Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Biologia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Zaproponowano tezę fundamentalnego aksjomatu nauk biologicznych. Jest to zasada zachowania energii biologicznej.
Nie tylko nowy gatunek, ale też zupełnie nowy rodzaj - czyli wyższą taksonomicznie jednostkę - cyjanobakterii odkrył zespół naukowców kierowany przez polską badaczkę prof. dr hab. Iwonę Jasser z Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Biologii. Ta niepodobna do żadnego znanego wcześniej gatunku sinica zamieszkuje geotermalne źródło Gór Pamiru Wschodniego (Tadżykistan). Zdaniem jej odkrywców może się ona okazać nie tylko nową linią ewolucyjną sinic, ale także potencjalnym producentem cennych substancji bioaktywnych. (abstrakt oryginalny)
Znamy dzisiaj około 100 tysięcy gatunków grzybów. Daleko nam jednak do poznawania w pełni różnorodności w obrębie królestwa grzybów. Do niedawna, zakładając, że grzyby pod względem liczebności sześciokrotnie przewyższają liczbę roślin kwiatowych, oceniano, że jest ich około 1,5 miliona. Najnowsze szacunki dotyczące liczby gatunków grzybów, oparte o metody molekularne, mówią o ponad 5 milionach. (fragment tekstu)
Różnorodność biologiczna w obrębie naszego ciała, podobnie jak w odniesieniu do całej biosfery, jest imponująca i w dużym stopniu niepoznana. Ludzki pępek okazał się lasem deszczowym z punktu widzenia, różnorodności biologicznej, występujących tam mikroorganizmów. Blisko połowa gatunków bakterii znalezionych w ludzkich pępkach były to nieznane do tej pory odmiany bakterii. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ewolucja czy nie-ewolucja?
100%
Obaj nosili imię Henryk i obaj byli wybitnymi intelektualistami XX wieku - Bergson filozofem a Fabre biologiem i przyrodoznawcą. W ostatnich latach życia Fabre'a, Bergson wielokrotnie wyrażał wobec niego szacunek i podziw, wspierał również ruch celebrujący jego dokonania. Sprawiło to biologowi wielką radość. Obaj intelektualiści mieli okazję się poznać, niestety jednak, nie doszło między nimi do konfrontacji teorii naukowych. Bergson przyjął teorię Fabre'a w kontekście sformułowanego przez siebie intuicjonizmu i sklasyfikował jako 'twórczą ewolucję'. To od Fabre'a Bergson nauczył się, że pszczoły, mrówki i inne skrzydlate owady posiada-ją niezależny byt i są wyposażone w instynkt i na tej podstawie wyodrębnił nową grupę. Przy okazji formułowania swej teorii Bergson odnosi się do dokonań Fabre'a, chwaląc je. W swej celebracji Fabre'a, Bergson miał po-parcie innych wielkich tego czasu - zaliczali się do nich Henri Poincaré, jeden z najsłynniejszych matematyków czasów nowożytnych, Edmond Rostand, poeta i dramaturg południowej Francji a zarazem członek Académie Fançaise, Romain Rolland, który odebrał nagrodę Nobla z literatury w 1915r i wreszcie Maurice Maeterlinck, który odebrał nagrodę Nobla z literatury w roku 1911. Już wtedy Bergson swoją teorią o twórczej ewolucji z 1907 roku wzbudził sensację w całej Europie. Czy Fabre, którego metodą naukową była obserwacja i doświadczenie znał wówczas teorię Kiyokazu Nakatomi Społeczeństwo i Edukacja - Międzynarodowe Studia Humanistyczne Nr 1/2009 52 Bergsona i po prostu ją rozwinął i zinterpretował, tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że objawił się Fabre jako zdecydowany krytyk teorii Darwina. Z dzieł Fabre'a nie wynika, jakoby jego teorie były interpretacją Bergsona, czy zaprzeczeniem Bergsona. Potwierdził to również uczeń Fabre'a Dr. G. V. Legros, który stwierdził, że szanujący Bergsona Fabre nie miał powodu z nim polemizować, co więcej, dla idącego ścieżką anty-ewolucji Fabra, teo-ria L' évolution créatrice nie była do powzięcia. Tu jednak sytuacja nieco się komplikuje. Fabre odrzucił teorię ewolucji Darwina, nie odrzucił jednak przechodzenia zmian przez organizmy żywe oraz różnicowania się i adaptacji roślin. Z jednej strony ostro krytykował teorię Darwina, z drugiej dostarczał materiałów ją popierających, sytuacja jest niejednoznaczna. Koronnym argumentem Fabre'a był zarzut, że na podstawie tak niewielkiego materiału badawczego, tzn. eksperymentów i obserwacji, wysnucie tak ogólnej, 'filozoficznej' teorii jest daleko posunietą przesadą. Z drugiej strony Bergson zaproponował 'twórczą ewolucję' jako wielką kosmiczną teorię ewolucji. W tej pracy, poprzez analizę teorii twórczej ewolucji Bergsona i nie-ewolucji Fabre'a, chciałbym otworzyć nowy horyzont filozofii i biologii. (fragment tekstu)
