Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finanse banków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Opis działalności Tokyo Mitsubishi Bank, największego banku świata, (kapitał zakładowy 701,3 mld USD). Ranking dziesięciu największych banków świata, pod względem kapitału zakładowego.
W roku ubiegłym wynik finansowy brutto sektora bankowego zmniejszył się o około 19 procent. Przedstawiciele banków za główny powód słabszych wyników uważają nadmierne obciążenie sektora rezerwami obowiązkowymi. Do tego doszło jeszcze tworzenie rezerw w niektórych bankach ze względu na ich zaangażowanie w Rosji.
Celem artykułu było przedstawienie kompleksowej oceny sytuacji finansowej banku. Ocenę banku dokonano na przykładzie Fortis Bank SA w latach 2004-2006. W badaniu sytuacji finansowej wyodrębniono dwie części: analizę wstępna i ocenę wskaźnikową: rentowności, płynności i wypłacalności, struktury kapitałowo-majątkowej, jakości aktywów i rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Kredyt Bank z nowym prezesem i nową ofertą ma szybko wrócić do pierwszej ligi. Bank ten próbuje zachęcić klientów, obniżając prowizje i oprocentowanie kredytów (jeden z powodów spadku przychodów z odsetek). Obecnie Kredyt Bank prowadzi niespełna pół miliona rachunków klientów detalicznych.
Niniejszy artykuł ma na celu próbę odpowiedzi na pytanie, czy przygotowane zmiany w zakresie wyceny i ujmowania instrumentów finansowych w Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 9 "Instrumenty finansowe" [zwanym dalej: MSSF 9], będą miały wpływ na wynik finansowy największych banków działających w Polsce. Do analizy posłużyły dane ze sprawozdań finansowych i raportów rocznych 2 największych banków pod względem sumy aktywów na koniec roku 2010 i w połowie roku 2011. Są to PKO BP S.A. i Bank Pekao S.A.. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza potencjału finansowego największych banków w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) w latach 2004-2009, zaprezentowane w sprawozdaniach rocznych lub raportach rocznych tych banków. Do potencjału finansowego banków zaliczono ich sumę bilansową i kapitały własne. Teza artykułu brzmi, że kryzys finansowy przyczynia się do silniejszego zróżnicowania kapitału własnego niż aktywów największych banków w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Ocena sytuacji finansowej banku jest interesująca dla wielu podmiotów, jednak nie każdy z interesariuszy jest wstanie w pełni odczytać informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie ma takiej wiedzy. Analiza "pięciu sił" jest propozycją wstępnej oceny banku dla zewnętrznych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową instytucji bankowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie działalności Banku PKO BP w przeszłości i w trwającym kryzysie, pokazanie jego misji i wizji i dochodzenia do nich. Biorąc pod uwagę szanse i zagrożenia a także mocne i słabe strony oraz uwzględniając przyszłe wymagania stawiane przez otoczenie, PKO BP SA słusznie przyjął strategię rozwoju produktowo-rynkową a zarazem konkurencyjną. Wizją PKO BP SA jest stanie się czołowym bankiem w Polsce z gamą najwyższej jakości produktów i usług. Misją PKO BP SA jest oferowanie klientom jak najbardziej elastycznej, urozmaiconej i najlepszej jakościowo i merytorycznie oferty produktów i usług, spełniającej różnorodne gusta i potrzeby klientów. PKO BP SA dąży do tego, żeby wyróżniać się interesującą ofertą, wysoką jakością obsługi, atrakcyjną ceną. Marka będzie oparta na wieloletniej tradycji i prestiżu. Jednocześnie PKO BP SA przyjęło strategię konkurencji jako sposób zdobycia wybranej przewagi konkurencji w celu