Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bounded rationality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Ograniczona racjonalność i heurystyki w zachowaniach nabywców
100%
W artykule przedstawiono aktualną wiedzę z zakresu zachowań nabywców ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń racjonalności w procesie decyzyjnym. Przybliżono działanie mechanizmów przetwarzania informacji i proces wykorzystania heurystyk przy automatyzacji decyzji. Autorka zaprezentowała argumenty wskazujące, że nadawanie nazw produktom lub usługom pochodzących od nazwisk postaci historycznych ma za zadanie skrócenie procesu decyzyjnego nabywców.(abstrakt autora)
W artykule zostały przybliżone zagadnienia związane z teorią wyboru konsumenta w odniesieniu do ekonomii behawioralnej, wyjaśniono w nim znaczenie ekonomii behawioralnej (nauki o zachowaniach ekonomicznych) wobec zagadnień wyboru ekonomicznego dokonywanego przez konsumenta i podkreślono zjawisko komplementarności obu dziedzin. Ponadto podjęto próbę teoretycznego wyjaśnienia efektu rygla w mikroekonomii poprzez wykorzystanie narzędzi proponowanych przez ekonomię behawioralną (EB). W tym celu wykorzystano m.in. zjawisko ograniczonej racjonalności, alternatywny model wyboru, jakim jest teoria perspektywy i jej implikacje, oraz efekty ramowania i kotwiczenia zaczerpnięte z nauk behawioralnych. Zastosowanie ekonomii behawioralnej w teorii wyboru konsumenta to naturalne rozwinięcie obu dziedzin, które w odmienny sposób opisują te same problemy - kwestie wyborów i decyzji podejmowanych przez konsumenta. Klasyczna teoria wyboru konsumenta poprzez ekonomiczną logikę pomija psychologiczne aspekty wyboru związane z ułomnością ludzkiej natury w obliczu problemu decyzyjnego. Natomiast ekonomia behawioralna, skupiając się na szeroko rozumianym zachowaniu, podkreśla znaczenie wymienionych aspektów i tłumaczy je, wychodząc poza schemat cena-wybór-dochód. EB duże znaczenie eksplanacyjne zawdzięcza także odejściu od uproszczonego modelu homo oeconomicus - prezentuje sylwetkę konsumenta, którym kierują również pobudki pozaekonomiczne. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że wykorzystanie ekonomii behawioralnej zwiększa możliwości wyjaśnienia zagadnień, o których ekonomia głównego nurtu nie traktuje lub uznaje je za mniej istotne.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Racjonalność w ujęciu ekonomii behawioralnej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia racjonalności jednostek w ujęciu ekonomii behawioralnej oraz zaproponowanie praktycznych wniosków wynikających z tej analizy. Część pierwsza artykuł skupia się na odkryciach Herberta A. Simona, uważanego za jednego z pierwszych ekonomistów behawioralnych. W części drugiej przedstawione są badania współczesnych naukowców kojarzonych z nurtem ekonomii behawioralnej, takich jak Daniel Kahneman, Amos Tversky czy Richard Thaler. Ostatnia część artykułu zawiera wnioski dotyczące racjonalności jednostek oraz proponuje możliwość zastosowania analizy dokonanej przez ekonomistów behawioralnych w programach społecznych i gospodarczych.(fragment tekstu)
4
Content available remote Racjonalne zachowania w makroekonomii - modele DSGE a podejście behawioralne
63%
Jednym z zadań makroekonomistów jest tworzenie modeli analizujących przebieg cyklu gospodarczego. Przez wiele lat odmienne podejścia miały szkoła klasyczna i szkoła neokeynesowska. Nowa synteza tych podejść znalazła swoje odzwierciedlenie w postaci modeli DSGE (Dynamie Stochastic General Equilibrium). Jednym z ich podstawowych założeń jest racjonalność działania jednostek. Ekonomia behawioralna dostarcza wielu dowodów na istotne odstępstwa od racjonalności działania jednostek, wynikające przede wszystkim z ograniczeń poznawczych. W makroekonomii podejmowane są próby tworzenia alternatywnych modeli analitycznych wykorzystujących założenie o ograniczonej racjonalności decydentów. Artykuł skupia się na podejściu Paula De Grauwe.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany w artykule eksperyment opierał się na trzech grach decyzyjnych symulujących procesy przenoszenia czynników produkcji pomiędzy trzema rynkami, na których występują bariery wejścia i wyjścia. Założeniem eksperymentu było przedstawienie rzeczywistego funkcjonowania dynamicznych procesów osiągania równowagi długookresowej. Uczestnicy eksperymentu (gracze) występowali w roli producentów rolnych, mających podjąć decyzje, jak przeznaczyć ograniczony zasób jednego czynnika produkcji w celu dostarczenia i sprzedaży produktów na rynkach: pszenicy, żyta i rzepaku. Etykiety rynków mogą być oczywiście inne, lecz z założenia powinny być one dla graczy neutralne w tym sensie, by nie sugerowali się oni np. aktualną rzeczywistą sytuacją na danym rynku. Inspiracją do napisania artykułu była chęć pokazania, że istniejąca teoria ekonomii opisuje w sposób bardzo marginalny indywidualne zachowania podmiotów rynkowych, składających się na koordynacyjne działanie mechanizmu rynkowego. Artykuł stanowił próbę wypracowania narzędzi teoretycznego opisu obserwowanych decyzji rynkowych.
