Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Commodity science
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Mikotoksyny fuzaryjne to wtórne metabolity o wysokiej toksycznościstwarzające bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Obecnie, ze względu na powszechność występowania mikotoksyn, poszukuje się nowych, skutecznych metod ograniczających ich ilość w uprawach orazżywności. Potencjalnym sposobem ograniczania zawartości mikotoksyn może być zastosowanie bakterii glebowych, które charakteryzują się aktywnością fungistatyczną wobec grzybów strzępkowych z rodzaju Fusarium. W prezentowanej pracy określono możliwość dekontaminacji zearalenonu przez dwa szczepy bakterii z rodzaju Brevibacillus. Doświadczenie obejmowało ocenę wpływu badanych bakterii na redukcję ilości toksyny w warunkach modelowych w buforze i pożywce oraz kinetykę procesu, którą badano, pobierając próbki w różnych odstępach czasu (0, 24, 48 i 72 h). Wszystkie próby poddawano analizie ilościowej metodą HPLC. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono zdolność badanych bakterii do redukcji zawartości zearalenonu o 12,7-80,9%. Różnica w redukcji stężenia toksyny była uzależniona od szczepu bakterii, środowiska (bufor, pożywka) oraz od czasu, w jakim prowadzono inkubacje. (abstrakt oryginalny)
Dla oceny możliwości załadunku stałych ładunków masowych do transportu morskiego określa się ich parametry fizykochemiczne, istotne z punktu widzenia tej formy trans- portu. Upłynnianie jest przemianą fazową, która następuje w nasyconym wodą, luźno nasypanym (nieubitym) ziarnistym materiale, zmieniającą początkowo stały materiał w ciekły. Upłynnianiu można zapobiegać, ograniczając wilgotność ładunku przez wprowadzenie marginesu bezpieczeństwa, niezależnie od nacisku. Wymagane jest, aby ładunki zdolne do upłynniania były dopuszczane do załadunku, jeśli ich aktualna zawartość wilgoci jest mniejsza niż transportowa dopuszczalna zawartość wilgoci (Transportable Moisture Conteni). Celem pracy było określenie wpływu dodatku różnych rodzajów skrobi na ograniczenie zdolności do upłynniania koncentratów rud metali. Wykonano oznaczenia dopuszczalnej transportowej zawartości wilgoci czystych koncentratów i mieszanin metodami Flow Table i metodą Proctora C/Fagerberga. Dodatek skrobi wpłynął na podwyższenie wilgotności, przy której obserwowane jest zjawisko upłynniania. Obserwowany efekt jest spowodowany wiązaniem wody przez skrobię z porów (przestrzeni) między cząsteczkami koncentratu, którego wilgotność obniża się. Zjawisko pochłaniania wilgoci zależy od typu (budowy) materiału skrobiowego. Obecność różnych rodzajów skrobi usieciowionej w koncentratach rud może więc powodować ograniczenie zdolności do sączenia wody do dolnych partii ładowni. W konsekwencji dodatek skrobi zapobiegnie drenażowi (odprowadzaniu) wody z porów między cząsteczkami, ślizganiu i przesuwaniu się koncentratów. Powinno to zminimalizować ryzyko upłynnienia. (abstrakt oryginalny)
Rzepak jest jedną z najczęściej uprawianych roślin oleistych w Polsce. Stąd olej rzepakowy jest często stosowany do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Szczególnie nadaje się do smażenia mrożonych półproduktów. Podczas obróbki termicznej w oleju zachodzą skomplikowane reakcje, których efektem jest degradacja składników oleju. Część z występujących w surowcu olejowym komponentów przeobraża się w niekorzystne związki powodujące nieprzyjemny zapach i smak oleju, a także smażonej w nim żywności. Można jednak spowodować poprawę niekorzystnych właściwości sensorycznych, np. poprzez zmniejszenie liczby cykli smażenia, częstszą wymianę medium smażalniczego lub zastosowanie procesów powodujących przedłużenie żywotności olejów. W artykule omówiono próbę przygotowania węgla aktywnego modyfikowanego wodorotlenkiem potasu w temperaturze 750°C oraz zastosowania go do oczyszczania zużytego oleju smażalniczego.
Przy rozpatrywaniu właściwości towarów jako wyznaczników warunków magazynowania chodzi o te właściwości i ich podział, które ujawniają się we wzajemnym oddziaływaniu na siebie zapasów i materialnych środków oraz czynności magazynowania. W Szczególności chodzi o te właściwości, które określają, warunkują i decydują o wyborze: typu budowli magazynowej, urządzeniach do składowania, urządzeniach do transportu wewnętrznego itp. Rzecz w tym, by przy znajomości właściwości towarów i narażeń oddziałujących na nie wybrać taki wariant środków i czynności, w którym wyważone i zoptymalizowane, w aspekcie dobra gospodarki narodowej i racjonalnej gospodarki materiałowej, byłyby potrzeby zabezpieczania wartości użytkowej towarów z efektywnością nakładów na ten cel.
