Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Driver training
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono porównanie ogólnego stanu bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce oraz Norwegii. Wskazano podobieństwa i różnice w procedurach dotyczących otrzymania prawa jazdy w tych krajach oraz porównano opinie młodych kierowców dotyczące dodatkowych szkoleń doskonalących technikę jazdy samochodem w pierwszych miesiącach po otrzymaniu prawa jazdy. Wyniki porównania wyraźnie wskazują, że stosowany w Norwegii system jest znacznie bardziej skuteczny w utrzymywanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drogach publicznych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Szkolenie kierowców w warunkach globalizacji
100%
Dominujące ujęcia definicji globalizacji dotyczą uniwersalizmu, internacjonalizacji i liberalizacji (Micał 2008). Uniwersalizm w branży edukacji kierowców przejawia się ujednoliceniem przepisów ruchu drogowego, metod szkolenia, wzorów praw jazdy i innych dokumentów. Internacjonalizacja odnosi się do wzrostu międzynarodowego ruchu drogowego i zależności podmiotów uczestniczących w ruchu drogowym. Na drogach całego świata dominują te same problemy: zatłoczone ulice, wypadki wymagające podobnych przeciwdziałań i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem liberalizacji jest budowanie światowego ruchu drogowego bez granic, ponieważ globalizacja wiąże się z procesem międzynarodowej integracji przepisów ruchu drogowego i edukacji kierowców. (fragment tekstu)
W pracy tej adresowane są problemy związane z detekcją dysfunkcji w rozpoznawaniu kolorów wśród kandydatów na kierowców. Przeanalizowano metody rozpoznawania różnych typów zaburzeń widzenia kolorów (wraz z ich efektywnością), wykorzystywane obecnie w ośrodkach szkolenia kierowców. Adresowany problem jest szczególnie istotny w przypadku krajów w których legislacja zabrania wydawania praw jazdy osobom z zaburzeniami w rozpoznawaniu kolorów, gdzie wykrywanie takich zaburzeń powinno być szczególnie dokładne i obiektywne. Nowa interaktywna metoda wykrywania osób z potencjalnym zaburzeniem widzenia kolorów została zaprezentowana w tym artykule wraz z analizą rezultatów badania przykładowej grupy potencjalnych kierowców. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano laboratorium do akwizycji i analizy ruchu 3D znajdujące się na Politechnice Lubelskiej. W szczególności skupiono się na jego zastosowaniu w badaniach kierowców. Użycie takiego sprzętu znacznie zwiększa jakość i precyzję otrzymanych wyników. Opisano sprzęt stanowiący wyposażenie laboratorium i sposób jego przygotowania przed badaniami. Przedstawiono przebieg badania, działania konieczne do wyczyszczenia otrzymanego nagrania ruchu oraz zaprezentowano elementy ilościowej analizy danych. Główny nacisk położony został na akwizycję ruchu przy użyciu odblaskowych markerów oraz badanie pracy mięśni przy użyciu bezprzewodowego systemu elektromiografii. Wyniki takich badań mają ogromne znaczenie dla techniki wykonywanych ruchów przez kierowców, jak także w minimalizacji niepotrzebnych obciążeń treningowych. Są one zastosowaniem nowoczesnej technologii przechwytywania ruchu w czasie rzeczywistym do poszerzenia standardowych badań kierowców.(abstrakt oryginalny)
W Polsce, szkolenia doskonalące technikę jazdy samochodem osobowym nie są obowiązkowe. Bazując na doświadczeniach krajów realizujących taki obowiązek (np. Austria), można wnioskować, że jest to skuteczna metoda edukacji kierowców, podnosząca poziom świadomości zagrożeń i zwiększająca bezpieczeństwo ruchu drogowego. W artykule przedstawiono badania ankietowe przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu. Respondenci stanowili populację młodych kierowców samochodów osobowych, wśród których rok rocznie odnotowuje się najwięcej wypadków drogowych. Ankieterami byli studenci pierwszego roku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Wśród osób ankietowanych nie było kierowców zawodowych, a ich doświadczenie nie przekraczało 4 lat. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi przegląd poglądów na temat znaczenia temperamentu i poczucia nadziei dla sukcesu instruktorów nauki jazdy oraz związków tych elementów z satysfakcją kursantów.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest pokazanie zależności pomiędzy polskim systemem organizacji szkolenia przyszłych kierowców a kształtowaniem się poziomu bezpieczeństwa w transporcie drogowym. Wnioski będą formułowane na podstawie obserwacji autora, który jest czynnym instruktorem nauki jazdy. Ze względu na ograniczoną objętość tekstu autor skoncentrował się na analizie szkolenia kandydatów na kierowców dla kategorii prawa jazdy B, które upoważnia do poruszania się pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Pojazdy tego rodzaju są bardzo często wykorzystywane w transporcie drogowym do przewozu małej ilości osób oraz relatywnie mniejszych partii towaru oraz średniej wielkości przesyłek kurierskich. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najważniejsze czynniki i ograniczenia wpływające na efektywność wykorzystania czasu pracy kierowców. Badania wykonało dwóch kierowców w ciągu czterech tygodni, pracując na trasach dalekodystansowych z naczepą podkontenerową oraz kurtynową. Średni dzienny czas pracy kierowców wyniósł odpowiednio 11:55 i 10:27, dzienny czas jazdy - 5:30 i 6:21, a odległość dzienna 499 i 506 km. Współczynnik efektywności czasowej osiągnął wartość 0,45.(abstrakt autora)
