Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Arkusze kalkulacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule zdefiniowano tablicę trójdzielczą wraz z jej charakterystykami oraz przedstawiono implementację komputerową dotyczącą pomiaru siły związku między trzema cechami za pomocą współczynników: Gray-Williamsa, Marcotorchino i Lombardo. Pierwszym celem pracy jest przedstawienie teorii dotyczącej tablic trójdzielczych. Jest to niezbędne do lepszego zrozumienia zagadnień dotyczących pomiaru siły związku między trzema cechami. Drugim celem jest przedstawienie gotowych procedur i funkcji zapisanych w języku VBA, umożliwiających czytelnikowi samodzielne przeprowadzanie badań statystycznych w najbardziej popularnym arkuszu kalkulacyjnym, jakim jest Microsoft Excel. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego MS Excel do wspomagania procesu przeprowadzania analizy niezgodności produktów powstających na wydziale walcowni. W sposób szczegółowy omówiono dotychczasowy sposób realizacji procesu. Przedstawiono stworzone w arkuszu kalkulacyjnym narzędzie informatyczne, a także zaprezentowano sposób przeprowadzania analizy z jego wykorzystaniem. Zastosowanie narzędzia pozwoliło na uzyskanie wymiernych korzyści, takich jak skrócenie czasu realizacji procesu o ok. 80% oraz eliminację błędów, które wcześniej występowały w przygotowywanych raportach.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Programowanie hybrydowe z przykładami zastosowania w dydaktyce
100%
W pracy omawiane jest zastosowanie programowania hybrydowego do tworzenia zadań domowych lub egzaminacyjnych, jak również do tworzenia i opracowywania ankiet. Pokazane są możliwości "współpracy" takich języków programowania jak Pascal, PHP, TeX. arkusz kalkulacyjny czy " język" używany przez pliki wsadowe.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono zagadnienia dotyczące systemu informacyjnego controllingu w środowisku wieloprojektowym. Opisano koncepcję praktycznego narzędzia informatycznego wspomagającego controlling projektów w przedsiębiorstwie realizującym zlecenia wyposażenia magazynów. Podstawowym założeniem przyjętym przy budowie tego narzędzia było wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego MS Excel.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Matrix Calculus and Spreadsheet in Planning And Controlling of Operating Costs
100%
W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania rachunku macierzowego w zakresie planowania i kontroli kosztów operacyjnych. W pierwszej kolejności w opracowaniu omówione zostało tworzenie planu kosztów dla przedsiębiorstwa traktowanego jako ciąg powiązanych komponentów, których wzajemne powiązania są ujmowane w postaci odpowiednich macierzy. W dalszej części artykułu skupiono się na analizie odchyleń występujących podczas porównania kosztów planowanych z zarejestrowanymi kosztami rzeczywistymi. Zidentyfikowano różne rodzaje odchyleń składających się na odchylenie całkowite. Odchylenia te są możliwe do ustalenia na podstawie danych zawartych w macierzach wykorzystywanych na etapie planowania oraz na podstawie odpowiednich zgromadzonych danych rzeczywistych. Dla poszczególnych grup odchyleń przedstawiono sposób ustalenia ich wartości. W końcowej części artykułu omówiono możliwość wykorzystania arkuszy kalkulacyjnych zarówno w zakresie tworzenia planu kosztów, jak i jego późniejszej kontroli. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest porównanie generatorów liczb losowych równomiernych, pochodzących z takich programów, jak: Microsoft Excel 2003, Quattro Pro 9, Star Office 5.2, Open Office 1.1.4.2. Dostęp do kodów generatorów liczb losowych w większości środowisk programistycznych jest niemożliwy, dlatego jedynym sposobem porównywania i oceny jakości tych generatorów jest użycie metod statystycznych.
W artykule przybliżono możliwości informatycznego wsparcia audytu wewnętrznego w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego MS Excel. Przedstawiono istotę komputerowego wspomagania audytu, postawiono główne założenia działania oraz potencjalne korzyści wprowadzenia tego typu rozwiązań. Dla wymienionych etapów procesu audytu zaproponowano szczegółowe funkcje i narzędzia informatyczne arkusza kalkulacyjnego, które zdaniem autorów mogą znacznie usprawnić realizację poszczególnych działań tego procesu.
