Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 136

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Assessment of banking performances
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Poznanie podstawowych mierników służących ocenie finansowej banku i czynników modyfikujących ich wysokość oraz zrozumienie sposobów ich wykorzystania i stosowania w analizie strategii banku, w porównaniach efektywności ekonomicznej różnych banków.
W artykule podjęto próbę pokazania różnic między celami strategicznymi a wskaźnikami oceny banku stosowanymi na szczeblu centrali i placówek operacyjnych w aspekcie nowych relacji między centralą a placówkami operacyjnymi.
Przedstawiono wyniki z badań jakości obsługi klienta w bankach detalicznych przeprowadzonych przez PROFES w 2002 roku pod nazwą Aktywny Bank. Przeprowadzone badania stały się podstawą do sformułowania Projektu Doradczego Aktywny Bank.
Bank naruszający interesy klientów powinien się liczyć z możliwością ich ucieczki do konkurencji. Tymczasem według UOKiK banki wykorzystują - wbrew klientom - swoją pozycję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował ponad 100 wzorców umownych stosowanych przez 20 banków. Jeszcze przed publikacją raportu ze stanu przestrzegania zasad wolnego rynku w polskiej bankowości, część bankowców zadeklarowała chęć współpracy i dobrowolnie chce się wycofać z kontynuowania zakwestionowanych praktyk. Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie pojawienia się jakichkolwiek trudności konsumenci mogą liczyć na pomoc rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Ponadto spory między konsumentami a bankami w zakresie roszczeń pieniężnych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi może rozstrzygać Arbiter Bankowy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia modyfikację procedur normalizacji wartości zmiennych wprowadzającą do formuł normalizacyjnych referencyjny system graniczny. System ten rozumiany jest jako zbiór ograniczeń nałożonych na wartości zmiennych przyjętych do porządkowania liniowego zbioru obiektów ekonomicznych (np. banków). Źródłem zbioru ograniczeń nałożonych na wartości zmiennych są: teoria ekonomii, wiedza badacza oraz opinie ekspertów. Ograniczenia te, zwane progami veta, pozwalają określić minimalny poziom satysfakcji w ocenie banków. Procedury normalizacyjne w referencyjnym systemie granicznym uwzględniają podział zmiennych na stymulanty, destymulanty i nominanty oraz definiują dla każdego typu zmiennej odpowiednią formułę normalizacji. Zaproponowana procedura badawcza została empirycznie sprawdzona na podstawie danych dotyczących polskiego sektora bankowego. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano wskaźnik ROI oraz na przykładzie banków szwajcarskich dokonano oceny działalności banków z wykorzystaniem opisanego wskaźnika.
Przedmiotem artykułu jest konstrukcja miernika syntetycznego działalności oddziałów banku na gruncie wielowymiarowej analizy porównawczej. Miernik syntetyczny jest to wielkość agregatowa obliczona na podstawie szerokiego zestawu szczegółowych cech charakteryzujących działalność danego obiektu gospodarczego. Mierniki syntetyczne mogą być wykorzystane np. do oceny działalności oddziałów i w procesie przyznawania premii. Mogą to być premie według miejsca oddziału lub premie według wartości miernika. Etapy proponowanego systemu obliczeń są następujące: ustalenie dziedzin i sfer działalności bankowych oraz zmiennych charakteryzujących działalność oddziałów, określenie zakresów analizy poszczególnych zmiennych, ustalenie znaczenia poszczególnych zakresów analizy, zmiennych oraz sfer i dziedzin, doprowadzenie cech opisujących działalność oddziałów do porównywalności, obliczenie miernika syntetycznego i ustalenie rankingu oddziałów.
Najwyższy w sektorze bankowym, rekordowy skonsolidowany zysk netto w wysokości 2,1 mld zł osiągnął w zeszłym roku PKO BP. Bank zapowiada, że w 2007 r. będzie on jeszcze wyższy. Bodźcem do wypracowania jeszcze lepszych wyników będzie niewątpliwie planowane połączenie Pekao i BPH, stwierdza autorka artykułu i przedstawia aktualną sytuację banku.
Śledząc liczne wypowiedzi internautów na forach, czatach i listach dyskusyjnych podejmujących tematykę bankową odnosi się przygnębiające wrażenie, że zdecydowana większość klientów banków odczuwa dyskomfort i jest niezadowolona z usług świadczonych przez banki. W badaniach sondażowych wykonywanych na reprezentatywnych próbach klientów, niezależnie czy to indywidualnych, czy korporacyjnych wyłania się diametralnie odmienny poziom satysfakcji klientów banków, zdecydowanie bardziej optymistyczny. Nie oznacza to oczywiście, że ankietowani klienci banków nie doznają różnorodnych niedogodności i przykrych zdarzeń w codziennych relacjach z bankami. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce rynkowej istnieje wiele przyczyn, wymuszających przeprowadzenie wyceny przedsiębiorstw, np. poprzez transakcję kupna-sprzedaży, jak również fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, likwidacje, podziały firm czy podwyższenie kapitału. W zależności od typu wycenianego przedsiębiorstwa lub celu wyceny wykorzystuje się wiele metod. Dzielą się one przede wszystkim na metody majątkowe i dochodowe. Według metod majątkowych biznes jest wart tyle, ile przynależny do niego majątek, a zgodnie z metodami dochodowymi biznes wart jest tyle, ile przyniesie dochodu od dzisiaj do nieskończoności. Wycena przedsiębiorstwa oznacza, że wycenie podlega wyodrębniona pod względem ekonomicznym i prawnym jednostka organizacyjna. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Artykuł prezentuje wybrane elementy makrootoczenia banków spółdzielczych jak również opinię prezesów banków spółdzielczych zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego na temat mocnych i słabych stron bankowości spółdzielczej oraz szans i zagrożeń związanych z działalnością rynku finansowego. Prezesi jako mocne strony wskazywali znajomość rynku lokalnego oraz stabilne podstawy finansowe. Wśród negatywnych elementów podkreślali zwłaszcza bariery technologiczne i finansowe. Zagrożenia działalności upatrywali w coraz liczniejszej konkurencji ze strony Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz banków komercyjnych oraz w pogarszającej się sytuacji gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
W czerwcu 2012 r. agencje ratingowe przeprowadziły całą serię obniżek ocen banków. Dla banków działających w Polsce oznacza to kontynuację tendencji zapoczątkowanej jesienią 2008 r. - po upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że funkcjonujące na naszym rynku banki są stabilne - obniżka ocen została dokonana automatycznie, bez szczegółowego badania naszych podmiotów, lecz w oparciu o badanie ich spółek matek. Tymczasem, jak podają cytowani przez autora specjaliści, mimo że zmiana ratingów to konsekwencja obniżki oceny siły finansowej zagranicznych akcjonariuszy, mamy do czynienia z zagrożeniem. Obowiązujące regulacje i struktura kapitałowa polskich banków narażają je na zagrożenie utraty kapitału niezbędnego do refinansowania udzielonych kredytów.
