Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie sprawozdań finansowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Specyfika badania sprawozdania finansowego publicznej szkoły wyższej
100%
W zróżnicowanym środowisku gospodarczym wiele podmiotów charakteryzuje się szczególnymi cechami sprawozdania finansowego, pomimo stosowania tych samych przepisów ustawy o rachunkowości. Jednym z takich podmiotów podlegających obowiązkowi badania sprawozdania finansowego są publiczne szkoły wyższe. Niniejszy artykuł ukazuje specyficzne, właściwe tylko dla uczelni publicznych obszary, które należy uwzględnić zwłaszcza w przypadku badania sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na kilka zasadniczych kwestii związanych z badaniem sprawozdań finansowych przez audytora, wyjaśniono co oznacza jego opinia o sprawozdaniu i co z niej wynika.
Sprawozdawczość bankowa uległa w 1997 r. gruntownemu przeobrażeniu. Dotychczasowa sprawozdawczość, określana jako "sytuacja miesięczna", została zastąpiona przez "Sprawozdanie banku w powiązaniu z Wzorcowym Planem Kont". Celem sprawozdania opracowanego przez banki i przesyłanego do Narodowego Banku Polskiego jest prezentacja polskiego systemu bankowego według międzynarodowych standardów oraz przedstawienie prawdziwego i rzetelnego obrazu pozycji finansowej banku, jego wyników, jak również kondycji całego systemu bankowego.
4
Content available remote Wykorzystanie metod statystycznych w badaniu sprawozdań finansowych
100%
Badanie sprawozdań finansowych odgrywa istotną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości merytorycznej tych sprawozdań. W większości przypadków biegli rewidenci nie mają możliwości dokonania pełnego badania sprawozdania finansowego. W takim przypadku muszą wybrać wyrywkową metodę przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Jedną z tych metod jest metoda statystyczna badania sprawozdania finansowego. Artykuł ten przedstawia procedurę przeprowadzenia takiego badania z wykorzystaniem narzędzi statystycznych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem referatu jest wskazanie zmian w obliczaniu węzłowych wskaźników finansowych zawartych w Załączniku nr 2 Normy 2 Uchwały KRBR z 16.01.1996 r. Konieczność obliczania wskaźników wskazana jest w Normie 2 w podpunkcie 1 punktu 24, w części dotyczącej sporządzania raportu z badania. (fragment tekstu)
W rankingu branż opracowanym na podstawie danych obejmujących ostatni kwartał ubiegłego roku- w porównaniu z poprzednim zestawieniem- nastąpiły pewne zmiany. W czołówce, są nadal firmy związane z surowcami, ale znacząco pogorszyła się pozycja telekomunikacji.
W celu zwiększenia zaufania społeczeństwa do informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych jednostek zainteresowania publicznego Komisja Europej- ska podjęła inicjatywę opracowania odrębnego aktu prawnego regulującego szczegółowe wymogi badania sprawozdań finansowych. Jedną z wielu proponowanych zmian jest znacz- ne uszczegółowienie i rozszerzenie zakresu i odbiorców sprawozdania biegłego rewidenta przedstawiającego wyniki przeprowadzonego badania sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i ocena proponowanych przez KE zmian w zakresie sprawozdań składanych przez biegłych rewiden- tów (firmy audytorskie) z przeprowadzonego badania jednostek zainteresowania publiczne- go. Do rozwiązania przedstawionego problemu badawczego wykorzystano metodę analizy treści regulacji prawnych (krajowych i międzynarodowych) oraz literatury w zakresie rewizji finansowej, a także metody porównań i wnioskowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono omówieniu tematyki błędów sprawozdania finansowego z punktu widzenia ich istotności dla odbiorcy sprawozdania finansowego.
Przedstawiono prawne aspekty badania sprawozdania finansowego. Omówiono wymogi kwalifikacyjne stawiane przed kandydatami na biegłych rewidentów. Scharakteryzowano metodykę badania sprawozdania finansowego w procesie uwiarygodnienia opinii. Zaprezentowano kierunki dalszych działań w zakresie podnoszenia wiarygodności badania sprawozdania finansowego.