osiągnięcia zamierzonej pozycji konkurencyjnej. Przewagę konkurencyjną wybrano świadomie jako atut, dzięki któremu bank może w długim okresie poprawić efektywność i zapewnić sobie harmonijny rozwój. Źródłem przewagi konkurencyjnej Banku jest: silna marka i stabilność, silna pozycja na rynku obsługi klienta detalicznego, wysoki stan depozytów i kredytów ogółem, gęsta siec placówek i bankomatów, innowacyjność i rozwój, nowe technologie, niskie ceny usług. Jak opisano wyżej, do trudnego okresu kryzysu Bank przygotował się wcześniej przygotowując nowe oferty dla klientów. Zapobiegliwość i zdrowy rozsądek menadżerów powoduje, że Bank wciąż może szczycić się mianem lidera. (fragment tekstu)
9
Content available remote Mikro- i makroostrożnościowe standardy płynności banków i ich skutki
75%
Artykuł dotyczy standardów płynnościowych, których istotność dla prowadzenia polityki regulacyjnej państwa wzrosła w okresie po kryzysie finansowym 2007/2008, szczególnie w obszarze dbania o stabilność finansową. Analiza zawarta w artykule koncentrowała się na dwóch grupach zagadnień. Po pierwsze na identyfikacji wspólnych cech międzynarodowych standardów płynnościowych określonych w Bazylei III oraz w przepisach prawnych w Unii Europejskiej oraz porównaniu polskich nadzorczych miar płynności ze standardami międzynarodowymi, po drugie zaś na określeniu potencjalnych skutków stosowania standardów płynnościowych. Artykuł jest efektem badań finansowanych przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ze środków na rozwój potencjału badawczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto analizę stopnia ubankowienia społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem stopnia zadłużenia i czynników go kształtujących. Omówiono doświadczenia europejskie (Francji i Niemiec), wynikające z wprowadzenia maksymalnych limitów odsetek od kredytów. Przedstawiono polskie rozwiązania w zakresie maksymalnych limitów odsetek od kredytów i prawdopodobne konsekwencje ich wprowadzenia.
11
Content available remote Wzorcowe układy nierówności w ocenie kondycji finansowej banku
75%
W artykule przedstawiono pojęcie kondycji ekonomicznej i finansowej banku i obszary zastosowań systemu mierników do oceny kondycji finansowej banku.. Następnie omówiono obszar strukturalno-ostrzegawczy, w którym wykorzystuje się nierówności w procedurze kontrolno-ostrzegawczej realizowanej przy użyciu wzorców (norm) i wskaźników zwanych stymulantami, destymulantami i nominantami. W razie naruszenia reguł emituje się sygnały ostrzegawcze przed zagrożeniami sytuacji finansowej banku. Ponadto artykuł przedstawia przykładowe wzorcowe układy nierówności, których utrzymanie przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej i rozwoju banku. (abstrakt oryginalny)
Kapitały własne polskiego systemu bankowego oceniane są na około 6,5 miliarda dolarów. Według fachowego czasopisma "The Banker" największy polski bank Pekao SA zajmuje 131 miejsce w Europie. Natomiast największy brytyjski bank - HSBC Holdings posiada kapitał przekraczający 27 miliardów dolarów. Jest to więc czterokrotnie więcej niż wszystkie polskie banki razem wzięte.
Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor od trzech lat na zlecenie Związku Banków Polskich prowadzi comiesięczne badania koniunktury w bankach. Artykuł ten jest podsumowaniem tych badań za rok 1995.
Artykuł jest analizą sytuacji finansowej banków polskich oraz wybranych banków z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej w roku 2009. Autor analizuje wskaźniki kosztów do dochodów, efektywność kapitałów własnych, proporcję wyników odsetkowych do wyników działalności oraz ceny akcji do jej wartości księgowej.