Piąty z kolei ranking banków finansujących przedsięwzięcia deweloperskie pokazał, że branża jest daleka od optymizmu. Drugi raz z rzędu wygrał Nordea Bank. Wyniki rankingu dotyczyły ocen banków za 2007 r. Banki były oceniane przez deweloperów pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) z ankiety wypływają niepokojące wnioski. Coraz gorzej oceniana jest współpraca z bankami. Widoczne są dysproporcje wynikające z wolumenu udzielanych deweloperom kredytów inwestycyjnych a kredytów hipotecznych udzielanych klientom firm deweloperskich. Te dysproporcje wynoszą jak 1 do 8 na rzecz klientów indywidualnych, podczas gdy w krajach UE te dysproporcje wynoszą 1 do 4. Takie różnice stanowią poważną barierę wzrostu rynku budowlanego dla nowych mieszkań – twierdzą przedstawiciele PZFD. (abstrakt oryginalny)
Metoda DEA (data envelopment analysis) obrazuje sposób pomiaru efektywności porównywanych obiektów w relacji nakład - efekt. W badaniu efektywności banków określenie nakładów i efektów uzależnia się od wyboru podejścia opisującego zachowanie banku. W pracy zastosowano podejście pośrednika finansowego, które uważa się za bardziej przydatne przy badaniu konkurencyjności banków. Podejście to zakłada, że podstawowym celem banków jest pozyskiwanie środków i ich odpowiednie wykorzystywanie. (fragment tekstu)
Autor przedstawił ocenę działalności banku w zakresie kredytów inwestycyjnych preferencyjnych dla rolnictwa na obszarze dwóch powiatów, udzielanych przez jeden z banków komercyjnych w południowej części województwa podlaskiego. Omówiona została rola i zadania pracownika banku komercyjnego mającego bezpośrednie kontakty z klientem oraz znaczenie kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. Ponadto autor przedstawił własne pozytywne i negatywne spostrzeżenia dotyczące kredytów inwestycyjnych w rolnictwie.
Autorka zbadała efekty działań restrukturyzacyjnych w sektorze banków spółdzielczych. Analiza obejmuje lata 1995-2001, w których miały miejsce intensywne procesy łączeniowe, jak również mogły się już pojawiać skutki wcześniej podejmowanych działań w tym zakresie oraz efekty takich czynników, jak zdobycie doświadczenia w działaniu w warunkach gospodarki rynkowej, poprawa kwalifikacji pracowników i kadry zarządzającej, wdrożenie systemów informatycznych.
Podstawowym celem artykułu jest prezentacja metody DEA (Data Envelopment Analysis) oraz możliwości i sposobów zastosowania jej do oceny i analizy banków.
W procesie zarządzania bankiem, tak jak każdym przedsiębiorstwem, istotne znaczenie ma analiza i ocena osiąganych wyników, dająca podstawę do ewaluacji osiągniętej efektywności gospodarowania. Podstawowym elementem wyników działalności jest wynik finansowy, stąd punktem wyjścia rozwiniętej analizy może być syntetyczna analiza wyniku finansowego. Bazą analizy finansowej są proste wskaźniki ilościowe, które mogą podlegać różnokierunkowym porównaniom i przekształceniom. W ich doborze uwzględniać należy z jednej strony wskaźniki określające zaangażowane zasoby czy poniesione nakłady, z drugiej zaś osiągane efekty. Rozszerzeniem analiz opartych na pojedynczych kategoriach wynikowych mogą być wzorcowe układy nierówności. Metoda ta pozwala w prosty sposób przeanalizować ścieżkę tworzenia wartości ekonomicznej i finansowej w przedsiębiorstwie. W polskich bankach spółdzielczych do oceny wyników działalności najczęściej stosowane są pojedyncze wskaźniki finansowe. Ponieważ wzorcowe układy nierówności umożliwiają dokonanie oceny różnych sfer działalności, wzajemnych uwarunkowań i wpływu na wynik finansowy - mogą być bardzo użytecznym narzędziem służącym weryfikowaniu działalności banku spółdzielczego. Celem artykułu jest prezentacja pojęcia wzorcowych układów nierówności oraz ilustracja ich zastosowania we wstępnej ocenie efektywności działania polskich banków spółdzielczych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.