Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 570

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność ekonomiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę efektywności działania banków komercyjnych, przeprowadzoną metodą DEA. Badanie zostało przeprowadzone dla 13 banków komercyjnych dla okresu 2003-2005. Obiekty efektywne ekonomicznie znajdują się na krzywej efektywności. Obiekty nie efektywne znajdują się poniżej krzywej efektywności. Odległość obiektu od krzywej efektywności wskazuje na ile obiekt jest nieefektywny technicznie. Wyestymowane miary efektywności technicznej dla modelu menedżera porównano z klasycznymi wskaźnikami ROA, ROE, wskaźnikiem marży, współczynnikiem wypłacalności. Badane obiekty uzyskały relatywnie niezbyt wysoką wartość średnią efektywności technicznej. Poziom średniej efektywności technicznej w latach 2003- 2005 wynosił 70%, 71%, 78%. Uzyskane wyniki świadczą o istnieniu statystycznie istotnej korelacji między miarami efektywności technicznej a wskaźnikami klasycznymi. Stosowana w stopniu marginalnym metoda DEA, dająca informację o bankach "najlepszych w praktyce" jest pożądanym narzędziem uzupełniającym do oceny efektywności i konkurencyjności banków komercyjnych obok metod klasycznych. (abstrakt oryginalny)
Pomnażanie wartości właścicielskiej jako miara efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw rolnych została skwantyfikowana za pomocą indeksu tworzenia wartości. Uwzględnienie zmiany ceny ziemi rolnej jest jedną z ważniejszych korekt prezentowanej metody. Posiadanie ziemi na własność w sposób istotny zwiększa bowiem szacowane pożytki uzyskiwane przez właścicieli, z tytułu przyrostu w czasie wartości tego czynnika produkcji. Wzrost cen ziemi w sytuacji jej dzierżawy powoduje natomiast zwiększenie kosztu kapitału własnego z uwagi na przyrost wartości kapitału obcego zaangażowanego w prowadzoną działalność. Przeprowadzone badanie na próbie przedsiębiorstw wielkoobszarowych pozwalają stwierdzić, że od integracji z UE jest to zbiorowość efektywna ekonomicznie, a elementem istotnie ją kształtującym jest renta gruntowa.(abstrakt oryginalny)
The paper suggests to worldwide problem of standing waters eutrophication. It describes one of the possible solutions of the problem - design and application of the electrolytic equipment. It indicates effects of its application in practice. The second part of the paper deals with possibilities of economic efficiency evaluation of development and application of the equipment. (original abstract)
4
100%
Przedmiotem analizy i oceny efektywności ekonomicznej jest zbiornik retencyjny Ostrowy. Administratorem zbiornika jest Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. (fragment tekstu)
The article examines the current state of tourism in Ukraine. Economic efficiency of the tourist sphere of Ukraine is analyzed. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono opinie zarządzających, dotyczące uwarunkowań i czynników kształtujących efektywność ekonomiczną w przedsiębiorstwach przemysłowych. Analizie poddano spółki produkcyjne, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponad połowa respondentów wskazała, że warunki rynkowe determinują przede wszystkim tendencje i poziom efektywności ekonomicznej w ich przedsiębiorstwach. Mniejsze znaczenie w tym zakresie miały warunki wewnętrzne, występujące w przedsiębiorstwie, związane m.in. z zarządzaniem, organizacją, technologią i sprzedażą. Różnorodność opinii respondentów, dotyczących znaczenia poszczególnych czynników w kształtowaniu poziomu efektywności ekonomicznej wskazuje, że zarządzanie przedsiębiorstwem w tym zakresie ma charakter złożony(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Efektywność ekonomiczna jako ważny czynnik sukcesu organizacji
100%
W artykule wskazano na istotę efektywności, na jej ujęcia i rozumienie w ekonomii i naukach o zarządzaniu. Pokazano również znaczenie efektywności ekonomicznej w organizacji, przedstawiono wybrane ujęcia efektywności oraz jej wymiary.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena ekonomicznej efektywności produkcji odmian pszenżyta jarego przy różnym poziomie intensywności produkcji. Do obliczeń wykorzystano trzyletnie wyniki badań polowych za lata 2017, 2018 i 2020. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak: sposoby uprawy roli (tradycyjna i uproszczona), zróżnicowany poziom nawożenia azotem (0, 70 i 100 kg N/ha) oraz odmiany - Sopot i Milewo. Jako miarę efektywności ekonomicznej przyjęto nadwyżkę bezpośrednią. Efektywność ekonomiczną uprawy pszenżyta jarego oceniono, uwzględniając wykorzystanie jednego z głównych czynników produkcji, czyli ziemię. Dla poszczególnych wariantów doświadczenia obliczono wskaźnik opłacalności brutto, jako relację wartości produkcji do kosztów bezpośrednich. Z analizy wskaźników produkcyjno-ekonomicznych wynikało, że technologia z wykorzystaniem tradycyjnej uprawy roli (płużnej) oraz dawka nawożenia azotowego na poziomie 70 kg N/ha były korzystniejszym wariantem uprawy pszenżyta jarego. Stwierdzono także, że na poziom uzyskiwanej nadwyżki bezpośredniej większy wpływ miały poziom uzyskiwanych plonów i ceny skupu pszenżyta niż poziom ponoszonych kosztów bezpośrednich na zabiegi uprawy roli i siewu.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie substytucji oraz jej klasyfikację. Opisano czynniki determinujące substytucję w przemyśle włókienniczym oraz metody oceny jej efektywności.