Przy kształtowaniu terenów komercyjnych w Polsce rzadko kiedy uwzględnia się aspekty ekologiczne, przyrodnicze oraz zasady zrównoważonego rozwoju. W zachodnich krajach europejskich dużo większą wagę przy- wiązuje się do aspektu różnorodności biologicznej zieleni. Przeprowadzone badania dotyczyły analizy zieleni i działań podejmowanych w zagospodarowaniu i pielęgnowaniu terenów centrów handlowych w różnych miastach Polski oraz wybranych krajach w zachodniej Europie. W ocenie brano pod uwagę kryteria estetyczne, ekologiczne i społeczne. Uwzględniono zróżnicowanie gatunkowe, obecność ogrodów na dachach oraz działania proekologiczne takie jak zwiększanie różnorodności biologicznej, ograniczanie zanieczyszczenia powietrza i gleby, oszczędzanie energii, zmniejszanie zużycia oraz retencjonowanie wody. Badania wykazały, że w Polsce (poza incydentalnymi działaniami) zieleń ma wyłącznie znaczenie estetyczne i izolacyjne. Uwzględnia się także jej funkcję wypoczynkową, budowanie mikroklimatu oraz walory kompozycyjne. Na podstawie wniosków sformułowano wytyczne określające kierunki kształtowania tego typu przestrzeni (abstrakt oryginalny)
Kolagen jest najstarszym filogenicznie białkiem. Jego budowa strukturalna i potencjalne możliwości wykorzystania nie zostały do końca wystarczająco poznane. Bardzo dynamiczny rozwój biologii molekularnej i mikrotechnik pomiarowych przyczynił się do odkrycia nowych typów kolagenu. Niniejsza praca stanowi syntetyczny przegląd postępu w badaniach struktury, funkcji i biosyntezy różnych typów kolagenu. (strzeszcz. oryg.)
Proces przejścia z fazy stałej w fazę ciekłą przebiega dla większości substancji czystych skokowo; w temperaturze topnienia substancja przechodzi w sposób nagły z postaci krystalicznej, w postać płynnej, ruchliwej, izotropowej cieczy. Uporządkowanie dalekiego zasięgu ginie zupełnie, zespoły cząsteczek odpowiedzialne za uporządkowanie bliskiego zasięgu łatwo zmieniają swe wzajemne ułożenie. Istnieją jednak substancje, dla których przejście ze stanu stałego w stan ciekły izotropowy zachodzi poprzez stadia pośrednie tzw. mezofazy inaczej fazy mezomorfiozne, płynne, ale wykazujące anizotropię wielu właściwości fizycznych oraz posiadająoe uporządkowanie dalekiego zasięgu. Związki tego typu odkryli pod koniec ubiegłego stulecia austriacki botanik F. Reinitzer i niemiecki fizyk O. Lehmann Reinitzer badając benzoesan oholesterylu zaobserwował, że związek ten po stopieniu się w 145,50C przechodzi w mętną ciecz, która po ogrzaniu do 17S,5,oC staje się jasna i klarowna i nie zmienia się już w wyższych temperaturach. O. Lehmann zaobserwował w mikroskopie polaryzacyjnym, że mętna ciecz jest optycznie anizotropowa. Analogiczne właściwości wykazywały również takie związki jak p-azoksyanizol, p-azoksyrenetol, oleinian amonu i wiele innych. (fragment tekstu)
W artykule tym przedstawiono stosowane w technice obliczeniowej modele tkanki kostnej. Z punktu mechaniki, najistotniejszą rolę w zdolności układu do przenoszenia obciążeń pełni tkanka kostna zwarta. Dlatego też, przedstawione w tej pracy modele dotyczą w większości tkanki zwartej. Specyficzną grupę modeli fizycznych w biomechanice są, oparte na teorii funkcjonalnej adaptacji, modele tzw. sprężystości adaptacyjnej. Przedstawiono również kość jako strukturę porowatą oraz jako materiał kompozytowy w tym modelowanie istoty trabekularnej w odniesieniu do teorii homogenizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W 1988 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Woods Hole Oceanographic Institution odkryli w Morzu Sargassowym grupę prokariotycznych organizmów, należących do pikofitoplanktonu. Są to sinice (cyjanobakterie) Prochlorococcus marinus. Ich średnica wynosi między 0,3 a 0,7 µm; w jednym litrze wody oceanicznej znajduje się około 1000 mln komórek tej cyjanobakterii. Sinica ta ma udział w produkcji 50% tlenu atmosferycznego. Ma kluczowe znaczenie w obiegu węgla, a tym samym pełni ważną funkcję w regulacji klimatu planety. (abstrakt oryginalny)
Wirusy są zaraźliwymi czynnikami; ingerują w biologię komórki i przeprogramowują ją do własnych celów. Niemal wszechobecne, pasożytują na wszystkich grupach organizmów żywych, od bakterii przez grzyby aż po nas samych. Wirus sam z siebie nie jest zdolny do niczego poza przetrwaniem w środowisku i zarażeniem komórki. W przypadku, kiedy wirus pasożytuje na organizmach eukariotycznych, jest określany mianem bakteriofaga, w skrócie faga. W powszechnym mniemaniu żaden wirus nie jest pożądanym gościem dowolnego organizmu, choćby i najmniejszego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Geneticization and Biobanking
