Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evaluation of investment efficiency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Fundusze hedgingowe jako szczególny rodzaj inwestycji wymagają zastosowania właściwych miar ich efektywności. Powszechne stosowanie odchylenia standardowego jako miary ryzyka przy ocenie działalności funduszy hedgingowych budzi niepokój ze względu zarówno na konieczność przyjęcia określonych założeń, jak i oparcie jego konstrukcji na średnim zakresie odchyleń. W artykule autorka przedstawia badania własne, dotyczące pomiaru efektywności funduszy hedgingowych za pomocą takich miar alternatywnych jak wskaźnik Calmara, Sterlinga i Burkego, które zostały przeprowadzone na podstawie danych z bazy Hedge Fund Research dla lat 2005-2011. Jest to przyczynek do dalszych badań poświęconych alternatywnym miarom efektywności inwestycji funduszy hedgingowych. Ich celem jest odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście alternatywne miary efektywności inwestycji stanowią bardziej adekwatne narzędzie pomiaru efektywności inwestycji funduszy hedgingowych niż tradycyjny wskaźnik Sharpe'a. Jak na razie, odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco negatywna. (fragment tekstu)
2
100%
W artykule stwierdzono, że inwestycje można traktować jako zawierające opcję tylko wtedy, gdy jest gwarancja pewnego poziomu przepływów pieniężnych. Można je też zwykle traktować jak kilka projektów powiązanych i, zamiast dodawania premii za opcję, obliczać sumę ich NPV. Określono także warunki wykorzystania IRR i innych wskaźników efektywności do oceny względnej i do racjonowania kapitału.(abstrakt oryginalny)
W gospodarce rynkowej podstawowym celem działalności przedsiębiorstwa jest utrzymanie pozycji konkurencyjnej na rynku, a nawet osiągnięcie przewagi, a w konsekwencji maksymalizacja jego wartości rynkowej. Ważnym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie satysfakcjonującej pozycji rynkowej są szeroko rozumiane inwestycje. Każde przedsięwzięcie inwestycyjne generuje niepewność osiągnięcia celu inwestowania. Niepewność, a w szczególności ryzyko inwestycji jest wypadkową wielu czynników, których kierunek i siłę trudno jest prognozować w odległym horyzoncie czasowym. Jest oczywiste, że nietrafiona inwestycja wpływa negatywnie na wynik przedsiębiorstwa, na jego pozycję konkurencyjną. Dlatego przedsiębiorstwo stara się prowadzić racjonalną politykę inwestycyjną, warunkiem koniecznym racjonalnej polityki inwestycyjnej są metody i modele wspomagające decyzje inwestycyjne. W grupie modeli wspomagających decyzje inwestycyjne są między innymi modele oceny efektywności ekonomicznej projektów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Modelowanie symulacyjne z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego może być użyteczne w różnych sferach aktywności ekonomicznej przedsiębiorstwa. Jednym z takich zagadnień, charakteryzującym się niepewnością, ryzykiem, niepełną informacją i wielowariantowością rozwiązań, jest ocena opłacalności projektów inwestycyjnych, która stanowi podstawę w procesie podejmowania decyzji o rozpoczęciu bądź zaniechaniu przedsięwzięcia inwestycyjnego. (fragment tekstu)
5
Content available remote Ocena efektywności inwestycji rzeczowych za pomocą metody NPV
75%
Warunkiem zapewnienia trwałego funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej, obok sprawności bieżącego zarządzania, jest również podejmowanie trafnych decyzji dotyczących rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwój ten zasadniczo dokonuje się poprzez realizację inwestycji, w tym inwestycji rzeczowych. Istnieje wiele metod pozwalających ocenić efektywność realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych. Jedną z nich jest metoda wartości zaktualizowanej netto - NPV. Metoda ta posiadająca zarówno wady, jak i zalety uznawana jest za jedno z ważniejszych kryteriów wyboru projektu inwestycyjnego. Celem opracowania było przedstawienie metody NPV oraz jej odmian.(abstrakt oryginalny)
