Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computerization of banks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W połowie czerwca polskie instutycje finansowe wezmą udział w ogólnoświatowym teście "na rok 2000". Następna próba ma się odbyć w sierpniu. Tam, gdzie dominują udziałowcy zagraniczni, to oni właśnie wymusili już przygotowanie się do roku 2000. W instytucjach krajowych systemy informatyczne są znacznie młodsze, dlatego siłą rzeczy przygotowane na "przełomową datę".
Specyfika banku spółdzielczego nadal budzi wiele kontrowersji i nieporozumień. Jednym z wielu tego wyrazów jest stosunek do problematyki jego informatyzacji. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie na wybrane dylematy towarzyszące rozwojowi sektora, przypisywane częstokroć procesom informatyzacji, choć w rzeczywistości mającymi odmienne podłoże. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest więc identyfikacja obszarów najbardziej efektywnego wykorzystania nowoczesnej technologii w bankach spółdzielczych oraz wskazanie możliwych sposobów realizacji inwestycji w IT wraz z konsekwencjami wyboru każdego z nich. (fragment tekstu)
Rynek bankowości modemowej w Polsce jest jeszcze stosunkowo młody, to usługa ta zyskuje coraz więcej zwolenników. Popularność tego rodzaju systemów wynika z wielu możliwości, jakich dostarczają one swoim użytkownikom. Ze względu jednak na dość znaczne koszty eksploatacji krąg klientów zawęża się do większych przedsiębiorstw. Przyczyną tej sytuacji jest fakt, że dysponują one większym potencjałem technicznym i finansowym niż klienci indywidualni. Zatem przyszłość bankowości modemowej można upatrywać w obsłudze firm, osoby prywatne bowiem zwrócą się najprawdopodobniej w stronę tańszej, mniej skomplikowanej bankowości internetowej. (fragment tekstu)
Bankowe systemy informatyczne muszą uwzględniać cechy specyficzne instytucji finansowych. Przedstawiono specyfikę systemu bankowego oraz wymagania wobec systemu ze strony środowiska bankowego. Omówiono cechy charakteryzujące każdy nowoczesny informatyczny system bankowy przeznaczony dla banku wielooddziałowego m.in. elastyczność, scentralizowany charakter przetwarzania z pewnym stopniem rozproszenia danych, kompleksowość, wielowalutowość.
W kolejnej części cyklu poświęconego komputeryzacji banków autor omawia zagadnienie operowalności sytemu komputerowego. Przez operowalność systemu rozumie łatwość utrzymywania oprogramowania i baz danych, podatność modułów aplikacyjnych na integrację z pakietami pochodzącymi od innych wytwórców, przejrzystość funkcjonalną oraz łatwość dostosowania czynności do obsługi poszczególnych stanowisk pracy w służbach bankowych.
Artykuł przedstawia zalety nowego języka XML (eXtensible Markup Language), który zdobywa coraz większą popularność w instytucjach finansowych. Zalety XML można docenić w niestabilnym otoczeniu biznesowym, przy częstych zmianach prawa. Ponadto język ten umożliwia dostęp do systemu szerokiemu gronu użytkowników, mających komputer i internet.
Autor omawia korzyści wynikające z wykorzystania w bankach zachodnich zintegrowanych programów komputerowych służących analizie sytuacji ekonomiczno-finansowej klienta na podstawie przedłożonych przez niego, zweryfikowanych sprawozdań finansowych oraz raportów rocznych z prowadzonej działalności.
Celem pracy jest ukazanie stanu i perspektyw rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych (IT) w sektorze bankowości spółdzielczej. Zostanie to dokonane poprzez analizę nowoczesnych technik informacyjnych w bankowości spółdzielczej oraz porównanie ich z tradycyjnymi metodami kontaktu z klientem. Przedstawiono to na przykładzie rozwiązań stosowanych przez poszczególne zrzeszenia banków spółdzielczych BPS SA, SGB SA i MR Banku SA. (fragment tekstu)
Celem niniejszego referatu jest nakreślenie podstawowych obszarów wdrażania i kierunków rozwoju technologii informatycznej w procesie dostosowania polskich banków spółdzielczych do Jednolitego rynku europejskiego. Główne przesłanki rozwoju informatyki w sektorze bankowości spółdzielczej wynikają z obowiązujących regulacji prawnych oraz z konieczności budowy nowoczesnej, konkurencyjnej oferty usług bankowych. W pracy przedstawiono również wyniki badań ankietowych dotyczących stopnia wykorzystania IT w ofercie banków spółdzielczych oraz niektóre źródła finansowania nakładów na rozwiązania informatyczne. (fragment tekstu)
Artykuł niniejszy przedstawia ryzyko informatyczne w bankowości w ogólnym zarysie, nieco więcej miejsca poświęcając problematyce zagrożeń systemów bankowości elektronicznej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy inwestycji banków w infrastrukturę informatyczną dokonanych pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Autor wyjaśnia do jakiego stopnia kryzys przyczynił się do ograniczenia inwestycji, pisze o inwestycjach w Business Intelligence i racjonalizacji wydatków na rozwój działów IT, konserwatywnym podejściu do modeli infrastruktury, zwiększeniu się wymagań wobec dostarczycieli usług informatycznych oraz prognozach na przyszłość.