W artykule przestawiono koncepcje wspomagania diagnostyki technicznej w przypadku gdy zdarzeniem wszczynającym diagnozowanie jest przegląd. Artykuł jest kontynuacją badań autorów i przedstawia narzędzie, które wspiera procesu diagnostyczny w przypadku wystąpienia awarii. (fragment tekstu)
Pomimo dynamicznego rozwoju grupy narzędzi, jaką są arkusze kalkulacyjne, pracownicy stosujący je w swojej codziennej pracy wykorzystują jedynie niewielką grupę dostępnych w ich zakresie mechanizmów i funkcji. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wykorzystania różnych elementów arkuszy kalkulacyjnych przez osoby pracujące w dziale magazynowania i dystrybucji polskiego oddziału międzynarodowego przedsiębiorstwa branży handlowej, działającego na rynku żywności, środków czystości oraz pielęgnacji ciała. Dla każdego z wybranych elementów ocenione zostało jego ogólne wykorzystanie, przydatność oraz znajomość wśród pracowników. Dodatkowo wśród badanych osób zidentyfikowane zostały najistotniejsze źródła wiedzy oraz umiejętności w zakresie używania rozpatrywanej grupy narzędzi. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty, modeli oraz możliwości zastosowania Balanced Scorecard zarówno w realizacji strategii jednostki gospodarczej, jak również kluczowych potrzeb człowieka. W opracowaniu zwrócono także uwagę na możliwość wykorzystania arkusza kalkulacyjnego w celu przejrzystej prezentacji i efektywnej realizacji założeń Balanced Scorecard. (abstrakt oryginalny)
Systemy informacyjne odgrywają nie bagatelną rolę w osiąganiu sukcesów przez każde przedsiębiorstwo. Opracowanie omawia system informacyjny budżetowania oraz prezentuje na przykładzie ten system w arkuszu kalkulacyjnym.
12
75%
W artykule omówiono możliwość wykorzystania koncepcji mikronarzędzi bazujących na relacyjnym modelu danych w zakresie rozwoju kluczowych dla rozwoju innowacyjnego specjalizacji inteligentnych. Opisano główne elementy rozwijanej koncepcji tworzenia narzędzi w arkuszach kalkulacyjnych. Omówiono sposób reprezentacji zidentyfikowanych encji w arkuszach. Przedstawiono proponowane rozwiązania w zakresie zapewnienia integralności danych oraz w zakresie pozyskiwania założonych układów informacji. Zidentyfikowano także obszary specjalizacji inteligentnych, w których rozwój wpisuje się rozwój opisanej koncepcji oraz inne obszary, w zakresie których może ona zostać wykorzystana. (abstrakt oryginalny)
Wśród specjalizacji inteligentnych dla województwa śląskiego wymieniane są technologie informatyczne i telekomunikacyjne. Problemem, który występuje w tym obszarze w wielu organizacjach jest ręczna realizacja procesów, w ramach których przetwarzane są dane. Problem ten występuje pomimo stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych a czasami jest nawet związany z ich wykorzystywaniem. Może on zostać rozwiązany poprzez zautomatyzowanie procesów z wykorzystaniem narzędzi tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Przykład takiego narzędzia, wdrożonego w celu automatyzacji procesu generowania komunikatów EDI w systemie klasy ERP został opisany w artykule. Przedstawiono przebieg procesu wykonywanego przez człowieka oraz omówiono główne elementy zaproponowanego narzędzia. Porównano także czasy konieczne do realizacji procesu w różnych wariantach zarówno przed, jak i po wdrożeniu stworzonego narzędzia. (abstrakt oryginalny)
W związku z licznymi przypadkami wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego w warunkach Polski jest to MS Excel - warto dokonać przeglądu i wyspecyfikować funkcjonalności tego programu wykorzystywane w budżetowaniu taki był właśnie cel niniejszego artykułu. Ponadto w opracowaniu zostanie przedstawiony schemat działania i budowa aplikacji zbudowanej przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego MS Excel 2002, wspomagającej transfer danych kosztowych do raportów kontrolnych. (fragment tekstu)
Planowanie potrzeb materiałowych należy do podstawowych zadań jednostek zarządzających logistyką w przedsiębiorstwie. Przedmiotem działania systemu planowania potrzeb materiałowych MRP (Material Requirements Planning) jest wykonywanie bezpośrednich obliczeń dotyczących potrzeb surowców, części i podzespołów zależnych od zaplanowanych zadań produkcyjnych. Celem tego artykułu jest wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego Excel (Visual Basic for Application) do opracowania algorytmu MRP.
