Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie robót drogowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Po akcesji Polski do UE budowa dróg oraz ich dostosowanie do standardów europejskich jest jednym z priorytetów współfinansowania projektów funduszami UE. W wyniku realizacji projektów drogowych powinna nastąpić poprawa dostępności komunikacyjnej, lepsze wykorzystanie warunków wynikających z położenia geograficznego oraz wielkości rynku. W latach 2004-2006 większość środków unijnych przeznaczono na budowę autostrad i dróg krajowych. W mniejszym stopniu realizowano projekty lokalne. Krajowy Program budowy dróg na lata 2007-2015 przewiduje budowę 1145 km autostrad, ponad 2,8 tys. km dróg ekspresowych, 487 km obwodnic oraz modernizację ok. 2 tys. km dróg krajowych. Realizacji wielu zadań będzie możliwa dzięki wsparciu funduszy pomocowych UE. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wieloaspektowe rozważania nad stanem obecnym infrastruktury drogowej w Polsce, brakiem dostosowania jej do standardów unijnych i widocznym niedostosowaniem. Zaprezentowano najważniejsze plany i programy inwestycyjne, jakie powstały w ostatnich latach dla modernizacji i rozwoju sieci drogowej w Polsce. Odniesiono się do kwestii finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie infrastruktury drogowej.
Autor przedstawił zmiany w drogownictwie pod względem jego organizacji i zasad finansowania, po czterech latach od przeprowadzonych reform i funkcjonowaniu kraju w nowych warunkach podziału administracyjnego. Obok wymienił słabe strony polskiego drogownictwa.
W artykule omówiono możliwości pozyskiwania środków dla wsparcia drogownictwa, a także uzyskiwanie przez zarządy środków z gospodarki mieniem drogowym. Zwrócono uwagę na te czynniki, które mogą być przedmiotem oszczędności w wydawaniu posiadanych środków i pozyskiwanie wsparcia ze strony sektora prywatnego.
Na przykładzie województwa małopolskiego omówiono zasady organizowania i realizacji zadań na drogach wojewódzkich współfinansowanych przez samorządy lokalne.
Tematem artykułu jest sposób finansowania dróg publicznych z uwzględnieniem relacji finansowych przypadających na drogi krajowe i samorządowe. Szeroko omówiono podział środków przypadających dla poszczególnych zarządów dróg, dokonywany według algorytmów. Przedstawiono również procedurę prowadzenia zadań współfinansowanych przez samorządy lokalne przy udziale środków pozabudżetowych.
Autor sygnalizuje główne problemy stojące przed władzami samorządowymi w zakresie działań prawnych pozwalających na przebudowę i modernizację istniejącej sieci ulic oraz budowy nowych.
Przedstawiono genezę powstania Ustawy o zamówieniach publicznych, główne jej zadania, zauważone w dotychczasowej praktyce nieprawidłowości w jej stosowaniu. Zwrócono uwagę na konieczność przygotowywania w staranny sposób dokumentów przetargowych i tworzenia wyspecjalizowanej kadry zajmującej się przetargami publicznymi. Przedstawiono także problematykę finansowania robót drogowych i niedoskonałości systemu przeznaczania środków na drogi i ulice, a także propozycję utworzenia Funduszu Drogownictwa i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Autorka skoncentrowała się na opisie zadań stawianych przed menadżerami średniego szczebla i ich odpowiedzialności za alokację kosztów pośrednich i bezpośrednich na przykładzie przedsiębiorstwa budownictwa drogowego.
W artykule scharakteryzowano rynek robót i usług drogowych w Łodzi. Omówiono procedurę przetargową na usługi w zakresie drogownictwa. Na podstawie wyników badań empirycznych podjęto się oceny efektywności działania firm prywatnych i publicznych działających w badanej branży usług komunalnych.
11
Content available remote Finansowanie dróg lokalnych na przykładzie gminy Kołbaskowo
67%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych źródeł finansowania infrastruktury transportu samochodowego na poziomie lokalnym na przykładzie jednej z gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Analiza porównawcza została przeprowadzona na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniach budżetowych dla lat 2010-2014.(fragment tekstu)
12
Content available remote Wycena efektów modernizacji drogi krajowej S16
67%
Infrastruktura transportu drogowego stanowi jeden z najważniejszych systemów technicznych mających bezpośredni i pośredni wpływ na rozwój gospodarczy kraju, regionu czy gminy. Korytarz drogowy S16 ma szczególne znaczenie w rozwoju społeczno-gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego. Jest istotnym elementem warunkującym rozwój potencjału powiatów wzdłuż których przebiega. Modernizacja drogi krajowej S16 przyczyni się do szybszego zniwelowania dysproporcji między naszym regionem a innymi dobrze rozwiniętymi regionami naszego kraju. Do najważniejszych efektów modernizacji drogi krajowej zaliczyć można: wzrost PKB województwa warmińsko-mazurskiego, poprawę bezpieczeństwa, oszczędności w zużyciu paliwa i czasu, spowoduje wzrost turystycznej i gospodarczej atrakcyjności regionu. Stanowi jeden z kluczowych priorytetów inwestycyjnych dla kolejnych okresów programowania rozwoju infrastruktury transportowej w województwie warmińsko-mazurskim. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono strukturę organizacyjną powiatowego zarządu dróg, zadania i możliwości ich realizacji przy uwzględnieniu środków znajdujących się w dyspozycji zarządu. Omówiono kierunki działań w okresie tworzenia zarządu, problemy związane z finansowaniem dróg powiatowych oraz podano przykłady realizacji zadań przez Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu.
W pracy przebadano wzrost efektywności sieci dróg kołowych Polski rozbudowywanej w ramach funduszy unijnych. Wprawdzie inwestycje drogowe podniosły ogólną efektywność całej sieci kraju, ale w trakcie tego procesu spowodowały wzrost zróżnicowania poziomów skomunikowania pomiędzy poszczególnymi obszarami. Wykazano, że mniejsze inwestycje drogowe, subregionalne mogą przynieść w tym względzie większe korzyści. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.