Działalność samorządowa i władz regionalnych po wejściu Polski w struktury UE powinna się koncentrować na problemie inwestycji zagranicznych, które w dobie transformacji systemowej nabierają ważnego znaczenia w rozwoju polskiej gospodarki. W okresie początkowym transformacji ogromnym atutem Polski dla inwestorów zagranicznych była jej wielkość, korzystne położenie czy niskie koszty pracy. Obecnie liczą się przede wszystkim warunki inwestowania i tzw. klimat inwestycyjny. Analiza klimatu inwestycyjnego wskazuje, że w odczuciu inwestorów zagranicznych warunki te pogorszyły się w ostatnich latach. Tak więc nadzieje związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej mogą się nie spełnić. Tym bardziej że sąsiednie kraje prześcigają się w tworzeniu jak najkorzystniejszych warunków dla zagranicznych inwestorów. W Polsce nadal ograniczają ich biurokratyczne bariery, często zmieniające się i zbyt dowolnie interpretowane przepisy podatkowe, ograniczony dostęp do zamówień publicznych, trudności z nabywaniem nieruchomości i przeciągające się procedury podczas uzyskiwania zezwoleń. Potrzebna jest więc skuteczniejsza od dotychczasowej polityka państwa wobec zagranicznych inwestorów. Konieczna jest zmiana wizerunku kraju i regionów za granicą jako kraju otwartego dla zagranicznych inwestorów. Napływający do Polski kapitał zagraniczny inicjuje proces generalnego przekształcania struktury społecznej w kierunku zgodnym z logiką gospodarki rynkowej. Stąd też wytworzenie atmosfery pozytywnej percepcji inwestycji zagranicznych w polskim społeczeństwie można zaliczyć do najważniejszych zadań polityki informacyjnej rządu i władz lokalnych. Wzrost akceptacji dla przedsięwzięć z obcym kapitałem będzie oznaczać wsparcie dla dalszej transformacji systemowej oraz zdobycia należnego miejsca w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Każda jednostka gospodarcza prowadząca działalność podlega ocenie przez podmioty zainteresowane jej funkcjonowaniem. Ocena ta może przybierać różny charakter, od ściśle formalnego, wyznaczonego konkretnymi regułami począwszy, do swobodnego opisu o nieustalonej z góry treści. Ocena ta zależeć może również od rodzaju podmiotu oceniającego: inaczej ocenia bank (z reguły pod kątem zdolności kredytowej), inaczej kontrahent (najczęściej pod kątem wiarygodności i wypłacalności), inaczej konkurent (porównując ze sobą lub z innymi przedsiębiorstwami), inaczej wreszcie potencjalny inwestor, urząd skarbowy etc. W zależności od tego, jakimi informacjami zainteresowany jest oceniający, należy użyć takich narzędzi, aby te informacje otrzymać. Ocena funkcjonowania zależy również od rodzaju działalności podmiotu ocenianego. Innego podejścia wymaga przedsiębiorstwo produkcyjne, innego - handlowe czy usługowe, inaczej oceniany jest też bank czy ubezpieczyciel. Podobnie jest z funduszami emerytalnymi - ich specyficzny rodzaj działalności implikuje indywidualne podejście do oceny ich funkcjonowania. Pomimo to istniejące obecnie instrumenty oceny są niezwykle skromne. Poniższy artykuł poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym ich funkcjonowania, a także próbom zmiany obecnego stanu rzeczy. (fragment tekstu)
Rynki kapitałowe rozwijają się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie, co jest spowodowane m.in. wzrostem zainteresowania możliwościami inwestycyjnymi w tym obszarze. Wielu niedoświadczonych inwestorów z powodu braku wiedzy na temat fundamentalnych zasad lokowania majątku w instrumenty rynków kapitałowych ponosi straty, które albo na zawsze zniechęcają ich do tego typu działań, albo skłaniają ich do pogłębiania wiedzy dotyczącej podstaw inwestowania. W zakres tej wiedzy wchodzi z pewnością zarys wiadomości na temat ryzyka rynkowego, związanej z nimi dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz miar efektywności przeprowadzanej inwestycji.Inwestorzy zakładają, że przyjęta przez nich strategia działania na rynku kapitałowym w przyszłości przyniesie rezultaty w postaci zwiększenia posiadanego kapitału. Właściwa według nich metoda jest najczęściej wybierana na podstawie analizy jej przyszłej, możliwej do osiągnięcia, efektywności, jednakże kryterium to jest bardzo szerokie i często niepoprawnie interpretowane. Istnieje zatem potrzeba, aby miara efektywności inwestycji, którą wyraża się zazwyczaj w sposób analityczny, dostawała jak najwięcej informacji o przebiegu inwestycji, jej rezultacie oraz ryzyku, na które naraża ulokowany kapitał. W opracowaniu przedstawiono jedną z wielu stosowanych w praktyce metod inwestycyjnych, wykorzystującą założenia analizy technicznej. Strategie tego typu często są poddawane symulacyjnej optymalizacji ich parametrów wejściowych w okresach historycznych, a jako kryterium optymalizacji wybierana jest zazwyczaj prosta stopa zwrotu z inwestycji. (fragment tekstu)