9
75%
Techniki IT kształtują i zmieniają wszystkie obszary życia. Pod ich wpływem postęp dokonał się także w obszarze edukacji. Komputer z odpowiednim oprogramowaniem, połączony z internetem, jest podstawowym elementem procesu edukacji kandydatów na kierowców i kandydatów na instruktorów. Odpowiedni poziom wiedzy jest niezbędny nie tylko do korzystania z technik IT, ale także do prowadzenia szkolenia. (fragment tekstu)
Polska należy do państw Unii Europejskiej o najwyższych wskaźnikach zabitych w wypadkach drogowych. Stad też podniesienie poziomu edukacji i kształtowanie odpowiedzialnej moralnie postawy kierujących jest jednym z głównych kierunków działań przewidzianych w Narodowym Programie BRD na lata 2013-2020. W artykule przedstawiono statystyki dotyczące sprawców i przyczyn wypadków drogowych w UE i w Polsce oraz omówiono znaczenie edukacji kierowców jako metody podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto omówiono zmiany ustawy o kierujących pojazdami, dotyczące dodatkowego szkolenia kierowców popełniających wykroczenia oraz przedstawiono ofertę w zakresie edukacji i szkoleń kierowców w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Przez koncentrację uwagi, w odniesieniu do ruchu drogowego należy rozumieć mechanizm redukcji nadmiaru informacji. Jest to proces nierozerwalnie towarzyszący procesom układu nerwowego. Uwagę definiuje się jako silną koncentrację skupiająca się najczęściej na jakimś przedmiocie lub zjawisku. W pracy przedstawiono badania zmiany koncentracji kierowcy w czasie treningu symulatorowego przeprowadzone w Instytucie Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej. Dzięki zaawansowanemu technicznie symulatorowi pojazdu osobowego AutoSim AS1200-6 oraz urządzeniu do monitorowania bioelektrycznej czynności mózgu MindWave produkowanego przez firmę NeuroSky możliwe było określenie wpływu nagłego pogorszenia warunków atmosferycznych na koncentrację kierowcy. Badania wykazały, że dla większości badanych gwałtowna zmiana warunków atmosferycznych silnie oddziałuje na poziom koncentracji kierowcy.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę społecznej odpowiedzialności ośrodków szkolenia kierowców. W literaturze z zakresu zarządzania i organizacji rzadko podejmowana jest tego rodzaju tematyka. Autor stawia następujące pytania: Dlaczego kwestie szkolenia kandydatów na kierowców są marginalizowane? Jaka jest w tym względzie logika procesów legislacyjnych? Autor wskazuje, że przepisy dotyczące prowadzenia szkoleń dla kandydatów na kierowców nie stanowią wysokich barier dla potencjalnego przedsiębiorcy. Liczba ośrodków szkolenia kierowców wciąż rośnie, obniża się jednak jakość szkoleń, a to w konsekwencji ma przełożenie na bezpieczeństwo drogowe. Autor, nawiązując do ustawy o kierujących pojazdami, która zacznie obowiązywać w 2013 r., podkreśla, że nie wprowadza ona istotnych zmian w organizacji kursów na prawo jazdy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia charakterystykę systemu szkolenia kandydatów na kierowców w Polsce. Poruszana problematyka jest o tyle istotna, ponieważ od organizacji tego systemu zależy m.in. stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Autor artykułu opisuje etapy związane z uzyskiwaniem uprawnień do przeprowadzania szkoleń na prawo jazdy, warunki niezbędne do prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, a także drogę do otrzymania prawa jazdy przez potencjalnych kursantów. W sposób obiektywny stara się wskazać na zalety i wady obowiązującego systemu, który w obecnym kształcie nie przyczynia się w znacznej mierze do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa. Przeprowadzona analiza nie ma znamion profesjonalności, bowiem wymagałaby sporządzenia obszernego raportu. Autor, który zarazem jest praktykiem w tej branży, stara się zwrócić uwagę czytelnika na najistotniejsze tezy, które nadają zarys współczesnej organizacji kursów na prawo jazdy. Na bazie sporządzonej charakterystyki wymienione zostały najważniejsze zdaniem autora propozycje zmian, które wprowadza nowa ustawa o kierujących pojazdami. Stanowią one wyznaczniki jakościowe, które w założeniu powinny przyczynić się do ulepszenia systemu szkolenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie roli etyki w procesie zarządzania ośrodkiem szkolenia kierowców. W artykule zdefiniowane jest pojęcie etyki ogólnej, etyki zawodowej w kontekście Kodeksu Etycznego Instruktora Nauki Jazdy. Autor podkreśla, że znajomość norm etycznych, które wynikają z kodeksu honorowego instruktorów, jest w środowisku branżowym znikoma. W przekonaniu autora, fakt ten wynika m.in. z niedostatecznej promocji kodeksu, jak również braku motywacji wśród nauczycieli jazdy do permanentnego samodoskonalenia zawodowego, kształtowania własnej osobowości, a tym samym rozwoju moralnego. W artykule udowadniana jest teza, że w czasach kryzysu gospodarczego, deprecjacji jakościowych standardów obsługi klientów, nadrzędnym celem przedsiębiorców prowadzących szkoły nauki jazdy, powinno być postępowanie zgodne z zasadami etycznymi. Etyka jest gwarancją rzetelności, uczciwości, a tym samym satysfakcji klientów (kursantów). Działania etyczne w tego rodzaju działalności mogą być również jedną z przyczyn kształtowania bezpiecznych postaw za kierownicą przyszłych kierowców.(abstrakt oryginalny)
