Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bilans handlowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przedstawiono dane dotyczące handlu europejskiego w latach 1992-1999, bilansu handlowego krajów Regionu Morza Bałtyckiego oraz udziału eksportu i importu krajów RMB w latach 90.
Zestawiając w jednym szeregu wyniki przeprowadzonej analizy na temat metod niwelowania wahań w saldzie bilansu handlowego, jakie były zastosowane na przestrzeni lat 90. XX w. w trzech krajach EŚW, można przedstawić następujące wnioski: • We wszystkich krajach miała miejsce koncentracja uwagi i działań w zakresie środków kontroli importu i tym samym osiągano w tej dziedzinie znacznie lepsze rezultaty niż w obszarze pobudzania eksportu. • Podstawowe narzędzia stosowane przez analizowane kraje to podatek importowy i depozyty importowe w połączeniu ze znaczną dewaluacją waluty. • Tylko Węgry były w stanie spożytkować napływ BIZ jako stały czynnik napędowy wzrostu eksportu. • Skutki podejmowanych działań nie mają jednak charakteru stałego i tendencja do obniżki deficytu bilansu handlowego wygasała zawsze po ok. 2 latach. • Gwałtowne środki ograniczania importu przyczyniły się do znacznie większej zmienności w przypadku węgierskiego i czeskiego salda bilansu handlowego, niż to miało miejsce w Polsce, i może to stanowić czynnik zniechęcający wobec niektórych szczególnie wrażliwych na ryzyko inwestorów zagranicznych. Przedstawione wnioski wskazują na konieczność monitorowania zakresu zmienności salda bilansu handlowego w powiązaniu ze strumieniami BIZ w krajach transformacji gospodarczej w celu dalszego udoskonalania środków polityki handlowej stosowanych w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Relacje między Unią Europejską a Chinami są pochodną działań w wielu obszarach. Z jednej strony mówi się o roli i pozycji Chin jako największego eksportera na świecie. Podkreśla się, że w niedalekiej przyszłości będzie to największy rynek. Z drugiej strony trwa dyskurs na temat kursu juana, regulacji w zakresie ochrony środowiska czy praw człowieka. W kwestiach ekonomicznych można zauważyć, że obie strony zgłaszają wzajemne pretensje np. do stosowania barier do ochrony własnego rynku. Pomimo wprowadzania antydumpingowych ceł, bilans handlowy pozostaje wciąż korzystny dla Chin. Jednakże kraj ten zaczyna zmieniać swoją politykę inwestycyjną. Dotyczy to nie tylko przyciągania nowych zaawansowanych technologii, ale także pozyskiwania surowców oraz polityki w stosunku do krajów, które takimi surowcami dysponują. Co prawda istnieją obszary, w których rząd Chin dostrzega swoje słabości na tle UE. Jednak patrząc realnie, szanse na to, by wykorzystać je do budowy relacji w większym stopniu uwzględniających interesy UE, są niewielkie. Zbyt wiele sygnałów pokazuje, że Chiny traktują Europę jako gasnącą siłę. (abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this paper is to present differences in Poland's bilateral trade balances in gross terms and in value added terms in 1995-2011, as well as an explanation of such differences. Research Design & Methods: It was decided to explain why Poland's bilateral trade balances in gross terms and value added terms differ. The calculations were made using the World Input-Output Database (WIOD), based on the input-output approach. Findings: In the years 1995-2011, Poland's trade with the majority of the countries was characterised by widening gaps between balances in gross terms and those in VA terms. The decomposition of bilateral trade balances by VA content demonstrated that the differences in the value of trade balances in gross terms and in VA terms had been mostly determined by two components: 'multilateral VA net exports to third countries via partner' and 'foreign VA in net exports from other countries than partner'. Implications & Recommendations: To appraise benefits from Poland's bilateral trade better it is recommended to use the decomposition of trade balances by value added content. Contribution & Value Added: The originality of this work lies in the decomposition of Poland's bilateral trade balances by value added content. Such a decomposition allows to identify factors driving Poland's bilateral net exports. (original abstract)
Poprawa konkurencyjności polskich towarów i usług na rynkach zagranicznych, a przede wszystkim Europy Zachodniej, jest zasadniczym czynnikiem określającym nie tylko możliwości równoważenia bilansu handlowego, ale także szanse krajowych producentów oparcia się w krótkim czasie otwartej konkurencji Jednolitego Rynku Unii Europejskiej.
Wiele krajów Europy Środkowej boryka się z problemem stale rosnącego deficytu handlowego z handlu z Unią Europejską. Tarcia w związku z deficytem handlowym mogą utrudnić proces wstąpienia tych krajów do Unii.
