Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Communities Institutions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł ma charakter przewodnika po dwóch instytucjach Unii Europejskiej: Radzie Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej. Rada Europejska dostarcza Unii niezbędnych dla jej rozwoju impulsów i ustala ogólne cele polityczne tego rozwoju. Rada Unii Europejskiej jest najważniejszym organem decyzyjnym UE reprezentującym interesy poszczególnych państw narodowych.
Artykuł ma charakter przewodnika po podstawowych instytucjach Unii Europejskiej. Omawia, jakie stoją przed nimi zadania.
Omówiono kompetencje i skład Rady Europejskiej. Przedstawiono przebieg przygotowań czynionych przed spotkaniami Rady. Koncentrują się one przede wszystkim wokół ustalenia agendy, tj. listy spraw, które zostaną w trakcie sesji poddane pod obrady.
4
Content available remote Rekrutacja do instytucji europejskich
80%
W artykule przedstawiono rodzaje urzędników pracujących w instytucjach Unii Europejskiej. Opisano status i klasyfikację urzędników, zasady rekrutacji pracowników kontraktowych. W załączniku zamieszczono przykładowe testy wiedzy specjalistycznej wykorzystywane w konkursach na pracownika instytucji europejskich.
Organy i instytucje Wspólnoty Europejskiej powstawały w różnych okresach w miarę zawierania traktatów organizujących wspólnoty krajów europejskich (EWG, Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, itd.). Struktury organizacyjne wspólnot określają: Traktat ustanawiający WE, Traktat o UE, aneksy i protokoły do traktatów, umowy akcesyjne, konwencje, itp. Poszczególne akty prawne, a zwłaszcza traktaty TWE i TUE, są ze sobą powiązane. Stanowią jednak równorzędne źródła prawa. Artykuł niniejszy przypomina najważniejsze organy i instytucje WE, określając ich funkcje i zadania w strukturach wspólnotowych.
W artykule omówiono zagadnienia związane z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. Przedstawiono priorytety polskiego przewodnictwa oraz najważniejsze problemy, jakim będzie trzeba stawić czoła.
7
Content available remote Deficyt demokratyczny w Unii Europejskiej. Defekt czy błogosławieństwo?
80%
Co najmniej od lat 70. XX w. dyskutowano w Europie o deficycie demokratycznym Wspólnot Europejskich, a od czasów negatywnych wyników referendów w Holandii i Francji w sprawie ratyfikacji Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy mówi się wręcz o kryzysie. Ale dyskurs o deficycie demokratycznym rozkwitł tak naprawdę po Traktacie z Maastricht, ponieważ stanowił kamień milowy integracji. Pogłębiając ją w wielu obszarach i ustanawiając w wielu nowych, zdawał się przesuwać Unię poza punkt krytyczny, w którym sam permissive concensus (permisywny konsensus -przede wszystkim elit, ale również obywateli Europy) już nie wystarczał. (fragment artykułu)
8
Content available remote Zasady systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej
80%
System instytucjonalny to nie tylko układ instytucji i organów, ale także specyficzne zasady postępowania wyznaczające relacje między nimi. Owe relacje możemy rozumieć zarówno jako "zasady prawa", czyli normy obowiązującego prawa lub ich logiczne konsekwencje, które oceniane są jako podstawowe dla tego systemu prawa bądź jego części, jak i jako wzorce określonych zachowań, wskazujące jakieś stany rzeczy, które zamierza się osiągnąć, stosując dyrektywy mające charakter instrumentalny, prowadzące do zrealizowania celu.(fragment tekstu)
Prognozuje się, że dla rozszerzonej Unii potrzebne będzie zatrudnienie 3900 osób z nowo wstępujących państw, z czego 1200-1600 obywateli z Polski.
Przedstawiono problem instytucjonalnego wspierania procesu integracji z Unią Europejską Republiki Czech, Węgier i Polski. Omówiono zasady działania instytucji koordynujących procesy dostosowawcze, przygotowujące do negocjacji akcesyjnych z Komisją Europejską.
11
Content available remote Reformy instytucji w Unii Europejskiej po "szczytach" w Nicei i Goteborgu
80%
Omówiono zmiany instytucjonalne wprowadzone przez Traktat z Nicei. Postanowienia Traktatu z Nicei dotyczące poszczególnych instytucji można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą postanowienia, które znalazły się w zasadniczym tekście Traktatu. Są to modyfikacje poszczególnych artykułów Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Grupa druga to postanowienia, które są bezpośrednio związane z perspektywą przyjęcia nowych członków i dotyczą wielkości, procedur głosowania oraz podziału wpływów w poszczególnych instytucjach w rozszerzonej Unii Europejskiej.