Behawioralna teoria lokalizacji podkreśla duże znaczenie ograniczonej racjonalności i subiektywnego postrzegania przestrzeni w wyborze lokalizacji działalności gospodarczej. W artykule omówiono kluczowe koncepcje z zakresu behawioralnej teorii lokalizacji. Zdaniem autorów, behawioralna teoria lokalizacji jest raczej komplementarna niż konkurencyjna w stosunku to podejścia neoklasycznego czy współczesnego, ponieważ pozwala wyjaśnić odstępstwa decydentów od zachowań optymalizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W pracy zaproponowany jest model zachowania się populacji przedsiębiorców o ograniczonej racjonalności, których przychód jest opodatkowany zgodnie z systemem podatkowym charakteryzującym się stopą podatku oraz poziomem złożoności prawnej. Model sugeruje, że jeżeli tylko system podatkowy jest dostatecznie szczelny to wzrost złożoności prawnej przy stałej stopie podatku prowadzi do wzrostu przychodów budżetowych z tytułu podatku. Sytuacja taka może kreować zachętę dla rządu do tworzenia nadmiernie skomplikowanego prawa podatkowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy paradygmatu racjonalności w kontekście pytania badawczego: Czy racjonalność jest kategorią wyłącznie indywidualistyczną, czy też jest w stanie uwzględnić społeczne aspekty ludzkiego działania? W tym celu przedstawiono pojęcie i główne determinanty racjonalności, tzn. wybór celów działania i dobór odpowiednich środków. Ukazano ewolucję omawianego pojęcia - od pierwszego, czysto instrumentalistycznego jego sformułowania w XVII w. poprzez najbardziej znane ujęcie optymalizacyjno-indywidualistyczne po najnowsze próby uwzględnienia aspektów społecznych i organizacyjnych, a także emocjonalnych. Artykuł ma charakter przeglądowy. Autor starał się, na ile to było możliwe, sięgać do klasycznych pozycji w omawianej dziedzinie, stąd bibliografia zawiera też literaturę starszą. (fragment tekstu)
Brak równowagi w krajach przechodzących okres transformacji był wskazywany przez rynki finansowe jako model o ograniczonej racjonalności. Zaproponowano wówczas kompleksowe sieci bezskalowe (scale-free). Rynki krajów rozwijających się stają w obliczu ekstremalnych wzrostów i spadków, a owa zmienność płynności rozprzestrzenia się na rynek. W badaniu poddano analizie potencjalne, symulowane węgierskie i rosyjskie portfele emerytalne z punktu widzenia złożonych rynków bezskalowych (scale-free). Waluta, obligacje skarbowe i giełdy wybranych rynków zostały przetestowane na rozkładzie potęgowym (power-law distribution), który wykazuje wyższą wrażliwość. Został on dostrzeżony na węgierskim rynku obligacji skarbowych i w wypadku dwóch portfeli emerytalnych w Rosji. (oryginalny abstrakt)
Tło badań. Rozważania zawarte w artykule dotyczą wpływu ekonomii behawioralnej na konstrukt "strategie behawioralne". Główną intencją koncepcji strategii behawioralnych jest wyjaśnianie, w jaki sposób (poprzez jakie mechanizmy) zachowania menedżerów konstytuują zjawiska na poziomie organizacyjnym - zwłaszcza w odniesieniu do strategii organizacji. Z kolei ekonomia behawioralna (nowa i stara) zakorzeniona jest w osiągnięciach badawczych zarówno ekonomii, jak i psychologii (kognitywnej, społecznej i ekonomicznej). Cel badań. Celem artykułu jest próba uspójnienia kategorii będących przedmiotem rozważań ekonomii behawioralnej i koncepcji "strategie behawioralne" w warunkach niepewności kontekstu (otoczenia). Cel został zrealizowany poprzez odpowiedź na następujące pytania badawcze: (1) Jakie są cechy wspólne ekonomii behawioralnej i strategii behawioralnych? (2) Jaki jest wpływ ekonomii behawioralnej na koncepcję strategii behawioralnych? (3) Jakie są potencjalne powiązania pomiędzy konkretnymi zjawiskami ekonomii behawioralnej i zachowaniami menedżerskimi w warunkach niepewności? Metodologia. Ekstensywny przegląd literatury. Kluczowe wnioski. Kluczowym wnioskiem wynikającym z podjętych rozważań nad ekonomią behawioralną i koncepcją