Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Environmental security
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Wymiar ekologiczny bezpieczeństwa państwa
100%
Zapewnienie bezpieczeństwa jest jednym z największych zadań każdego państwa. Tradycyjnie za główne zadanie w zakresie bezpieczeństwa państwa jest uznawane wykrywanie zagrożeń i przeciwdziałanie im oraz dobór, przygotowanie i rozmieszczanie odpowiednich sił i środków, właściwych dla określonej sfery bezpieczeństwa. W ujęciu procesowym bezpieczeństwo państwa jest definiowane jako proces i stan zabezpieczenia żywych interesów obywateli, społeczeństwa i państwa jako instytucji we wszystkich sferach ich funkcjonowania przed zagrożeniami i niebezpieczeństwami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi oraz jako proces umożliwiający zarówno trwały rozwój wszystkich chronionych podmiotów, jak również zapewniający całość, wewnętrzną stabilność i suwerenność oraz zdolność do występowania państwa jako samodzielnego i pełnoprawnego podmiotu stosunków międzynarodowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote China and Asia-Pacific Region in China's Military Strategy
100%
The growing power of the PRC implies a change in the international and security policy of the country, and even the perception of the international environment by the members of the CPC. The White Paper of Defence, published every two years by the Ministry of National Defence of the People's Republic of China aims to explain the ongoing evolution. The present paper studies in depth the Chinese point of view of the potential challenges for security in the region of Asia and the Pacific. (original abstract)
3
Content available remote Eco-efficiency in Creating the Ecological Safety
100%
Kwestia ekowydajności jest związana z działaniami ukierunkowanymi na zwiększenie produktywności surowców, zasobów naturalnych i oszczędności energii w produkcji i jednocześnie oferowania produktów i usług przyjaznych dla środowiska naturalnego. Tego rodzaju działania przynoszą korzyści przedsiębiorstwom i środowisku, a także społeczeństwu. Poprzez zmniejszenie presji procesów produkcyjnych, konsumpcyjnych i inwestycyjnych na środowisko naturalne możliwe staje się zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń antropologicznych i oddziaływania tym samym na zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego. Artykuł podejmuje kwestie wyjaśnienia możliwych powiązań ekowydajności i zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego. Rozważania obejmują zagadnienia terminologiczne, a także elementów kluczowych obu pojęć. Teza opracowania brzmi: tworzenie rozwiązań w zakresie ekowydajności służy kształtowaniu bezpieczeństwa ekologicznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera krótki rys historyczny nauki zwanej ekologią, przedstawia podstawowe definicje oraz uczonych, którzy wprowadzili nową terminologię do słownika ekologicznego. W dalszej części autorzy wskazują na zależności między szeroko rozumianą świadomością ekologiczną a edukacją ekologiczną. Przytoczone przez autorów informacje wskazują na rangę, jaką dla współczesnego społeczeństwa jest edukacja ekologiczna. Edukacja ekologiczna pełni bardzo ważną rolę we współczesnym świecie, w którym obserwuje się szybkie tempo wpływania na środowisko przyrodnicze. Jest ona procesem psychologiczno- pedagogicznym, który ma wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej. Stanowi istotny element naszego przystosowania do środowiska, w którym funkcjonujemy. Główne jej zadania najczęściej sprowadzają się do wskazywania zagrożeń środowiska przyrodniczego, przekazywania wiedzy teoretycznej, którą należy wcielać w praktyczne działania. Celem edukacji ekologicznej powinno być kształtowanie sfery emocji, która wpłynie na zwiększenie efektywności postrzegania, myślenia i działania. Aby spełniała ona swoje zadania powinna obejmować wszystkie poziomy edukacji formalnej oraz nieformalnej. Przede wszystkim trzeba edukować młode pokolenia i w ten sposób kształtować mentalność społeczeństwa. Troska o miejsce, w którym żyjemy, pracujemy oraz odpoczywamy powinna prowadzić do wzmożonych działań na rzecz promocji edukacji ekologicznej jednocześnie teoretyków i praktyków. Troska ta powinna wynikać z występujących zagrożeń ekologicznych i środowiskowych, które są niebezpieczne dla zdrowia oraz życia współczesnego człowieka. Autorzy zastanawiają się, czy uprawnione staje się ewolucyjne "przejście" pojęć typowych i przypisywanych ekologii do bezpieczeństwa ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę efektywności energetycznej zwracając szczególną uwagę na obszar bezpieczeństwa dostaw energii i bezpieczeństwa ekologicznego. Omówiono krajowe i unijne regulacje prawne dotyczące efektywności energetycznej. Zwrócono szczególną uwagę