System bankowy stanowi niezwykle istotne ogniwo systemu finansowego danego kraju. Taki stan rzeczy powoduje, że sytuacja finansowa banków tworzących dany sektor bankowy ma istotny wpływ na kondycję systemu finansowego danego kraju. Podobna zależność obserwowana jest w przypadku systemu finansowego Unii Europejskiej. Jednakże jeżeli spojrzymy na ten system z punktu widzenia UE, łatwo zauważyć, iż sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. System bankowy UE tworzony jest bowiem przez współdziałanie banków z różnych krajów wchodzących w skład UE. Ponadto jeżeli dołączy-my do tego koszty społeczne wynikające z problemów finansowych banków, które mogą przekładać się na inne przedsiębiorstwa finansowe łatwo wysnuć wniosek, iż zła lub też problematyczna sytuacja finansowa banków tworzących dany system bankowy może stano-wić zagrożenie dla całego systemu finansowego. W UE zagrożenie to wzrasta nawet kilkukrotnie. Jeżeli w sytuację taką zaangażowane będą bowiem transgraniczne instytucje finansowe, zagrożenie dla systemu może być jeszcze trudniejsze do opanowania. Prezento-wany artykuł poświęcony został sytuacji finansowej banków w UE. Do jej oceny w latach 2007-2013 wykorzystano metodę wzorca rozwoju oraz dane finansowe, zgromadzone w bazie Bankscope, dotyczące banków funkcjonujących w UE. Przeprowadzone analizy posłużyły za punkt wyjścia do rozważań na temat zmian i kondycji sektorów bankowych w poszczególnych krajach UE oraz w UE jako całości(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie i ocena wysiłków od kilku lat podejmowanych przez Europejczyków na rzecz ożywienia sekurytyzacji europejskiej. Kilka lat po kryzysie subprime regulatorzy zaczęli zmieniać swój sposób myślenia na temat sekurytyzacji zauważając jej korzyści. Początkowo ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej przyjaznego otoczenia dla sekurytyzacji były raczej skromne. Wyraźne przyspieszenie tych wysiłków było widoczne po pandemii COVID-19 i jej niszczącego wpływu na bilanse banków oraz gospodarkę realną. Rozporządzenie w sprawie sekurytyzacji (SR) weszło w życie 1 stycznia 2019 r., ale ze względu na pandemię, która wybuchła nieco później, zaczęło być korygowane i uaktualniane. Ogromna fala takich korekt miała miejsce w 2021 r. Uczestnicy rynków wskazywali na liczne braki i ograniczenia regulacyjne. Doprowadziło to do korekty SR w kwietniu 2021 r., a Komisja Europejska została zobowiązana do sporządzenia raportu w sprawie funkcjonowania SR przed 1 września 2022 r. Kiedy obserwuje się prace, korekty i komentarze należy stwierdzić, że proces konsultacji koncentrujący się na: - wpływie regulacji na rynek sekurytyzacji; - sekurytyzacji prywatnej; - ekwiwalentnym porządku prawnym dla podmiotów spoza UE w odniesieniu do STS; - ujawnianiu informacji w sprawie ESG i trwałych finansów; może nie być zakończeniem procesu nowelizacji SR. Częściowo jest tak ze względu na nowe wydarzenia i fakty, które mają wpływ na europejskie ramy sekurytyzacji. Ponadto, regulatorzy wydają się być nieco niechętni wobec stosowania tej techniki z obawy, że mogą być obwiniani, jeżeli coś pójdzie nie tak. Inna próba zachęcania do szerszego stosowania sekurytyzacji może być opisana jako efekt Porozumienia paryskiego przyjętego w 2015 r. w sprawie walki ze zmianami klimatu. Działanie takie jest znane jako ESG (albo zielona sekurytyzacja). Jednakże jak dotąd rezultaty są raczej skromne. (abstrakt oryginalny)