Tiosemikarbazydy o ogólnym wzorze X-CO-NH-NH-CS-NH-Y, ogrzewane powyżej ich temperatur topnienia cyklizują albo do pochodnych 1,2,4-triazolo-5-tiolu, albo otrzymuje się mieszaninę połączeń tiolowych i pochodnych triazolu, nie zawierających atomu siarki. Kontynuując pracę nad przemianami tiosemikarbazydów zsyntezowano cztery dalsze połączenia z tej grupy /I, II, III, IV/ (tabl. 1), a następnie wykorzystano je w różnych reakcjach (rozkład termiczny, ogrzewanie NaOH, z chlorkiem benzylu, z chlorkiem benzoilu, działanie stęż. H2SO4). Omawiane tiosemikarbazydy są związkami stałymi i topią się z rozkładem /R/(tab. 1).(...) Z uwagi na przebieg omawianych reakcji jak i zróżnicowanie produktów wydało się celowe przeprowadzenie badań termoanalitycznych tych tiosemikarbazydów i otrzymanie odpowiednich termogramów (krzywych TG, DTG, DTA). (fragment tekst.)
W pracy przedstawiono zastosowanie babki lancetowatej w produkcji kosmetyków. Otrzymano ekstrakty na bazie babki lancetowatej, na podstawie których uzyskano wybrane preparaty maściowe. Określono zawartość fenoli, penetracje i stabilność otrzymanych preparatów. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie charakterystyki, chemicznej struktury i zastosowania najpopularniejszych glinek kosmetycznych. Na rynku znajduje się wiele kosmetyków i kosmeceutyków zawierających składniki pochodzenia naturalnego i mineralnego. Glinki - ważne składniki mineralne kosmetyków - potrafią oczyścić skórę, stymulować krążenie i redukować stany zapalne. Działają jak magnes - usuwają toksyny i zanieczyszczenia ze skóry. Znajdują szczególnie zastosowanie w maskach dla skór zanieczyszczonych, tłustych, zmęczonych i dojrzałych. Glinki mogą być także składnikami kosmetyków odżywczych ze względu na zawartość korzystnie działających makro i mikroelementów. (abstrakt oryginalny)
Jedną z charakterystycznych cech współczesnego wytwarzania produktów powszechnej konsumpcji rynkowej jest ich duża zmienność. Istnieje wiele istotnych przyczyn owej zmienności, wśród których istotną rolę odgrywa moda. Wywiera ona wpływ nie tylko na ilość i rodzaj wytwarzanych produktów, lecz także na ich jakość. W artykule zaproponowana głębszą analizę zależności między modą, traktowaną jako zjawisko społeczne, a jakością produktów uwzględniając pozytywne i negatywne aspekty jej wpływu na użyteczność techniczną i emocjonalną wyrobów.
W pracy przedstawiono wyniki badań napięcia powierzchniowego, potencjału elektrycznego i solubilizacji roztworów wodnych polioksyetylenowanych alkoholi (Ukanil). Badane związki wykazują silną aktywność powierzchniwą: obniżają napięcie powierzchniowe i potencjał elektryczny powierzchniowy. O wielkości zmian potencjału decyduje głównie hydrofobowa część cząsteczki. Roztwory wodne Ukanili wykazują własności solubilizacji benzenu. Zdolność do solublizacji zmniejsza się ze wzrostem ilości grup oksyetylenowych w cząsteczce surfaktanta. Maksymalna adsorbcja powierzchniowa występuje dla Ukanili przy stęzeniach niższych od krytycznego stężenia micelizacji.
W niniejszym opracowaniu podano ogólny zakres prac przeprowadzonych w Zakładzie Towaroznawstwa Wyższej Szkoły Handlowej w Lisku zmierzających do ujęcia możliwych do wystąpienia zmian jakości i szkód, jak również przystosowania zdobytej w ten sposób wiedzy dla potrzeb praktyki, w formie "Leksykonu Szkód Towarowych", obejmującego ponad 2.600 haseł opracowanych przez 10 autorów.
W pracy przedstawiono wyniki badań możliwości użycia do produkcji past ściernych polerskich odpadów ścierniw elektrokorundu zwykłego o granulacji poniżej 100 μm, stanowiących produkt uboczny w procesie obróbki strumieniowo - ściernej wyrobów metalowych. Mając na uwadze fakt, ze import past lub proszków szlifierskich jest poważnym obciążeniem dla gospodarki narodowej, ponieważ środki te są przeważnie importowane (RFN, Anglia) pojecie badań nad możliwością wykorzystania surowców krajowych należy uznać za bardzo istotny problem.
