Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 156

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Education services market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Oszacowano wpływ liczby studentów studiujących na poszczególnych kierunkach na poziom płac w Polsce. Ustalono, że każdy z kierunków ─ humanistyczny, ekonomiczny, techniczny czy nauk ścisłych ─ powoduje wzrost płac na poziomie makroekonomicznym, ale efekt ten jest najmniejszy dla studiów ekonomicznych, co może być skutkiem zbyt wysokiego zainteresowania edukacją tego typu. Wyniki uzyskane dla studiów technicznych mogą świadczyć o nadwyżce popytu na inżynierów na rynku pracy w stosunku do ich podaży z systemu edukacji wyższej. (abstrakt oryginalny)
Produkty systemowe to nowa generacja produktów, w tym usług/pro-duktów usługowych, której pojawienie się umożliwił postęp technologiczny, ale ich upowszechnianie i dalszy rozwój ma miejsce dlatego, że na ogół lepiej, pełniej zaspokajają potrzeby, oczekiwania i pragnienia nabywców finalnych, w tym konsumentów, niż produkty klasyczne. Są one też rezultatem nowych koncepcji biznesu czy nowych koncepcji działania organizacji non-profit, przekraczających granice tradycyjnych sektorów/branż oraz postępującej globalizacji we wszystkich jej wymiarach. Kluczowe znaczenie dla tworzenia, komunikowania oraz dostarczania tych produktów miały współczesne koncepcje marketingu już funkcjonujące w praktyce gospodarczej i społecznej, w pierwszym rzędzie marketing relacyjny oparty na partnerstwie sieciowym (sieciowy marketing partnerski). Do nowej generacji produktów w coraz większym zakresie i liczbie dołączają systemowe/sieciowe produkty edukacyjne, obecne też w wyższym szkolnictwie, także ekonomicznym, naszego kraju, na razie tylko w sferach i na rynkach niszowych. (fragment tekstu)
Wiele zmian, jakie dokonały się na rynku usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego spowodowało orientowanie się marketingowe uczelni. Zaczęły one działać jako "przedsiębiorstwa usługowe", które oferują usługę kształceniową. Kolejny efekt zmian to traktowanie studentów jako klientów. Artykuł podkreśla różnicę pomiędzy klientem, a kupującym na rynku usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego. Różnica w znaczeniu tych dwóch terminów wyrasta z fundamentalnych kwestii, tj.: wolności wyboru, odpowiedzialności za ponoszenie opłat, konieczności weryfikacji osiągnięć i oceny kwalifikacji, dających prawo do skorzystania z oferty usługowej jednostki. Wydawać by się mogło, ze różnice są błahe, ale tak naprawdę są bardzo istotne. Ponadto artykuł podnosi kwestię kreowania wartości dla studentów. Dlatego też jednym z celów artykułu jest identyfikacja typów oferowanych wartości oraz przedstawienie źródeł ich pochodzenia. Można mówić o czterech typach wartości: funkcjonalnej, hedonistycznej, symbolicznej i kosztowej. Źródłem każdej z wymienionych wartości może być: usługa edukacyjna, interakcje pomiędzy studentami i uczelniami, otoczenie czy nawet przeniesienie prawa wartości. Waga tego ostatniego w przypadku usług zostaje zminimalizowana z racji tego, iż nie ma możliwości nabycia prawa własności usługi, co powoduje, że nie można jej "posiadać", można mieć tylko dostęp do jej świadczenia. Autorka chciała podkreślić wagę zmian, które dokonały się na rynku, a które to wywołały powstanie nowych wyzwań dla uczelni. W rezultacie tych zmian placówki oświatowe szkolnictwa wyższego muszą odpowiadać na potrzeby edukacyjne studentów, których zobowiązani są traktować jako klientów. Ponadto uczelnie wykorzystują instrumentarium do niedawna przypisane tylko jednostkom biznesowym. Główny temat artykułu koncentruje się na studencie kliencie, z racji nowej roli, jaką ma do spełnienia na rynku usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego. (abstrakt oryginalny)
Rynek pracy weryfikujący jakość szkolnictwa wyższego i edukacji odgrywa ważną rolę w budowaniu jego konkurencyjności. Opracowanie przedstawia problemy związane z zarządzaniem szkołami spowodowane koniecznością akredytacji oraz nasilającym się niżem demograficznym. W zakończeniu zaprezentowano ocenę oraz ranking szkół wyższych w województwie małopolskim.