na ustawę o efektywności energetycznej. Przedstawiono zasady realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii oraz przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Omówiono zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej. Przedstawiono programy i środki służące poprawie efektywności na poziomie: krajowym, regionalnym i lokalnym. Zasadniczo obejmują one pięć grup środków: o charakterze horyzontalnym; w zakresie efektywności energetycznej budynków i w instytucjach publicznych; efektywności energetycznej w przemyśle; efektywności energetycznej w transporcie oraz efektywności wytwarzania i dostaw energii. Przedstawiono problematykę energochłonności krajowej gospodarki. Przeanalizowano wskaźniki energochłonności pierwotnej i finalnej oraz tempo ich zmian od 1990 r. Określono kierunki działań, które pozwolą na dalsze zmniejszenie energochłonności krajowej gospodarki. Przedstawiono analizę działań i rozwiązań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej zwracając szczególną uwagę na sektor przemysłu i gospodarstwa domowe. Omówiono problematykę związaną ze zwiększeniem poziomu uwzględniania aspektów środowiskowych w zamówieniach publicznych w aspekcie poprawy efektywności energetycznej.(abstrakt oryginalny)
Działalność gospodarcza i rosnący konsumpcjonizm ludzi to główne czynniki powodujące zmiany klimatyczne w układzie globalnym, regionalnym i lokalnym. Są one ze sobą powiązane i dlatego rozpatruje się je w tych układach. Obecnie określa się je jako kryzys klimatyczny, a nawet katastrofę klimatyczną. Przeciwdziałanie tym zjawiskom wymaga większej współpracy organizacji międzynarodowych, władz państwowych i lokalnych. Jak dotychczas na ten temat jest więcej debat, dyskusji i sporów (zwłaszcza wśród polityków), często podważających dowody naukowe o kryzysie klimatycznym niż podejmowania konkretnych decyzji w celu rozwiązywania tego problemu. Celem artykułu jest scharakteryzowanie głównych zagrożeń dla środowiska naturalnego i ocena dotychczasowych działań w zakresie przeciwdziałania tym zagrożeniom. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został przedstawieniu znaczenia ochrony środowiska dla bezpieczeństwa ludności cywilnej. Podzielony został na pięć części. Pierwsza zawiera krótkie wprowadzenie. W drugiej zdefiniowano pojęcie ochrony środowiska i zaprezentowano wykaz jego zagrożeń. Część trzecia poświęcona została przedstawieniu możliwych konsekwencji braku ochrony środowiska dla człowieka. W części czwartej scharakteryzowano wybrane koncepcje ochrony środowiska. W części piątej zaś zostało zawarte podsumowanie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Problematyka bezpieczeństwa ekologicznego w płaszczyźnie kulturowej
75%
W artykule tym chciałbym ustosunkować się do ważnego zagadnienia kultury bezpieczeństwa ekologicznego, która powinna charakteryzować każdego poszczególnego człowieka, jak i całe społeczeństwo, w aspekcie zaś politycznym - w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju - całe państwo. Upowszechnienie w skali indywidualnej, jak i globalnej właściwej kultury ekologicznej pozwoli bowiem zmienić dotychczasową eksploratorską kulturę na taką, która umożliwi w sposób zrównoważony korzystać z jej bogactw i walorów.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie kwestii bezpieczeństwa ekologicznego, jako jednego z elementów polityki inwestycyjnej gmin powiatu żywieckiego w latach 2011-2015. W publikacji zaprezentowano poniesione przez te jednostki nakłady w kluczowych obszarach wpływających na poziom bezpieczeństwa ekologicznego. (fragment tekstu)
Bezpieczeństwo ekologiczne stanowi integralny obszar badań i działań praktycznych w ramach bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Zmiana systemowa, jaka nastąpiła po rozpadzie układu dwubiegunowego, spowodowała zwiększenie zainteresowania pozamilitarnymi obszarami bezpieczeństwa. Zbiegło się to ze zwiększeniem świadomości ekologicznej, związanej z narastaniem kryzysu ekologicznego. Kryzys ten ma charakter wieloaspektowy, dotyczy zarówno wymiaru środowiska naturalnego, ale także ma wymiar ekonomiczny, społeczny i polityczny. Zagrożenia ekologiczne pochodzą zarówno ze sfery przyrody, ale też w coraz większym zakresie wynikają z działań człowieka. Zwłaszcza niepokojące są skutki nieodpowiedzialnej działalności ludzi i niektórych państw, które w sposób niefrasobliwy motywowane chęcią krótkookresowych korzyści uciekają się do przemocy ekologicznej. Jej skutki są boleśnie odczuwane zarówno przez przyrodę, jak też samego człowieka, zwłaszcza wspólnoty lokalne narażone na niekorzystne skutki działań. W ramach inicjatyw międzynarodowych i narodowych obserwuje się coraz więcej aktywności owocujących aktami prawa zaliczanymi do tzw. prawa miękkiego, które wywołują zmiany w wymiarze instytucjonalnym, ale