Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusze poręczeń kredytowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Fundusze poręczeń kredytowych w Polsce mają kilkuletnią trdycję. Na początku korzystały ze wsparcia instytucji europejskich. Pierwszy z nich powstał z inicjatywy programu PHARE. Dziś nasze fundusze przyjmują najczęściej charakter lokalny lub regionalny, a głównymi ich uczestnikami są samorządy terytorialne.
Biorąc pod uwagę znaczenie MSP w gospodarce oraz akcesję Polski do UE, z którą związane jest pojawienie się nowych programów pomocowych dla przedsiębiorstw, rozbudowa systemu funduszy poręczeniowych zyskuje na znaczeniu. Kredytowanie MSP w Polsce jest obarczone dużym ryzykiem, stąd koszt oraz możliwości jego pozyskania są u nas ograniczone znacznie bardziej niż w UE. W tych warunkach, konkurowanie z firmami z Unii staje się dodatkowo utrudnio-ne. Biorąc pod uwagę znacznie niższy odsetek korzystania przez polskie MSP z usług funduszy poręczeniowych oraz możliwość pozyskania przez fundusze dodatkowych środków z UE, wydaje się, że w niedługim czasie czeka je dynamiczny rozwój. Ich oddziaływanie na sektor będzie zwielokrotnione po zastosowaniu odpowiednich mnożników kapitałowych i konsekwentnym poręczaniu jedynie części udzielanych kredytów. Ponadto mogą one pomóc bankom w dostrzeżeniu atrakcyjności MSP nie tylko jako odbiorcy prostych produktów rozliczeniowo-depozytowych, ale również kredytowych. (abstrakt autora)
Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa pięć funduszy zajmujących się udzielaniem poręczeń kredytowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Każde województwo, powiat, gmina czy miasto dąży do tego, aby na jego terenie stwarzać jak najlepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Dwa fundusze, które powstały na skutek działań i pomocy organów samorządowych na terenie województwa zachodniopomorskiego to: Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych (ZRFPK) oraz Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina Sp. z o.o. (FWGRMZ). Intencją powołującego system instytucji poręczeniowych było, aby spełniał on na rynku finansowym określone cele. Wśród wielu wyróżniono cele nadrzędne i cele pośrednie. (fragment tekstu)
W publikacji przeanalizowano istotę i uwarunkowania działalności funduszy poręczeniowych w Polsce, przedstawiając różne aspekty rozwoju tych instytucji finansowych. Zdaniem Autorek publikacji udzielane przez fundusze poręczenia pomagają wyrównać szanse w dostępie do kapitału małych i średnich przedsiębiorstw, które mają problemy z uzyskiwaniem kredytów bankowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę powołania Funduszu Poręczeń Unijnych. Następnie zamieszczono charakterystykę Funduszu Poręczeń Unijnych oraz zagrożenia i korzyści wynikające z jego powstania.
Koncepcja systemu poręczeń kredytowych w Polsce zakładała utworzenie wiarygodnego systemu regwaracji dla lokalnych i regionalnych funduszy doręczeniowych w strukturach Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank miał natomiast powoli wycofywać się z aktywności poręczycielskiej dla sektora MSP. Tymczasem system regwaracji nie powstał wcale, a Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych dynamicznie rozwija działalność doręczeniową - konkurencyjną do działalności funduszy, w których jest udziałowcem (dokapitalizowanie funduszy). Ważniejsze jest jednak to, że w obecnym stanie działania lokalne i regionalne fundusze nie są wiarygodnym partnerem dla banku i nie obniżają wymogów kapitałowych.(fragment tekstu)
7
75%
W niniejszym artykule przedstawiony został zarys funkcjonowania funduszy poręczeniowych w Polsce. Nakreślone zostały również źródła stojące u podstaw tworzenia pierwszych funduszy poręczeniowych w Europie. Pierwsze fundusze oraz pierwsze udzielone poręczenia w kraju. Analizie poddano rynek i strukturę ponad 50 polskich funduszy, ze szczególnym uwzględnieniem Podkarpackiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy i samorządowcy realizujący projekty współfinansowane ze środków UE otrzymają większą pomoc. Wszystko dzięki zmianom w Funduszu Poręczeń Unijnych. Jednym z powodów powołania FPU było oczekiwanie zwiększenia możliwości zastępowania środków publicznych w procesie prefinansowania inwestycji – kapitałem prywatnym. Z artykułu można dowiedzieć się jak powstawały zmiany w Funduszu oraz jakie nowe rozwiązania zostały w nim wprowadzone.
W artykule scharakteryzowano krajowy rynek instytucji udzielających poręczeń kredytowych. Omówiono działalność Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz cechy poręczeń udzielanych przez niego. Następnie przedstawiono działalność Funduszu Poręczeń Unijnych oraz cechy poręczeń udzielanych ze środków FPU. Na koniec zaprezentowano regionalne i lokalne fundusze poręczeń kredytowych oraz podmioty zgłaszające zapotrzebowanie na usługi poręczeniowe.
