Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accountant
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem artykułu jest zbadanie, czy praca jest źródłem satysfakcji polskich specjalistów ds. rachunkowości. W badaniu posłużono się wynikami ogólnopolskiej ankiety Stowarzyszenia Księgowych w Polsce "Portrety księgowych 2017". Jak wynika z ponad 2500 odpowiedzi księgowych, ponad ¾ respondentów wysoko ocenia własną satysfakcję z pracy zawodowej. Obraz zadowolonego z pracy księgowego nie pasuje do stereotypowego postrzegania tego zawodu. Odpowiedzi wskazują, że poziom zadowolenia ma związek z zajmowanym stanowiskiem oraz otrzymywanym wynagrodzeniem. Istotne jest również postrzeganie księgowych jako "generatorów dodatkowych kosztów" czy "hamulcowych biznesu", które może zmniejszać zadowolenie z wykonywania pracy w rachunkowości. W artykule zastosowano metody analizy źródeł oraz sondażu diagnostycznego. Dane zebrane w ankiecie zostały poddane analizie z zastosowaniem prostych metod statystycznych i odpowiednio zaprezentowane.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Czym są normy zawodu księgowego w kontekście norm rachunkowości?
80%
W teorii oraz praktyce rachunkowości często można spotkać się z określeniami norm rachunkowości oraz norm zawodu księgowego. Zwroty te funkcjonują w powszechnej opinii, jednak trudno jest odnaleźć w literaturze dogłębną ich analizę. Niewątpliwie są to określenia związane z obszarem rachunkowości, ale rozumianej szeroko: od reguł rządzących rachunkowością, przy zastosowaniu których powstają sprawozdania finansowe, po określone zachowania ludzi zajmujących się tą dziedziną ekonomii. Normy rachunkowości utożsamiane są najczęściej ze zbiorem zasad rachunkowości determinujących jakość sprawozdań finansowych. W przypadku drugiego pojęcia - norm zawodu księgowego, istnieje sposobność odniesienia ich do konkretnej postawy - sylwetki, etosu księgowego, jego postępowania zawodowego polegającego na respektowaniu nadrzędnych zasad rachunkowości.(fragment tekstu)
Przedstawiono kronikę głównych wydarzeń w 100-leciu istnienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zaprezentowano oddział w Gdańsku jako ważne ogniwo w tworzeniu silnej organizacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
4
Content available remote Dobry obyczaj jako norma kształtująca zachowanie księgowych
80%
Celem artykułu jest pokazanie, czy dobre obyczaje są normą kształtującą zachowanie księgowych. Zrealizowano go poprzez wskazanie podstaw, z jakich wynika ten obowiązek w pracy księgowych i opis ich podejścia do identyfikowania i przestrzegania dobrych obyczajów. Stwierdzono, że pojęcie dobrego obyczaju nie występuje w regulacjach rachunkowości, natomiast powołują się na nie normy prawne z zakresu regulacji konkurencji rynkowej, funkcjonowania spółek handlowych czy kodeksu cywilnego. Zauważono, że dobre obyczaje zostały uwzględnione w Kodeksie zawodowej etyki w rachunkowości. Wskazano w nim na konieczność postępowania zgodnie z dobrymi obyczajami. Nie znaleziono przykładów dobrych obyczajów właściwych dla pracy księgowych. Za zasadne uznano prowadzenie dyskusji na temat dobrych obyczajów polskich księgowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Księgowi w popkulturze - część I
80%
Celem artykułu jest przedstawienie postaci księgowych występujących w popkulturze i porównanie ich z obiegowym stereotypem. Metodą badawczą była analiza wybranych utworów filmowych i artykułów prasowych. Publikacja w oryginalny sposób zestawia portrety księgowych zawarte w dostępnych powszechnie utworach. Wśród pozycji filmowych wykorzystano zarówno te, w których księgowy jest postacią pierwszoplanową, jak i takie, gdzie pojawia się w epizodzie. W doniesieniach prasowych analizowano przypadki, kiedy bohater artykułu wykonywał zawód księgowego, a autorzy publikacji zwracali na ten fakt uwagę. Podstawowym wnioskiem jest istotna rozbieżność między sposobem przedstawiania księgowych w popkulturze w stosunku do stereotypowego obrazu. W większości przypadków można wręcz mówić o wykorzystywaniu w utworach kontrastu między stereotypem a przedstawianą postacią(abstrakt oryginalny)
Z pracy księgowego korzysta wiele osób i instytucji. Osoby dopuszczone do za­wodu księgowego powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje i być etyczne. W związ­ku z powyższym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opracowało "Kodeks zawodo­wej etyki w rachunkowości", który zawiera zasady etycznego wykonywania zawodu przez osoby zajmujące się rachunkowością. Zagadnienia związane z etycznym postę­powaniem księgowych zawiera również Międzynarodowy Standard Edukacji (MSE) nr4, opracowany przez Komitet ds. Edukacji Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Artykuł prezentuje treści zawarte zarówno w polskich jak i międzynarodowych regulacjach dotyczących zawodu księgowego. (abstrakt oryginalny)
