Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dezinwestycje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Divestments in Banking. Preliminary Evidence on the Role of External Factors
100%
Divestment constitutes an important method of corporate restructuring. Despite this fact, the banking literature on divestment is very limited. In this text, we try to remediate partially to the shortcomings of the existing literature by examining empirically the role of external factors. Using a large sample of 313 transactions, we have established that parent companies originate from countries with relatively high accumulated wealth, slow GDP growth, stable macroeconomic situation and dominant bank intermediation in financial system. The acquirers in turn come from poorer countries with faster economic growth and relatively more market-oriented financial systems. Those results broadly conform with the predictions of three hypotheses formulated in the text, namely the weak performance hypothesis, the corporate governance hypothesis and the rebalancing hypothesis. (original abstract)
W artykule opisano zagadnienie deinternacjonalizacji przedsiębiorstwa oraz czynniki go determinujące. Zwrócono uwagę na uwarunkowania i motywy zjawiska odwrotnego do bezpośrednich inwestycji zagranicznych, czyli bezpośrednich dezinwestycji zagranicznych. Rozważania o charakterze teoretycznym uzupełniono o analizę danych statystycznych UNCTAD oraz Narodowego Banku Polskiego, dotyczących przepływów inwestycji zagranicznych w gospodarce światowej, Unii Europejskiej oraz Polsce. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rolę dezinwestycji w zapewnieniu przedsiębiorstwu długofalowego wzrostu obrotów i zysków. Wymieniono pięć etapów działań prowadzących do proaktywnych dezinwestycji.
4
Content available remote Proces dezinwestycji funduszy venture capital poprzez IPO
75%
Głównym celem prezentowanej analizy jest wskazanie istotności przeprowadzenia etapu dezinwestycji w procesie inwestycyjnym funduszy venture capital, ze szczególnym uwzględnieniem oferty publicznej. Wycofanie się z inwestycji poprzez IPO, jako najbardziej popularny sposób dezinwestycji w Polsce, zostanie przybliżony w poniższym artykule. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę dezinwestycji w przedsiębiorstwach. Celem badawczym było określenie znaczenia dezinwestycji jako źródła finansowania działalności przedsiębiorstw. Badaniami objęto grupę spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu sektorowego - WIG-spożywczy. Wyniki przeprowadzonych badań wskazały na zróżnicowaną aktywność dezinwestycyjną analizowanych spółek. Przedmiotem dezinwestycji były przede wszystkim środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W większości analizowanych spółek wpływy z tytułu dezinwestycji stanowiły stosunkowo niewielki udział w ogólnej strukturze aktywów oraz nakładach na inwestycje. Ponadto potwierdzono tezę, iż tego rodzaju źródło finansowania powinno mieć wyłącznie charakter uzupełniający w stosunku do pozostałych źródeł kapitału - własnych i obcych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dworców kolejowych
75%
Efekty rozwoju cywilizacyjnego sprawiają, iż popularność zyskuje doktryna ekonomiczna zakładająca zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń przy jednoczesnym poszanowaniu szans na rozwój przyszłych. Przejawia się to wzrostem znaczenia kolei w transporcie. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dworców kolejowych, które powstały w efekcie zrealizowanych przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych. Zaprezentowano spektrum działań, które należy zrealizować w celu podwyższania standardu w zakresie bezpieczeństwa podróżujących. Wyszczególniono szereg czynników ryzyka, które wynikają ze specyfiki i natury technicznej obiektów budowlanych. Omówiono rodzaje ryzyka, które wywodzą się z zagrożeń natury terrorystycznej. Opisano katalog dobrych praktyk i błędów projektowych na wybranych przykładach budowy i modernizacji dworców kolejowych. Przeprowadzona analiza może służyć jako wyznacznik zmian niezbędnych do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na kolei.(abstrakt autora)
7
Content available remote Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji
75%
Tomasz Sosnowski w artykule zatytułowanym: "Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji", wskazuje na wiele ważnych kwestii skutecznego i efektywnego działania funduszy private equity. Można je sprowadzić do trzech następujących kluczowych problemów decyzyjnych, odnoszących się do wyboru metody, momentu i zakresu wyjścia z inwestycji. Autor przedstawia przesłanki wyboru metody wyjścia z inwestycji funduszy private equity oraz dotychczasowe rozmiary i strukturę rynku dezinwestycji tych funduszy w Polsce. (fragment tekstu)
8
Content available remote IPOs Trends and Their Impact on the Level of Venture Capital Divestments
75%