Celem referatu jest prezentacja kryteriów i wskaźników oceny stosowanych w krajach członkowskich UE w odniesieniu do systemu edukacji i stymulowania jego postępu. Szczególną uwagę zwracamy na system szkolnictwa wyższego i monitorowanie zmian związanych z jego unowocześnianiem oraz włączeniem się szkół wyższych do realizacji koncepcji lifelong learning, czyli kształcenia przez całe życie. Posłużą temu wybrane wyniki badań porównawczych w poszczególnych krajach oraz zestaw przyjętych kryteriów i wskaźników. (fragment tekstu)
6
Content available remote Wykorzystanie nowych technologii i informacji do opisu przestrzeni turystycznej
75%
Cel. Prezentacja koncepcji metodycznej opisu atrakcyjności przestrzeni turystycznej z wykorzystaniem narzędzia ICT. Metoda. Wykorzystanie nowych technologii (przygotowana w ramach badania aplikacja Geosearch Integration Engine) do zgromadzenia danych geograficznych nt. treści multimedialnych publikowanych w Internecie oraz metod eksploracyjnej analizy danych przestrzennych i analizy przestrzennych danych punktowych do opisu atrakcyjności turystycznej przestrzeni. Badanie zrealizowano w lipcu 2016 roku dla Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego z wykorzystaniem treści zamieszczonych w serwisie Wikimedia Commons. Wyniki. Zaprezentowana metoda umożliwia pełniejszą ocenę atrakcyjności turystycznej obszaru. Uwzględnia dodatkowy, cenny z punktu widzenia praktyki gospodarczej i polityki regionalnej wymiar analizy atrakcyjności turystycznej, tj. postrzeganie przestrzeni przez turystę - w odniesieniu do całej populacji turystów na danym obszarze (a nie tylko pojedynczych osób). Badanie ujawniło duży potencjał wykorzystania narzędzi ICT oraz GIS do pozyskiwania i przetwarzania informacji o percepcji i zachowaniu turystów w przestrzeni w ujęciu dynamicznym. Ograniczenia badań i wnioskowania. Na obecnym etapie rozwoju zaproponowanego narzędzia badawczego nie było możliwe wyselekcjonowanie zdjęć publikowanych tylko przez turystów. Analizowano wszystkie pliki ze zdjęciami przy upraszczającym założeniu, że atrakcyjność przestrzeni ma charakter uniwersalny. Implikacje praktyczne. Pomiar percepcji atrakcyjności turystycznej z wykorzystaniem narzędzi ICT może przyczynić się do wzmocnienia analityki biznesowej na potrzeby podmiotów gospodarki turystycznej oraz poprawy efektywności zarządzania obszarami recepcji turystycznej. Oryginalność. Eliminacja zdiagnozowanych niedostatków stosowanych dotąd metod opisu atrakcyjności turystycznej. Dotychczasowe metody bazowały głównie na statycznych miarach odnoszących się do elementów podażowych przestrzeni turystycznej (walorów, zagospodarowania, dostępności). Metody popytowe opierały się przede wszystkim na ułomnych statystykach publicznych dotyczących liczby korzystających z obiektów zbiorowego zakwaterowania. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nowe formy kształcenia w obszarze turystyki
75%