Celem badania było ustalenie cech zawodowych i osobistych głównego księgowego przez przyszłych finansistów. Badanie wykonano wśród studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku z wykorzystaniem kwestionariusza ankietowego. Główny księgowy okazuje się zawodem rozpoznawanym przez połowę respondentów. W ich opinii główny księgowy to osoba odpowiedzialna, dokładna, uczciwa i dochowująca terminów, mająca duże doświadczenie w rachunkowości, dbająca o procedury, potrafiąca dochować tajemnicy i dobrze zorganizowana. Relatywnie nisko oceniono jego umiejętność kierowania ludźmi, pracy w zespole i komunikatywność. Główny księgowy rzadko jest postrzegany jako osoba życzliwa i łatwo nawiązująca kontakty. Jego pracę uznano za pozytywnie wpływającą na inne komórki organizacyjne. Według badanych jest to zawód z przyszłością, mający wysoką rangę wśród profesji związanych z rachunkowością. Jest jednak rzadko wskazywany jako ten, który chcieliby wykonywać studenci.(abstrakt oryginalny)
Nowoczesna rachunkowość musi być jakościowo lepsza od dotychczasowej (tradycyjnej), choć ustalenie kryterium oceny stopnia tej poprawy nie jest proste. Niemniej przy ocenie należy szczególnie uwzględnić znaczenie praktyki, wzrastającą rolę i rangę społeczną księgowych i audytorów, ich niezależność i wysoki profesjonalizm. Postępuje szybka intelektualizacja zawodu księgowego, która polega na tym, że praktycy i dydaktycy rachunkowości muszą wykazywać się interdyscyplinarną wiedzą o przedsiębiorstwie, a więc znajomością makro- i mikroekonomii, prawa spółek, kodeksu cywilnego i administracyjnego, prawa podatkowego i pochodnych tego prawa, znajomością systemów informacyjnych i informatycznych oraz rozległą wiedzą z rachunkowości. Uzasadnia to zdefiniowanie na nowo pojęcia zawodowy księgowy. Do nowo zainicjowanej dyskusji na temat potrzeby zweryfikowania definicji pojęcia zawodowy księgowy włącza się Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC). Poniżej przedstawiam, przygotowaną przez IFAC, propozycję nowej definicji pojęcia zawodowy księgowy, która w przyszłości byłaby stosowana przez Komitety i Rady działające w ramach IFAC oraz organizacje członkowskie IFAC, do których należą m.in. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i Krajowa Izba Biegłych Rewidentów. Dokument zawierający propozycję nowej definicji przedstawił IFAC z prośbą o opinię i uwagi.(fragment tekstu)
Świadomość potrzeby wypracowania wzorca merytorycznych kompetencji księgowego, określenia elementów wiedzy i umiejętności składających się na kompetencje zawodowe (pierwszy filar), ścieżki jego rozwoju oraz utrzymywania i rozwijania kompetencji przez ustawiczne doskonalenie zawodowe (drugi filar), jest w środowisku księgowych bardzo silna. Szczególnie docenia ją Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP), które zgodnie ze statutem jest dobrowolną organizacją, jednoczącą i zrzeszającą osoby zajmujące się rachunkowością bądź dziedzinami pokrewnymi, zorientowaną na umożliwienie im pozyskania wiedzy i umiejętności oraz doskonalenia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu zgodnie z przepisami prawa, profesjonalnymi standardami, dobra praktyką i zasadami etycznymi oraz przy poszanowaniu interesu publicznego.(fragment tekstu)
Przegląd literatury oraz wyniki wcześniej przeprowadzanych przez innych badaczy analiz jednoznacznie dowodzą, że w trudnym i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, coraz częściej oczekuje się od pracownika - oprócz specjalistycznej wiedzy oraz zawodowych umiejętności - odpowiednich kompetencji osobistych i społecznych, których posiadanie nierzadko przesądza o jego zatrudnieniu. Co więcej, umiejętności takie wymagane są obecnie niezależnie od charakteru wykonywanej pracy. Również od księgowych oczekuje się nie tylko wiedzy z zakresu rachunkowości, dokładności i sumienności, lecz także umiejętności interpersonalnych, które stają się współcześnie nieodzownym atrybutem tego zawodu. Ustalenia w tym zakresie potwierdzają także wyniki badania przeprowadzonego przez autorki niniejszego artykułu. Dokonana analiza ogłoszeń o pracę wskazuje, że: 1. Rośnie znaczenie kompetencji miękkich w pracy księgowego. Liczba ogłoszeń uwzględniających tego typu wymagania zwiększyła się bowiem na przestrzeni dziesięciu lat z 40% do 81%. 2. Jednocześnie pracodawcy zgłaszają coraz więcej wymagań w tym zakresie. Obecnie każda oferta uwzględnia średnio trzy kompetencje miękkie, w porównaniu z jedną przypadającą na pojedynczy anons publikowany 10 lat wcześniej.(fragment tekstu)
In this article Lithuanian Higher Education System and preparation of accounting specialists in Lithuanian Higher Education institutions is described. The article gives a clear view about "Accounting" study programme structure, content, study subjects' relation in full time and part time studying and consistency of subjects distribution within the curriculum in Paneveźys University of Applied Science. (original abstract)
Artykuł omawia zasady certyfikacji zawodu księgowego, zaproponowane przez SKwP polegające na wprowadzeniu czterostopniowej gradacji zawodowej. W treści zaprezentowane zostały zasady uzyskiwania poszczególnych stopni, ze szczególnym uwzględnieniem nowego stopnia, jakim jest dyplomowany księgowy. (abstrakt oryginalny)
Przyczyną napisania artykuły, były pojawiające się w prasie publikacje, które poruszały problem odpowiedzialności księgowych. Wskazywano tam na występowanie w praktyce niesłusznych oskarżeń w stosunku do księgowych, będących efektem niewystarczających przepisów regulujących odpowiedzialność księgowych. Właśnie na wspomnianym problemie oraz na odpowiedzialności za rachunkowość w kontekście umów cywilnoprawnych skupiła się autorka.