Polish legislation of the last many years "differentiates itself" quite often with a lack of inter-temporal provisions. This time the legislator in act of 5 January 2011 on vehicle drivers did not introduce "sufficient" legal regulations in several determined situations. Thus, the aim of the paper is presenting a lack of the inter-temporal provisions and results of such a state. On account of a legislative omission of the legislator in the act on vehicle drivers, there is a lack of the inter-temporal provisions concerning proceedings in the subject of issuance of a driver's licence, in a situation when on the day of binding force of hitherto provisions, a person applying for a driver's licence of determined categories fulfilled all requirements to obtain it, whereas on the following day, i.e. on a day of binding force of a new act, he/she does not meet an age criterion to drive vehicles of an adequate category of a driver's licence. A legal gap refers to persons who passes the state examination to obtain a driver's licence category A, C, C+E, D and D+E till 18 January 2013, and their documents after the examination were filed to an organ issuing a driver's licence after 18 January 2013.(original abstract)
Młodzi wiekiem i stażem kierowcy stwarzają relatywnie najwięcej zagrożeń w ruchu drogowym. Powodują wiele wypadków i to częstokroć z tragicznymi następstwami. Artykuł opisuje wyniki badań oceniające jakość szkolenia praktycznego.
W artykule poruszony został problem bezpieczeństwa ruchu drogowego od strony założeń terapii Gestalt odnoszących się do zadań, jakie należy przed sobą postawić, by być w pełnym kontakcie z wykonywanym przez siebie działaniem (człowiek jako kierowca, pasażer, pieszy). (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informatycznych w pojazdach powoduje możliwość pozyskiwania przez kierowcę informacji z różnych źródeł w pojeździe. Często informacje te nie są jednak związane z prowadzeniem pojazdu, stanowią więc rodzaj rozproszenia względem zadania podstawowego kierowcy, jakim jest prowadzenie pojazdu. Zadania dodatkowe, stanowiące obciążenie dla funkcji poznawczych kierowcy mogą przyjmować formę zadań głosowo-słuchowych: słuchanie radia, rozmowa przez telefon przy użyciu "zestawu głośnomówiącego", lub wzrokowych: obsługa urządzeń w pojeździe takich jak nawigacja samochodowa. W artykule przedstawiono projekt eksperymentów mających na celu zbadanie zależności pomiędzy wykonywanymi zadaniami dodatkowymi, a jakością prowadzenia pojazdu (zadanie podstawowe) przez kierowcę. Dodatkowo określono planowaną do użycia aparaturę, wielkości mierzone oraz charakterystykę grupy osób badanych.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie na drodze publicznej pojazdu mechanicznego bez posiadania odpowiednich uprawnień stanowi wykroczenie. Zakres stosowania wykroczenia z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń jest szerszy i obejmuje nie tylko sytuacje braku uprawnienia. Dotyczy również sytuacji, gdy ze względu na właściwe uregulowania prawne kierujący jest traktowany tak, jakby nie miał danych uprawnień. Szczególne wątpliwości w tym zakresie budzi kwestia braku uiszczenia opłaty ewidencyjnej po okresie upłynięcia decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.(abstrakt oryginalny)
Analysis of accidents has found driver distraction to be a significant cause of accidents on the highways [1]. Therefore, studying the causes of driver distraction that impact its risk level is needed for a better understanding of accident occurrences. There is general scarcity of research in this field with no established research framework to study driver distractions. This paper proposes a modular research framework for conducting a driver distraction study on Polish city highways. The framework contains guidelines for distraction studies for wide range of cost and time intervals such as a quick, low cost study like analysis of existing accident databases maintained by the cities to relatively higher cost, longer duration study involving field data collection, statistical modeling, and analysis. A city may choose one or more modules to suit their study requirements including statistical and simulation tools to assess and validate the historical or empirical result. The framework is based on the careful modifications and revisions of an earlier transit bus driver study conducted in the Commonwealth of Virginia, U.S.A., and results from this research are presented for purposes of illustration(original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.