Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 399

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efficiency of investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W tradycyjnej ocenie efektywności inwestycji bazującej na zdyskontowanych przepływach pieniężnych zakłada się zwyczajowo, że przepływy pieniężne związane z inwestycją i służące do oceny efektywności następują w każdym analizowanym roku w jednym momencie czasowym. Najczęściej przyjmuje się, że jest to koniec roku. Tymczasem rzeczywiste przepływy pieniężne rozłożone są w ciągu całego roku i podlegają wpływowi czynnika czasu. Oznacza to, że wartość bieżąca takich przepływów zależna jest od rozkładów czasowych ich realizacji w ciągu roku i może być ona różna od rezultatów otrzymanych przy założeniu o realizacji przepływów w jednym momencie czasowym. Poniższa praca ma na celu zbadanie wpływu tego rodzaju odchyleń na analizę efektywności inwestycji oraz wskazanie wielkości i istotności odchyleń wynikających z założenia o realizacji całości przepływów rocznych w jednym momencie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych strategii inwestycyjnych na polskim rynku kapitałowym wraz z oceną ich zyskowności. Istotą stosowanych strategii jest określenie momentów, w których generowane są sygnały kupna lub sprzedaży walorów notowanych na GPW. W tym celu wykorzystano różne systemy średnich kroczących obliczonych dla głównych indeksów giełdowych w Polsce. Aby ocenić efektywność stosowanych strategii, zbadano statystyczną istotność różnic pomiędzy oczekiwaną stopą zwrotu i warunkowymi stopami zwrotu dla strategii opartych na kupnie, sprzedaży, strategii mieszanej. W badaniu zyskowności strategii inwestycyjnych uwzględniono również oszacowanie kosztów transakcji giełdowych dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy identyfikacji i sposobu ujmowania kosztów bezpieczeństwa energetycznego w ramach oceny ekonomicznej efektywności inwestycji w sektorze energetycznym. Przedstawiono metodykę oceny efektywności ekonomicznej opartej na analizie kosztów i korzyści (cost-benefit analysis, CBA). Zaprezentowano wyniki badań literaturowych dotyczących wartości fluktuacji cenowych surowców oraz wartości VOLL (value of lost load) jako wyceny kosztów zakłóceń oraz przerw w dostawach energii spowodowanych niedoskonałościami rynku produkcji oraz przesyłu i dystrybucji energii. Wskazano również czynniki determinujące VOLL jako pomoc przy przeprowadzaniu badań pierwotnych.(abstrakt oryginalny)
Analiza efektywności inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych w Polsce stanowi ważne zagadnienie zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Na rynku nie ma konsensusu co do metod oceny efektywności inwestycyjnej, a miara ustawowa nie pozwala na prawidłową ocenę. W artykule zaproponowano podejścia oparte na porównaniu wyników do zewnętrznego benchmarku. Wykorzystano również modele market timing, które pozwalają na ocenę umiejętności zarządzających z tytułu wykorzystania trendów rynkowych i wyboru papierów wartościowych. Ostatnią propozycją jest porównanie hipotetycznego stanu rachunku w OFE dla konkretnego uczestnika systemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano rozważania związane z dwoma elementami rachunku efektywności inwestycji, tj. zasadami prowadzenia rachunku efektywności inwestycji oraz z identyfikacją, pomiarem i wyceną korzyści inwestycji. Oba te elementy mają duży wpływ na poprawność prowadzenia rachunku efektywności, a tym samym na jakość podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Wskazano również te aspekty rachunku, w których mają one bezpośrednie zastosowanie. Szczególną uwagę poświęcono podejściu do identyfikowania i wyceny korzyści inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji oceny efektywności inwestowania w mienie prywatyzowanych drogą bezpośrednią przedsiębiorstw państwowych oraz jej egzemplifikacja na wybranym przypadku empirycznym. (fragment tekstu)
Europejska polityka transportowa na pierwszą połowę XXI wieku zakłada stworzenie systemu transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, zaspokajającego gospodarcze, społeczne i ekologiczne potrzeby społeczeństwa oraz sprzyjającego budowaniu zintegrowanego społeczeństwa i konkurencyjnej Europy. Istotnym instrumentem tej polityki jest zastosowanie alternatywnych paliw i napędów w środkach transportu publicznego. W artykule przedstawiono stosowane w transporcie publicznym paliwa i napędy alternatywne. Omówiono założenia metodyczne oceny efektywności finansowej inwestycji związanych z pozyskiwaniem środków transportu publicznego z napędem alternatywnym oraz wyniki oceny dla wybranych napędów alternatywnych.(abstrakt autora)
Artykuł poświęcono omówieniu metody wartości zaktualizowanej netto - NPV, która jest najczęściej stosowaną metodą dyskontową.