Modele zintegrowane stosowane są do oceny zależności występujących między efektywnością projektów inwestycyjnych, jak również między ich efektywnością a efektywnością innych sfer działalności oraz przedsiębiorstwem jako całością. W szerokim ujęciu zależności te są tworzone, analizowane i oceniane z punktu widzenia wpływu efektywności inwestycji na wartość przedsiębiorstwa. Z wyborem przedsięwzięcia inwestycyjnego związane jest możliwe występowanie wielu decyzji dopuszczalnych, zatem należy określić decyzję optymalną z punktu widzenia zdefiniowanego kryterium wyboru. Zagadnieniem mającym w tym względzie istotne znaczenie jest porównywalność miar stosowanych do oceny efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych. Można ją osiągnąć poprzez wskazanie względnych miar użyteczności kryteriów stosowanych do oceny efektywności, ustalenie stanu równowagi między nimi, a dalej porównanie projektów inwestycyjnych i rozwiązanie zadania decyzyjnego. W analizowanym przypadku miar wartości bieżącej netto (NPV) oraz wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) zaprezentowano wykorzystanie w tym celu zależności geometrycznych oraz metod programowania matematycznego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona w artykule metoda ocena efektywności inwestycji, uwzględniająca strukturę finansowania, jest interesującą alternatywą do najczęściej wykorzystywanej w praktyce metody korekty efektywności projektu finansowanego długiem przez średni ważony koszt kapitału. Wskazane zalety metody CCF, a zwłaszcza możliwość uwzględniania różnic w strukturze zadłużenia projektu w stosunku do struktury zadłużenia firmy oraz zgodność założeń tej metody z najczęściej stosowaną w praktyce przez firmy docelową strukturą kapitału, powinny wpływać na jej szersze zastosowanie w codziennej praktyce firm. (fragment tekstu)
11
Content available remote Efektywność projektów publicznych w warunkach rynkowych
75%
Omówiono pojęcia efektywności oraz skuteczności i przedstawiono ich zastosowanie oraz przydatność przy ocenie projektów prywatnych i publicznych. Zagadnienia te zostały przedstawione na wybranych właściwościach projektu, takich jak cele, ryzyko i metody oceny, dla pokazania specyfiki omawianych zagadnień. (fragment teksu)
Akcesja Polski do Unii Europejskiej otworzyła nowe możliwości pozyskiwania środków unijnych na współfinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w wielu dziedzinach gospodarki, w tym inwestycji infrastrukturalnych w transporcie. Procedury pozyskiwania przez beneficjentów środków finansowych z różnych funduszy UE w latach 2004-2006 nakładały na nich obowiązek właściwego uzasadnienia wniosków o dofinansowanie tych kapitałochłonnych inwestycji, w ramach tak zwanych studiów wykonalności (feasibility sludy). Ich integralną częścią była analiza i ocena efektywności inwestycji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie powiązań pomiędzy sposobem szacowania przepływów środków pieniężnych projektu inwestycyjnego a jego stopą dyskonta. Wywód teoretyczny jest ilustrowany przykładem, który pozwala prześledzić, w jaki sposób włączanie do przepływów środków pieniężnych projektu przepływów finansowych zmienia stopę dyskonta projektu. Ukazanie tych powiązań ma wpływ na ocenę efektywności projektu inwestycyjnego w sytuacji, gdy zasada odseparowania nie może być stosowana. Punktem wyjścia rozważań jest prezentacja powiązań pomiędzy przepływami środków pieniężnych projektu a stopą dyskonta w metodzie NPV. Następnie przedstawiono dwa sposoby ujmowania w ocenie projektu inwestycyjnego przepływów finansowych (APV, DCF właścicieli) oraz ich wpływ na stopę dyskonta. W artykule zaprezentowano dyskusję na temat zalet i wad każdego ze sposobów. (fragment tekstu)
Do oceny efektywności inwestycji wykorzystuje się metody, które grupuje się z punktu widzenia czynnika czasu na metody statyczne(proste) oraz dynamiczne (dyskontowe). W artykule poddano analizie stopień wykorzystania tychże metod w 500 polskich przedsiębiorstwach z regionu Warmii i Mazur.
