Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Koszty działań marketingowych w przedsiębiorstwach w Polsce
100%
Problematyka kosztów marketingowych, choć werbalnie obecna w różnych publikacjach naukowych, nie była dotychczas przedmiotem pogłębionych badań. Dotychczasowe ujęcia teoretyczne w niewielkim stopniu ukazują istotę i charakter tych kosztów, a ujęcia praktyczne ograniczają się jedynie do wybranych pozycji kosztów. Wyodrębnienie kosztów działań marketingowych wymaga spojrzenia na stosowane współcześnie podejścia w zakresie ujmowania i analizy kosztów z punktu widzenia ekonomii, finansów i rachunkowości oraz zarządzania. Przedstawione perspektywy różnią się w istotny sposób, co ma także inne konsekwencje praktyczne. W ekonomii koszt jest postrzegany jako suma dochodów utraconych w wyniku niewykorzystania posiadanych zasobów w najlepszym z alternatywnych zastosowań (tzw. koszt alternatywny). W finansach i rachunkowości koszty stanowią wyrażone w pieniądzu celowe zużycie własnych zasobów oraz usług obcych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak rozumiane koszty nie pokrywają się z wydatkami ponoszonymi przez przedsiębiorstwo. Teoretycy zarządzania, skupiając swoją uwagę na zagadnieniach podniesienia sprawności i efektywności działania, analizują koszty przede wszystkim z punktu widzenia kontroli, controllingu oraz zarządzania produkcją. (fragment tekstu)
2
Content available remote Calimeromarketing - filozofia marketingowa dla drobnych przedsiębiorców
100%
W artykule podjęto tematykę calimeromarketingu - koncepcji marketingowej proponowanej do realizacji małym firmom, tj. takim, w których zatrudnionych jest maksymalnie kilku pracowników, skupionych wokół przedsiębiorcy podejmującego wszystkie decyzje biznesowe. "Calimeromarketingowiec" to przedsiębiorca, który sam jest najważniejszym narzędziem marketingowym w swojej firmie. Calimeromarketing, ściśle związany z marketingiem partnerskim, public relations oraz marketingiem partyzanckim, jest interpretowany jako filozofia marketingowa dla małych firm, według której przedsiębiorca rozwija strategię opartą na koncepcji 5P, w której piątym elementem mieszanki marketingowej jest osobowość przedsiębiorcy(abstrakt oryginalny)
Dane do analizy pochodzą z badania naukowego przeprowadzonego w latach 2010-2011 przez Katedrę Marketingu i Handlu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W artykule zostały opisane i porównane dane dotyczące polskich przedsiębiorstw z całego kraju z danymi dotyczącymi przedsiębiorstw województwa kujawsko-pomorskiego. Przedmiotem analizy są wybrane działania marketingowe prowadzone przez wspomniane przedsiębiorstwa. Działania te mieszczą się w tematyce dotyczącej marketingu służącego budowaniu konkurencyjności i rozwoju regionu kujawsko-pomorskiego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione zagadnienia związane z marketingową orientacją współczesnego przedsiębiorstwa. Wskazano w nim działania, których stosowanie przesądza o praktycznej realizacji orientacji marketingowej oraz cechy przedsiębiorstw zorientowanych marketingowo, wśród których ważne miejsce zajmują czynniki niematerialne związane z pracownikami jako adresatami marketingu personalnego. Podkreślono także fakt występowania wielu barier obniżających zdolność przedsiębiorstwa do kreowania wartości, jeśli działa ono niezgodnie z zasadami nowoczesnej orientacji marketingowej. W artykule wskazano ponadto korzyści, jakie może osiągnąć współczesna organizacja dzięki kreowaniu wartości oczekiwanych przez nabywców wewnętrznych i zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Marketing analityczny jest coraz częściej tematem badań naukowców, ponieważ odgrywa ważną rolę w budowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw. Obecnie trudno jest znaleźć złoty środek pozwalający na utrzymanie na satysfakcjonującym poziomie wyniku finansowego i liczby klientów, dbając