Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Emisja pieniądza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W skrócie zarysowano historię Urzędu Emisji Pieniądza (UEP), poddano go krytyce, podkreślając jednak ważną rolę kursu walutowego jako amortyzatora szoków gospodarczych.
W niniejszym opracowaniu, składającym się z dwóch części, dokonaliśmy przeglądu różnych koncepcji dochodów z emisji pieniądza. W pierwszej części wskazaliśmy, że pojęcie i metody pomiaru senioratu są nierozerwalnie związane z historią pieniądza. Beneficjentem renty emisyjnej od początku była władza, mająca prawo nakładania na obywateli obowiązek posługiwania się pieniądzem we wzajemnych rozliczeniach jako środkiem regulującym zobowiązania. Wraz z rozpowszechnieniem się pieniądza papierowego, odejściem od zasady pokrywania emisji pieniądza zasobami kruszcu oraz powstaniem banku centralnego kwestia definiowania i pomiaru senioratu podlegała dużym zmianom. W drugiej (niniejszej) części opracowania przedstawiliśmy różne koncepcje definiowania oraz pomiaru współczesnego senioratu. Gdyby przyjąć za punkt odniesienia w definiowaniu senioratu wskazanie rządu jako beneficjenta renty emisyjnej dochody z emisji pieniądza byłyby utożsamiane z senioratem fiskalnym, a w ujęciu praktycznym z rentą fiskalną, tj. okresowym, najczęściej w odstępie rocznym, transferem dokonywanym przez bank centralny do budżetu państwa (wpłata z zysku banku centralnego). Jak wskazaliśmy, rozwiązanie to nie jest tożsame z wszelkimi dochodami związanymi w sposób bezpośredni czy pośredni z emisją pieniądza. Najbardziej szerokie rozwiązanie zostało zaproponowane przez Neumanna, którego definicja całkowitego senioratu obejmuje wszelkie przepływy wynikające z emisji pieniądza. Jego rozwiązanie umożliwia wyjaśnienie większości definicji senioratu spotykanych w literaturze przedmiotu jako szczególnych przypadków. Ponadto, koncepcja Neumanna ma duży walor aplikacyjny, możliwy do zastosowania w badaniach empirycznych. Przy omawianiu różnych koncepcji senioratu nie sposób nie wspomnieć o kilku zjawiskach, których wpływ na właściwe zrozumienie dochodów z emisji pieniądza jest znaczący. Poza zasygnalizowanymi w pierwszej części artykułu przypadkami dolaryzacji, czy też unii monetarnej, które każą się zastanowić nie tylko nad kwestią zasad pomiaru senioratu, ale także prawidłowego określenia jego beneficjenta, warto mieć na uwadze zmiany zachodzące w bankach centralnych. Dotyczą one chociażby takich kwestii, jak niezależność banków centralnych od rządu, czy też zmiany w zakresie stosowanych przez nie zasad rachunkowości (odchodzenie od tzw. zasady kasowej, coraz powszechniejsze stosowanie zasady wyceny rynkowej składników bilansu banku centralnego). W rezultacie nieodzowna staje się potrzeba analizy każdego przypadku indywidualnie tak, żeby ewentualne badania prezentujące zestawienia dochodów z senioratu poszczególnych banków centralnych mogły być porównywalne. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie wyników analizy kryteriów emisji waluty międzynarodowej. Badania wykazały, że wszystkie kryteria spełniają trzy podmioty gospodarcze: Stany Zjednoczone, strefa euro i Japonia. W obecnym wieku pojawiły się jednak Chiny, aspirujące do uczynienia z renminbi waluty kluczowej, ale barierą jest niespełnianie dwóch z pięciu najważniejszych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
Omawiane w podręczniku zagadnienia zostały podzielone na pięć bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy podstawowych funkcji banków centralnych. Otwiera go przedstawienie mechanizmów emisji pieniądza ze szczególnym akcentem na rolę banku centralnego w całym tym procesie. Punkt drugi dotyczy zasadniczego zadania banku centralnego jakim jest zapewnienie stałej siły nabywczej pieniądza i sposobów osiągania tego celu. Całość prowadzonych w tym rozdziale wywodów została podporządkowana opinii, że "zmiany w sposobie prowadzenia polityki pieniężnej były wynikiem ewolucji teorii na temat zdolności gospodarki do samoregulacji" (s. 22). Takie podejście wymagało przedstawienia zagadnienia w szerszym kontekście historycznym od systemu waluty złotej poczynając poprzez okres międzywojenny ze szczególnym wyeksponowaniem Wielkiego Kryzysu. W odniesieniu do okresu po II wojnie światowej, wskazano na przyczyny przejścia banków centralnych od strategii kontroli pieniądza do strategii celu inflacyjnego. Ten rozdział zamyka analiza kanałów transmisji monetarnej i wynikające z tego konsekwencje dla skuteczności polityki pieniężnej. (fragment tekstu)
Historia i aktualne wyniki finansowe Mennicy Państwowej SA, spółki, której korzenie sięgają roku 1766. Obecnie mennica jest nowoczesnym zakładem przemysłowym, zajmującym się obok produkcji ściśle menniczej również przerobem metali szlachetnych. W kwietniu 1998 r. walory mennicy po raz pierwszy zadebiutowały na rynku podstawowym GPW.
