Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Franchise enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rosnąca ekspansja firm franchisingowych na rynki międzynarodowe wywołuje nowe problemy związane z internacjonalizacją zarządzania zasobami ludzkimi. Zależnie od etapu rozwoju firmy i modelu obowiązującego w centarli stosowane są cztery rodzaje strategii personalnych: etnocentryczna, policentryczna, geocentryczna i regiocentryczna.
Rynek pośrednictwa finansowego doczekał się pierwszej franczyzy z prawdziwego zdarzenia. Czy ten projekt ma wady? Każdy ma, ale czy są one na tyle nieszkodliwe, że zachęcą przedsiębiorców do podjęcia współpracy z Gold Finance? W tym roku oceniliśmy projekty franczyzowe, partnerskie i agencyjne prowadzone przez banki. W przyszłym ocenie jurorów poddane zostaną również sieci tworzone przez ubezpieczycieli i pośredników finansowych. Dlatego tym chętniej przyglądamy się nowym, rodzącym się projektom. Jednym z nich jest debiutujący właśnie projekt Gold Finance. (abstrakt oryginalny)
Franczyza jest specjalną formą przedsiębiorczości, koncepcją prowadzenia biznesu, w której biorą udział 2 strony umowy franczyzowej. Wg badań 97% z nowo powstałych na zasadzie franczyzy firm kontynuuje działalność po roku od powstania, podczas gdy tylko 62% tradycyjnie założonych firm prowadzi działalność po tym samym okresie. Podobnie, po 10 latach działalności tylko 17% z tych firm nadal prowadzi swoją działalność w porównaniu z firmami na zasadzie franczyzy, których odsetek wynosi 72%. Autor opisuje wpływ franczyzy na rozwój przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Innowacyjność sieci franczyzowych
75%
Przedmiotem badań autorki była analiza stopnia rozwoju sieci franczyzowych i ich innowacyjnego charakteru w Polsce. Celami przeprowadzonych badań były: - określenie zmian liczby sieci franczyzowych i placówek franczyzowych w Polsce, - określenie głównych branż, w jakich działają w Polsce sieci franczyzowe, - określenie udziału polskich i zagranicznych systemów franczyzowych na polskim rynku, - określenie wielkości inwestycji początkowych ponoszonych przez franczyzobiorców w Polsce, - określenie cech innowacyjnych w organizacji ogółu sieci franczyzowych, oraz wskazanie przykładów innowacji technicznych, rynkowych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach franczyzowych. Dla realizacji powyższych celów przeprowadzono badania, które objęły: - analizę ilości, wielkości, kapitałochłonności, oraz pochodzenia sieci franczyzowych w Polsce, na podstawie danych statystycznych uzyskanych z "Raportów o rynku franczyzy w Polsce" za lata: 2007-2011, stworzonych przez analityków firmy konsultingowej Profit system, - analizę wielkości i dynamiki wzrostu liczby sieci franczyzowych w Polsce, na podstawie danych zgromadzonych przez Polską Organizację Franczyzodawców, - analizę branży działalności i oferty sieci, stopnia ich rozwoju oraz poziomu kapitału koniecznego na rozpoczęcie działalności inwestycji wybranych 372, spośród 660 istniejących sieci franczyzowych w Polsce. (fragment tekstu)
Franchising jest jednym z najlepszych sposobów rozwijania biznesu przez drobnych i średnich przedsiębiorców. Celem kolejnego Dossier "Profitu" jest przybliżenie możliwości włączenia się do sieci franczyzowej w Polsce.
W artykule omówiono istotę procesu kontroli w ramach umowy franchisingu. Przedstawiono zakres uprawnień informacyjno-kontrolnych franchisobiorcy oraz procedury kontroli na poziomie Komisji Europejskiej.