Cel. Celem rozważań jest próba odpowiedzi na pytanie, czy programy nauczania na kierunkach turystycznych uwzględniają najnowsze trendy w rozwoju badań naukowych oraz odpowiadają na wyzwania stojące przed praktyką gospodarczą. Metoda. Dokonano próby określenia motorów (drivers), uwidaczniających się w badaniach naukowych oraz podjęto próbę sklasyfikowania problemów najistotniejszych dla praktyki gospodarczej. Przestudiowano, dzięki analizie zawartości stron internetowych, programy nauczania i sylabusy oferowanych przedmiotów w 11 największych i najlepszych uczelniach w Polsce kształcących kadry dla turystyki. Wyniki. Stwierdzono, że najlepsze dostosowanie oferty dydaktycznej do wiodących badań naukowych i potrzeb praktyki wykazują uczelnie reprezentujące kierunek "gospodarka turystyczna". W badanych uczelniach najlepiej odzwierciedlone w programach są zagadnienia nowych form komunikacji z klientem, zastosowania informatyki w biznesie (relacje z konsumentami oraz B2B), a także zagadnienia makroekonomiczne (rachunek satelitarny, mnożnik, wpływ turystyki na PKB itp.) Dostrzegamy jednak wiele trendów w badaniach naukowych oraz wiele potrzeb praktyki gospodarczej, które nie są dostatecznie uwzględnione w ofertach dydaktycznych dotyczących turystyki w wiodących szkołach wyższych. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badane uczelnie reprezentują zróżnicowane profile kształcenia (geograficzny, ekonomiczny czy nawiązujący do nauk o kulturze fizycznej). Wynika to z wieloletniej tradycji i typu uczelni. Dlatego zrozumiałe są odwoływania się w programach nauczania do nauk podstawowych, co przyczynia się do różnorodności programowej w ramach kierunku o tej samej nazwie. Z uwagi na subiektywność oceny tego, co jest problemem wiodącym w badaniach naukowych i wzbudzającym największe zainteresowanie praktyki, w pracy starano się jej możliwie przekonywującą argumentacje (wskazanie na przykłady badań naukowych, obserwacje rynku i śledzenie opinii przedstawicieli praktyki gospodarczej). Implikacje praktyczne. Dokonano próby określenia ważnych kierunków zainteresowań praktyki gospodarczej w turystyce. Dotyczą one innowacyjności, przedsiębiorczości, zarządzania regionami turystycznymi czy nowych form komunikacji z klientem. Oceniono, jak te kierunki zainteresowań uwzględniane są w programach nauczania turystyki badanych szkół wyższych. Oryginalność. Pomimo silnej konkurencji wśród uczelni wyższych oferujących kierunki kształcenia związane z turystyką, nie podjęto do tej pory próby oceny programów kształcenia z punktu widzenia ich zbieżności z nowymi trendami w badaniach naukowych oraz potrzebami praktyki gospodarczej. Rodzaj pracy. Artykuł poglądowy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Szkoła jako ucząca się organizacja
75%
Artykuł prezentuje założenia koncepcji organizacji uczącej się, w odniesieniu do placówki edukacyjnej. Przekształcenie szkoły w organizację uczącą się jest możliwe przez realizację założeń pięciu dyscyplin. Należą do nich: mistrzostwo osobiste, modele myślowe, wspólna wizja, zespołowe uczenie się oraz myślenie systemowe. Znaczenie poszczególnych dyscyplin omówiono szczegółowo w pracy. Zwrócono ponadto uwagę na problemy, jakie mogą wystąpić w realizacji założeń koncepcji uczącej się organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zmiany zachodzące na rynku usług edukacyjnych w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Przedstawiono cykl życia produktu na rynku usług edukacyjnych. Omówiono również czynniki wpływające na decyzje dotyczące rozpoczęcia nauki na studiach wyższych oraz wyboru konkretnej uczelni.