jednocześnie o wizerunek firmy. Celem opracowania jest udowodnienie, że korzystanie z określonych narzędzi badawczych, nieustanny pomiar i analiza wybranych parametrów funkcjonowania firmy w ujęciu marketingowym oraz przedstawienie realnego stanu odniesienia są dla przedsiębiorstwa szansą na rozwój. Przedstawiona w artykule analiza przypadku (case study) dotyczy firmy rodzinnej z wieloletnim doświadczeniem, działającej w branży sportowej zarówno w zakresie handlowym, jak i usługowym. W procesie badawczym wyodrębniono najistotniejsze parametry dla analizy działalności marketingowej, takie jak utarg, marża, liczba sprzedanych sztuk, wejścia, konwersja i UPT. Po analizie wyciągnięto wnioski i zaproponowano rozwiązania z zakresu marketingu analitycznego i ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, które nie były dotąd stosowane, a mogą bezpośrednio wpłynąć na podwyższenie wyniku finansowego, skuteczność trafienia do grupy docelowych odbiorców i poprawę wizerunku. Wykazano, że wykorzystując informacje o wartości badanych parametrów, można znacznie poprawić kondycję przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem teoretycznym pracy jest rozpoznanie funkcjonowania, ocena i próba sformułowania prawidłowości komunikacji marketingowej przedsiębiorstw handlowych w świetle teorii marketingu w handlu oraz pokrewnych dyscyplin naukowych (m.in. z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych) oraz sformułowanie modelu teoretyczno-opisowego komunikacji marketingowej przedsiębiorstw handlu detalicznego z rynkiem. (...) Podmiotem rozważań prowadzonych w pracy (zgodnie z przyjętą dla potrzeb pracy klasyfikacją) są detaliczne przedsiębiorstwa handlowe o charakterze stacjonarnym, posiadające stałą powierzchnię sprzedażową. (...) Przedmiotem badań jest komunikacja marketingowa przedsiębiorstw handlu detalicznego prowadzona na rynku w odniesieniu do konsumentów, za pomocą ogółu charakterystycznych i wykorzystywanych w handlu detalicznym instrumentów komunikacji marketingowej. Przyjęto przy tym dość ogólny poziom prowadzonych rozważań tak, aby powstał pełny obraz sytuacji komunikacyjnej przedsiębiorstw handlu detalicznego. Zaprezentowane w ten sposób treści dają się łatwo zaadaptować przez przedsiębiorstwa handlowe dysponujące różnymi (lub wieloma) typami placówek handlowych. (...) Prowadzone w pracy rozważania odnoszą się głównie do handlu detalicznego w Polsce, w odniesieniu do handlu europejskiego. (fragment tekstu)
Public relations w warunkach funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa sytuuje się z jednej strony w obszarze zarządzania działaniami korporacyjnymi i wspiera cele korporacji (CPR); w tym zakresie staje się elementem zarządzania strategicznego, z drugiej strony wiąże się z działaniami marketingowymi w obszarze promocji-mix (MPR). Nadrzędne cele przedsiębiorstwa wymagają współpracy obydwu dziedzin, aby uzyskać efekt synergii. W praktyce przedsiębiorstw nie zawsze istnieje konsensus komunikacyjny pomiędzy CPR a MPR. W dużych organizacjach produkcyjnych niewątpliwie dostrzega się konieczność wyeliminowania bądź redukcji dysonansu między nimi. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono opinię osób uczestniczących w badaniach marketingowych na temat zasadności prowadzenia takich badań, preferowanych form i metod uczestnictwa w procesie badawczym oraz ocenę stopnia wiarygodności wyników uzyskanych w tych badaniach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono działania przedsiębiorstw mające na celu ukształtowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy. W literaturze działania te często są określane jako employer branding. Celem poznawczym artykułu jest wskazanie czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy dla pracowników w warunkach polskich oraz narzędzi najczęściej stosowanych przez firmy w Polsce w celu kształtowania pozytywnego wizerunku jako pracodawcy. Pierwsza część artykułu zawiera rozważania na temat definicji pojęcia employer branding. W drugiej części przedstawiono wyniki badań dotyczących tej dziedziny aktywności przedsiębiorstw, przeprowadzonych w Polsce w latach 2010-2012. W trzeciej części tekstu zawarto wnioski. (abstrakt oryginalny)