W artykule przedstawiono wybrane elementy wyników badań przeprowadzonych przez autorkę w zakresie rozwoju franchisingu na świecie. Ich efektem jest schemat rozwoju rynku franchisingu, w którym zmiany zaobserwowane w poszczególnych państwach zostały pogrupowane w fazy. Skonstruowany model przedstawia typową ścieżkę ewolucji rynku franchisingowego. Może stanowić podstawę porównywania i oceny stopnia rozwoju wybranego rynku franchisingu, jak również może posłużyć prognozowaniu zmian na rynkach o niskim jeszcze stopniu dojrzałości. (abstrakt oryginalny)
Franczyza konsultingowa pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Firmy konsultingowe nie chcą „tracić" pieniędzy na budowę sieci, wolą przerzucić finansowanie na licencjobiorców. Rynek franczyzy w branży konsultingowej zbadała Agencja Rozwoju Systemów Sieciowych. W III kwartale ubiegłego roku porównano obecny status firm konsultingowych oraz ich plany rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Już nie tylko agenci ubezpieczeniowi ING mogą starać się o licencję na prowadzenie placówki. sieć otwiera się dla przedsiębiorców niezwiązanych dotąd z marką ING. Projekt franczyzowy w ING jest jednym z młodszych na rynku i niewątpliwie jednym z bardziej pożądanych przez przedsiębiorców. Do ING od miesięcy napływają zapytania dotyczące możliwości podjęcia współpracy przez osoby niebędące zatrudnione wcześniej przez jakąkolwiek spółkę z Grupy ING. Dlatego też Bartosz Marchewka, kierownik Projektu Franczyza ING Usługi Finansowe mówi już otwarcie o zmianie polityki rekrutacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Internacjonalizacja jako pojęcie zamiennie stosowane z umiędzynarodowieniem przedsiębiorstwa rozumiana jest jako każdy rodzaj działalności gospodarczej podejmowany za granicą. Według L. Welcha i R. Luostarinena, firmy od lat zajmują się różnymi operacjami zagranicznymi w skali mikro- oraz makroekonomicznej i ich zdaniem internationalizacja jest procesem zwiększonego zaangażowania się firmy w operacje międzynarodowe. Problemem jest jednak miernik, jaki można wykorzystać do oceny stopnia internationalizacji przedsiębiorstwa. Przeważnie autorzy proponują wskaźnik wyrażający stosunek sprzedaży zagranicznej do ogółu sprzedaży firmy. Jednak jest to zbytnie uogólnienie problematyki internacjonalizacji na wiecie, z uwagi na znaczącą skalę zjawiska oraz jej różne formy. Celem opracowania jest syntetyczne przedstawienie franchisingu jako jednej z form internationalizacji przedsiębiorstwa, coraz częściej wybieranej na świecie, ale również i w Polsce. Ponadto przedstawiony zostanie przykład jednej z największych firm franchisingowych - SUBWAY. Najczęściej cytowany podział internationalizacji to ten oparty na modelu jej rozwoju opracowanym przez H.G. Meissnera, który wymienia następujące formy internacjonalizacji przedsiębiorstwa: eksport, przekazanie licencji, franchising, joint venture, filia zagraniczna, zakład produkcyjny oraz spółka córka. Eksport wymaga od przedsiębiorcy minimalnego kapitału oraz zaangażowania zagranicą, natomiast spółka córka już maksymalnego. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie sieci franczyzowych. Sieć uznaje sie za franczyzową, gdy spełnia trzy podstawowe kryteria: udostępnienie franczyzobiorcy marki, wiedza przekazywana w sposób ciągły przez cały okres obowiązywania umowy, niezalezność gospodarcza obu stron umowy. Wskazano wady i zalety dołączenia do sieci.
Kolejny artykuł poświęcony sieciom franczyzowym. Opisano "Podręcznik operacyjny", podstawowe narzędzie służące do prowadzenia biznesu zgodnie z wymogami właściciela licencji.
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki e-franchisingu, w szczególności franchisingu internetowego, jak również określenie możliwości rozwoju tej formy prowadzenia działalności w warunkach polskiej gospodarki. Przedstawiono miejsce e-franchisingu w systemach franchisingowych i e-biznesie, możliwości wykorzystania sieci informatycznych w systemach e-franchisingowych, wady i zalety prowadzenia działalności w ramach przedsiębiorstwa indywidualnego, tradycyjnego systemu franchisingowego oraz franchisingu internetowego.
Rynek franczyzny w Polsce wart jest ponad 3,4 mld zł - taką właśnie kwotę zainwestowali tu wszyscy biorcy licencji. Wybrali głównie krajowe interesy, bo mimo naszego wejścia do UE, liczba systemów polskich rośnie dużo szybciej niż tych z zagranicy. W Polsce działa ponad 11 730 placówek należących do ponad 160 sieci krajowych i zagranicznych.