Opracowanie stanowi próbę kreślenia głównych kryteriów oceny efektywności ekonomicznej międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej państw RWPG jako środka pobudzania procesów integracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Miały węgla koksowego wzbogacane są w osadzarkach miałowych lub w cyklonach cieczy ciężkiej. Wybór urządzeń wzbogacających zależy od inwestora lub od projektantów zakładu przeróbczego.W Polsce preferowane są osadzarki, w innych krajach (np. w Australii, USA, RPA) stosowane są głównie cyklony cieczy ciężkiej. W artykule przeprowadzono analizę wzbogacania dwóch przykładowych węgli w urządzeniach o różnej dokładności rozdziału ocenianej wskaźnikami imperfekcji. Pokazano różnice w efektach ekonomicznych wynikające z dokładności wzbogacania. Zwrócono uwagę na wpływ charakterystyk technologicznych węgli (krzywe wzbogacania) na uzyskiwane rezultaty wzbogacania przy założonych parametrach jakościowych koncentratów węgli koksowych. Stwierdzono, że wybór sposobu wzbogacania (osadzarki czy cyklony c.c.) powinien być oparty na analizie uzyskiwanych, dla konkretnych węgli, efektów ekonomicznych wzbogacania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w problematykę badania efektywności ekonomicznej szpitali będących własnością publiczną, w szczególności własnością bądź współwłasnością samorządu terytorialnego w Polsce. Przedmiotem badania uczyniono teoretyczne podejścia do rozumienia i koncepcji istoty efektywności ekonomicznej oraz właściwe im ekonomiczne narzędzia analityczne służące uzyskaniu wiedzy na temat efektywności ekonomicznej szpitali i jej determinant dla potrzeb zarządzania nimi. Badanie polega na wyjaśnianiu, w którym ze zbioru przesłanek opisujących: niepewność i podwyższone ryzyko działania szpitali samorządowych w Polsce, warunki i ograniczenia poznawcze każdego z teoretycznych podejść oraz odpowiadających im metod badania efektywności ekonomicznej, na mocy reguł logiki dedukcyjnej, wyprowadzono osąd przydatności poszczególnych podejść i właściwych im metod w realiach polskich.(abstrakt oryginalny)
Miarą efektywności jest stopień realizacji założonego celu przedsiębiorstwa, jednak sam cel może być różnie określany - trudne jest zatem znalezienie miernika, który umożliwiłby dokładny pomiar jego realizacji. W artykule przedstawiono opinie specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów na temat efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa oraz jej mierników, a także poglądy na temat celu działalności przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Problemy współczesnej organizacji pokazują coraz częściej, że w działaniach organizacji brakuje etyki, dobrych norm moralnych i odpowiedzialności etycznej. Jednocześnie rosnąca konkurencja, szybkie i trudne zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw powodują nacisk na zysk, efektywność jako to, co najważniejsze, bez względu na sposób osiągnięcia tych celów. Efektywność nie powinna być celem samym w sobie, a jedynie wspierać właściwe zachowania etyczne. Pozwala to osiągać trwałe zyski, pozycję na rynku i satysfakcję z wykonywanej pracy, przy czym należy pamiętać, że za zachowania etyczne odpowiada zarówno kadra kierownicza, jak i sami pracownicy.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było oszacowanie i porównanie efektywności i opłacalności ekonomicznej dwóch różnych systemów obróbki cieplnej wykorzystywanych w wybranym typie zakładu gastronomicznego. Jeden system stanowiło nowatorskie w Polsce rozwiązanie technologiczne, w którym standardowe urządzenia do obróbki cieplnej zastąpiono jednym piecem taśmowym i trzonem kuchennym. Drugi system stanowiły standardowe urządzenia grzejne wykorzystywane w zakładach gastronomiczny do obróbki cieplnej. Badania wykonano na podstawie opracowanego projektu technologicznego. Analiza ekonomiczna wykazała, że przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na prowadzeniu działalności gastronomicznej opartej na wykorzystaniu pieca taśmowego i trzonu kuchennego jako jedynych aparatów do obróbki cieplnej żywności ma realne podstawy do osiągnięcia zysku, który jest siłą napędową dalszych działań. System ten wykazuje lepsze wartości efektywności technicznej i ekonomicznej w porównaniu do stosowania standardowych aparatów do obróbki