W artykule omówiono cieszącą się szczególnie dużym autorytetem niemiecką Fundację Badań Testowych - Stiftung Warentest. Fundacja ta została założona 14.12.1964 r., jako neutralna i niezależna instytucja do prowadzenia porównawczych testów towarowych. W ciągu roku Fundacja jest w stanie przeprowadzić 80-100 badań porównawczych przy wykorzystaniu ok. 1700 egzemplarzy produktów oraz przetestować 20 różnego rodzaju usług. Wyniki przeprowadzonych badań porównawczych wybranych usług i i towarów rynkowych ukazują się na łamach miesięcznika Test, tym samym informują klientów o jakości oferowanych produktów i jednocześnie pobudzają do wytwarzania produktów o wysokiej jakości.
W pracy przeprowadzono statystyczną ocenę możliwości inicjacji zapłonu od wyładowań elektrostatycznych w obiektach, w których występuje atmosfera palna o określonej minimalnej energii zapłonu. Zakłada się, że widmo wyładowań (rozkład statystycznych wielkości ładunków przenoszonych w wyładowaniach) jest znane.
Artykuł omawia istotę, rodzaje i zastosowanie kodów kreskowych. Obecnie stosowanych jest kilkanaście rodzajów kodów kreskowych różniących się grubością i sekwencją kresek, rodzajem możliwych do wykorzystania znaków i długości odwzorowanych symboli. Do najczęściej stosowanych należą kody UPC, EAN, ITF, Kod 39, CODBAR, Kod 128. Polska reprezentowana przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego uzyskała członkostwo IANA w marcu 1990 r. i otrzymała numer kodowy "590". Wśród najważniejszych efektów wynikających ze stosowania różnego typu kodów kreskowych, a zwłaszcza kodu EAN, w skali kraju wymienić należy na pierwszym miejscu możliwość wejścia z krajowymi towarami do obrotu światowego. Kody kreskowe umożliwiają również automatyczną identyfikację towarów w handlu krajowym, zarówno na szczeblu hurtu, jak i detalu.
Przedstawiono analityczne i graficzne metody analizy impedancji wyników testu opartego na teorii liniowego obwodu elektrycznego. Zaprezentowano zasady określania parametrów elektrycznego schematu zastępczego w układzie metal-powłoka lakierowa - elektrolit. Wyniki pomiarów impedancyjnych przedstawiono graficznie w postaci diagramów Nyquist i Bode'a.
W niniejszej pracy wykorzystano obydwa sposoby badań materiałów, tj. badania ultradźwiękowe do wyznaczenia wartości tłumienia fal ultradźwiękowych w materiałach oraz badania metalograficzne do oznaczenia wielkości ziarna za pomocą mikroskopu. Celem przeprowadzonych prac było ilościowe i jakościowe wyznaczanie zależności, jakie mogą zachodzić między wartością tłumienia fal ultradźwiękowych a rozmiarami ziarn w wyrobach staliwnych. Wyznaczanie tych zależności miałoby duże znaczenie w produkcji odpowiedzialnych odlewów pracujących niezawodnie.
Thomas Friedman twierdzi, że w krajach rozwiniętych dokonuje się niekorzystny proces kommodytyzacji wielu dziedzin. Nie wolno Wam stać się „towarem waniliowym", jeśli chcecie cieszyć się przynależnością do klasy średniej. Zgodnie z tym podejściem, towary to produkty i usługi, które mogą być wytworzone w ten sam sposób w dowolnym miejscu, czasie i przez kogokolwiek. Według mnie jest dokładnie odwrotnie. Kommodytyzacja ma szczególny wpływ na tych ludzi, którzy preferują dobra wysokiej jakości.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca jest próbą znalezienia związku pomiędzy elektryzacją pyłu wytworzonego z monokryształów NaC1 a takimi defektami struktury NaC1 jak centra F i dyslokacje oraz neutralizującym działaniem przewodnictwa elektrycznego.
Artykuł prezentuje badania, których celem było określenie rodzaju tlenowych grup funkcyjnych występujących na powierzchni węgla aktywnego oraz ocena charakteru powierzchni powstającej w wyniku utleniania materiału węglowego nadtlenkiem wodoru. Analizowano trzy węgle aktywne: handlowy (AR), wygrzewany w 1000° (AR1000) oraz utleniony nadtlenkiem wodoru (ARP2). Próbki węgli poddano analizie termograwimetrycznej połączonej z analizą powstających gazów. W celu oznaczenia zawartości poszczególnych kwasowych grup funkcyjnych znajdujących się na powierzchni węgli aktywnych zastosowano metodę Boehma.
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.