Przemiany we współczesnym otoczeniu przedsiębiorstw prowadzą do zwiększania siły przetargowej konsumentów i zmuszają firmy do wprowadzania zmian w sposobach działania na rynku. W opracowaniu omówiono pojęcie masowej indywidualizacji, która polega na dostosowaniu działań marketingowych firmy do potrzeb indywidualnych konsumentów w sposób efektywny kosztowo. (fragment tekstu)
Dynamiczne otoczenie współczesnych przedsiębiorstw wymusza zmiany w zakresie marketingu. Dowodem tego są coraz nowsze koncepcje w zakresie marketingu. W powszechnej opinii panuje zgoda co do tego, że dzisiejsze przedsiębiorstwo, aby móc w ogóle przetrwać na rynku, zmuszone jest do wdrażania w praktyce swojej działalności podejścia marketingowego. Tymczasem wiele organizacji funkcjonujących na terenie Polski wydaje się nie dostrzegać tej zależności. Potwierdzają to zaprezentowane w artykule wyniki badania dotyczącego stanu i perspektyw rozwoju marketingu w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Badania te są kontynuacją badań o podobnym zakresie zrealizowanych w latach 2000–2002. (abstrakt oryginalny)
Objective: The study aimed to identify the marketing determinants of SMEs' innovation ambidexterity and explore this phenomenon in the firms from a post-transition Polish market. Specifically, market-sensing capability, entrepreneurial marketing orientation, and marketing strategies were considered the possible determinants of innovation ambidexterity. The comparative character of the study enabled examining if these relationships have changed comparing 2019 to the time of pandemic crisis in 2021. Research Design & Methods: The study includes a sample of 240 Polish manufacturing SMEs contacted with the CATI/CAWI method in May 2019 and 219 firms selected and surveyed according to the same method between January-February 2021. The results were obtained with factor analysis and logistic regression. Findings: Innovation ambidexterity was related to market sensing, opportunity focus, proactive orientation, and adaptation strategy applied by manufacturing SMEs in the B2B markets. However, during the pandemic crisis, the different determinants replaced those identified during the less turbulent time. Implications & Recommendations: Entrepreneurial marketing accompanies innovation ambidexterity. Including employees in the sensing process and concentrating on market opportunities are especially stimulating for exploratory and exploitative innovations. The significant influence of firm size and high-tech industry on ambidexterity points to the role of SMEs' strategic agility in a turbulent environment. Contribution & Value Added: The study explored in detail the marketing determinants of an important SME capability: innovation ambidexterity. Comparing data from the span of two years enabled taking into account the pandemic crisis. In addition, the study verified the measurement tool for analyzing SME ambidexterity. (original abstract)
Mając na uwadze fakt, że walka na rynku odbywa się "nie na produkty, ale na percepcję" do osiągnięcia zamierzonych celów konieczna staje się analiza wrażliwości otoczenia i analiza charakteru potrzeby. Analizy te z jednej strony mają doprowadzić do sporządzenia listy i hierarchii kluczowych czynników sukcesu, z drugiej zaś strony wskazać typ, stopień i obszary wrażliwości pozostałych uczestników rynku (w tym urzędy, banki, partie itp., w szczególności zaś firm konkurujących na tym samym rynku) na sygnały pojawiające się w ich otoczeniu - w tym też generowane przez przedsiębiorstwo. Taka analiza stwarza możliwość określenia pożądanego charakteru przewag konkurencyjnych, właściwego dla danych, konkretnych warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