cieplnej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie analizy dotyczącej efektywności ekonomicznej dla zakładu gastronomicznego typu lunch bar, funkcjonującego na rynku warszawskim. Analiza wykazała, że prowadzona inwestycja przynosi niewielki zysk - średnio 2857,21 zł miesięcznie. Mały zysk sprawia, że przedsiębiorstwo ma ograniczone możliwości dalszego rozwoju, który jest niezbędny na ciągle zmieniającym się i podążającym za trendami rynku. Określono, że prosty czas zwrotu inwestycji wynosi ponad 9 lat. Aby zwiększyć efektywność tej działalności, właściciel powinien wybrać jedno z proponowanych rozwiązań: podniesienie cen oferowanych dań lub zwiększenie ich sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena filozofii politycznej Friedricha Augusta von Hayeka przez pryzmat badań nad efektywnością ekonomiczną common law. Jednym z założeń filozofii politycznej Hayeka jest teza o optymalizacyjnym charakterze ewolucji kulturowej. Zgodnie z tą tezą reguły prawne powstałe spontanicznie są ekonomicznie efektywne, nie wymagają więc istotnych korekt ze strony ustawodawcy. Teza ta została poddana dokładnym analizom przez badaczy z nurtu Law and Economics (notabene nie inspirowanych bezpośrednio filozofią Hayeka), których wyniki zostały krytycznie omówione w niniejszym artykule. Konkluzje tych analiz nie są jednoznaczne, niemniej jednak wydają się podważać założenie Hayeka o optymalizacyjnym charakterze ewolucji kulturowej. Rzutuje to w istotny sposób na ocenę postulatów normatywnych Hayeka; w szczególności, uzasadnia sceptycyzm wobec jego krytyki aktywności legislacyjnej.(original abstract)
Artykuł prezentuje wyniki oceny potencjału wykorzystania CNG w Polsce jako paliwa do zasilania samochodów osobowych napędzanych silnikiem spalinowym zasilanym beznyną lub olejem napędowym. Podstawą do oceny potencjału była analiza efektywności ekonomicznej konwersji samochodu osobowego zasilanego benzyną lub olejem napędowym na pojazd dwupaliwowy polegający na montażu instalcji CNG. Na podstawie dostępnych danych literaturowych scharakteryzowano strukturę pojazdów za pomocą następujących kryteriów: wiek pojazdu, pojemność silnika, autosegment, rodzaj stosowanego paliwa, masa własna. Średnie zużycie paliwa (benzyny lub oleju napędowego) przez pojazd przed konwersją zostało określone na podstawie specjalnie opracowanych modeli statystycznych. Koszty konwersji i eksploatacji pojazdu zasilanego paliwem konwencjonalnym oraz instalacja CNG (po konwersji pojazdu) oszacowano na podstawie stochastycznego modelu symulacyjnego wykorzystującego rozkłady gęstości prawdopodobieństwa parametrów pojazdów oraz metodę Monte Carlo. Parametry pojazdów estymowano tak, aby otrzymany zbiór pojazdów odzwierciedlał rzeczywistą strukturę samochodów osobowych w Polsce. Oszacowane koszty konwersji pojazdu (zakup i montaż instalacji CNG) oraz jego późniejszej koszty eksploatacji umożliwiły ocenę efektywności ekonomicznej procesu konwersji samochodu. Potencjał wykorzystania CNG jako paliwa dla samochodów spalinowych został oszacowany poprzez porównanie kosztów eksploatacji pojazdu przed konwersją i kosztów eksploatacji pojazdu po konwersji z uwzględnieniem kosztów jej przeprowadzenia. Analogiczne obliczenia prrzeprowadzono dla wariantu konwersji pojazdu na napęd zasilany LPG to jest paliwa będącego najważniejszym konkurentem dla CNG.(abstrakt oryginalny)
Does the presence of institutional hybridization invariably lead to lower rates of economic growth? The absence of tight complementarities between the different spheres of the economy makes it harder for companies to secure market-based or strategic- inspired modes of coordination. I investigate this issue with the case of France - an institutionally hybrid economy whose relative economic performance has declined in the last decade. I highlight that the prominence of state intervention in the first four postwar decades lessened the weaknesses of institutional hybridization. Nonetheless, state dirigisme did not eliminate the shortcomings associated with a hybrid model. If anything, state intervention in France significantly contributed to stifle the development of institutional capacities of actors, most notably labour organisations, which are crucial in coordinated market economies. (original abstract)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.