Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza jakościowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Niniejszy artykuł naukowy ma na celu wyjaśnienie znaczenia badań jakościowych, w szczególności zaś metodyprocess tracing, w ewaluacji rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS). W artykule przedstawiono metodykę zastosowania metody process tracing wykorzystywanej w badaniu studium przypadku oraz warunki, w jakich może być ona użyteczna w określaniu efektów realizacji programu w ramach polityk publicznych. Artykuł został oparty na badaniach przeprowadzonych w ramach projektu naukowego Innovative Social Investment Strenghtening Communities in Europę (InnoSi) finansowanego przez Komisję Europejską z programu Horyzont 2020. W głównej części artykułu zaprezentowano częściowe wyniki badań empirycznych mających formę analizy studium przypadku i obejmujących projekt Aktywni bez względu na wiek w oparciu o metodę process tracing. (abstrakt oryginalny)
Różne definicje klastrów przemysłowych pozwalają na wyznaczenie różnorodnych metod badania klastrów. Najczęściej stosowane metody bazują na metodach ilościowych, uwzględniając współczynnik lokalizacji oraz analizę input-output. Zdecydowana większość badaczy uważa jednak, że dla prawdziwej identyfikacji klastrów niezbędne jest rozszerzenie analizy ilościowej o analizę jakościową. Wykorzystanie analizy jakościowej pozwoli na potwierdzenie wyników analizy ilościowej oraz pozwoli na wyszukanie klastrów, które w wyniku metod ilościowych mogłyby być pominięte. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Analiza przemian jakościowych w zarządzaniu publicznym
75%
W opracowaniu zaprezentowano możliwości wykorzystania przemian jakościowych do analiz różnych podsystemów - składowych samorządu terytorialnego. Rozpoznanie otaczającej rzeczywistości, sprawności funkcjonowania samorządu oraz procesów zarządczych zostało podjęte z wykorzystaniem metodyki analizy przemian jakościowych. Przemiany jakościowe to dostrzegalne, określone czasowo zdarzenia, na które składa się wiele właściwości, charakterystyk, wyodrębnionych na podstawie obserwacji. Diagnozowanie samorządu terytorialnego to temat, który nie jest jeszcze dobrze opanowany pod względem metodologicznym. Dlatego wykorzystanie analizy przemian jakościowych może być przydatne dla wykorzystania wyników poznawczych w praktyce i dla doskonalenia tych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Previous research demonstrates the importance of social capital, environmental complexity, goal orientation, and project performance. However, the influence of these factors on project performance is unclear and was examined singly, i.e., each factor was studied separately in connection with project performance. The aim of this paper is to examine which configurations of selected factors, such as goal orientation, social capital, and environmental complexity, affect project performance in project-based organizations. This paper argues that these factors simultaneously affect project performance, in different configurations. This study applies fuzzy set Qualitative Comparative Analysis (fs/QCA), which points to three configurations of conditions that influence project performance in project-based organizations. These findings help complement some of the results of previous studies on project performance. (original abstract)
5
Content available remote Zmiany warsztatu metodycznego w nowoczesnych badaniach społecznych
75%
Artykuł prezentuje podstawowe założenia metodologii jakościowej, która zyskuje coraz większą popularność wśród badaczy nauk społecznych. Zauważalny jest zwrot od teorii konstruowanych "zza biurka" ku wyjściu w teren. Na znaczeniu zyskują także nowe metody badawcze, jak chociażby autoetnografia. (abstrakt oryginalny)
W referacie przeprowadzono analizę podstawowych parametrów ruchu pojazdu mających bezpośredni wpływ na proces rekonstrukcji wypadku drogowego umożliwiający ustalenie przyczyn jego zaistnienia. W procesie rekonstrukcji wypadku drogowego w celu określenia parametrów ruchu pojazdu przyjmowane są wartości współczynników na zasadzie uznaniowej, co powoduje, iż w praktyce wartość rzeczywista danej wielkości fizycznej jest identyczna z wartością przyjętą do obliczeń lub będącą wynikiem obliczeń jest bardzo mało prawdopodobne. Na podstawie przeprowadzonej w referacie analizy należy wskazać, iż dobór jedynie rzeczywistych parametrów ruchu pojazdu oraz ich odpowiednia rejestracja pozwolą na jednoznaczną i obiektywną rekonstrukcję wypadku drogowego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Evaluating the Entrepreneurship Policy and Programmes
75%