10
Content available remote Partnerstwo jako koncepcja działań na rynku usług edukacyjnych
75%
Rozważania zawarte w artykule ujęto w trzech częściach. Pierwsza dotyczy usługi edukacyjnej jako przedmiotu partnerskich relacji uczelnia - student, ze wskazaniem jej specyficznych cech oraz działań marketingowych pomocnych w jej kształtowaniu i umacnianiu. Druga część skupia się na prezentacji elementów użyteczności usługi edukacyjnej dla studenta oraz możliwościach jej zwiększania. Trzecia zaś dotyczy zarządzania relacjami uczelnia - student.(abstrakt oryginalny)
11
75%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty innowacyjności usług edukacyjnych i partycypacji bezpośredniej pracowników oraz wskazanie na przykładzie Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni wpływu partycypacji bezpośredniej pracowników naukowo-dydaktycznych na kształtowanie innowacyjności usług edukacyjnych poprzez udział owych pracowników w opracowaniu i wdrożeniu nowych specjalności, związanych z projektem "Rozwijaj żagle Akademio!". W opracowaniu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu oraz metodę studium przypadku. (fragment tekstu)
Stworzenie gospodarki konkurencyjnej i dynamicznie rozwijającej się jest celem wynikającym z realizacji strategii lizbońskiej. Przed edukacją stoją nowe wyzwania, gdyż powinna ona przygotowywać absolwentów do funkcjonowania w turbulentnym otoczeniu. Edukacja ma za zadanie kształtować model społeczeństwa, które obecnie staje się społeczeństwem informacyjnym, w którym informacja jest strategicznym zasobem. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Studia w zakresie turystyki na tle szkolnictwa wyższego w kraju
75%
Od pewnego czasu jednym z popularnych i można rzec - modnych - kierunków studiów w Polsce jest turystyka, która zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 13.06.2006 r. w myśl wyznaczonych standardów formalnie określana jest jako turystyka i rekreacja. Wśród najpopularniejszych kierunków turystyka w roku akademickim 2009/10 plasowała się na szóstym miejscu po: zarządzaniu, informatyce, finansach, pedagogice i administracji, a przed marketingiem. O popularności tej dyscypliny świadczy ogólnopolski ranking liczby kandydatów na jedno miejsce w poszczególnych uczelniach w ostatnich latach. Nie jest to może najlepszy wskaźnik, gdyż wynika on w dużej merze nie tylko z pozycji uczelni na krajowym rynku edukacyjnym, ale przede wszystkim z liczby oferowanych przez uczelnię miejsc. Niemniej jednak, jak się wydaje, jest to jedyny i porównywalny dla wszystkich jednostek wskaźnik oddający popularność danego kierunku w Polsce. (fragment tekstu)
Przemiany cywilizacyjne, dokonujące się w XXI-wiecznej gospodarce opartej na wiedzy, spowodowały wzrost zainteresowania badaczy problematyką zaangażowania organizacyjnego pracowników. Wysoki poziom tego zaangażowania obniża koszty operacyjne organizacji, poprawia wskaźnik retencji pracowników oraz przyczynia się do wzrostu ich wydajności i wyników pracy. Nie inaczej jest w instytucjach edukacyjnych. Podstawą ich funkcjonowania jest zaangażowanie pracowników wiedzy - ekspertów w swoich dziedzinach i fundamentów swoich organizacji - zajmujących się tworzeniem, dystrybucją oraz wykorzystaniem swojej wiedzy i idei. Celem artykułu jest próba zidentyfikowania wymiarów zaangażowania organizacyjnego pracowników wiedzy w instytucjach edukacyjnych. Artykuł ma charakter koncepcyjny. Wskazuje się w nim na wagę zaangażowania organizacyjnego pracowników wiedzy we wszystkich wymiarach działalności instytucji edukacyjnych. Na podstawie badań literaturowych określono konteksty zaangażowania organizacyjnego oraz przedstawiono wybrane modele jego wymiarów, co pozwoliło na ich identyfikację w instytucjach edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kierunki i narzędzia doskonalenia jakości kształcenia
75%