strategii behawioralnych jest konstatacja, iż zjawiska będące domeną ekonomii behawioralnej konstytuują menedżerskie decyzje w warunkach niepewności - sformułowano konkretne implikacje i propozycje badawcze w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Autorka zajęła się weryfikacją empiryczną pewnego modelu ograniczonej racjonalności omówionego w książce A. Rubinsteina (1998). Dotyczył on sytuacji, gdy podejmujący decyzję nie potrafią określić skutków podejmowanych decyzji, przy czym zdobycie tej wiedzy jest niemożliwe. Przedmiotem zainteresowania autorki był wybór funduszu emerytalnego, przed którym to problemem w 1998 roku stanęła spora część polskiego społeczeństwa. Eksperyment przeprowadzono w październiku 1999 roku na grupie słuchaczy studiów podyplomowych MBA.
Celem artykułu jest prezentacja propozycji roli rachunkowości zarządczej zgodnej z koncepcją podejmowania decyzji opartych na dowodach. Zastosowaną metodą jest teoretyzowanie, w tym przypadku, dokonanie interpretacji nadającej sens. Droga postępowania metodologicznego prowadzi przez przyjęcie trzech niezwiązanych perspektyw (podejście oparte na dowodach, ograniczona racjonalność, rachunkowość zarządcza), interpretacja ich znaczenia oraz budowa i prezentacja trzypoziomowego podejścia do rachunkowości zarządczej. Argumentacja dotyczy postępowania opartego na dowodach, które jest obserwowane z punktu widzenia niedoskonałości, jakie nakłada na nie ograniczona racjonalność decyzji. W rezultacie tego zderzenia, podejmujemy decyzje na podstawie intuicji, doświadczenia lub danych (niekiedy przypadkowych), ale żadne z tych podejść nie jest podejmowaniem decyzji opartym na dowodach. W postępowaniu decyzyjnym i wyjaśniającym, akceptujemy przy tym konstrukcję, która każe traktować czynniki dostępne naszemu tymczasowemu postrzeganiu jako istotne; przyjmować założenie o związku przyczynowo-skutkowym między tymi czynnikami; przyjmować założenie, że relacja taka zachodzi w krótkim czasie; zakładać wreszcie, że tak opracowany zestaw hipotez należy udowodnić. Taki zbiór założeń opisuje nieuniknione á priori ludzkiego działania. Artykuł kończy prezentacja koncepcji rachunkowości zarządczej jako (jednocześnie) dyscypliny naukowej, partnera w przedsiębiorstwie i w codziennej działalności praktycznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: jak wyjaśnić sytuację, gdy wieloletni, posiadający olbrzymią wiedzę i doświadczenie, uzdolnieni menedżerowie podejmują decyzje prowadzące do bankructwa przedsiębiorstwa, kryzysu całych krajowych gospodarek, a nawet regionów czy całego świata gospodarczego? Odpowiedź na to pytanie wymaga nie tylko analizy uwzględniającej konstrukcję konkretnych rozwiązań instytucjonalnych, ale także głębokiej transformacji aksjomatów paradygmatu ekonomii głównego nurtu. W tym celu w artykule dokonano: • analizy (nie)prawdziwości założenia racjonalności podejmowanych decyzji, • reinterpretacji (rozszerzeń) twierdzeń nowej ekonomii instytucjonalnej, • prezentacji etapów ewolucji instytucjonalnych uwarunkowań wykonywania praw własności (podejmowania decyzji o sposobach wykorzystania rzadkich zasobów). Zaprezentowane w artykule twierdzenia oraz sformułowane do nich rozszerzenia wraz z faktem pogłębiającej się niekompletności i niewyłączności praw własności są przyczyną pojawienia się niekontrolowanej przez nikogo apropriacji. Wzajemne napędzające się zjawiska oportunizmu, asymetrii informacji i ograniczonej racjonalności umożliwiają (napędzają) "moralny hazard", tj. ryzyko podejmowania przez decydentów nieumocowanych na prawach własności decyzji (apropriacji) niezgodnych (w tym bardziej ryzykownych) z interesem (w tym akceptowalnym poziomem ryzyka) właścicieli umocowanych na prawach własności. W konsekwencji musi to prowadzić do spadku efektywności systemów społeczno-gospodarczych, bankructw firm, które nigdy nie powinny upaść, kryzysów w skali sektorów gospodarczych, krajów, a nawet kryzysów