6
Content available remote Bank centralny a budżet państwa - wybrane aspekty prawne
75%
Polski bank centralny (Narodowy Bank Polski - NBP) realizuje głównie zadania makroekonomiczne, dotyczące utrzymania poziomu cen. Nie jest nastawiony na zadania służące interesom budżetowym państwa. NBP ma prawo emisji pieniądza i swobodę w zakresie kreowania rozmiarów tej emisji. Czy możliwe jest uzyskiwanie dochodów budżetowych związanych z emisją pieniądza? W szczególności dochody z emisji monet mogą być dochodami budżetowymi. Związek dochodów państwa z działalnością emisyjną banku centralnego wynika z historycznej ewolucji dotyczącej powstania i zadań banku centralnego. Potrzebne jest zwiększenie zaangażowania skarbowych papierów wartościowych emitowanych przez rząd w systemie finansowym NBP. Używanie bonów skarbowych w polityce otwartego rynku realizowanej przez NBP (obok lub zamiast bonów pieniężnych NBP) ściślej związałoby działania banku centralnego oraz Skarbu Państwa. Uzasadniona jest zmiana Konstytucji w zakresie dotyczącym limitu długu publicznego (60% PKB). Wydaje się, że Konstytucja RP nie powinna być jedyną konstytucją na świecie, która ustanawia taki limit. Limit ten, a także limit dotyczący rocznego deficytu budżetowego, określa prawo unijne. Jest to wystarczające ograniczenie prawne. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę modelowego przedstawienia i porównania możliwych schematów obiegu elektronicznej gotówki (EG). Główny nacisk położono na kwestie instytucjonalne i funkcjonalne obiegu gotówki elektronicznej. Europejskie regulacje prawne lansują model I, który zakłada emisję EG przez instytucję kredytową. Zdaniem autora, lepszym rozwiązaniem jest model II, w którym emitentem jest bank centralny. Rozwiązaniem pośrednim jest model III, który zakłada emisję EG przez instytucję zwaną oryginatorem.
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące wpływu pieniądza elektronicznego na politykę pieniężną. Związek pomiędzy pieniądzem elektronicznym a polityką monetarną w pierwszej kolejności wynika z jego funkcji cyrkulacyjnej, a z drugiej z jego funkcji tezaurystycznej.