14
Content available remote Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - remedium czy utopia
75%
Według wielu tradycji religijnych i kulturowych gospodarka istnieje po to, aby służyć ludziom, z zatem wszystkie podmioty gospodarcze mają obowiązki wobec społeczeństwa. Co więcej, jak już wspomniano wielu zwolenników CSR wskazuje, że działalność społeczna może poprawić rentowność przedsiębiorstwa w długim horyzoncie czasowym, ponieważ zmniejsza ryzyko i usuwa rozmaite działania nieefektywne, jednocześnie oferując szereg potencjalnych korzyści, jak poprawienie reputacji marki i zwiększenie zaangażowania pracowników. Większość organizacji funkcjonuje w turbulentnym otoczeniu pomiędzy tymi biegunami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie istoty, zakresu i możliwości zastosowania koncepcji zrównoważonego marketingu w szkole wyższej. W artykule autor wyjaśnia istotę i przesłanki rozwoju zrównoważonego marketingu, wyjaśnia sposób działania zrównoważonej szkoły wyższej, a następnie definiuje zrównoważony marketing uczelni i omawia konieczne modyfikacje podejścia marketingowego we wszystkich obszarach jego działania.(abstrakt oryginalny)
Działania marketingowe odgrywają duże znaczenie w kazdej firmie niezaleznie od jej wielkości, formy prawnej czy tez rodzaju prowadzonej działalności. Stają się kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Stąd małe i średnie przedsiębiorstwa starają się systematycznie ją podnosić poprzez stosowanie szerokiego instrumentarium działań. Dostosowują swoją strategię do potrzeb konkurencyjnego rynku, na którym prowadzą działalność, dążąc do jak najlepszego zaspokojenia potrzeb swoich konsumentów. Celem artykułu jest określenie skutków przemian strukturalnych zachodzących w handlu na działalność marketingową małych i średnich przedsiębiorstw. Na potrzeby artykułu zostały przeprowadzone 44 skategoryzowane wywiady bezpośrednie z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim. W badaniu przyjęto tezę, że przemiany strukturalne zachodzące w polskim handlu, przejawiające się dynamicznym rozwojem nowoczesnych form handlu detalicznego, wywarły wpływ na zachowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze działań marketingowych. Tym samym spowodowały dążenie małych i średnich przedsiębiorstw do poprawy warunków i sposobów ich funkcjonowania na rynku.(abstrakt oryginalny)
Cechą charakterystyczną współczesnego rynku jest m.in. konieczność funkcjonowania przedsiębiorstw, a także innych podmiotów rynkowych w warunkach coraz szybszych zmian zachodzących w otoczeniu. Osiągnięcie rynkowego powodzenia staje się coraz trudniejsze, wymaga nieraz gruntownego przeformu- łowania dotychczasowych strategii, w tym marketingowych, w poszukiwaniu nowych sposobów osiągania przewagi konkurencyjnej, a także permanentnej innowacyjności i ciągłego doskonalenia zdolności adaptacyjnych. Niniejsza praca stanowi próbę identyfikacji opcji strategicznych (marketingowych) podmiotów rynkowych wobec otoczenia kształtującego obraz współczesnych rynków i zjawisk, m.in. takich, jak postępująca internacjonalizacja działalności gospodarczej (w tym integracja gospodarek narodowych w ramach rozszerzającego się wspólnego obszaru gospodarczego Unii Europejskiej), dynamiczny rozwój nowych technologii (z konsekwencją w postaci np. homogenizacji produktów oraz przewartościowań w znaczeniu kanałów rynkowych), przemiany w zachowaniach nabywców uwidaczniane poprzez takie zjawiska, jak indywidualizacja popytu, pragmatyzm, wzrost świadomości konsumentów. (...) Prowadzenie badań nad zachowaniami podmiotów rynkowych wobec po-stępującej zmienności czynników otoczenia staje się koniecznością z punktu widzenia efektywności konkurowania, a więc i możliwości rozwoju badanych przedsiębiorstw oraz sektorów, w których funkcjonują, zaś w szerszym aspekcie także wzrostu efektywności krajowej gospodarki, co wydaje się przesądzać o użyteczności realizacji tego typu projektu badawczego. Jego główny cel można sprowadzić do identyfikacji zachowań celowo wybranych podmiotów rynkowych oraz realizowanych strategii marketingowych w kontekście adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. (fragment tekstu)