ogólnoświatowych(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było wykazanie, że sharing economy to nurt nawiązujący do ekonomii społecznej i ekonomii behawioralnej. Metody badawcze wykorzystane w pracy to: analiza krytyczna literatury, metoda historyczna oraz metoda porównawcza. W oparciu o przedstawioną analizę autorka stwierdza, że sharing economy to nurt (kierunek, model itd. ) w gospodarce funkcjonującej na zasadach komercyjnych, związany ze współdzieleniem własności przedmiotu. Z ekonomią społeczną łączą go zasady działania mechanizmu rynkowego, dystrybucji (tj. zasada przyjmowania i przekazywania zleceń) i wzajemności. W przypadku ekonomii behawioralnej teoriami, które można odnieść do sharing economy, są: model ograniczonej racjonalności wyboru ekonomicznego (bounded rationality) H.A. Simona (1955 r.), behawioralna teoria cyklu życia H. Shefrina i R. Thalera (1988 r.) i koncepcja licznych skrzywień poznawczych cechujących procesy myślenia (tzw. teoria perspektywy lub efekt odbicia) A. Tversky'ego i D. Kahnemana (1979 r.).(abstrakt oryginalny)
Economics-based models of firms typically overlook management acts and capability development. We propose a model that analyzes the aggregate behavior of a population of firms resulting from both specific management decisions and learning processes, that induce changes in companies' capabilities. Decisions are made under imperfect information and bounded rationality, and managers may sacrifice short-term performance in exchange for qualitative outcomes that affect their firm's future potential. The proposed model provides a structured setting in which these issues -often discussed only informally- can be systematically analyzed through simulation, producing a variety of hard-to-anticipate emergent behaviors. Economic performance is quite sensitive to managers' estimates of their firms' capabilities, and companies willing to sacrifice short-run results for future potential appear to be more stable than the rest. Also, bounded rationality can produce chaotic dynamics reminiscent of real life situations. (original abstract)
Majątek niewidzialny (aktywa i kapitał niewidzialny) stanowi istotną część majątku przedsiębiorstwa, chociaż nie jest on ujawniany przez system rachunkowości. Jego znaczenie wzrosło istotnie w drugiej połowie XX wieku. Składniki majątku niewidzialnego w zasadniczy sposób wpływają na wielkości finansowe i pozycję rynkową przedsiębiorstwa. Problemy rachunkowe dotyczące majątku niewidzialnego związane są z jego pojęciem, klasyfikacją, wyceną i prezentacją. Ponadto na składniki majątku niewidzialnego mają wpływ zachowania człowieka, które cechuje ograniczona racjonalność w podejmowaniu decyzji (aspekty behawioralne). Brak dostępu do pełnej i wartościowej informacji o majątku niewidzialnym może wpływać na podejmowanie decyzji zadowalających, które nie zawsze są optymalne.(abstrakt oryginalny)
Autorka porusza kwestie odchyleń od racjonalności wśród konsumentów na rynku energii elektrycznej. Neoklasyczne modele ekonomiczne w niewystarczającym stopniu tłumaczą zjawiska zachodzące na tym rynku. Na potrzeby niniejszej publikacji określono dwa cele badawcze. Pierwszym jest wskazanie błędów poznawczych, możliwych do zaobserwowania wśród konsumentów energii w różnych państwach świata. Drugim celem artykułu jest określenie działań, które na podstawie zdobytych informacji dotyczących zniekształceń poznawczych mogą przyczynić się do bardziej ekonomicznego oraz ekologicznego konsumowania energii przez odbiorców końcowych energii elektrycznej. Tym samym można stwierdzić, że realizacja drugiego celu jest zależna od osiągnięcia pierwszego. We wprowadzeniu czytelnik zapozna się z nowymi wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem systemów elektroenergetycznych w świecie dążącym do poprawy efektywności energetycznej przy jednoczesnej ochronie środowiska. Ze względu na fakt, że istotną rolę w procesie zmian odegrają