Działania państwa na rzecz wspierania przedsiębiorczości mogą być dwojakiego rodzaju. Mogą koncentrować się na znoszeniu barier prowadzenia działalności gospodarczej lub na dostarczaniu bezpośredniego wsparcia dla przedsiębiorców. Szczególnie w tym drugim przypadku, identyfikacja efektów prowadzonej polityki jest sprawą kluczową. Artykuł wyjaśnia rolę ewaluacji w cyklu polityk publicznych, dokonuje przeglądu stosowanych podejść metodologicznych do ewaluacji polityki i programów przedsiębiorczości w krajach rozwiniętych, a także omawia wyzwania stojące przed ich ewaluacją wynikające z przeniesienia punktu ciężkości z wąsko zdefiniowanych produktów (outputs) w kierunku oceny bardziej całościowej. W artykule zastosowano analizę jakościową do rozpoznania praktyki państw OECD w zakresie ewaluacji programów wsparcia przedsiębiorczości, identyfikacji dobrych praktyk i przybliżenia problemu oceny polityki przedsiębiorczości odwołując się do koncepcji systemowych. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to temat, który dotyczy każdego z nas, ponieważ uczestnikami ruchu są piesi, kierowcy, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze. W dobie rozwijającej się cywilizacji i poprawy warunków bytu, przybywa środków lokomocji. Świat staje się bardziej mobilny, większość osób nie pracuje w obrębie swego miejsca zamieszkania ale do pracy dojeżdża kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Stąd ruch na drodze zwłaszcza w godzinach rannych jest niezwykle wzmożony. Dlatego ważnym staje się problem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wypadki w ruchu drogowym były, są i zapewne będą zdarzały się w przyszłości lecz z analizy wynika że jest ich coraz mniej. W artykule podjęto próbę ustalenia prognozy dla ilości wypadków drogowych w Polsce dla roku 2015. Z racji obserwowanej sezonowości wypadków drogowych do predykcji zostaną wykorzystane modele sezonowe: wygładzania wykładniczego, sieci neuronowych i trendów jednoimiennych okresów. Prognoza zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem pakietu Statystycznego Statistica 10.0 PL oraz arkusza kalkulacyjnego EXCEL. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Analiza jakości konstrukcji uchwytów
75%
W pracy przedstawiono sposób ilościowej oceny technologiczności konstrukcji uchwytów obróbkowych. Analizę szczegółową przeprowadzono na przykładzie zaprojektowanego oprzyrządowania do obróbki części klasy dźwignia na centrum obróbkowym. (abstrakt oryginalny)
W statystycznej analizie cech opisowych dominują zastosowania tradycyjnych narzędzi badawczych. Wciąż dość powszechnie uważa się, że współczynnik korelacji Pearsona nie może być stosowany, jeśli posiada się informacje statystyczne zamieszczone w tablicy dwudzielnej. W niniejszym opracowaniu wykazano równoważność współczynnika asocjacji opartego na współczynniku korelacji Pearsona z tymże współczynnikiem zastosowanym dla pary zmiennych zero-jedynkowych, na podstawie których skonstruowano tablicę dwudzielną poprzez odpowiednią agregację danych statystycznych. Zaprezentowano również alternatywny instrument badania asocjacji cech, jakim jest liniowa funkcja prawdopodobieństwa, zwana też modelem Goldbergera. Model Goldbergera nie ma jednak zastosowania do danych zagregowanych w tablicy dwudzielnej. (fragment tekstu)
We współczesnym świecie istnieje i utrwala się potrzeba doskonalenia i adaptowania istniejących oraz tworzenia nowych narzędzi ilościowej analizy zjawisk jakościowych. W naukach społecznych szczególnie duża część procesów i zjawisk ma charakter jakościowy. Stąd trudności ich pomiaru, przez który rozumie się przyporządkowywanie liczb rozmaitym właściwościom z określonego punktu widzenia. W potocznym rozumieniu przez mierzalne rozumie się te cechy, które można wyrazić liczbowo w kategoriach natężenia określonych właściwości. Jest to jednak zawężone rozumienie sensu mierzenia i mierzalności. (fragment tekstu)
12
Content available remote Turystyka religijna osób starszych w Polsce - próba analizy jakościowej
75%
Artykuł przedstawia rezultaty badania turystyki religijnej ludzi starszych w Polsce. Autorka podejmuje problem możliwości uczestnictwa w turystyce religijnej związanej z katolicyzmem, do którego Polacy - w szczególności starsze pokolenia - są przywiązani. Analiza opiera się na badaniach empirycznych - wywiadach pogłębionych oraz zogniskowanych wywiadach grupowych przeprowadzonych wśród mieszkańców Wrocławia w latach 2009-2011. Przedmiotem badania jest znacznie turystyki religijnej dla osób starszych należących do katolickich organizacji i ruchów. Zdaniem autorki turystyka religijna dostarcza seniorom poczucia przynależności do społeczności lokalnej. Ten rodzaj aktywności nie tylko umacnia więzi między uczestnikami i wpływa na styl życia, ale sprawia, że ludzie starsi stają się widoczni w przestrzeni publicznej. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The paper aims to present the image of internal auditors and its effect on internal audit effectiveness based on the results of a qualitative analysis of internal auditors' and auditees' narratives. Design/Methodology/Approach: in the article a critical literature review and a qualitative analysis of auditees' and internal auditors' narratives were performed. The research method used was an content analysis of narratives. The analysis was conducted on 2114 responses: 953 from auditees and 1161 from internal auditors. The theoretical framework for the study design was contingency theory. Findings: The theoretical part provides a critical review of studies on the perception of internal auditors and its bearing on their work and organisational status. The empirical part discusses the results of author's research, revealing a mostly negative image of internal auditors among auditees and their negative attitudes towards the profession. The internal auditors attributed this mainly to employees' fear of being audited, managers' reluctance to internal audit, and misunderstanding of the purpose of internal audit. The results of the study indicate that more efforts should be made to dispel auditees' negative perceptions of internal auditors and create a more collaborative environment between them. Research limitations/implications: The study has several limitations related to the use of purposive sampling resulting in non-representativeness of the sample and possible misinterpretations of respondents' narratives. Therefore, its findings need to be confirmed by a study using different research methods and a larger sample of respondents representing various internal audit stakeholders. Orginality/Value: Despite its limitations, the study may benefit current and aspiring internal auditors by giving them more insight into the psychosocial challenges of this profession. (original abstract)
Purpose: The article will address the issue of structural, cultural and agency barriers limiting the development of social innovations in selected Silesian senior non-governmental organizations (NGOs). One of the main barriers to the implementation of social innovations is the barrier of agency. Design/methodology/approach: The theoretical basis of the research presented in the article is Margaret Archer's morphogenetic theory of structure and agency (Archer, 2013, 2016, 2019). On their basis and using the qualitative analysis of data obtained during group interviews (FGI), a diagnosis of developmental limitations and barriers will be made. A qualitative research method (FGI) was used to obtain empirical data. This method allows for the analysis of structural elements, cultural features of a given organization, as well as the capabilities of individual social and organizational entities. Based on the theoretical assumptions and the author's observations, four research questions were posed: (1) What structurally conditioned agency barriers have been observed by the examined seniors while undertaking innovative activities? (2) What awareness agency barriers have been observed by the examined seniors? Findings: If we use the language of the morphogenetic theory and refer to its causal analysis scheme (Archer, 2005, 2010, 2013, 2015, 2019) then: (1) the surveyed members of non-governmental organizations in the processes of implementing innovations constantly diagnose structural and cultural conditions and (2) determine the objective incompatibilities between them (indicated deficits and barriers). (3) They then collectively analyze, emotionally and reflectively, the external conditions to give feedback. (4) They interact socially and culturally with the environment. (5) The resources of objectified and conscious agency that the surveyed seniors have at their disposal make it possible to overcome specific barriers and take action in accordance with the morphogenetic scenario related to collective autonomous reflexivity. Originality/value: The added value of the presented research in the theoretical dimension is the operational clarification of the morphogenetic scheme of the Margaret Archer causal analysis. Theoretically, an important novelty is the conceptualization of the concept of structurally conditioned (objectified) agency and agency of consciousness, which allowed for a precise operationalization of the main research questions regarding barriers to agency. In the empirical dimension, barriers appearing in the implementation of social innovations in selected Silesian non-governmental organizations were diagnosed. In the future, the application-based research results will allow for the implementation of educational and implementation projects (action research), adequate to the needs of the