Załamanie rynków finansowych i niskie wyceny spółek na rynkach giełdowych spowodowały spadek liczby transakcji pierwotnych ofert publicznych (IPO) zarówno w USA jak i rynkach europejskich. Jednym z głównych beneficjentów rozwoju transakcji IPO na giełdach papierów wartościowych są fundusze venture capital. Ich udział w realizacji tych transakcji jest dość znaczący i ma duży wpływ na poziom inwestycji funduszy w przyszłości. Ponadto spółki zasilane funduszami venture capital stanowią bardzo atrakcyjny cel inwestycyjny, który pozwala osiągnąć ponadprzeciętne stopy zwrotu po transakcji IPO ze względu na niedoszacowanie ich wartości w procesie dezinwestycji. Celem artykułu jest analiza wpływu zmieniających się trendów transakcji IPO na rynek dezinwestycji i inwestycji funduszy venture capital w USA, UE oraz w Polsce w latach 2000-2012.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienie bezpośrednich dezinwestycji zagranicznych oraz główne czynniki go determinujące. Wyjaśnienie istoty bezpośrednich dezinwestycji zagranicznych zaprezentrowano jako tzw. odwrócony paradygmat OLI. Rozważania o charakterze teoretycznym wzbogacono analizą zasadniczych tendencji w kształtowaniu się omawianego zjawiska w gospodarce swiatowej, jej wybranych regionach oraz w Polsce. W tym celu wykorzystano bazę danych statystycznych UNCTAD oraz NBP, dotyczących przepływów inwestycji zagranicznych w latach 2011-2016.(abstrakt oryginalny)
10
75%
Kryzys gospodarczy wymusił na wielu przedsiębiorstwach międzynarodowych ograniczenie skali i zakresu działania wybranych filii zagranicznych. Rekonfiguracji umiędzynarodowionej działalności sprzyja też wzrost kosztów wytwarzania, powodujący wyczerpywanie się przewag lokalizacyjnych po stronie krajów goszczących. Wszystkie te czynniki nasilają zjawisko dezinwestycji. W artykule przedstawiono możliwe motywy dokonywania dezinwestycji oraz określono szacunkową skalę zjawiska. Stanowi to punkt wyjścia do refleksji nad wyzwaniami, jakie dezinwestycje stwarzają dla polityki państw goszczących.(abstrakt oryginalny)
Obecność kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych wpływa na wiele elementów struktury ekonomicznej kraju przyjmującego. Istnieje też proces odwrotny - odpływ kapitału, czyli dezinwestycje. W przypadku Polski - pojawiają się one w związku z planami tzw. repolonizacji/renacjonalizacji banków. Celem artykułu jest analiza procesu repolonizacji, z uwzględnieniem czynników ryzyka. Realizację celu oparto na omówieniu repolonizacji jako przykładu współczesnej tendencji w zakresie dezintegracji inwestycji zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka towarzyszącemu temu procesowi.(abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są uruchamiane w określonym momencie przez inwestorów, trwają pewien czas, a potem mogą zostać zakończone lub trwają dalej. Mogą zatem występować obserwacje zarówno kompletne, jak i ucięte, podobnie jak w analizach procesów ludnościowych, stąd zastosowanie metod demograficznych do badania przeżywalności projektów BIZ jest uzasadnione. Celem artykułu jest przedstawienie specjalnie skonstruowanych tablic trwania życia BIZ i porównanie wzorców "przeżywalności" bezpośrednich inwestycji zagranicznych według wybranych sektorów gospodarczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Kraje te od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych i często rywalizują ze sobą o nowe projekty BIZ. Stąd porównanie ich nie tylko pod względem procesów związanych z napływem BIZ, ale i pod względem procesów dezinwestycji wydaje się intersujące i ważne zarówno dla ekonomistów, analityków rynku, jak i dla samych inwestorów. W badaniu wykorzystano dane pochodzące z baz danych Orbis oraz Zephyr.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie struktury dezinwestycji oraz określenie korzyści ze współpracy z funduszem venture capital dla spółki giełdowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania na temat zależności pomiędzy poziomem zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego a skłonnością do zawierania umów o partnerstwo publiczno-prywatne. Ograniczenia budżetowe z jednej strony oraz ustawowe limity zadłużeniowe powodują, że partnerstwo publiczno-prywatne w najbliższych latach może stać się pożądanym sposobem finansowania zadań publicznych przez jednostki samo-rządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu teorii, w których odniesiono się do problemu dezinwestycji. Punkt wyjścia stanowi paradygmat eklektyczny Dunninga. Rzeczywiście wydaje się, że pewne "odwrócenie" paradygmatu daje dobre podstawy do interpretacji dezinwestycji. Jest ona wynikiem oddziaływania jednego z czterech czynników: dostosowania do równowagi, uniknięcia ryzyka, rewizji preferencji inwestorów oraz naprawy błędu. Dostosowanie do równowagi opisuje dezinwestycje jako reakcję na dokonane zmiany w otoczeniu. Następnie omówiono teorie internalizacji, lokalizacji i nowej geografii ekonomicznej. W kolejnej części przedstawiono teorie przedsiębiorstwa oraz koncepcje zarządzania, w których można odnaleźć determinanty dezinwestycji. Należą do nich: teorie alternatywne, finansów przedsiębiorstwa, opcje rzeczywiste, przewaga konkurencyjna i kluczowe kompetencje, strategiczna odnowa organizacji oraz outsourcing.