Znaczący rozwój franchsingu w dużej mierze jest oparty na wsparciu, jakiego udzielają firmom franchisingowym różnego typu organizacje, instytucje oraz specjalnie uruchamiane programy rządowe i pozarządowe. W artykule omówiono federacje i stowarzyszenia oraz centra rozwoju franchisingu; niezależne organizacje non-profit i banki; programy rządowe a także technologie wspomagające zarządzanie firmami franchisingowymi (e-commerce, call-center, geo- i mikromarketing).
17
Content available remote Wykorzystanie koncepcji franchisingu w Polsce w latach 1989-2008
63%
W artykule autorka prezentuje franchising jako jedną ze współczesnych strategii marketingowych, która umożliwia przedsiębiorcom nie tylko dystrybuowanie swoich produktów i usług, lecz przede wszystkim zapewnia bezkapitałowy rozwój rynkowy. Autorka zwraca uwagę na różnorodność sposobów pojmowania koncepcji franchisingu, która skutkuje niezwykle bogatym spectrum definicji franchisingu dostępnych w polskiej i zagranicznej literaturze ekonomicznej. W dalszej kolejności autorka wyjaśnia na czym polega "gorączka franchisingowa" i przedstawia skalę zjawiska na świecie, ze wskazaniem na kontynenty i kraje, które formułę franchisingu wykorzystują w najszerszym stopniu. Zasadniczą treść artykułu stanowi natomiast prezentacja polskiego rynku franchisingu - od początków jego istnienia do chwili obecnej. Autorka zwraca szczególną uwagę na zmiany, jakie nastąpiły w 20-letnim okresie obecności franchisingu w polskiej gospodarce oraz wskazuje na perspektywy i dalsze kierunki rozwoju tej formy współdziałania przedsiębiorstw w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju rynku franczyzy w Polsce. Artykuł składa się z czterech części. W pierwszej dokonano wyjaśnienia pojęcia franchisingu, w drugiej zaś jego podziału. Trzecia cześć prezentuje wady i zalety franchisingu dla franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Ostatnia natomiast przedstawia rozwój i obecny stan franchisingu w Polsce. W naszym kraju z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw działa w oparciu o umowy franczyzy. Współpraca ta przynosi korzyści zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Artykuł ma charakter przeglądu literatury. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera próbę oceny rozmiaru i stopnia rozwoju światowego rynku franchisingu. Analizie poddanych zostało 67 państw reprezentujących wszystkie zamieszkane kontynenty świata. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Sieci franczyzowe w usługach gastronomicznych
63%
Branża gastronomiczna wciąż się w Polsce rozwija i przynosi coraz większe przychody. Pomimo że kultura korzystania z usług gastronomicznych w Polsce nie jest dość popularna, to można zauważyć, że częstotliwość korzystania jest coraz większa i wydatki na ten cel również rosną. Korzystanie z usług gastronomicznych ma wyraźny wymiar społeczny. Ponad połowa korzystających potwierdza, że spotkania towarzyskie są głównym powodem korzystania z usług oferowanych przez placówki gastronomiczne. Z drugiej strony co trzeci konsument potwierdza, że korzysta z usług oferowanych przez gastronomię ze względu na wygodę. Przedsiębiorstwa gastronomiczne to najczęściej mikro i małe przedsiębiorstwa, a te nie są najczęściej przygotowane do konkurencji w takich aspektach, jak: szeroki i różnorodny asortyment, marketing, techniki sprzedaży, kierowanie personelem itp. Do osiągnięcia sukcesu na rynku przez te przedsiębiorstwa nie zbędna staje się ich współpraca z dużymi podmiotami. Właśnie jedną z nowatorskich strategii działania przedsiębiorstw w tym względzie jest franczyza. Systemy franczyzowe rozwijają się w Polsce od ponad dwudziestu lat, a najwięcej powstaje ich w branży gastronomicznej. Ten szczególny rodzaj więzi gospodarczej pozwala na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej pojedynczego przedsiębiorstwa poprzez działanie w sieci. Głównym czynnikiem, jakim kierują się franczyzobiorcy jest bezpieczne inwestowanie kapitału. Potencjalni inwestorzy chętnie wybierają systemy franczyzowe, które od dłuższego czasu istnieją na rynku, a więc znane sieci. Franczyza jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych form kooperacji przedsiębiorstw. Potencjalni inwestorzy muszą się jednak liczyć z tym, że za korzystanie ze znanej marki, która ułatwia rozwój i walkę z konkurencją, trzeba zapłacić więcej w postaci opłaty wstępnej lub licencyjnej oraz wymagania względem franczyzobiorcy są bardziej wygórowane. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.