10
Content available remote Fundusze poręczeniowe jako wsparcie dla finansowania działalności MSP
75%
Słabość gospodarki finansowej małych i średnich firm to system naczyń połączonych. Im lepsza jest kondycja finansowa odbiorców, tym łatwiej jest egzekwować od nich należności, tym większa stabilność sytuacji firmy, mniejsze zapotrzebowanie na kredyt obrotowy i być może większa skłonność do inwestowania. Czynników tych jest oczywiście znacznie więcej. Są one od dawna podnoszone przez organizacje polskich przedsiębiorców z nadzieją na zmniejszenie kosztów pracy, obciążeń podatkowych i ograniczenie zmienności przepisów prawa. Przedsiębiorcy liczą także na dalszy rozwój instytucji otoczenia biznesu, które zechcą partycypować w części ryzyka gospodarczego, jakie ponoszą, a którego poziom wyraźnie się ostatnio potęguje. Pokazuje to na potrzebę dalszego intensywnego rozwoju Bielskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, jego wzmocnienie kapitałowe i poszerzenie lokalnej oferty poręczeniowej i jej warunków. Na terenie miasta Bielska-Białej od niedawna działa - w strukturach Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Bielsku-Białej - Bielski Inkubator Technologiczny (BIT), który ma stanowić zachętę i wsparcie dla rozwoju lokalnych firm innowacyjnych. Niewątpliwie również i te przedsiębiorstwa oraz instytucje, które lokują się obecnie w BIT, znajdą się wkrótce w gronie klientów Bielskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Dlatego też Fundusz winien wzmocnić bezpośrednią promocję swojej działalności. (fragment tekstu)
Banki wymagają z reguły od przedsiębiorców jednocześnie kilka prawnych form zabezpieczeń spłaty, aby w przypadku nieprzewidzianych sytuacji lub też przy zawodności jednej z form, można było liczyć na zwrot zaangażowanych pieniędzy, egzekwując należności z pozostałych zabezpieczeń. Korzystne dla banku jest łączenie np. zabezpieczenia na majątku i prawach przedsiębiorstwa z poręczeniami osób trzecich, którzy wówczas są zainteresowani sukcesem firmy(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia funduszy poręczeń kredytowych w finansowaniu małych przedsiębiorstw. Omówiono uwarunkowania funkcjonowania funduszy w Polsce na tle warunków w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych oraz zaprezentowano praktyczne bariery funkcjonowania funduszy.
13
75%
Analizując system funduszy poręczeń kredytowych, nie sposób nie wskazać uchybień w jego funkcjonowaniu. Niska skala poręczeń w ramach programu rządowego wynika z wielu rozbieżności między założeniami Programu a faktycznymi możliwościami wprowadzenia go na rynek. Tym bardziej, iż zlikwidowanie Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych uważane jest za błędne. (fragment tekstu)
14
Content available remote Tender Bonds: Determinants, Procedures and Implications for Credit Guarantee Funds
75%
Celem artykułu jest przedstawienia zarysu nowej procedury, umożliwiającej zwiększenie dostępu przedsiębiorców do poręczeń wadialnych udzielanych przez fundusze poręczeń kredytowych, które stanowią jedną z dostępnych niepieniężnych form wnoszenia zabezpieczenia w postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w postaci wadium. Metodologia wykorzystana do przedstawienia tematu oraz realizacji celu artykułu, opiera się głównie na opinii oraz zawodowym doświadczeniu autora. Rezultatem przeprowadzonej analizy jest zwrócenie uwagi, że poręczenia wadialne, pomimo właściwego usankcjonowania w polskim systemie prawnym, są nadal w marginalny sposób wykorzystywany przez przedsiębiorców ubiegających się o udzielnie zamówienia publicznego. Jednocześnie większość funduszy poręczeń kredytowych koncentruje się na udzielaniu tego typu poręczeń, co w konsekwencji powoduje malejący udział poręczeń kredytowych oraz zmianę profilu działalności funduszy poręczeniowych. Dalsze zwiększania sprzedaży poręczeń wadialnych, wymaga od funduszy poręczeniowych modyfikacji istniejących procedur w celu zwiększenia popularności poręczeń wadialnych wśród przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa, które powstawały w Polsce w latach 90. napotykały wiele barier rozwojowych. Główną przeszkodą był brak kapitału, stąd też o rozwoju tego sektora mogło zadecydować zastosowanie instrumentów wsparcia finansowego. W artykule omówiono system i kierunki rozwoju funduszy poręczeń kredytowych w Polsce.
Problemy drobnych przedsiębiorstw z pozyskaniem kredytów wynikają w głównej mierze z rachunku ekonomicznego czynionego przez banki. W opracowaniu przedstawiono historie powstania systemu poręczeń kredytowych, w tym funduszy poręczeniowych dla małych przedsiębiorstw w Polsce. Na koniec zaprezentowano wyniki badań struktury poręczeń oraz ich beneficjentów.
W artykule w zarysie ukazano zasady funkcjonowania instytucji poręczeniowych w Niemczech, Włoszech i Japonii. Przedstawiono wyniki działania Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych (MFPK) jako przykład polskiego systemu poręczeniowego. MFPK wywarł pozytywny wpływ na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez umożliwienie około 3000 podmiotom uzyskania kredytów w bankach. W wyniku analizy danych ze sprawozdań MFPK określono teoretyczne możliwości wsparcia MŚP poręczeniami oraz przedstawiono bariery w wykorzystaniu możliwości poręczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Celem autorki było przedstawienie zasad działania funduszy poręczeń kredytowych w Polsce i ich roli we wspieraniu przedsiębiorczości na tle innych form pomocy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz stworzenie założeń dla przyszłych działań naprawczych systemu poręczeń w Polsce.
Omówiono zagadnienie finansowania rozwoju małych i średnich firm. Wskazano inne niż kredyt bankowy źródła finansowania small businessu, a więc: fundusze venture capital, fundusze poręczeń kredytowych oraz fundusze pożyczkowe.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest omówienie pozabankowych źródeł dofinansowania inwestycji w przedsiębiorstwach finansowanych z funduszy europejskich. Na przykładzie Programu ,Jeremie" oraz funduszy pożyczkowych w Małopolsce przedstawiono zakres oraz formy finansowego wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Opisano także wpływ funduszy pożyczkowych i poręczeniowych na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.