Jedną z funkcji banku centralnego jest emisja znaków pieniężnych. Jej realizacja dotyczy nie tylko odpowiedzialności za wizerunek i bezpieczeństwo banknotów i monet, ale także za zapewnienie w obiegu odpowiedniej ilości poszczególnych nominałów. Jest to warunek sprawnej realizacji transakcji gotówkowych i uniknięcia problemów z wydawaniem reszty. Problem tylko z pozoru może wydawać się błahy. Pieniądze, zwłaszcza banknoty, ulegają stopniowemu niszczeniu, z kolei ilość bilonu, zwłaszcza o najniższych nominałach, wymaga ciągłego uzupełniania, w obiegu często jest go bowiem zbyt mało. Koszt emisji znaków pieniężnych stanowi około jednej trzeciej kosztów funkcjonowania NBP. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim 5% rocznego zysku NBP kieruje do funduszu rezerwowego na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych NBP. Pozostała część - 95% zysku NBP zasila budżet państwa. Zysk nie jest bezpośrednim celem NBP, jednak powinien on dbać o wynik finansowy, co znajduje odzwierciedlenie w planach działalności NBP. Przykładowo, wynik finansowy NBP za 2013 r, był równy 0, choć w planie finansowym zakładano stratę, w 2012 r. NBP odnotował zysk. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest zjawisku pieniądza zastępczego. Dotyczy w głównej mierze cech charakterystycznych pieniądza zastępczego, wyróżniających go z masy cyrklującego pieniądza. Cechy te zależą ściśle od roli jaką pieniądz zastępczy spełnia w gospodarce. Na bazie tych cech autor buduje definicję pieniądza zastępczego, krytycznie odnosząc się do kilku wcześniejszych propozycji zawartych w literaturze. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiliśmy ewolucję pojęcia i sposobu pomiaru dochodu z emisji pieniądza w ujęciu historycznym. Wskazaliśmy, że seniorat jest nierozerwalnie związany z kategorią pieniądza. Jego pojmowanie i zasady pomiaru ewoluowały wraz z kolejnymi etapami rozwoju pieniądza: od formy pełnowartościowej kruszcowej do podwartościowej papierowej. Początkowo postrzegany był jako dochód z tytułu świadczenia usługi bicia monety. Z czasem stał się źródłem coraz większych dochodów władców, czy to w związku z okresową wymianą pieniądza znajdującego się w obiegu, czy też w związku z emisją pieniądza papierowego, który nie znajduje oparcia w posiadanym kruszcu. Na koniec zwróciliśmy uwagę na względność pojęcia dochodów z emisji pieniądza w aspekcie beneficjenta senioratu, czy też poprawnego zdefiniowania kosztów emisji pieniądza.(abstrakt oryginalny)
Artykuł pt. "Emisja pieniądza przez Narodowy Bank Polski - wybrane aspekty" zapoznaje czytelnika z informacjami na temat bezpośredniego wpływu banku centralnego na podaż pieniądza. Zawartych jest w nim wiele ciekawych informacji związanych z tworzeniem oraz emisją pieniądza gotówkowego i kolekcjonerskiego. Przedstawione są także zasady, za pomocą których pieniądz wprowadzany jest do obiegu. Można dowiedzieć się również, w jaki sposób bank centralny zasila w pieniądz gotówkowy banki komercyjne, jakimi instrumentami polityki pieniężnej dysponuje oraz jak przedstawiała się struktura banknotów i monet w ujęciu ilościowym i wartościowym w latach 2002-2008. Artykuł ten przybliża czytelnikowi niezmiernie ważną - emisyjną funkcję, jaką spełnia NBP. (fragment tekstu)
Cet article vise à analyser l'effet des transferts des fonds des migrants sur les dépenses de santé des ménages récipiendaires au Togo. Les conséquences des flux migratoires de ces dernières années dans les pays en développement n'épargnent pas le Togo. On s'interroge sur les effets que ce phénomène peut avoir sur le quotidien des ménages. Pour atteindre cet objectif, nous nous sommes servis du modèle d'appariement par score de propensions en utilisant les données de l'enquête du questionnaire unifié des indicateurs de base de bien-être réalisée en 2015. Les résultats montrent que les transferts de fonds impactent positivement le recours aux services de santé modernes plutôt que traditionnels et ceux-ci impactent positivement aussi l'utilisation des services de santé publics. Une des recommandations majeures de nos résultats milite donc en faveur d'une facilitation des procédures de transferts de fonds des migrants au Togo.(abstrakt oryginalny)