także świadomościowym. Celem opracowania jest wskazanie na rosnące znaczenie bezpieczeństwa ekologicznego w dyskursie bezpieczeństwa, przy uwzględnieniu podejścia interdyscyplinarnego. Przyjęto założenie o dominującej roli państwa w architekturze bezpieczeństwa w oparciu o analizę źródeł literatury przedmiotu. W artykule zwrócono uwagę na konieczność aktywnej polityki ekologicznej państwa oraz konieczność zmiany podejścia do procesu gospodarowania odwołując się do socjoekonomicznego ujęcia ekonomii ekologicznej. Zmiana, która daje nadzieję, na odwrócenie swoistej samodestrukcji człowieka wymaga ponownego przeorientowania myślenia o procesie gospodarowania. Powinien on mieć charakter działań zogniskowanych wokół koncepcji bezpieczeństwa zintegrowanego (nadrzędną potrzebą i wartością jest trwanie, przetrwanie i rozwój człowieka w harmonii z otoczeniem, zachowując jednak prymarność humanocentryzmu). (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Bezpieczeństwo ekologiczne w Polsce na przykładzie gospodarowania wodami
75%
Termin bezpieczeństwo ekologiczne jest rozmaicie definiowany w różnych dziedzinach naukowych oraz w polityce, a ponadto funkcjonuje on również w obiegu społecznym i potocznym rozumieniu. W konstytucji z 1997 roku zapisano odpowiedzialność władz publicznych za zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego. W żadnym akcie prawnym nie zawarto jednak definicji tego terminu, co skutkuje z jednej strony silnymi konstytucyjnymi podstawami, a z drugiej pewną swobodą w interpretacji zakresu tego terminu w praktyce. Celem artykułu jest analiza podejścia i zmian zachodzących w obrębie bezpieczeństwa ekologicznego w Polsce, na podstawie dokumentów strategicznych, na przykładzie zmian w gospodarce wodnej. Analiza ta poprzedzona została głębszymi rozważaniami teoretycznymi związanymi z zakresem i definicją terminu bezpieczeństwo ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wpływ opakowań na bezpieczeństwo ekologiczne łańcuchów dostaw. Dokonano charakterystyki funkcji jakie spełniają opakowania. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego najważniejsza jest funkcja ekologiczna. W związku z tym powinny one spełniać ustalone przez prawo kryteria, które należy wziąć pod uwagę już w czasie ich produkcji tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały niekorzystnie na cały łańcuch dostaw. (abstrakt oryginalny)
We współczesnym świecie ogromną rolę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego ze względu na pogłębiającą się jego degradację, wywołującą znaczące zmiany klimatyczne. Ludzkość doświadcza częstych katastrof takich jak: trzęsienia ziemi, huragany, powodzie [Przybytniowski, 2013]. Dlatego powstają instrumenty o charakterze prawno-finansowym przeciwdziałające zdarzeniom losowym w postaci ubezpieczeń, których celem jest nie tylko ochrona środowiska, ale również wpływanie na zrównoważony wzrost gospodarczy państwa. Ubezpieczenia ekologiczne stają się elementem zapobiegawczym w procesie zarządzania ryzykiem środowiskowym. Warto wspomnieć, że ochrona środowiska oznacza działanie lub zaniechanie zmierzające do ochrony zasobów przyrody, w tym: gleby, powietrza, wody oraz krajobrazów naturalnych i przekształconych przez człowieka [Kozyra, Rutkowska, 2006].(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa należą do elementarnych, wręcz atawistycznych, egzystencjalnych potrzeb człowieka, zarówno w wymiarze jednostkowym, społeczno-kulturowym, jak i globalnym. Człowiek, będąc niewątpliwie podmiotem bezpieczeństwa, zdolny jest funkcjonować w pełnym spektrum swoich możliwości oraz ewoluować społecznie dopiero wówczas, gdy potrzeby bezpieczeństwa - przedstawione swego czasu na wektorze słynnej piramidy Maslowa - zostaną w pełni zaspokojone. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na fundamentalne pytania: Czym właściwie jest poczucie bezpieczeństwa i dlaczego ten stan i proces stanowi tak istotną rolę w życiu człowieka? Jak żyć godnie i (mimo wszystko) bezpiecznie w świecie zdominowanym przez atrofię wartości oraz chwiejnym pod względem aksjologicznym? Kanwę do owych rozważań stanowi koncepcja eko-filozofii Henryka Skolimowskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony problematyce kształtowania nowej międzynarodowej strategii gospodarczej Ukrainy w okresie powojennym, w szczególności kwestii ekologizacji produkcji, która stanowi jeden z głównych nurtów współczesnej cywilizacji. Przedstawione zostały główne obszary i mechanizmy ekologizacji produkcji, kierunki zaktualizowanej strategii w związku ze zmianą architektury współpracy międzynarodowej. Podkreślono potrzebę wzmocnienia międzynarodowej pozycji kraju na podstawie priorytetów technologicznej odbudowy gospodarki Ukrainy w okresie powojennym i bezpieczeństwo środowiska. Korzystając z informacji zebranych za pomocą ankiety przeprowadzonej wśród ekologów i przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych, autorzy identyfikują kluczowe czynniki motywacyjne, narzędzia i konsekwencje restrukturyzacji. Zdaniem autorów pomyślne funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłowych i rolniczych wymaga skupienia się na różnych obszarach bezpieczeństwa środowiskowego i opracowania nowego podejścia do tego zagadnienia.(abstrakt oryginalny)