Dynamiczny rozwój informatyki oraz ekspansja jej zastosowań obejmująca już praktycznie wszystkie obszary współczesnego biznesu nadały problematyce zarządzania ryzykiem informatycznym nowego charakteru. Ryzyko to bowiem warunkuje dziś nie tylko poprawne funkcjonowanie, ale wręcz istnienie współczesnych instytucji, szczególnie instytucji finansowych. W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z problematyką szacowania ryzyka informatycznego. Ich prezentację ukierunkowano na wskazanie głównych przeszkód implementacji rozwiązań normatywnych. Ważnym elementem artykułu jest także przedstawienie podstaw nowej koncepcji szacowania ryzyka informatycznego, która poddaje pod dyskusję fundamentalne elementy dotychczasowych analiz omawianego zagadnienia, jakimi są prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia oraz wartość potencjalnej straty. (abstrakt oryginalny)
Jak wynika z ocen analityków, wartość rynku informatyki bankowej w 2006 roku wzrosła do ponad 3 mld zł, co było rekordową wielkością w okresie po 2001 roku. W artykule przedstawiono wnioski z raportu biura badawczo-analitycznego DiS. Zamieszczono informacje, o udziale oprogramowania w wydatkach banków komercyjnych oraz o przeciętnych nakładach na informatykę przypadających na jednego zatrudnionego w sektorze banków komercyjnych.
Autor stawia pytanie czy cele, narzędzia, środki działania i system zarządzania BFG dostosowane są do skali zachodzących zmian wynikających z dokonującej się od lat 90-tych rewolucji informatycznej w sektorze bankowym. Na wstępie omawia tendencje, rozmiar i rezultaty w zakresie informatyzacji banków komercyjnych. Następnie określa konsekwencje informatyzacji dla funkcjonowania BFG. Na koniec dokonuje identyfikacji i oceny kluczowych postulowanych zmian.
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnoświatowych zmian w systemie bankowym. Zmiany te są skutkiem stosowania technologii informatycznych. Omówiono fazy rozwojowe informacyjnych i informatycznych systemów bankowych. Podkreślono wpływ stosowania technologii informatycznych na czas i koszty przetwarzania, liczbę personelu, jakość obsługi klienta.
Podkreślono, że nie każdy przypadek wprowadzania outsourcingu usług informatycznych przynosi oczekiwane korzyści. Stałe zaangażowanie ze strony klienta (określone w artykule mianem aktywnego klienta) jest jednym z działań, których podjęcie istotnie zwiększa szansę powodzenia całości przedsięwzięcia outsourcingowego. W artykule przedstawiono i omówiono wybrane aspekty informatycznych umów outsourcingowych mające związek z wprowadzeniem do nich stanowiska aktywnego klienta.
Komplementarnym do ubezpieczenia banków BBB (Bankers Blanket Bond) jest ubezpieczenie CC (Computer Crime), ryzyk jeszcze nie do końca zbadanych i oszacowanych. Chodzi o ryzyka związane z elektronicznym gromadzeniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji.
W dziedzinie oprogramowania dedykowanego dla rynku usług finansowych jednym z najważniejszych zadań systemów IT jest zapewnienie jak największej dostępności informacji. Autor wymienia korzyści płynące z zastosowania Oracle GoldenGate, omawia działanie tego produktu i najważniejsze jego cechy.
FinTech (ang. Financial Technology) definiuje się jako innowacyjną technologię, której celem jest zastąpienie tradycyjnych metod w zakresie dostarczania usług finansowych nowymi rozwiązaniami wykorzystującymi nowoczesne instrumenty informatyczne. Od kilku lat obserwuje się niezwykle dynamiczny rozwój tego sektora, czego skutkiem są również zmiany zachodzące w powiązanych z nim innych gałęziach gospodarki. Prezentowany artykuł stanowi próbę oceny aktualnej kondycji branży FinTech na świecie i w Polsce oraz perspektyw jej rozwoju w kontekście płynących z tego korzyści dla funkcjonowania krajowego sektora bankowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.