Przedmiotem artykułu jest metoda NPV, którą wykorzystuje się do oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. W szczególności wykazano, jaki warunek musi być spełniony, aby metoda NPV spełniała swoje zadania. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Związek funkcji omega z dominacją stochastyczną
75%
Dominacje stochastyczne są relacjami porządku częściowego w zbiorze losowych wariantów decyzyjnych, podobnie jak relacja dominacji oparta na zaproponowanej przez Keatinga i Shadwicka w 2002 roku funkcji omega, służącej ocenie i uporządkowaniu wariantów inwestycyjnych pod kątem ich efektywności. Celem artykułu jest zbadanie zgodności porządku względem dominacji stochastycznych i funkcji omega oraz przedstawienie zależności między tymi kryteriami. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zastosowanie dwukrotnej symulacji Monte Carlo (2MC) w ocenie efektywności projektów inwestycyjnych zawierających opcję wzrostu. Pierwszą część stanowi opis metodyki uzupełniony procedurą budowy modelu wyceny wraz ze sposobami identyfikacji parametrów wejściowych i decyzyjnych. W drugiej części opisana jest wycena opcji rozszerzenia na przykładzie wielopoziomowego parkingu w centrum handlowym w Bluewater. Podsumowaniem artykułu jest interpretacja otrzymanych wyników oraz wnioski końcowe(abstrakt oryginalny)
Zmiany w kapitale pracującym są jednym z czynników kształtujących wyniki oceny efektywności inwestycji. Pomimo że wpływ zmian w kapitale pracującym na wyniki oceny wydaje się oczywisty, to propozycje jego ujmowania w rachunku oceny efektywności inwestycji przedstawiane w literaturze nie są takie same. Nie dość precyzyjne określenie metod ujmowania zmian w kapitale pracującym projektu powoduje występowanie w praktyce wielu błędów. W artykule podjęto dyskusję nad tym, czy w kalkulacji przepływów pieniężnych projektu koniczne jest uwzględnianie zmian w kapitale pracującym w okresie eksploatacji projektu oraz czy zawsze uwzględniać na końcu prognozy uwolnienia kapitału pracującego.(abstrakt oryginalny)
19
75%
Celem prowadzonych badań jest konstrukcja agregatowych mierników, które umożliwią kompleksową ocenę efektywności funduszy inwestycyjnych działających na paneuropejskim rynku. Do budowy mierników wykorzystano m.in. współczynniki Sharpe'a, Treynora i Jensena. Badania empiryczne dotyczyły 18 funduszy inwestycyjnych, 4 indeksów giełdowych (Euro STOXX 50, DAX, CAC 40 i FTSE 100) oraz 6 przedziałów czasowych zawartych w okresie od 15.09.2006 r. do 20.01.2012 r. Wykazano, że zastosowanie mierników syntetycznych pozwala na jednoznaczną ocenę funduszy inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rachunek opłacalności inwestycji w systemy CRM na przykładzie firmy handlowej
75%
Zagadnienie oceny opłacalności inwestycji w system CRM jest dość szeroko omawiane przez różnych specjalistów. Co do jednej rzeczy wszyscy wydają się być zgodni - ocena opłacalności inwestycji w system CRM jest zagadnieniem bardzo złożonym oraz jednocześnie bardzo trudnym. W artykule przedstawiono próbę oceny opłacalności inwestycji w system CRM na przykładzie firmy handlowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.