Celem opracowania jest próba oceny efektywności inwestowania na GPW w latach 1995-1999 w świetle panującego wtedy wysokiego poziomu stóp procentowych oraz oddziaływania na GPW czynników zewnętrznych (np. kryzys rosyjski, wielkości makroekonomiczne). Analiza zostanie oparta na porównaniu zmian wartości portfela rynkowego (którego miernikiem będzie indeks WIG) ze zmianami wartości portfela opartego na rolowanej inwestycji w bony skarbowe. W oparciu o zmiany wartości portfela rynkowego i portfela bonów skarbowych zostanie obliczona premia za ryzyko, a dla wyjaśnienia czynników, jakie wpłynęły na jej wysokość zostanie zbudowany model regresji. (fragment tekstu)
Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest instrumentem łączącym oszczędzanie z ochroną ubezpieczeniową. Celem artykułu jest wskazanie zależności między efektami działalności lokacyjnej ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych a poziomem i kosztem ochrony ubezpieczeniowej. Określono też, w jaki sposób kształtowane są wartości poszczególnych elementów technicznych ubezpieczenia na skutek zmian tej efektywności.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena efektywności inwestycji realizowanych w latach 1996-2003 z wykorzystaniem tzw. kredytów preferencyjnych oraz inwestycji po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Ponadto stosując metody regresji, określono wpływ wybranych elementów potencjału produkcyjnego tych gospodarstw na wielkość nakładów inwestycyjnych po roku 2004. Z przeprowadzonych badań wynika, że efektywność inwestycji była znacznie wyższa w okresie przedakcesyjnym niż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno gospodarstw różniących się wielkością nakładów inwestycyjnych, jak i kierunkiem inwestowania. Szczególnie duży spadek efektywności inwestycji wystąpił w gospodarstwach najwięcej inwestujących w maszyny i urządzenia. Z analizy współzależności z wykorzystaniem metod regresji wynika, że powierzchnia gospodarstw oraz majątek trwały miały istotny wpływ na wielkość nakładów inwestycyjnych w latach 2004-2011. Poziom wyjaśnienia zmienności nakładów inwestycyjnych przez potencjał produkcyjny i czynniki z nim współzmienne jest wysoki i wynosi dla funkcji linowej 91%. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje są jednym z głównych elementów wzrostu gospodarczego państwa i jednocześnie decydującym czynnikiem jego rozwoju. Wiele przedsięwzięć jest przerywanych już na samym wstępie procesu planowania inwestycji. Metodologia przedstawiona w artykule pokazuje strategię efektywnego wspomagania przebiegu projektu, związanego z inwestycją, tj. jego realizację w założonym czasie i przy planowanych kosztach. Głównym celem artykułu jest zatem określenie uwarunkowań decydujących o powodzeniu w realizacji zamierzeń inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest prezentacja zasad etycznego inwestowania i kryteriów selekcji inwestycji etycznych oraz analiza porównawcza efektywności inwestycji etycznych i nieetycznych. Artykuł wskazuje na ewolucję sposobu podejścia do budowy portfeli inwestycji etycznych: od podejścia opartego na negatywnej selekcji (wykluczenia z portfela spółek działających w branżach "niepożądanych") w kierunku selekcji pozytywnej, koncentrującej się na wyborze spółek, które przestrzegają "zasad dobrych praktyk" ładu korporacyjnego i których działalność sprzyja interesom społecznym i środowiskowym. Badania efektywności inwestycji SRI na tle inwestycji tradycyjnych w większości przypadków sugerują, że uwzględnienie kryteriów ESG w budowie portfela ma neutralny wpływ na wyniki portfela etycznego, na tle portfeli tradycyjnych, i jedynie niekiedy wpływ ten jest pozytywny. Przeprowadzone dla potrzeb artykułu badanie porównawcze realnych portfeli inwestycji etycznych, nieetycznych i tradycyjnych dla okresu 2003-2014 wykazało natomiast dominację stóp zwrotu z portfela inwestycji nieetycznych, okupioną jednak wyższą zmiennością stóp zwrotu, wynikającą z niskiej dywersyfikacji sektorowej portfela nieetycznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu pokazanie wpływu czynnika czasu na rzeczywiste przepływy pieniężne oraz możliwość wykorzystania rozkładu czasowego w ocenie efektywności inwestycji. Autor zakłada, że wartość bieżąca przepływów jest zależna od rozkładów ich realizacji w ciągu roku i może być ona różna od rezultatów otrzymanych przy założeniu o realizacji przepływów w jednym punkcie czasowym, tj. na końcu roku.