Artykuł bada w jakim stopniu Polska wróciła na zachodnioeuropejskie rynki. Autor przedstawia krótki obraz zmian, które zaszły na wewnętrznym rynku Polski w okresie spadku i okresie ożywienia koniunktury. W przedstawionej analizie wykorzystuje się model grawitacyjny. Autor bada możliwości eksportowe Polski do krajów zachodnioeuropejskich.
Negatywne efekty kryzysu w Rosji będą widoczne w polskim bilansie handlowym już za dwa, trzy miesiące. Napięta sytuacja w Rosji może spowodować wzrost cen paliw w krajowych rafineriach; jednak Rosja z pewnością nie przerwie dostawy gazu do Polski. Wśród polskich firm notowanych na giełdzie tylko producenci mięsa i wyrobów cukierniczych zostaną poważnie dotknięci w wyniku kryzysu w Rosji.
W minionym roku deficyt płatności w handlu zagranicznym wyniósł sporo ponad 11 miliardów dolarów, podczas gdy w 1996 roku nieznacznie przekroczył 8 miliardów. Deficyt obrotów bieżących w stosunku do PKB wzrósł z 1 do 4 procent. Przewiduje się że w tym roku może przekroczyć 6 procent.
Artykuł jest poświęcony tematyce wojny handlowej, która toczyła się przez 18 miesięcy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Omawiany jest wpływ działań administracji prezydenta Donalda Trumpa na gospodarki krajów zarówno biorących udział w konflikcie, jak i pozostałych, na które oddziałuje wojna handlowa. Pomimo zaangażowania znacznych środków politycznych sytuacja Stanów Zjednoczonych nie uległa poprawie. Wiele artykułów, m.in. z sektora telekomunikacyjnego, nadal jest importowanych z zagranicy, a nie produkowanych w kraju. Nie wpłynęło to pozytywnie na sektor przemysłowy Stanów Zjednoczonych, ale w wyniku zjawiska dywersyfikacji handlu poprawił się bilans handlowy Wietnamu, Unii Europejskiej czy Tajwanu. Opisano chronologicznie najważniejsze wydarzenia, które miały kluczowy wpływ na przebieg sporu i kształtowanie sytuacji międzynarodowej gospodarki. Szybkie zmiany w przepisach spowodowały dużą niepewność i zniechęciły przedsiębiorstwa do inwestycji. Zastosowana metoda badawcza to analiza danych i literatury. Artykuł dostarcza dowodów na to, że wojna handlowa jest niekorzystna dla gospodarki amerykańskiej, chińskiej oraz światowej.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny handlu zagranicznego Polski i Węgier poza 28 krajów Unii Europejskiej w 2015 roku Posłużono się wskaźnikami koncentracji. Stwierdzono, że oba te kraje miały podobne rynki docelowe w odniesieniu do eksportu bydła i wołowiny - obejmowały one takie kraje, jak: Białoruś, Ukraina i Chorwacja. Wskazano także na znaczenie przewag konkurencyjnych w długookresowym utrzymaniu pozycji konkurencyjnej na tych rynkach.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza zmian w poziomie i strukturze bilansu handlowego, a w szczególności deficytu w handlu zagranicznym Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1990, a także czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych determinujących te zmiany. Ponadto zwrócono uwagę na ocenę poziomu i konkurencyjności gospodarki amerykańskiej na rynku światowym, a także ich wpływ na kształtowanie deficytu handlowego.
Przedstawiono miejsce Polski w handlu światowym i znaczenie handlu zagranicznego w rozwoju gospodarczym kraju, rozmiary, dynamikę i strukturę obrotów handlowych i bilans handlowy.
Byłe republiki bałtyckie to nieliczne kraje, z którymi Polska ma dodatni bilans handlowy. Tylko na Litwie zarejestrowanych jest ponad 750 spółek z polskim kapitałem.