Korzeni rachunkowości należy szukać w trzynastowiecznej Italii, w notatkach kupców. Ówczesny kupiec sam prowadził swoje księgi - kilkaset lat później był już mu potrzebny księgowy. Korzenie zawodu księgowego sięgają czasów rewolucji przemysłowej w Anglii. Pojawili się wówczas pierwsi przedstawiciele tego zawodu. Kim dzisiaj, w XXI wieku, jest księgowy? Niniejszy artykuł stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano rolę dwóch zasadniczo odmiennych form edukacji księgowych: certyfikację zawodu księgowego przez SKwP i konkurs z zakresu rachunkowości. Obie formy oddziałują pozytywnie i uzupełniająco na kształcenie i doskonalenie zawodowe księgowych, mimo że realizują różne cele dla różnych wiekowo uczestników. Dzięki tym formom wzrasta również ranga zawodu księgowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest dyscypliną społeczną. Najważniejszym elementem świata społecznego jest człowiek. Artykuł ten analizuje, w jakim zakresie w ramach istniejących w rachunkowości paradygmatów można badać zachowanie księgowych, którzy stanowią nieodłączne ogniwo każdego systemu rachunkowości. W rozważaniach wykorzystano zestaw paradygmatów wyróżnionych przez A. Riahi-Belkaoui. Badanie zachowania księgowych, choć nie jest typowym zagadnieniem badawczym w ramach rachunkowości, jest warte uwagi. Szeroka perspektywa społeczna stanowi bowiem przeciwwagę dla przeważających technicznych aspektów rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Wycena środków trwałych to proces zmierzający do ustalenia kwot pieniężnych, w jakich składniki te mają zostać wykazane w sprawozdaniu finansowym. Wycena polega zatem na nadawaniu wartości poszczególnym obiektom inwentarzowym. Ponieważ regulacje rachunkowości stawiają w pierwszym rzędzie jasny i rzetelny obraz oraz zasadę przewagi treści ekonomicznej nad formą, to swobodę w zakresie wyceny pozostawioną przez ustawodawcę należy rozpatrywać jako formę zaufania, którym ustawodawca obdarzył osoby świadczące usługi rachunkowości. Wiarygodność danych prezentowanych w sprawozdaniach finansowych zależy w dużej mierze od ich profesjonalizmu opartego na rzetelnej wiedzy i etyce wysokiej jakości. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszych rozważań jest sformułowanie problemów wynikających z konieczność ustalenia w praktyce wartości godziwej aktywów, zarówno dla księgowych, jak i dla biegłych rewidentów. (fragment tekstu)
19
Content available remote Zawód głównego księgowego w jednostkach samorządu terytorialnego
61%
Główny księgowy w jednostkach samorządu terytorialnego wykonuje obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości oraz szeroko rozumianej gospodarki finansowej. Celem artykułu jest określenie praw i obowiązków głównego księgowego wynikających z ustawy o rachunkowości oraz szczególnych przepisów regulujących gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego Ponadto wskazano podstawowe wymagania kwalifikacyjne tego zawodu. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość przechodzi transformację. Prosta rachunkowość, którą znamy od lat kończy swój żywot i dzieje się to na naszych oczach. Nową rachunkowość tworzą uwarunkowania geopolityczne i rozwój globalizacji. We wnioskach jest stwierdzenie, że rachunkowość oparta na regułach odchodzi w przeszłość. Z tzw. rules-based approach przechodzimy do rachunkowości opartej na principles-based approach. Przyszłością jest rachunkowość oparta na zasadach, a te wymagają zmiany mentalności księgowych i audytorów, innej wiedzy i doświadczenia jak i innego wykształcenia. Innej wiedzy trzeba do dokonania wyliczeń, innej trzeba do dokonywania wyboru metod prowadzonych szacunków a jeszcze innej do analizy otrzymanych wyników. W artykule zostały przedstawiono 10 argumentów wskazujących na zmianę rachunkowości, którą znamy i wymogi jakie stawia ta nowa rachunkowość księgowym i audytorom oraz pytanie, czy to jeszcze rachunkowość? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.