny ostatnio, wzrost niewiele zawdzięcza wsparciu Korporacji. W niektórych latach ponad połowa działalności KUKE dotyczyła ubezpieczeń krajowych. Oceniając działalność KUKE S.A. w zakresie wspierania i promocji polskiego eksportu, należy podkreślić, że Korporacja rozszerza gamę produktów ubezpieczeniowych i podnosi ich jakość. Prowadzi też różnorodne działania promocyjno-informacyjne w postaci ogólnopolskich i regionalnych seminariów organizowanych dla eksporterów. KUKE utrzymuje też bieżące kontakty z organizacjami międzynarodowymi, dzięki którym wymienia doświadczenia i informacje związane z ubezpieczaniem kredytów eksportowych. Z drugiej strony należałoby stwierdzić, że skala działalności ubezpieczeniowej Korporacji, pomimo jej znacznego rozszerzenia jest ciągle jeszcze niewystarczająca, a odsetek ubezpieczanego eksportu, pomimo pewnego wzrostu, jest nadal zbyt mały. Strategia działania KUKE, nastawiona, moim zdaniem, ciągle na nazbyt ostrą selekcję ryzyka, pomimo, iż jest racjonalna z punktu widzenia jej własnych interesów, nie przyczynia się w zadowalającym, z punktu widzenia możliwości Korporacji jak i potrzeb eksporterów, stopniu do w pełni efektywnego wspierania polskiego eksportu. Wielu eksporterów nadal też zarzuca KUKE nieuwzględnianie specyfiki działania na niektórych rynkach, zbytni biurokratyzm, brak indywidualnego podejścia do klienta oraz brak elastyczności. (abstrakt oryginalny)
Czas zasadniczej służby wojskowej odbytej w okresie obowiązywania art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (Dz.U. nr 44, poz. 220, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 1974 roku) zalicza się - na warunkach wynikających z tego przepisu - do okresu pracy wymaganego do nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym (art. 184 w związku z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późń. zm.). W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy w składzie powiększonym stan faktyczny był taki, że ZUS odmówił wnioskodawcy prawa do emerytury wobec braku 15 lat pracy w szczególnych warunkach, ponieważ do okresu tej pracy nie zaliczono okresu zasadniczej służby wojskowej w latach 1971-1973. W wyniku kolejnych odwołań zainteresowanego sprawa trafi ła do Sądu Najwyższego. Wobec rozbieżności w orzecznictwie zapytanie, czy okres zasadniczej służby wojskowej podlega zaliczeniu do okresu pracy w szczególnych warunkach, wymaganego do nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 184 w związku z art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), zostało przedstawione do rozstrzygnięcia składowi powiększonemu Sądu Najwyższego. (fragment tekstu)
W czasie odbytej 17 i 18 kwietnia w Warszawie I Polsko-Europejskiej Konferencji Rozwoju Ubezpieczeń Wzajemnych w Polsce - "Szansa na przyszłość" - przedstawiciele polskich towarzystw zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia (o przebiegu konferencji pisaliśmy w numerze poprzednim). (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowana metoda (IMGP - interaktywne wielokryterialne programowanie celowe) cechuje się dużą prostotą, przez co może być łatwo zrozumiana przez decydenta (ubezpieczyciela). Pozwala na uzyskiwanie rozwiązań dla zadań z wieloma celami, dla których nie umiemy jednoznacznie określić hierarchii. Z powodzeniem może być stosowana przy rozwiązywaniu problemów związanych z działalnością zakładu ubezpieczeń. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.