odbiorcy końcowi energii elektrycznej, ważne jest wskazanie teorii ekonomii, która najlepiej objaśni zachowania człowieka w procesie podejmowania decyzji. W kolejnej części artykułu autorka przedstawi podstawowe informacje związane z teorią ekonomii behawioralnej. Omówione zostaną błędy poznawcze oraz występowanie ograniczonej racjonalności. Następnie zaprezentowany zostanie przegląd przeprowadzonych na rynku energii elektrycznej badań, zrealizowanych w różnych krajach świata w nurcie behawioralnym. W ostatniej części artykułu zawarto zestawienie zaobserwowanych błędów poznawczych oraz przedstawiono propozycje działań w przypadku wystąpienia zjawisk odbiegających od racjonalnych zachowań. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów badań marketingowych jest badanie cech konsumentów i nabywców oraz ich potrzeb, gustów i opinii1. Decyzje zakupowe stanowią wynik ciągłych interakcji pomiędzy otoczeniem (bodźce) a konsumentem, który poprzez poznanie zmysiowe dokonuje w umyśle wartościowania, oceny i wyborów konsumpcyjnych. Złożoność tych procesów jest w dalszym ciągu obszarem wielu badań i weryfikacji wielu stawianych hipotez. Teorie ekonomiczne, które stawiają sobie za cel wyjaśnienie zachowań podmiotów rynkowych zakładają, że konsumenci nabywający określone dobra postępują z jednej strony w sposób nieracjonalny (zasada ograniczonej racjonalności), z drugiej zaś strony postępują racjonalnie. Ich decyzje i wybory są optymalne w aktualnie istniejących i ograniczających obszar dopuszczalnych rozwiązań warunkach. Konsumenci maksymalizują przy tym swoje korzyści, których ocena zależy od indywidualnych odczuć każdego z nich. Ta subiektywna satysfakcja z tytułu realizacji określonej struktury konsumpcji nosi w teorii ekonomii miano użyteczności. Mierzalność użyteczności daje duże możliwości w optymalizacji oferty rynkowej podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie pełniejszego zaspokojenia potrzeb nabywców. Odpowiedź na pytanie, czy decyzje podejmowane przez konsumentów są racjonalne czy nieracjonalne, leży w złożoności procesów decyzyjnych oraz sposobie i możliwościach ich mierzenia. (fragment tekstu)
W pracy badamy metodami symulacyjnymi własności konkurencji oligopolistycznej typu Bertrand przy występowaniu kosztownej zmiany dotychczasowego produktu oraz ograniczonej racjonalności klientów. Firmy optymalizują swoje ceny poprzez maksymalizację swojego zysku w długim lub krótkim horyzoncie. Klienci wybierają dokładnie jeden produkt. Klienci w swoim wyborze uwzględniają koszt zmiany dotychczasowego producenta. Takie podejście zakłada występowanie w zachowaniu konsumenta efektu status quo udokumentowanego w ekonomii behawioralnej. Ponadto klienci charakteryzują się ograniczoną percepcją ceny, popełniając losowe błędy w wyborze produktu najtańszego. Wykazujemy, że wpływ kosztu zmiany decyzji i wrażliwości cenowej klientów na ceny rynkowe jest uwarunkowany długością horyzontu planowania firm. (abstrakt oryginalny)
Model finansowy podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie zakłada przyjęcie kryterium wartości dla właścicieli oraz zastosowanie mierników finansowych w decyzji o implementacji innowacji finansowych. Podejście normatywne do implementacji innowacji finansowych zaleca stosowanie modelu finansowego do podejmowania decyzji w tym obszarze. Podejście to jednak jest współcześnie rzadko spotykane w literaturze, w której dominują studia o charakterze pozytywnym. Studia te dowodzą, że modele behawioralne uwzględniające czynniki psychologiczne i społeczne decyzji o implementacji innowacji finansowych w przedsiębiorstwie znajdują potwierdzenie w badaniach empirycznych. Jest to naturalną konsekwencją właściwości innowacji finansowych. Przyjęcie jednak takiej perspektywy w modelu decyzyjnym może prowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i zagrożenia kreacji wartości dla właścicieli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.