Praca formułuje nową koncepcję zarządzania środowiskowego, zarządzania, którego przedmiotem jest cała rzeczywistość spostrzeżeniowa, rozpatrywana jako system. Zaproponowane zostało systemowe ujęcie zagadnienia, które uwzględnia wszelkie przejawy presji społeczno-gospodarczej na środowisko.
This article is an attempt to organise information, both historical and geographical, related to construction of the Vistula Spit canal, including fragmentary reports from the construction site. Provided the investment schedule is not disrupted, this project will be in its final implementation phase at this article's time of publication. From the beginning, the project has been highly controversial, with not only politicians, but also spatial planners, economists, and, above all, environmentalists scrutinising it in great detail. The investment process related to the project is the product of successive and effective activities aimed at completing construction through associated investments. Each stage of this process has been affected by legal regulations of various legal branches (construction, water, environmental protection, etc.), and the effects of these regulations have become interwoven. When the project is completed, its components-hydrotechnical structures, bridges, locks, breakwaters, fairway, silting island, and waterfowl refuges-will not be subject to evaluation, only its complexity. Anthropopressure is omnipresent, and environmental reports following completion of the investment will analyse the environmental impact of the Vistula Spit canal. This article reports the findings of research conducted among young inhabitants of Podkarpacie whose aim was to examine their attitudes toward the investment made in Vistula Spit canal's construction and to assess its justifiability. Study respondents assessed its impact on the security of Poland and on ecological safety, the opportunities for a revival of tourism in the region following the canal's completion, and the state's information policy concerning its construction. (original abstract)
The paper presents the author's outlook on the process of ensuring the ecological safety, with a particular focus on the ecological culture. The author presented his point of view on the correlation between the ecological culture and the change of awareness of the national security. He also states that the aspect, which conditions a secure development of the society are difficulties in sensibilizing Poles to the role of the natural environment in the social and economic development of the country. In this process there was emphasized the role of the public authorities responsible for promoting ecological education of the children, young people and the whole society. The author stressed that the changes of the model of the ecological culture in our society should influence positively the process of shaping the security of the Polish society in the 21st century.(original abstract)
19
75%
Despite the fact that gas in the energy sector in Kazakhstan is of considerable importance, and its production scale is gradually extending, processing of associated gas has not reached an adequate dynamic. There is a need to find new ways of utilization of associated gas, introduction of new capacities enabling its processing and use. Therefore, the application of technological scheme with the use of modern compact gas turbine units for gas utilization, in conjunction with electrostatic precipitator for cleaning exhaust gas from the turbine, appears nowadays as the optimal option. This utilization of associated gas should not be a matter of prohibitions or task only of subsoil users, but should become a national priority. Only this complex approach could provide expected positive outcome.(original abstract)
Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jeżeli działalność prowadzona przez podmiot korzystający ze środowiska albo osobę fizyczną zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, wojewódzki inspektor ochrony środowiska jest zobowiązany wydać decyzję o wstrzymaniu tej działalności w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapobieżenia pogarszaniu stanu środowiska. Wstrzymanie negatywnie wpływającej na zdrowie ludzi działalności podmiotu korzystającego ze środowiska jest wymagane dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.