Transakcje o charakterze dezinwestycji prowadzą na ogół do zwiększenia stopnia koncentracji działalności przedsiębiorstwa. Literatura przedmiotu dostarcza wielu teorii w zakresie korzyści, jakie tego typu transakcje mogą przynieść spółkom ich dokonującym, prowadzących do wzrostu wartości tychże spółek. Celem niniejszego opracowania jest porównanie cech transakcji o charakterze dezinwestycji oraz przedstawienie wyników dotychczasowych badań prowadzonych na rynkach rozwiniętych nad reakcjami inwestorów na upublicznienie informacji o zamiarze dokonania tego typu transakcji przez spółki publiczne. Badania te w przeważającej części wskazują na występowanie statystycznie istotnych, dodatnich skumulowanych anormalnych stóp zwrotu.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy i oceny znaczenia venture capital w rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rynek venture capital (rynek kapitału ryzyka) napotyka na wiele barier nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Należy tu wskazać przede wszystkim na brak odpowiedniej polityki publicznej. Dotychczas polski sektor MSP w niewielkim stopniu korzystał z venture capital. Fundusze działające na polskim rynku dysponują stosunkowo skromnym zasobem kapitału i rzadko inwestują w pierwszą fazę rozwoju przedsiębiorstwa, w której najbardziej potrzebuje kapitału i w której napotyka największe trudności z jego pozyskaniem. Z analizy przeprowadzonej w niniejszym opracowaniu wynika, że zmniejszenie barier ograniczających dostęp do finansowania kapitałem ryzyka powinno korzystnie wpłynąć na rozwój sektora MSP w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem opracowania było dokonanie diagnozy sytuacji w zakresie rozwoju istotnego dla współczesnych przedsiębiorstw źródła finansowania, jakim są fundusze private equity. Analiza inwestycji i dezinwestycji funduszy private equity z arówno w Europie, jak i w Polsce stała się zatem przedmiotem podjętych badań. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu oraz analiza porównawcza danych empirycznych dotyczących Europy i Polski. Wynik - W wyniku przeprowadzonych badań podkreślono znaczenie procesu inwestycyjnego funduszy private equity w rozwoju przedsiębiorstw i całych gospodarek. Zaprezentowano i dokonano porównawczej analizy inwestycji i dezinwestycji dokonanych w Europie i w Polsce w latach 2007-2013. Rozwój funduszy private equity oraz wielkość kapitałów, które zostały przez nie pozyskane w ostatnich latach sprawił, że ich inwestycje osiągnęły zasięg światowy i zanotowały szybki wzrost wartości aktywów, które były pod ich zarządem. Oryginalność/wartość - W artykule zwrócono uwagę na inwestycje i dezinwestycje funduszy private equity w Europie i w Polsce z uwzględnieniem także wpływu kryzysu gospodarczego. Wskazano na rosnące ich znaczenie w finansowaniu działalności podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest rozpoznanie dynamiki i czasu trwania procesów dezinwestycji realizowanych za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podejmowanych przez fundusze private equity, które prowadzą działalność inwestycyjną na krajowym rynku. Dla realizacji celu opracowania sformułowana została hipoteza badawcza stwierdzająca, iż pierwsza oferta publiczna jako metoda dezinwestycji jest wykorzystywana głównie do operacjonalizacji strategii częściowego wyjścia z inwestycji, a całkowite zbycie papierów wartościowych przedsiębiorstwa udziałowego następuje zwykle w późniejszym terminie. (fragment tekstu)
Przedmiot badania stanowią filie zagranicznych przedsiębiorstw. Celem analizy jest wskazanie, w jakim stopniu poszczególne elementy konkurencyjności gospodarki i ich jakość są powiązane z wejściem i wyjściem zagranicznego inwestora. Omówiono zarówno wpływ konkurencyjności kraju na lokalizację zagranicznych inwestycji bezpośrednich oraz podejmowanie decyzji o dezinwestycji, jak i zależność odwrotną, czyli wpływ zagranicznych inwestycji i dezinwestycji bezpośrednich na konkurencyjność gospodarki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.