Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie preferencji konsumenckich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W artykule przedstawiono badanie preferencji klientów biur podróży z wykorzystaniem metod wyborów dyskretnych (reprezentujących dekompozycyjne podejście badania preferencji wyrażonych). Badanie to zostało przeprowadzone na przełomie lipca i sierpnia 2005 r. na terenie Jeleniej Góry. W badaniu do analizy preferencji konsumentów mierzonych na skali nominalnej wykorzystano warunkowy model logitowy (conditional logit model). (fragment tekstu)
W artykule, na podstawie zgromadzonego w wyniku badania empirycznego materiału statystycznego, zaproponowano wykorzystanie dwóch metod wielowymiarowej analizy statystycznej w celu rozpoznania preferencji respondentów Szkoły Języków Obcych w Jeleniej Górze. Metodami tymi były drzewa klasyfikacyjne i skalowanie wielowymiarowe. (fragment tekstu)
Następstwem wyboru rynku docelowego powinno być - po pierwsze, rozpoznanie możliwych koncepcji pozycjonowania w każdym segmencie docelowym, po drugie, wybór, rozwój i komunikowanie wybranej koncepcji, a po trzecie, stworzenie dostosowanej dla tego segmentu kombinacji zintegrowanych elementów marketingu-mix. Ponieważ to właśnie wykreowana pozycja produktu jest zazwyczaj podstawą podejmowanych przez nabywców decyzji o zakupie, dlatego do najistotniejszych posunięć strategicznych należą te związane z pozycjonowaniem produktu. (fragment tekstu)
4
Content available remote Zastosowanie pakietu dcMNM programu R w badaniach preferencji konsumentów wódki
100%
Głównym celem artykułu jest zastosowanie modeli logitowych w analizie preferencji konsumentów wódki. W tym celu wykorzystano pakiet dcMNM (discrete choice MultiNominal Models) programu R. Artykuł prezentuje podstawowe pojęcia z zakresu mo-deli logitowych oraz rezultaty szacowania preferencji. Rezultaty te pozwalają na wskazanie najlepszych oraz najgorszych marek wódki i tych atrybutów, które mają największe zna-czenie dla konsumentów.(abstrakt oryginalny)
5
100%
Conjoint analysis jest metodą statystyczną, w której preferencje empiryczne respondentów wobec różnych ofert (rzeczywistych lub hipotetycznych) są poddawane dekompozycji w celu określenia: funkcji użyteczności każdego atrybutu, względnego znaczenia każdego z nich, analizy udziałów w rynku oraz segmentacji konsumentów. Na rynku obecnie oferowane są różne oprogramowania komputerowe pozwalające na przeprowadzenie badań preferencji konsumentów z wykorzystanie metod conjoint analysis. W artykule przedstawiono pakiet conjoint programu R oraz opracowane pakiety i funkcje programu R, niezbędne w prowadzeniu empirycznych badań preferencji. Program R, ze względu na dostępność na zasadach licencji GPL, zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród osób zajmujących się badaniami preferencji, jak i osób korzystających z metod analizy wielowymiarowej. Natomiast pakiet conjoint jest odpowiedzią na fakt, że nie wszystkie kroki procedury conjoint analysis znalazły swe odzwierciedlenie w programie R. W szczególności dotyczy to oceny ważności atrybutów oraz symulacji udziałów w rynku na etapie analizy i interpretacji wyników. W artykule przedstawiono również wyniki badania preferencji konsumentów wina z wykorzystaniem pakietu conjoint, analizę udziałów w rynku wybranych profilów symulacyjnych oraz segmentacje konsumentów wina. (abstrakt oryginalny)
6
100%
Celem artykułu jest próba zastosowania analizy unfolding i modelowania hedonicznego do oceny preferencji konsumentów ze względu na atrybuty dóbr trwałego użytku. Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem dwóch zbiorów danych dotyczących urządzeń typu tablet. Oceny preferencji konsumentów uzyskano dzięki zastosowaniu algorytmu SMACOF (pakiet smacof programu R) na danych z przeprowadzonego badania ankietowego. Natomiast wyceny poszczególnych charakterystyk dobra otrzymano za pomocą analizy hedonicznej z wykorzystaniem zbioru danych zebranych przy użyciu autorskiego narzędzia. W pracy pokazano, iż łączne zastosowanie analizy unfolding i regresji hedonicznej umożliwiło szersze spojrzenie na zagadnienie preferencji konsumentów, szczególnie w odniesieniu do istniejącej cenowej oferty rynkowej(abstrakt oryginalny)