15
Content available remote Selected Issues Related to Germany's Trade Surplus
63%
W artykule przeanalizowano zmiany wartości importu i eksportu Niemiec - jednego z najbardziej aktywnych krajów pod względem udziału w handlu międzynarodowym. Podjęto w nim także rozważania na temat przyczyn i skutków nadwyżki w bilansie handlowym Niemiec, notowanej od 1952 roku. Artykuł składa się z następujących części: omówienia struktury handlu zagranicznego Niemiec, analizy bilansu handlowego tego kraju i konsekwencji utrzymywania jego nadwyżki dla innych krajów oraz sposobów jej zmniejszenia. Z przeprowadzonych badań wynika, iż Niemcy są gospodarką wyraźnie nastawioną na eksport, co prowadzi do zachwiania równowagi w handlu międzynarodowym, a jednym z powodów tego stanu rzeczy jest niechęć do zwiększania importu i inwestycji, czego domagają się od Niemiec ich partnerzy handlowi.(abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono analizę wpływu kryzysu finansowego na stan zobowiązań zagranicznych Polski. Ponadto omówiono skutki kryzysu dla polskiej gospodarki, ich wpływ na rozmiary, strukturę podmiotową, przedmiotową (instrumentów finansowych) i terminową zadłużenia zagranicznego. Rozważania zakończono analizą mierników obciążenia gospodarki nierównowagą zewnętrzną na koniec 2008 roku.(abstrakt oryginalny)
Research background: Food industry is of key importance to each economy due to its role in ensuring food security, balancing the labour market, as well as contributing to the economic growth and international trade. With a limited increase in demand for food in many highly developed countries, further growth in this sector of the economy will largely depend on the ability to successfully distribute manufactured goods in international markets and cope with competitive pressure from other entities. Purpose of the article: Therefore, the study attempts to assess the determinants of international competitiveness of the food industry worldwide measured by the trade balance. Methods: The research was based on data from the United Nations Conference on Trade and Development Data Center (UNCTADStat) and the World Input-Output Database (WIOD). The time frame for the analyses was determined by the availability of internationally comparable data and thus covered the period of 2000-2014. The empirical analysis was performed with the use of panel models, while international competitiveness was measured by trade balance (net export). Findings & value added: It was proved that increasing trade openness and relative demand, as well as decreasing relative unit labour costs have a positive impact on international competitiveness of the food industry worldwide. However, the nature of the relationship between relative labour productivity and trade balance appears to be ambiguous. A stronger impact of the exam ined factors on net exports in the long-run rather than the short-run was also evidenced. The novelty of our analysis is that we consider trade balance determinants of the food industry worldwide using panel models, whereas most of the existing studies focus either on one or a narrow group of countries. (original abstract)
Do największych problemów gospodarczych kilku minionych lat należą stale pogarszające się wyniki handlu zagranicznego. Świadczy to o małej konkurencyjności polskiej gospodarki. Przyczyny kłopotów w tej dziedzinie należy upatrywać też w mankamentach finansowego wspierania eksportu.
In this study, the relationship between the increases in foreign exchange rates and the balance of trade has been analyzed with panel data considering structural breaks and cross-sectional dependence by using 1980-2011 period data for the transition countries (Poland, Hungary, Bulgaria, Romania) and Turkey by testing for panel cointegration with multiple structural breaks. The existence of cross-sectional dependence among the countries in the panel has been analyzed with CDLM1adj test and it has been determined that there is a cross-sectional dependence among these countries. It is thought that this dependence is due to the fact that most exports of these countries go to the European Union. Because there is cross-sectional dependence among the countries, a foreign exchange rate or balance of trade shock happening in one of these countries will affect the other countries. Countries should also take into consideration the events in other related countries. (fragment of text)
20
Content available remote Determinants of Trade Balance in Polish and Czech Manufacturing Sectors
63%
Research background: A strong industrial base is essential for achieving long-term sustainable economic growth and export competitiveness. In that sense, manufacturing remains a significant contributor to exports in the CEE countries. However, its role and its influence vary between CEE economies and change over time.Purpose of the article: The main objective of this paper is to compare the determinants of the international competitiveness, measured by the net exports of the manufacturing sectors in the Czech and Polish economies, by using the database of 13 manufacturing sub-sectors in 1995-2011. The authors research the question of how much foreign and domestic demand, the level of labour costs, the level of sector innovation intensity, the level of sector openness to foreign markets as well as sectoral labour productivity influence the changes in trade balance.Methods: Our approach is based on employing an error correction model and SUR model to disaggregated sectoral manufacturing data.Findings & Value added: The results of the analysis conducted show substantial differences in the roles particular variables play in explaining the net exports in individual sectors. For the majority of Polish and Czech manufacturing sub-sectors, generation of positive trade balance is determined by relative demand growth. An increasing labour productivity influences heavily a positive trade balance of Polish goods in majority of sub-sectors, however, a key factor in Czech sub-sectors is decreasing unit labour costs. The results of the analysis indicate mostly a greater impact of the researched factors on net exports in long rather than short term and the better capacity of the Czech economy to correct deviations from the equilibrium. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.