surveyed social groups. (original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniom jakości danych medycznych związanych ze sferą obsługi pacjenta. Autorka analizując źródła, sposoby pozyskiwania i gromadzenia danych medycznych wskazała na czynniki rzutujące na jakość tych danych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównawcza analiza relacji między poziomem wydajności pracy w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach a ich wielkością mierzoną przychodami ogółem, rodzajem prowadzonej działalności, zatrudnieniem oraz sytuacją finansową. Weryfikacji została poddana hipoteza badawcza, według której na poziom wydajności pracy obserwowany w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach wpływają odmienne czynniki. Do obliczeń wykorzystano analizę korespondencji. Źródłem danych była baza ORBIS. (abstrakt oryginalny)
The main area of the authors interests was the significant increase of the number of share buybacks programs in 2008. Financial theory gives many potential reasons for conducting a share buyback. In Polish economic environment share buybacks cannot be treated as an alternative for the dividend payout, not only due to fiscal differences but mostly because of the different information content of this transactions. Although the information capacity of the share buyback is higher than of the dividend, the main reason for conducting such programs was merely to send a signal about the undervaluation of shares.(original abstract)
Celem artykułu jest analiza obrazu Polski w państwowej rosyjskiej telewizji w kontekście wprowadzenia nowej ustawy dekomunizacyjnej w Polsce. Przedmiotem analizy jakościowej są rosyjskie programy informacyjno-publicystyczne poświęcone rozbiórce pomników żołnierzy radzieckich w Polsce. Autorka stawia hipotezę o zmianie w przekazywaniu informacji i zaostrzeniu narracji medialnej. Zastosowanie analizy zawartości wypowiedzi prowadzących i gości pozwoliła na uzyskanie odpowiedzi na temat obrazu Polski i obecnego poziomu programów telewizyjnych talk show o charakterze polityczno-społecznym. Wybrane programy traktują nie tylko o rozbiórce pomników żołnierzy radzieckich, lecz także poświęcone są obecnym relacjom politycznym rosyjsko-polskim. Wnioski, które można wyciągnąć z analizy programów to znaczny wzrost nastrojów antypolskich, które wzmagają prowadzący dziennikarze. Programy typu polityczne talk show rozpowszechniają w społeczeństwie rosyjskim negatywny i stronniczy obraz Polski.(abstrakt oryginalny)
Kluczowym elementem sukcesu przedsiębiorstwa jest jego reputacja jako firmy oferującej wyroby o wysokiej jakości. Utrzymanie się na rynku w obecnych czasach wymaga ciągłego dążenia do poprawy i nieustannego szukania bardziej efektywnych sposobów działania, by dostarczać konsumentom produkty spełniające ich oczekiwania. Konsument nie powinien dokonywać wyboru pomiędzy jakością i ceną, a konkurencja jakościowa powinna być tylko wkładem w osiąganie zysku, ale też przede wszystkim kwestią utrzymania się na rynku. Dlatego też wdrażanie coraz nowszych procesów zarządzania jakością jest niezbędnym warunkiem przetrwania przedsiębiorstwa. Jakość jako kategoria dynamiczna zmienia się w czasie i dlatego przedsiębiorstwo, aby ciągle oferować klientom wyroby na oczekiwanym przez nich poziomie jakości, musi orientować się na przyszłość. Wymaga to świadomości ciągłego doskonalenia i dopasowania się do oczekiwań jakościowych rynku, co oznacza umiejętne wykorzystywanie narzędzi i technik zarządzania w analizach rynków wad/niezgodności, planowania jakości wyrobu, nadzorowania procesów. (fragment tekstu)
Effective quality management of the product is an element that allows profit within the enterprise. Identifying unconformity and establishing their source enables quality. However, identifying unconformity is sometimes neglected. Such was evident in the analysis of the service-manufacturing enterprise located in Podkarpacie. In the enterprise, quality was assessed via non-destructive testing (via fluorescence), but decisions on sources of non-compliance were made without utilizing additional methods that allow source identification. Hence, the way of recognizing unconformity was not precise. Therefore, method sequence (Ishikawa diagram and 5Why method) approaches were proposed to enable this. The aim of this paper is to show the effectiveness of such approaches in identifying sources of unconformity. The subject of study was tubing that is used in aircraft engines. Via the applied analysis, the unconformity in production and the source cause was traced to material supplied from outside. The proposed method sequence approach can be used in other enterprises for quality analyses purposes.(original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.