W badaniach preferencji wyrażonych stosuje się metody pomiaru z uwzględnieniem podejścia kompozycyjnego, dekompozycyjnego oraz mieszanego. Do grupy metod reprezentujących podejście dekompozycyjne należą conjoint analysis (analiza łączna) oraz metody dyskretnych wyborów. Metody te, choć tak podobne, pod wieloma względami różnią się od siebie. Ogólna procedura badawcza jest taka sama dla obu grup metod, jednakże istotne różnice pojawiają się na etapie przygotowania eksperymentu czynnikowego, wyboru metody prezentacji profilów oraz metod estymacji. Różne są również podstawy teoretyczne obu grup metod.W artykule zaprezentowano conjoint measurement (addytywny pomiar łączny) jako podstawę teoretyczną metod analizy łącznej oraz ogólną procedurę badawczą tej grupy metod. (fragment tekstu)
Carsharing jest modelem biznesowym, polegającym na wypożyczaniu samochodów na krótki czas - jest to atrakcyjne dla osób korzystających z auta sporadycznie oraz dla tych, którzy chcieliby mieć samochód określonego typu na konkretną okazję. Celem artykułu jest analiza i ocena popularności usługi wypożyczania samochodu na minuty w wybranej grupie wiekowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń i modeli analizy historii zdarzeń oraz wskazanie możliwości ich wykorzystania w badaniach preferencji konsumentów. Zamieszczono także przykład ilustrujący zastosowanie jednego z modeli analizy historii zdarzeń w badaniach empirycznych w obszarze pomiaru i analizy preferencji konsumentów. (fragment tekstu)
10
Content available remote Metody symulacyjne w badaniach preferencji z wykorzystaniem programu R
75%
W artykule scharakteryzowano dwie grupy zagadnień:pakiety i procedury obliczeniowe dostępne w programie R, które mogą znaleźć zastosowanie w badaniach preferencji za pomocą metod dekompozycyjnych (conjoint analysis),możliwości wykorzystania metod symulacyjnych w analizie danych o preferencjach z wykorzystaniem pakietów i funkcji programu R. (fragment tekstu)
11
Content available remote The Influence of Triad Selection on the Preference Scaling Results
75%
W metodzie triad dla zbioru n obiektów respondentom przedstawiane są wszystkie możliwe trójelementowe zestawy obiektów. Dla każdego zestawu respondent jest proszony o wskazanie, zgodnie ze swoimi preferencjami, pary obiektów najbardziej podobnych oraz pary obiektów najmniej podobnych. Mimo wielu zalet metoda triad nie jest często stosowana w praktyce. Liczba triad jest sześcienną funkcją liczby obiektów i rośnie bardzo szybko wraz ze wzrostem liczby obiektów. Celem pracy jest wskazanie możliwości skalowania preferencji w oparciu o zredukowaną liczbę triad. Zbadano także, czy zmiana zredukowanego zbioru triad wpływa na wyniki skalowania. Wyniki analizy zilustrowano empirycznym przykładem, w którym skalowanie preferencji dla różnych zbiorów triad przeprowadzono za pomocą programu TRISOSCAL. (abstrakt oryginalny)
W pracy (...) do opisu preferencji wyborców w czasie wyborów parlamentarnych w 2007 r. zaproponowano trzy grupy cech: charakteryzujące programy partii politycznych (22 cechy), opisujące partie polityczne oraz głoszone hasła i wartości (7 cech) i charakteryzujące kampanię wyborczą (4 cechy). Cechą decyzyjną było dostanie się lub nie danej partii politycznej do Sejmu. Przeanalizowano zarówno wyznaczone zbiory reduktów, jak również otrzymane reguły decyzyjne. Wyniki analizy wskazują, iż preferencje wyborców w tych wyborach skupiły się głównie na cechach opisujących specyficzną wówczas sytuację polityczną. (fragm. tekstu)
Podsumowując zaprezentowane wyżej rozważania należy stwierdzić, że osiągnięto zdefiniowane na wstępie raportu cele badania. Przedstawiono charakterystykę zachowań realizowanych przez łódzkie środowisko lekarskie w urlopowym czasie wolnym oraz wskazano na podobieństwa i różnice w cechach przestrzennych krajowych trendów turystycznych w latach 1998-2010 i modeli wypoczynku urlopowego badanej grupy w latach 2005-2010. Odpowiadając dodatkowo na pytania szczegółowe wypracowano rekomendacje strategiczne na poziomie regionalnym oraz rekomendacje operacyjne na poziomie podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Metody wyborów dyskretnych obejmują różnorakie techniki projektów eksperymentów, procedury gromadzenia danych oraz statystyczne procedury, które wykorzystywane są w celu określenia wyborów, jakich dokonują konsumenci (respondenci) między alternatywami (profilami). (...) Metody wyborów dyskretnych mają kilka zalet. Pierwszą zaletą jest wspomniana już technika badania preferencji konsumentów, która w sposób rzeczywisty