Obserwowane zainteresowania poszukiwaniem najlepszych rozwiązań biznesowych z wykorzystaniem metod matematycznych owocuje powstaniem bogatego oprogramowania implementującego metody badań operacyjnych. Powstał problem zapisu modelu w formie akceptowalnej przez oprogramowanie oraz sposobu wprowadzania parametrów. Pojawiły się dwie odmienne koncepcje rozwiązanie tego problemu. Zrodziło to z jednej strony pomysły wbudowania solvera w arkusz kalkulacyjny, z drugiej strony powstanie zintegrowanych środowisk do rozwiązywania takich problemów. Zauważalna jest także powszechność stosowania arkusza kalkulacyjnego jako interfejsu we wszelkich zastosowaniach biznesowych. W pracy przedstawiono możliwość wykorzystania języków opisu problemów optymalizacyjnych w arkuszu kalkulacyjnym oraz zwrócono uwagę na zalety takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano koncepcję narzędzia informatycznego wspomagającego tworzenie dokumentów w procesie produkcji taśm blachy. W pierwszej kolejności omówiono proces produkcyjny ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywanych w nim dokumentów. Dla danych znajdujących się w dokumentach, uwzględniając założoną funkcjonalności narzędzia, zaproponowano strukturę relacyjnej bazy danych. W dalszej kolejności szczegółowo przedstawiono rozwiązania pozwalające na utworzenie, bazującego na relacyjnej strukturze danych, narzędzia przy użyciu arkusza kalkulacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The main purpose of the study was to develop and demonstrate a concept enabling application of popular and commonly available online forms combined with a spreadsheet to support data collection and processing under the ABCD (Suzuki) method. Design/methodology/approach: The factors which determine the various ways in which the method in question is applied were first identified, and then it was established which of them affected the manner in which the form to be filled by experts is designed. Different variants of the method were identified on such a basis. For individual variants, the possibility of using different types of questions was discussed by considering the features available in the most popular and free-of-charge solutions enabling online forms to be developed. Diverse data layouts were also identified to establish the frameworks in which data are represented in spreadsheet files. Solutions which make it possible to automatically produce the consolidated reports required for purposes of the ABCD method were identified for each of the data layouts originally defined. Findings: When combined with a spreadsheet, popular online forms enable highly efficient data collection and processing with the ABCD method in use. Where the said method is applied according to the variant in which every cause is rated, an adequate data collection form can be created using both the online form solutions subject to analysis. If the method is applied according to the variant in which every rating must be used precisely once, developing a useful tool becomes significantly more complicated. Where this is the case, one can create a suitable form to validate the input data only by using the solution delivered by Google. Additionally, the layout of such a form must be reversed compared to the traditional form functioning under the ABCD method. Considering the diverse variants of the ABCD method linked with various kinds of questions used to build the form, 3 different layouts of the data collected by means of a spreadsheet were identified. With respect to each of them, one can devise a solution to ensure automated generation of the consolidated reports typical of the method in question. Practical implications: The solution proposed in the paper can be applied in practice while using the ABCD (Suzuki) method. Originality/value: The concept described in the paper is the author's signature solution. (original abstract)
Typowy model stosowany w krótkookresowym zarządzaniu finansowym nastawionym na maksymalizowanie wartości przedsiębiorstwa to model analityczny, jak np. model zbudowany przez [Sartoris, Hill 1983; Kim, Chung 1990]. Założenia przyjęte przy budowie modeli analitycznych, tj. ciągłość wpływów i wydatków oraz związanie wielkości przepływów pieniężnych bezpośrednio z wielkością sprzedaży, powoduje, że prognozy wpływów i wydatków gotówkowych zbudowane na ich podstawie są nietrafne i obciążone. Przydatność takiego modelu w praktyce jest co najmniej wątpliwa. W artykule zaprezentowano budowę i weryfikację autorskiego modelu operacyjnego kapitału obrotowego, który pozwala na budowę prognoz operacyjnych wpływów i wydatków gotówkowych o lepszej jakości. Cel ten osiągnięto, modelując operacyjny kapitał obrotowy z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego w miejsce klasycznych funkcji analitycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono badania dotyczące zastosowania arkusza kalkulacyjnego w procesie kształcenia studentów z zakresu controllingu i rachunkowości zarządczej. Uzasadniono potrzebę stosowania tego narzędzia informatycznego oraz omówiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. Przedstawiono też własne doświadczenia ze szkoleń z zakresu controllingu i rachunkowości zarządczej, które były dofinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i prowadzone w laboratoriach komputerowych. Wyniki badań wskazują na celowość użycia arkusza kalkulacyjnego w wymienionych wyżej obszarach kształcenia oraz na braki w umiejętnościach posługiwania się tym narzędziem przez studentów i absolwentów uczelni. Wnioski z badań uzasadniają potrzebę zmiany formy prowadzenia zajęć dydaktycznych z controllingu i rachunkowości zarządczej na uczelniach ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.