Polska bankowość centralna może się poszczycić długą, 180-letnią tradycją, choć pod względem instytucjonalnym trudno mówić o ciągłości. Brak ciągłości instytucjonalnej wynikał z dramatycznych dziejów politycznych naszego kraju. Mimo to następowała kumulacja doświadczeń i nawet po największych klęskach pozostawali ludzie, zdolni do podjęcia na nowo i kontynuowania dorobku poprzedników. Początki bankowości centralnej związane były z działalnością emisyjną. Dlatego ten odcinek poświęcony będzie pierwszym polskim doświadczeniom w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
Jednym z warunków unii walutowej jest swobodny przepływ pieniądza między krajami członkowskimi. W ramach wspólnego obszaru walutowego wyemitowane banknoty krążą między terytoriami członkowskimi. Oznacza to autonomiczną migrację zobowiązań poszczególnych instytucji emisyjnych (w systemie federacyjnej bankowości centralnej). Realizowana zwykle w ramach unii walutowej swoboda przepływu usług finansowych i warunek istnienia samej unii polegający na swobodzie przepływu kapitału powoduje, że podmioty gospodarcze występują z popytem na wspólnym rynku pieniężnym. Ma to istotny wpływ na aktywa utrzymywane przez instytucję emisyjną stanowiące zabezpieczenie wyemitowanych banknotów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł identyfikuje i opisuje wybrane negatywne cechy neoliberalnego modelu sektora finansowego i podejmuje próbę oceny ich oddziaływania na społeczeństwo, władzę gospodarczą państwa oraz dystrybucję PKB. Wywód jest zakończony filozoficzną refleksją nad celami bytu człowieka i procesów gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) podjęła decyzję o dodrukowaniu do połowy 2011 roku dodatkowych 600 mld dolarów. Celem jest ożywienie koniunktury i akcji kredytowej oraz walka z bezrobociem. Jednak zagrożeniem jest wzrost inflacji oraz osłabienie dolara, w którym wiele państw trzyma swoje rezerwy.
Celem opracowania jest analiza obiegu pieniężnego i jego regulacji w Polsce w latach 2002-2005. Dążąc do jego realizacji, scharakteryzowano instytucjonalne podstawy tworzenia pieniądza. Uwzględniono w nim szybkość obiegu pieniężnego, starając się ocenić jego znaczenie. Podjęto również próbę oceny skuteczności narzędzi polityki pieniężnej. Badano, czy i jakie związki istniały między kształtowaniem się zasobów pieniądza a kształtowaniem się poziomu cen i PKB. Praca ma charakter analityczno - empiryczny. (...) Z badań wynika, że dzięki zastosowanym instrumentom polityki pieniężnej NBP zrealizował swój podstawowy cel inflacyjny - utrzymał stabilny poziom cen. Tempo zmian obiegu pieniężnego nie było równomierne. Zasoby najbardziej płynne korygowała dochodowa szybkość obiegu pieniężnego in minus, natomiast mniej płynne korygowała in plus. Nie istniał związek pomiędzy kształtowaniem się zasobów pieniądza a kształtowaniem się poziomu cen ani poziomu PKB. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera fragmenty przemówienia prezesa NBP Sławomira Skrzypka wygłoszonego w Sejmie RP 28 sierpnia 2009 r. Przytoczono w tekście fragmenty dotyczące polityki pieniężnej, stabilności rynku finansowego, systemów rozliczeniowych oraz działalności emisyjnej.
Pieniądz elektroniczny może przyjmować różne formy. Może być emitowany na podstawie rozwiązań hardwarowych, softwarowych lub mieszanych. Może mieć postać kart przepłaconych, na których są zapisane jednostki pieniężne w pewnej określonej wysokości. Z chwilą dokonania płatności saldo jednostek na karcie zostaje pomniejszone, a powiększone saldo na nośniku wykorzystywanym przez odbiorcę płatności. W każdej chwili saldo jednostek może zostać powiększone przez ponowne "naładowanie karty" np. przez zakup nowych jednostek pieniężnych u emitenta. W przypadku innych form pieniądza elektronicznego karty mogą nie występować, jednostki są zapisywane na innych nośnikach (np. dyski komputerowe), a rozliczenia dokonywane za pośrednictwem sieci komputerowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.