Efektywność inwestycji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na polskim rynku kapitałowym zależy w dużym stopniu od głębokości i struktury rynków finansowych. Fundusze te mogą inwestować w szereg instrumentów, jednak ze względu na niezbyt rozwinięty rynek inwestują głównie na rynku kapitałowym oraz na rynku instrumentów dłużnych. Realizację efektywnych strategii inwestycyjnych utrudnia niska płynność oraz niewielka kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), pomimo to udział OFE w transakcjach dokonywanych na GPW jest znaczący. Specyfika OFE, którą tworzy długoterminowy charakter inwestycji, stałe zwiększanie się aktywów, limity inwestycyjne oraz system gwarancji, sprawia, że ocena efektywności inwestycji OFE jest problemem złożonym. Pomiaru efektywności inwestycji można dokonać za pomocą wskaźników opartych na wynikach samych funduszy. Wykorzystamy trzy miary efektywności, które umożliwiają jednoczesne ustalenie ryzyka i zwrotu z inwestycji. Są to wskaźniki Sharpe'a, Treynora i Jensena. Przedstawimy te mierniki jako narzędzie w ustalaniu rankingu efektywności portfeli OFE. Wymienione narzędzia pomiaru zależności między stopą zwrotu a ryzykiem portfeli papierów wartościowych zostały skonstruowane na bazie modelu wyceny aktywów kapitałowych (capital asset pricing model - САРМ) przy uwzględnieniu elementów analizy portfelowej. Są one oparte na benchmarkingu płynnego papieru o zerowym ryzyku. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie ryzyk związanych z inwestowaniem na rynku forex, narzędzi zabezpieczających stosowanych przez nieprofesjonalnych traderów oraz finansowych konsekwencji braku lub niewłaściwego zarządzania ryzykiem. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi skrócony opis wyników badań efektywności inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych (OFE) obejmujących okres od 1 czerwca 1999 r. do 28 lutego 2005 r. (fragment tekstu)
Miernik Omega DT daje dodatkowo możliwości wprowadzenia szeregu wzorcowych stóp zwrotu, który spełnia rolę odzwierciedlenia minimalnych oczekiwań inwestora w odniesieniu do rezultatów inwestycyjnych. Jest to znaczna przewaga nad jego wzorcem - miernikiem Omega, który jako referencyjną stopę zwrotu przyjmuje stałą wartość. W wypadku dużej zmienności cen na rynku oraz analiz długich okresów inwestycji ta cecha jest bardzo pomocna. W analizowanych przypadkach wzorcowe stopy zwrotu były szeregami stóp zwrotu wolnych od ryzyka, a ich wartości zmieniały się w ujęciu rocznym nawet o kilka punktów procentowych(fragment tekstu)
Celem artykułu była ocena efektywności nowych funduszy akcji polskich w odniesieniu do pozostałych funduszy akcji polskich. Wyniki przeprowadzonego badania dostarczają nowych dowodów na istnienie anomalii na rynku funduszy inwestycyjnych akcji polskich. Ponad 60% wszystkich nowych funduszy akcji polskich było efektywnych względem benchmarku w ciągu pierwszych 12 miesięcy ich działalności. Ponadto ponad 64% nowych efektywnych funduszy osiągnęło najlepsze wyniki z grupy funduszy akcji polskich, tzn. wyniki tych funduszy nie tylko były lepsze od benchmarku, ale także od wyników pozostałych funduszy akcji polskich. Na podkreślenie zasługuje to, że 100% nowo powstałych i efektywnych funduszy było w pierwszej piątce pod względem uzyskanych wyników na rynku funduszy akcji polskich. Nie można jednoznacznie określić przyczyn tego zjawiska, przez co wymaga ono dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
Efektywność inwestycji społecznie odpowiedzialnych pozostaje cały czas kwestią dyskusyjną zarówno w środowisku akademickim, jak i na rynkach finansowych. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza wykonano w tym celu wiele badań, najczęściej poddano analizie wyniki uzyskane przez powiernicze fundusze inwestycyjne SRI zlokalizowane na wiodących rynkach finansowych w krajach Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Uzyskane wyniki okazały się najczęściej niespójne i nie dały jednoznacznych odpowiedzi potwierdzających lub zaprzeczających wyższą efektywność inwestowania w sposób społecznie odpowiedzialny w stosunku do inwestowania w sposób tradycyjny. Mimo braku jednoznacznej odpowiedzi autorzy przeprowadzonych badań są zgodni, co do jednej ważnej kwestii. Otóż zaobserwowane różnice między rentownością klasycznych funduszy inwestycyjnych a funduszy SRI są małe i/albo statystycznie nieistotne. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.