100%
While biobanks constitute an indispensable source of scientific data, they also generate many concerns related to the ethical, legal and social aspects of acquiring and storing of human biological material, particularly when it comes to the matters of privacy and confidentiality of data and commercialization of research results. It is important as social perception of biobanking may have a bigger impact on the donors than real scientific achievements, while negative images of biobanks may negatively influence the readiness to donate. This, in turn, may impede the functioning of biobanks. Thus, the aim of this paper is to describe the main social anxieties related to gathering and usage of human biological material. Beginning with the concept of geneticization, the paper will tackle the most important social concerns regarding biobanking: creation of a unique genohype, geneticization of diagnostics and identity, the risk of genetic discrimination and commercialization of genetics and gene patenting. (original abstract)
The biologics sector is experiencing tremendous growth worldwide and is fuelled by the launch of a vast product range targeting mainly cancer, autoimmune diseases and hormone/enzyme disorders. However, biologics are one of the most expensive therapeutics to produce, due to both their inherent structural complexity and variability which challenges their manufacturing process and requires a thorough understanding of the product characteristics. More than one third of therapeutic proteins are glycoproteins such as monoclonal antibodies, cytokines, hormones, growth factors, clotting factors, enzymes as well as fusion proteins. Glycosylation is a major post-translational modification (PTM) and a tightly regulated critical quality parameter in the production of therapeutic proteins. This review includes a comprehensive overview on critical glycosylation and production parameters of different classes of therapeutic glycoproteins. It highlights the significance of protein glycosylation in product efficacy, stability and immunogenicity as well as in the development and regulation of follow-on biosimilar products which are set to vastly transform the biologics market in the coming decade(original abstract)
Każdego roku na świecie opisuje się od 16 do 18 tysięcy nowych gatunków. Zwykle sądzimy, że są one opisywane głównie z tropików. Europę traktujemy jako kontynent dobrze poznany, gdzie odkrycie nowego gatunku jest rzadkością. Ale czy to prawda? W 2010 roku, kiedy podsumowano stan wykonania deklaracji z Göteborga (zobowiązywała kraje Unii Europejskiej do powstrzymania spadku różnorodności biologicznej do 2010 r.), okazało się, że trudno to ocenić, bo nie znamy poziomu różnorodności biologicznej w Europie. Każdego roku w Europie zostaje odkrytych i opisanych około 770 nowych gatunków. I co budzi spore zdziwienie, krzywa opisująca liczbę nowych gatunków dla nauki, opisywanych w Europie, wciąż nie osiągnęła plateau. Obecnie każdego roku opisuje się więcej gatunków w Europie niż sto lat temu. W niektórych grupach, takich jak ptaki czy ważki, trudno znaleźć nowy gatunek europejski. W innych, takich jak chrząszcze, ryby słodkowodne, roztocze, nicienie czy skoczogonki, liczba nowych gatunków odkrywanych każdego roku rośnie nieprzerwanie od stu lat. (fragment tekstu)
W przyrodzie istnieje cała gama organizmów, podobnych do porostów, składających się z dwóch lub większej liczby komponentów, które tworzą odrębną jednostkę. Należą do nich m.in. plazińce Symsagittifera roscoffensis, których ciało wypełniają glony Tetraselmis convolutae, czy największy z małży - przydacznia olbrzymia, która żywi się głównie dzięki symbiotycznym glonom Zooxanthella. Tego typu jednostki to swego rodzaju "niedokończone" gatunki, powstające w wyniku współpracy odrębnych form życia. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie wpływu naturalnych izolatów bakterii kwasu mlekowego na wzrost i rozwój grzybni powietrznej toksynotwórczych grzybów strzępkowych z rodzaju Fusarium, co w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia produkcji mikotoksyn. Szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a także zwierząt, stanowią pleśnie z rodzaju Fusarium, Aspergillus i Penicillium, wytwarzające mikotoksyny. Są to wtórne metabolity grzybów, pośród których najgroźniejsze są fumonizyny, trichoteceny i zearalenon o właściwościach między innymi mutagennych i kancerogennych [D'Mello, Placinta i Macdonald 1999]. Pleśnie z rodzaju Fusarium, Aspergillus i Penicillium odpowiedzialne są za straty ekonomiczne upraw zboża, żywności, a także hodowli zwierząt [Heredia, Weasley i Garcia 2009; Seńczuk 2005]. Grzyby te powszechnie występują w uprawach, a produkowane metabolity przedostają się do pasz i żywności. Tymczasem według panujących we współczesnym świecie trendów konsument skłania się ku produktom naturalnym, a tym samym coraz mniej popularne staje się stosowanie chemicznych konserwantów. Zwalczanie grzybów strzępkowych jest niemałym wyzwaniem, dlatego na całym świecie poszukiwane są różne możliwości, w tym kontrola biologiczna. Obserwuje się większe zainteresowanie wykorzystaniem mikroorganizmów o właściwościach fungistatycznych. Bakterie wykazujące działanie hamujące rozwój pleśni chorobotwórczych mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, między innymi jako biokonserwanty w żywności i środki ochrony roślin. Doświadczenia wykonane w Laboratorium Biochemii i Mikrobiologii Katedry Przyrodniczych Podstaw Jakości Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu potwierdziły fungistatyczne oddziaływanie bakterii kwasu mlekowego wobec badanych pleśni z rodzaju Fusarium.(abstrakt oryginalny)
Profesor Irenäus Eibl-Eibesfeldt należy do najwybitniejszych współczesnych biologów zajmujących się problematyką zachowania się ludzi i zwierząt. Do najbardziej znanych jego prac naukowych należą podręczniki poświęcone zachowaniu się zwierząt, a także zachowaniu się ludzi. Obok wielu opracowań ściśle naukowych I. Eibl-Eibesfeldt jest też autorem kilku interesujących książek o charakterze filozoficzno-społecznym, gdzie podejmuje on także podstawowe problemy ekonomii i ochrony środowiska. W swoich pracach - ten znany na całym świecie naukowiec - nie unika nigdy trudnych problemów społecznych i ekologicznych związanych z gwałtownymi zmianami ludzkiego zachowania w wyniku rozwoju kultury, zmiany miejsca człowieka w przyrodzie i w społeczeństwie. Podstawowym problemom współczesnego społeczeństwa poświęcona jest także ostatnia książka I. Eibla-Eibesfeldta W pułapce krótkookresowego myślenia, w której podejmuje problematykę perspektywy czasowej w procesach ewolucji biologicznej i funkcjonowaniu ludzkiego społeczeństwa.(fragment tekstu)
Biological sequence repositories can provide an inspiration not only for the way to acquire, maintain and make openly available huge amount of information, but also in the development of tools to efficiently analyze and represent the data. In particular, when dendrograms are used to this end, the analysis can be greatly facilitated if the statistically significant clusters are indicated, as is the common practice when representing trees derived from sequences. We advocate the adoption of the policies developed for sharing biological sequence data in other fields and the adoption of tools used to represent and analyse such data in the form of dendrograms. (original abstract)
Zmiany w strukturze zbiorowisk biegaczowatych wskazują na stabilność lub niestabilność środowiska, na które wpływ ma m.in. urbanizacja, rolnictwo, leśnictwo. W ciągu roku 2020 zarejestrowano w pułapkach na czternastu stanowiskach 1480 osobników (325 samców i 1155 samic) należących do 37 gatunków. Przewaga gatunków eurytopowych (E,) wskazujących na większą ingerencję antropogeniczną odnotowano w siedliskach drzewostanów, brzegów rzek, łąk i pastwisk. Znaleziono równą reprezentację gatunków eurytopowych i przystosowalnych (A) w odtworzonym siedlisku lasu topolowego z ciągłą sukcesją. (abstrakt oryginalny)
Wybór tematu monografii oceniam pozytywnie. Uważam, że Autorzy podjęli i przeprowadzili analizy niezwykle potrzebne, cenne i ciekawe. Podjęli też udaną próbę zastosowania analogii do poszukiwania wspólnych pól poznania w biologii i ekonomii. Analizę poprzedzili i wzbogacili wnikliwym, logicznie uzasadnionym, przeglądem bardzo bogatej, trafnie dobranej literatury pochodzącej z różnych okresów rozwoju nauki w społeczeństwach ludzkich. Autorzy wykorzystali również przy opracowaniu monografii swój dorobek naukowy i doświadczenie zawodowe, zróżnicowane zarówno pod względem merytorycznym jak i stażu pracy w jednostkach naukowych. Pragnę podkreślić, że przedstawione w monografii analizy są trudne, bardzo pracochłonne, a ponadto wymagają rozległej, często interdyscyplinarnej wiedzy.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.