18
Content available remote Modern trends in commercial marketing in Slovakien companies
75%
Generally, the most dynamic trend in marketing for the last period is the radical development of information technologies - especially in marketing communications, called internet marketing. This paper presents the results of a survey that provides a comprehensive view on the current situation in Slovak companies according to their internet marketing development process. The introductory part of this paper contains the summary of basic theoretical knowledge about modern internet marketing. We used this knowledge also as a basic basis for the following practical research. We based this research on the assumption that the most significant online marketing tools are Search Engine Marketing, Social Media Marketing, Banner Advertising, Affiliate Marketing, Email Marketing and Viral Marketing. Despite the findings that in several areas of internet marketing Slovak companies are still below the average of modern economies, it becomes clearly recognized modern trend of marketing also in our market environment.(original abstract)
W dobie zachodzących procesów globalizacji gospodarki funkcjonowanie jednostek gospodarczych na rynku wymaga jednoznacznego Określenia celów działalności tych jednostek. Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów ma orientacja na klienta. Należy więc zwrócić uwagę na rosnące znaczenie marketingu w działalności przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest ukazanie istoty controllingu działalności marketingowej jednostki gospodarczej, a także przedstawienie struktury rachunkowości jako systemu informacji na potrzeby działalności marketingowej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Cechą charakterystyczną współczesnego rynku jest m.in. konieczność funkcjonowania przedsiębiorstw, a także innych podmiotów rynkowych w warunkach coraz szybszych zmian zachodzących w otoczeniu. Osiągnięcie rynkowego powodzenia staje się coraz trudniejsze, wymaga nieraz gruntownego przeformu- łowania dotychczasowych strategii, w tym marketingowych, w poszukiwaniu nowych sposobów osiągania przewagi konkurencyjnej, a także permanentnej innowacyjności i ciągłego doskonalenia zdolności adaptacyjnych. Niniejsza praca stanowi próbę identyfikacji opcji strategicznych (marketingowych) podmiotów rynkowych wobec otoczenia kształtującego obraz współczesnych rynków i zjawisk, m.in. takich, jak postępująca internacjonalizacja działalności gospodarczej (w tym integracja gospodarek narodowych w ramach rozszerzającego się wspólnego obszaru gospodarczego Unii Europejskiej), dynamiczny rozwój nowych technologii (z konsekwencją w postaci np. homogenizacji produktów oraz przewartościowań w znaczeniu kanałów rynkowych), przemiany w zachowaniach nabywców uwidaczniane poprzez takie zjawiska, jak indywidualizacja popytu, pragmatyzm, wzrost świadomości konsumentów.(...) Prowadzenie badań nad zachowaniami podmiotów rynkowych wobec postępującej zmienności czynników otoczenia staje się koniecznością z punktu widzenia efektywności konkurowania, a więc i możliwości rozwoju badanych przedsiębiorstw oraz sektorów, w których funkcjonują, zaś w szerszym aspekcie także wzrostu efektywności krajowej gospodarki, co wydaje się przesądzać o użyteczności realizacji tego typu projektu badawczego. Jego główny cel można sprowadzić do identyfikacji zachowań celowo wybranych podmiotów rynkowych oraz realizowanych strategii marketingowych w kontekście adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.