Przedstawiono polityczno-historyczne uwarunkowania reformy instytucjonalnej Wspólnot Europejskich. Omówiono plany reform instytucjonalnych. Przybliżono treść Traktatu Nicejskiego dotyczącą zmian instytucjonalnych. Zamieszczono ocenę skutków reformy trzech głównych instytucji Unii.
Przedstawiono trzy modele reform instytucjonalnych i proponowany zakres reformy instytucji UE.
Omówienie Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji. W tej części znalazły się artykuły 12-17 poświęcone następującym zagadnieniom: zasada uprzejmości, zasada odpowiadania na pisma w języku obywatela, potwierdzenie odbioru i podanie nazwiska właściwego urzędnika, zobowiązanie do przekazania sprawy do właściwej jednostki organizacyjnej instytucji, prawo wysłuchania i złożenia oświadczeń oraz stosowny termin podjęcia decyzji.
6 września 2001 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję aprobującą Kodeks Dobrej Administracji, który powinien być respektowany przez instytucje Unii Europejskiej, ich administracje oraz przez urzędników w ich relacjach z obywatelami. W tekście omówiono artykuły 1-4, dotyczące przepisów ogólnych, podmiotowego zakresu obowiązywania, rzeczowego zakresu obowiązywania oraz zasady praworządności.
Używane na potrzeby artykułu pojęcie "błędów w tłumaczeniach" oznacza kwalifikowaną postać rozbieżności pomiędzy tekstami autentycznymi, która prowadzi do, niezamierzonego przez ustawodawcę, odmiennego uregulowania zakresu praw i obowiązków podmiotów prywatnych lub publicznych w państwach członkowskich UE. Zdaniem autorki realizacji zadania przetłumaczenia aktów prawa wspólnotowego powstałych przed dniem akcesji oraz dokonywania przekładów bieżących nie można ocenić w pełni pozytywnie, gdyż część z opublikowanych dokumentów zawiera błędy w tłumaczeniach, które powoduja rozbieżność wersji polskiej z tekstem opublikowanym w pozostałych językach urzędowych Unii Europejskiej.
Omówienie Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji. W tej części znalazły się artykuły 5-11 poświęcone następującym zagadnieniom: zasada niedyskryminowania, zasada współmierności, zakaz nadużywania uprawnień, zasada bezstronności i niezależności, zasada obiektywności, zgodne z prawem oczekiwania oraz konsekwentne działania i doradztwo oraz zasada uczciwości.
Zamiarem autora jest pokazanie dlaczego warto walczyć o pozycję państwa w Radzie Unii Europejskiej i jakie to ma znaczenie w stosunkach międzynarodowych.
Artykuł przedstawia teoretyczne i metodologiczne założenia rozprawy doktorskiej, w której analizie poddana została "służba cywilna" Unii Europejskiej i służba cywilna w wybranych krajach członkowskich tej organizacji (Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Służba cywilna kształtowana jest przez determinanty prawne i kulturowe, określone standardy, dysfunkcje i narzędzia służby cywilnej. Ponadto część badaczy uważa, iż pojęcia służba cywilna można używać jedynie w odniesieniu do państwa. Być może pojęcia służba cywilna Unii Europejskiej celowo się unika, gdyż budziłoby ono negatywne konotacje związane z federalizacją Unii Europejskiej. Autorka postawiła sobie za cel weryfikację zasadności tego terminu, poprzez porównanie służby publicznej w instytucjach Unii ze służbą cywilną kilku państw europejskich. W rozprawie doktorskiej szczególne miejsce zajmuje nowe podejście instytucjonalne, które łączy w sobie cechy instytucjonalizmu i behawioryzmu. Na metody pierwszego rzędu wybrano metody komparatywną i systemową, a drugiego rzędu metodę symulacyjną. Planowane jest również wykorzystanie metod jakościowych i ilościowych. Podejścia i metody dobrano tak, aby się wzajemnie uzupełniały oraz były pomocne w weryfikacji hipotezy badawczej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Lobbing w Unii Europejskiej - zarys problematyki
80%
Autor wyjaśnia pojęcie lobbingu, przedstawia jego amerykańskie korzenie i wzory. Omawia wpływ grup lobbingowych na dwa typy procesów występujących w UE: proces legislacyjny oraz szeroko rozumiany proces podejmowania decyzji.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.