Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business environment assessment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Chociaż w zeszłym roku wartość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski zmniejszyła się o ok. 40%, to jednak wydaje się, że zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską nie będzie w najbliższych latach maleć. Wskazują na to przedstawiane w artykule wyniki sondażu przeprowadzonego wśród zagranicznych inwestorów przez firmę doradczą A.T. Kearney oraz ranking krajów, w których najłatwiej jest prowadzić biznes, jaki niezależnie przeprowadziły Bank Światowy i Światowe Forum Ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
Rok zapowiadany jako kryzysowy łatwy nie będzie, ale też nie każdy jest skazany na porażkę. Perspektywy dla rynku informatycznego, ze względu na jego różnorodność, nie są jednakowe i przyszłości jednoznacznie nie da się określić. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wybrane metody pozyskiwania informacji o otoczeniu przedsiębiorstwa: analizę konkurencji, wywiad konkurencyjny, wywiad gospodarczy, monitorowanie otoczenia oraz wywiad społeczny. Scharakteryzowano wpływ czynników informacyjnych na monitorowanie otoczenia. Opisano świadomość informacyjną i ekspozycję na informacje obserwatorów otoczenia oraz otwartość na otoczenie i klimat informacyjny przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono możliwości wykorzystania podstawowych metod statystycznych w ocenie środowiska biznesowego na Słowacji, w tym: analizy wskaźnikowej, w celu identyfikacji mocnych i słabych stron otoczenia biznesowego (BE), analizy szeregów czasowych, w celu pozyskania wiedzy nt. stanu i rozwoju BE. Ponadto wykorzystano analizę skupień w celu sklasyfikowania jakości BE oraz potencjału wzrostu słowackich regionów. Przeprowadzone analiza korelacji oraz regresji posłużyły do określenia zależności między warunkami biznesowymi a stanem sektora biznesowego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zrównoważone otoczenie społeczno-kulturowe i naturalne przedsiębiorstwa
63%
W artykule poruszono zagadnienia związane z otoczeniem społeczno-kulturowym i otoczeniem środowiskowym w koncepcji sustainability. Celem artykułu jest wskazanie na istotę i znaczenie wymienionych obszarów w zrównoważonej działalności gospodarczej przedsiębiorstw. W rozdziale pierwszym artykułu wymienione zostały obszary, w jakich funkcjonuje przedsiębiorstwo, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego otoczenia społeczno-kulturowego. Wskazano między innymi na edukację jako główny element tworzący zrównoważone otoczenie społeczne. W dalszej części rozdziału wskazano na kulturę jako drugą składową analizowanego otoczenia przedsiębiorstwa. Bariery kulturowe występujące pomiędzy społeczeństwami stanowią poważny problem w tworzeniu zrównoważonego społeczeństwa. W kolejnym rozdziale zawarto treści odnoszące się do zrównoważonego otoczenia naturalnego nazywanego środowiskowym lub ekologicznym. W tej części pracy wskazano na problemy środowiskowe, jakie występują we współczesnym świecie. Opracowanie zakończono podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części pracy dokonano identyfikacji i deskrypcji najważniejszych cech otoczenia oraz elementów otoczenia. W części drugiej artykułu zaprezentowano wyniki badań na temat roli otoczenia w działalności fum różnej wielkości. Część trzecia stanowi przegląd opracowań podsumowujących dotychczasowy dorobek naukowy z zakresu otoczenia międzynarodowego. Ze względu na teoretyczny charakter opracowania, metodami badawczymi zastosowanymi w pracy są analiza i synteza dostępnej literatury przedmiotu. Podkreślić należy, iż dokonano selekcji dostępnego materiału, bazując głównie na najnowszej literaturze międzynarodowej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy nastrojów wśród polskiej kadry menadżerskiej, którą według wyników badań przeprowadzonych przez Deloitte cechuje znacznie większy optymizm w stosunku do ich kolegów z innych krajów Europy Środkowej. Autor streszcza i opatruje własnym komentarzem wyniki badania w kontekście trudności z finansowaniem związanych z światowym kryzysem gospodarczym.
Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ważne są nie tylko warunki makroekonomiczne kształtujące koniunkturę, ale także uwarunkowania składające się na otoczenie prawno - instytucjonalne, wpływające na warunki i atmosferę prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z metod pozwalających na prawidłową ocenę otoczenia biznesu jest tzw. Wskaźnik Oceny Otoczenia Biznesu (WOOB).
W funkcjonowaniu systemów zarządzania organizacji gospodarczych podstawowe znaczenie mają procesy decyzyjne, a wśród nich decyzje dotyczące realizacji głównych celów organizacji. Decyzje te stanowią realizację w praktyce obranej przez kierownictwo naczelne przedsiębiorstwa strategii działania. Pojęcie "strategia" coraz częściej spotykane jest w literaturze z dziedziny naukowego kierownictwa. Więżę się to z cechami współczesnych procesów gospodarczych - z ich złożonością i zmiennością. Powoduje to, że naczelne kierownictwo przedsiębiorstw zmuszane jest posiadać umiejętność przewidywania przyszłych stanów otoczenia i przystosowania się do nich. Właściwa strategia działania samodzielnych jednostek gospodarczych umożliwić ma kadrze kierowniczej praktyczne rozwiązanie problemu polegającego na konieczności szybkiego reagowania na aktualne obiektywne sytuacje społeczno-ekonomiczne, przy jednoczesnym rozpoznaniu dalekosiężnych skutków tych reakcji. (fragment tekstu)
W dobrze nam znanej praktyce biznes to często wypadkowa kilkunastu sprzecznych interesów, które wpływają na konkretne decyzje. I tu niejednokrotnie wygrywają polityczne przepychanki, grupowe konsensusy, rezultaty dziwacznych sond korytarzowych, pomysły prezesa lub działania na wczoraj, aby cokolwiek było, co nazwać można działaniem. Tymczasem tajemnica amerykańskich fortun jest prosta, a przez to niezmiernie trudna do zastosowania w innych kulturach. Tym celem jest skupienie się na biznesie i zarobek. Droga do tego wiedzie przez upór i pracę, reszta zaś jest na drugim planie. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 5
62-63
W obecnej sytuacji ekonomicznej panującej w kraju a dotyczącej dynamicznych zmian na rynku kredytowym, szczególnego znaczenia nabiera wiarygodność sektora bankowego. A także jakość i kompletność informacji znajdujących się w bazach danych wykorzystywanych w bankach w procesach oceny ryzyka. Ogólnopolski System Bankowy Rejestr, funkcjonujący online, jest niezastąpionym narzędziem wykorzystywanym w pierwszej fazie oceny ryzyka związanego z potencjalnym klientem banku. Stosowanym zresztą z sukcesem już od wielu lat. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.