przedstawia procesy zachodzące na rynku (wybór jednego ze zbioru profilów bądź rezygnacja z wyboru). Drugą zaletą jest to, że metody te pozwalają na bezpośredni pomiar udziałów w rynku. Z zaletami tymi wiążą się dwie największe wady tychże metod. Pierwszą z nich jest to, że w związku z tym, że w trakcie badania respondenci dokonują wyboru jednego z profilów bądź też rezygnują z wyboru, nie uzyskujemy informacji o preferencjach co do pozostałych profilów. Drugą zaś istotną wadą jest to, że parametry modelu szacowane są na poziomie zagregowanym (w przekroju całej próby), co nie pozwala na bezpośrednie oszacowanie preferencji każdego z konsumentów (preferencji indywidualnych). (fragment tekstu)
W artykule zamieszczono wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Dokonano segmentacji konsumentów, biorąc pod uwagę takie kryteria jak m.in.: miejsce zamieszkania (wieś, miasto), wiek, wykształcenie, miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Zarówno wśród mieszkańców miast, jak i wsi, najliczniejsza grupa respondentów przeznaczała na wyroby mleczarskie od 16 do 30 zł. Na uwagę zasługuje fakt, iż stopień etnocentryzmu jest wśród respondentów dość wysoki, gdyż zdecydowana większość konsumentów preferowała krajowych producentów. Respondenci reprezentujący wsie oraz miasta województwa lubuskiego stwierdzili, że największy wpływ na decyzje zakupowe miały cena i jakość wyrobów mleczarskich, natomiast najmniejszą rolę odgrywała reklama. Z przeprowadzonych badań wynika, że w większości konsumenci reagowali pozytywnie na nowości. Największą popularnością wśród przebadanych mieszkańców województwa lubuskiego cieszyła się marka Danon, na drugim miejscu była Jogobella, a na trzecim miejscu producent Bakoma. Opinie respondentów reprezentujących wsie i miasta województwa lubuskiego na temat oferty producentów wyrobów mleczarskich są bardzo zbliżone. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia czynniki jakości usług transportu publicznego oraz jedno z narzędzi badania preferencji transportowych pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej - metodę luki jakościowej. Badania tą metodą przeprowadzono w 2017 i 2018 roku w przedsiębiorstwach transportu miejskiego i międzymiastowego. Analiza luki jakościowej wskazuje zarządzającym obszary koniecznych działań korygujących. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba rozpoznania preferencji klientów dotyczących wpływu bliskości BZI na popyt na rynku nieruchomości. W badaniu dokonano analizy popytu zrealizowanego na podstawie przeglądu istniejących badań, a także popytu potencjalnego, z wykorzystaniem pilotażowego kwestionariusza internetowego dla próby przypadkowej. Ankieta pozwoliła na wstępną ocenę subiektywnych preferencji przeszłych oraz potencjalnych nabywców i najemców nieruchomości w Polsce. Ponadto dokonano oceny dostępności ZI i BI w Polsce w ujęciu regionalnym. (skrócony abstrakt oryginalny)
W badaniach preferencji konsumentów mają zastosowania metody pomiaru re prezentujące podejścia kompozycyjne, dekompozycyjne oraz mieszane. Do grupy metod dekompozycyjnych należą metody conjoint analysis oraz metody dyskretnych wyborów. Metody te, choć reprezentują to samo podejście, różnią się podstawami teoretycznymi oraz pewnymi etapami procedury badawczej.Celem artykułu jest porównanie obu grup metod, przedstawienie ich różnic ora wskazanie wad i zalet. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano dwie grupy metod skalowania wielowymiarowego mające zastosowanie w badaniach preferencji. Są to metody oparte na prostokątnej macierzy preferencji oraz wykorzystujące wyłącznie kwadratowe macierze niepodobieństw. W ramach pierwszej grupy rozróżniono wewnętrzne i zewnętrzne skalowanie preferencji. W metodach wewnętrznych punkty reprezentujące obiekty oraz punkty (wektory) reprezentujące respondentów wyznacza się wyłącznie na podstawie macierzy preferencji. W zewnętrznych metodach, wykorzystując dane preferencji, rozmieszczenia na mapie percepcyjnej punktów idealnych lub wektorów dokonuje się na wyznaczonej wcześniej konfiguracji punktów reprezentujących obiekty, ustalonej na podstawie macierzy niepodobieństw.
W artykule przedstawiono badania stabilności preferencji konsumentów wód mineralnych, soków i napojów gazowanych, przeprowadzone z wykorzystaniem słabego i mocnego aksjomatu preferencji ujawnionych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.