Na polskim rynku widać zwiększającą się konkurencję pomiędzy podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych, która skutkuje m.in. konsolidacją tych podmiotów i spadającymi cenami za ich usługi. W takiej sytuacji biegli rewidenci muszą przy wykonywaniu swojego zawodu zachować niezależność. Większe wymagania stawiane biegłym rewidentom oraz rosnąca konkurencja nie sprzyjają zachowaniu niezależności przez nich. Celem artykułu jest wskazanie warunków jakie muszą spełnić biegli rewidenci, aby zachować niezależność oraz zagrożeń, które mogą tą niezależność naruszyć. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie procedur badania sprawozdania finansowego jednoosobowej spółki Skarbu Państwa oraz współpracy rady nadzorczej z biegłym rewidentem, zgodnie z wytycznymi Ministra Skarbu Państwa jako reprezentanta Skarbu Państwa w procesie sprawowania nadzoru właścicielskiego nad tymi spółkami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie roli polityki rachunkowości w badaniu sprawozdań finansowych. Przedsiębiorstwa, mając pewną swobodę przy wyborze stosowanych zasad rachunkowości, przekraczają niekiedy granice dopuszczone przepisami prawa. Biegły rewident badając politykę rachunkowości sprawdza, czy przyjęte rozwiązania są zasadne, legalne, przestrzegane oraz ujawnione w należyty sposób w sprawozdaniu finansowym. Podnosi to wiarygodność sprawozdań finansowych i przyczynia się do lepszego rozumienia zamieszczonych informacji. W tym kontekście badanie polityki rachunkowości jawi się jako jeden z kluczowych obszarów badania sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Rewizja sprawozdania finansowego stanowi o jego jakości oraz poświadcza, iż jest ono bezbłędne. W świetle zmiany regulacji krajowych w zawodzie biegłego rewidenta staje się ona dla polskiej praktyki bardzo aktualnym i ważnym problemem. Ma ona szczególne znaczenie dla właścicieli badanej jednostki i dla użytkowników informacji pochodzących z jej sprawozdania finansowego. Artykuł poświęcony jest roli audytu w funkcjonowaniu rynku kapitałowego w Polsce. W celu jej określenia dokonano analizy produktów badania sprawozdań finansowych w spółkach publicznych, czyli opinii wystawianych przez niezależnych biegłych rewidentów. W artykule podkreślono odpowiedzialność biegłego rewidenta, w związku z prawidłowo sporządzoną dokumentacją z badania oraz redukcją ryzyka badania. W pierwszej części artykułu zaprezentowano rolę, jaką spełnia rewizja finansowa w gospodarce rynkowej. Następnie - na bazie regulacji rewizji finansowej - omówiono opinie z badania wskazując ich istotę, zakres oraz możliwe rodzaje. W kolejnej części artykułu porównano opinię z badania sprawozdań finansowych w trzech spółkach publicznych sporządzonych przez trzy różne firmy audytorskie z wymaganiami regulacji środowiskowych w tym zakresie. Niniejszy artykuł zamykają wnioski, które mogą pomóc spółkom publicznym przy wyborze firmy audytorskiej. (abstrakt oryginalny)
Planowanie jest jednym z zasadniczych etapów badania sprawozdania finansowego, ponieważ poczynione w nim ustalenia determinują jakość rewizji finansowej, wpływając jednocześnie na jej efektywność. Szczególne wymogi w zakresie planowania badania określają Międzynarodowe Standardy Badania, prezentujące model badania oparty na ryzyku. Podejście do badania zorientowanego na ryzyka polega na identyfikacji ryzyk, na które narażone jest jednostka, i oszacowaniu ich wpływu na istotne nieprawidłowości w jej sprawozdaniu finansowym. Celem artykułu jest przybliżenie problematyki planowania badania sprawozdania finansowego jako etapu pozwalającego optymalizować dalszy przebieg procesu badania poprzez odpowiednie ukierunkowanie na ryzyka.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na istotną rolę, jaką odgrywa kontrola wewnętrzna w procesie zarządzania jednostką gospodarczą. Zagadnienie kontroli wewnętrznej omówiono w aspekcie wybranych podmiotów, których sprawozdania finansowe podlegają corocznemu obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
16
Content available remote Wykorzystanie audytu finansowego w procesie efektywnego zarządzania
75%
Przez badanie efektywności na podstawie sprawozdań finansowych można dostrzec, czy organizacja ma predyspozycje do kontynuowania dotychczasowej działalności nie tylko w przedsiębiorstwach, które z litery prawa mają taki obowiązek. Punktem wyjścia rozważań są różne ujęcia efektywności oraz specyfika badania sprawozdań finansowych. Problematyka ta zyskuje w dzisiejszych czasach na ważności, dlatego też teoretycznie potrzebna i praktycznie użyteczna staje się ocena efektywności, jako znaczące narzędzie analizy przedsiębiorstwa. Wobec powyższego celem artykułu jest wykazanie przydatności audytu finansowego do podniesienia efektywności zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
Autorzy uzasadniają tezę, że optymalne byłoby pozostawienie w mocy dotychczasowych progów, powodujących objęcie jednostki obowiązkiem badania sprawozdania finansowego.(...) Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy konieczność zmiany ustawy o rachunkowości, wynikająca z dyrektywy 2013/34/UE, uzasadnia modyfikację warunków określających, kiedy badanie sprawozdań finansowych jest obligatoryjne.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia znaczenie niezależności w polskim systemie badania sprawozdań finansowych w kontekście zmian regulacji prawnych wprowadzonych Dyrektywą 2006/43/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 roku w sprawie ustawowego badania rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Nowe zasady wprowadzają szereg wymogów zapewnienia niezależności zarówno na poziomie pracy biegłego rewidenta, jak i organów nadzorujących jego pracę. Niezależność została rozpoznana przez regulatorów jako kluczowy atrybut pracy biegłego rewidenta. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdanie finansowe jest źródłem informacji o przedsiębiorstwie dla wielu, bardzo różnorodnych grup użytkowników. Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz skuteczność podejmowanych na podstawie sprawozdania decyzji zależy w głównej mierze od pewności, że przedstawiony w nim obraz jednostki jest rzetelny, prawidłowy i jasny. Artykuł opierając się na wynikach badania stu, wybranych na podstawie założonych kryteriów, opinii biegłych rewidentów dotyczących sprawozdań finansowych za lata 2002-2008, charakteryzuje najważniejsze elementy budowy opinii. Udowadnia on również, że zwięzłość i schematyczność tego dokumentu ułatwia jego czytanie, zaś elastyczność konstrukcji oraz założone zasady sporządzania pozwalają na zawarcie w nim wszystkich istotnych informacji, w tym zastrzeżeń, uwag oraz oceny zdolności badanej jednostki do kontynuacji działania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany, stanowiące implementację Dyrektywy 2006/43/WE Unii Europejskiej w części dotyczącej funkcjonowania firm audytorskich w Polsce. Zgłoszono uwagi popierające nowe rozwiązania, jak też zawierające wątpliwości dotyczące skuteczności ich stosowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.