Outsourcing, powstał jako skrót od angielskich wyrazów outside-resource-using, co oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych. W początkowych publikacjach, podejmujących temat wykorzystania usług zewnętrznych, prezentowano go jako koncepcję wykorzystania zasobów podmiotu zewnętrznego do realizacji czynności, które wcześniej były wykonywane przez przedsiębiorstwo lub które w ramach jego struktury mogły być wykonywane. Wytwory tych czynności nie są jednak samodzielnymi produktami, ale służą zlecającemu do wykonywania jego czynności. Najczęściej outsourcing opisywany jest jako strategia zarządzania polegająca na przekazywaniu organizacji zewnętrznej, na dłuższy okres, prowadzenia i odpowiedzialności za pewien, dający się wydzielić organizacyjnie i przedmiotowo, obszar działania przedsiębiorstwa macierzystego. Z innego punktu widzenia, reprezentowanego przez Niemczyka, jest to możliwość wykorzystania niezależnych, zewnętrznych podmiotów, które dostarczają określone dobra i usługi zamiast rozwijania tych sfer działalności wewnątrz przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie skutków, jakie niosą za sobą dwie podstawowe formy działalności banku - działalność depozytowa i kredytowa. Mając możliwość wykorzystania sprawozdania finansowego za rok 2004, mamy możliwość ocenić, jak zmiany wielkości przyjmowanych wkładów oraz udzielanych kredytów, wpływają na zmiany w wyniku finansowym. Takie informacje mogą być przydatne przede wszystkim dla zarządzających bankiem, gdyż pokazują czy działania podejmowane przez bank są dla niego korzystne, czy wręcz przeciwnie. Poziom zysku jest również bardzo ważny dla właścicieli i udziałowców, którzy zainwestowali w takie, a nie inne przedsiębiorstwo, z myślą o jak najwyższych dochodach, czyli dywidendach, zależnych od wypracowanego zysku. Natomiast dla zwykłych klientów czy inwestorów mogą być te dane przydatne przy podejmowaniu decyzji co do formy i miejsca ulokowania swojego kapitału. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę wykorzystania grupy banków spółdzielczych zgromadzonych w Zrzeszeniu Regionalnym "Z" w celu rozpoznania ich kondycji finansowej. Podstawę źródłową stanowiły informacje o bankach pochodzące ze sprawozdań finansowych sporządzonych przez te podmioty bankowe (dane statystyczne o charakterze wtórnym).
Budowa rynkowego systemu finansowego w Polsce jest oceniana przez jego kreatorów entuzjastycznie. Natomiast analiza zaspokojenia potrzeb podmiotów sfery realnej gospodarki w zakresie obsługi finansowej nasuwa wątpliwości co do właściwej alokacji zasobów w gospodarce. Znaczna część gospodarstw domowych (konsumenci i mali przedsiębiorcy) nie uczestniczy w transakcjach na rynku bankowym. Te fakty świadczą, że system finansowy nie jest w pełni dostosowany do warunków, w jakich funkcjonują podmioty gospodarujące. Interesującym rozwiązaniem, szeroko stosowanym w krajach rozwijających się jest tworzenie rynku mikrofinansowego, którego atrakcyjność wskazuje, źe może być szerzej wykorzystany w krajach będących w okresie transformacji systemowej, w tym w Polsce. Współcześnie mikrofmanse rozumiane są jako ogół zjawisk pieniężnych powstających w związku z działalnością społeczną i gospodarczą człowieka (ubogiego) nie posiadającego zasobów gwarantujących zaspokojenie potrzeb, a także obejmują działalność związaną z zarządzaniem jego pieniędzmi. Makroekonomiczny wymiar mikrofmansów polega na tym, że za ich pomocą dokonuje się uelastycznienie rynku pracy. Związek zjawisk i procesów finansowych ze sferą realną gospodarki, stanowi ekonomiczną treść mikrofmansów. Różnice między mikrofmansami i makrofinansami należy rozpatrywać przynajmniej w dwóch aspektach podmiotowym i przedmiotowym. Aspekt podmiotowy związany jest z podmiotami, które wchodzą w stosunki finansowe. W ramach mikro- finansów jedną ze stron jest zawsze podmiot sfery realnej gospodarki sklasyfikowanej jako sfera ubóstwa. Stąd można określić, że zgodnie z kryterium podmiotowym mikrofinanse są to finanse ubogiej części społeczeństwa. Aspekt przedmiotowy mikrofinansów dotyczy rodzaju transakcji, które ograniczone są głównie do transakcji wierzycielsko-dłużniczych, w ramach których zaciągane są limitowane kwotowo kredyty i pożyczki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.