Sukces każdej organizacji zależy od sprawnego nią zarządzania. To sprawne zarządzanie zależy od wdrożenia i utrzymania instrumentów zarządzania, których celem jest ciągłe doskonalenie jakości funkcjonowania organizacji przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich jej klientów. W artykule przedstawiono koncepcję i narzędzia zarządzania jakością w organizacji nastawionej na świadczenie usług edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Po dwóch dekadach intensywnego rozwoju, zmian w regulacjach prawnych, wielokrotnego wzrostu liczby studentów i szybkich zmian na rynku pracy szkolnictwo wyższe w Polsce znalazło się w sytuacji dużego rozchwiania na wielu poziomach. Stan taki ma bezpośredni wpływ na problemy z podjęciem racjonalnej decyzji odnośnie do wyboru odpowiednich studiów przez absolwentów szkół średnich. Minie z pewnością jeszcze wiele lat, zanim osiągniemy w tej dziedzinie względną stabi lność. Duża bezwładność wielkiej struktury, jaką jest szkolnictwo wyższe, nie zawsze optymalnie tworzone ramy prawne jego funkcjonowania powodują, że w wielu przypadkach zagubieni są w tym wszystkim ci najważniejsi - kandydaci na studia. Wchodząca w życie 1 października 2011 r. ustawa4 zmieniająca między innymi Prawo o szkolnictwie wyższym poprawi nieco sytuację. Nie będą to jednak zmiany rewolucyjne. W temacie dotyczącym rozważań zawartych w artykule da ona możliwość łatwiejszego tworzenia oferty dydaktycznej przez najlepsze ośrodki naukowe. Pozostałe uczelnie w dalszym ciągu będą zdane na sztywne (nieco tylko rozluźnione) ramy prawne i kontynuację kreatywnej twórczości w tworzeniu kolejnych specjalności w ramach istniejących kierunków studiów.(fragment tekstu)
There has been considered in the article the issue of evaluating the efficiency of functioning of the educational services market under the conditions of national economy formation. There has been analyzed the educational services markets of Ukraine and China. There has been suggested the model of evaluating the effectiveness of functioning of educational services market based on the tools of the balanced scorecard.(original abstract)
In the article investigational nature of communication, which is the phenomenon the system and has an element base, set tasks of of communication activity of universities, the optimum complex of elements of communications of universities is considered what will allow maximally effectively to prove necessary information a having a special purpose audience, their influence is analysed on the successful functioning of universities, investigational tendency of of communication activity of universities of Ukraine.(author's abstract)
19
Content available remote Dostępność placówek edukacyjnych w gminach aglomeracji poznańskiej
75%
Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie rozmieszczenia i dostępności placówek sektora edukacji w aglomeracji poznańskiej, obejmującego placówki publiczne i prywatne, wraz ze wskazaniem istotnych, również z punktu widzenia władz gmin, rekomendacji. Zakres pracy uwzględnia wszystkie poziomy ścieżki edukacyjnej (z wyłączeniem studiów wyższych), począwszy od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe i gimnazja, aż do szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników, szkół zawodowych). W pracy uwzględniono również dostępność placówek opieki nad dziećmi do lat 3, choć oficjalnie nie jest ona traktowana jako segment edukacji. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Leading factors in the formation of innovative education environment
75%
The article considers the problem of forming innovative education environment at the universities along with the problem of ensuring long-term competitiveness of education services at both national and global markets. The management model of an innovative education environment is offered, with particular attention being paid to the development of innovative technologies of global education as well as education services' export. Based on the statistical study of the dynamics in the number and composition of foreign students studying in Russia along with a comparative analysis of education costs at the universities-leaders of academic mobility, a forecast is presented concerning the development of the export of Russian universities' knowledge while shaping the innovative education environment inside the country. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.