Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje controllingu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Do kluczowych zadań controllerów należy gromadzenie, ocena i prezentowanie informacji, które umożliwiają menedżerom podejmowanie właściwych decyzji, prowadzących do osiągnięcia założonych celów i wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Badania przeprowadzone wśród 21 przedsiębiorstw posiadających system controllingu wykazały, że najszerszy zakres zadań realizowanych przez controllera występuje w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, bazujących na kapitale zagranicznym o wysokich rocznych obrotach. Zakres zadań komórki controllingu związany był ponadto ze stanem rozwoju controllingu w poszczególnych jednostkach.(abstrakt oryginalny)
Artykuł definiuje pojęcie controllingu, zwraca uwagę na potrzebę controllingu oraz omawia controlling jako funkcję zarządzania.
Mówiąc o uniwersalnym modelu controllingu, bierzemy pod uwagę pewną unifikację cech wynikającą z jego implementacji oraz funkcjonowania controllingu dla różnych jednostek organizacyjnych, niezależnie od charakteru organizacyjno-prawnego, powiązania kapitałowego, korporacyjnego czy prowadzonej działalności podstawowej. Pomocne przy mówieniu o kształcie uniwersalnego controllingu jest uwzględnienie pewnych przesłanek, które wyznaczają współczesny wymiar controllingu w kontekście unifikacji cech tej koncepcji. Celem opracowania jest wskazanie powyższych przesłanek i ich charakterystyki, mając na względzie współczesne tendencje rozwoju controllingu od strony praktycznej, oraz ukazanie teoretycznego problemu uniwersalizacji i potrzeby ujednolicenia koncepcji w przyszłości. (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę i przedstawiono rodzaje controllingu funkcjonalnego. Zwrócono uwagę na relację pomiędzy poszczególnymi rodzajami tegoż controllingu oraz scharakteryzowane znaczenie ośrodków odpowiedzialności i kontrolerów w controllingu funkcjonalnym.
W artykule uzasadniono potrzebę badania orientacji controllingu stosowanych w praktyce działalności organizacji. Przytoczono znane już koncepcje controllingu. Zdefiniowano pojęcie orientacji controllingu. Przybliżono i scharakteryzowano orientacje controllingu możliwe zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Zwrócono uwagę na możliwości pomiaru orientacji controllingu. (abstrakt oryginalny)
Przedyskutowano potrzebę i możliwości opracowania wzorcowych rozwiązań controllingu jako rozwiązań optymalnych w danych warunkach funkcjonowania organizacji ze względu na jej charakterystykę. Jako podstawę określenia rozwiązań wzorcowych zaproponowano ocenę efektywności występującej w praktyce modelowych rozwiązań controllingu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie roli controllera w przedsiębiorstwie oraz przedstawienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, które promuje i wspiera działania controllerów na świecie. (fragment tekstu)
Przytoczono kilka definicji controllingu. Omówiono etapy jego wdrożenia w jednostkach służby zdrowia. Przedstawiono główny cel controllingu, którym jest stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających zakładowi opieki zdrowotnej samofinansowanie, co sprzyja ciągłości jego funkcjonowania oraz długotrwałej egzystencji.
W artykule odniesiono się do tych podstawowych zagadnień kontrolingu, które, zdaniem autorów, budzą najczęściej kontrowersje. Rozważania dotyczą w szczególności pojmowania i koncepcji kontrolingu, jego obszarów odniesienia i funkcji oraz podejścia procesowego w kontrolingu.
12
Content available remote Ewolucja funkcji controllingu personalnego
75%
W artykule podjęto dyskusję na temat roli controllingu, a zwłaszcza controllingu personalnego. Zaprezentowano dwa modele controllingu: model narzędziowy i strategiczny. Mają one charakter ewolucyjny w wykorzystaniu controllingu w zarządzaniu organizacją. Preferowane podejście zakłada realizację strategii biznesowej firmy przez lidera HR w ramach controllingowego zarządzania organizacją. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wolność opanowana, czyli pełne wykorzystanie wszystkich funkcji controllingu
75%
Zarządzanie w zakładach opieki zdrowotnej przechodzi głębokie zmiany podyktowane wprowadzeniem reformy systemowej, która od 1 stycznia 1999 r. spowodowała odejście od administrowania zasobami placówki medycznej na rzecz świadomego kierowania firmą w określonym celu na ewoluującym rynku usług medycznych. Istotą zmiany było zerwanie ze skostniałym, zamkniętym dla nowych podmiotów "rynkiem" jednostek budżetowych i otwarcie go na konkurencję, samodzielne zarządzanie oraz w efekcie wprowadzenie możliwości gry konkurencyjnej i ewolucji podmiotów. (fragment tekstu)
14
Content available remote Wykorzystanie controllingu do oceny przyszłych zagrożeń gospodarczych
75%
Duża dynamika otoczenia przedsiębiorstw oraz wzrost konkurencyjności na rynku zmuszają kierownictwo do stosowania takich instrumentów zarządzania, które wspomagają sprawny przebieg procesów gospodarczych i przyczyniają się do skutecznego osiągania założonych celów. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie stał się controlling, który spełnia postulaty ukierunkowania systemu zarządzania na szybkie reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa (Nowak 2011, s. 11). Zarządzanie jednostką gospodarczą jest procesem złożonym składającym się ze wszystkich aspektów jej działalności, a także ściśle uzależnionym od jej specyfiki. Controlling, który jako instrument zarządzania ukierunkowany jest na kierowanie podmiotem gospodarczym, z punktu widzenia jego określonych celów zarówno operacyjnych jak i strategicznych, może być metodą na zapewnienie przedsiębiorstwu właściwego funkcjonowania zarówno w każdych warunkach. Controlling ukierunkowany jest na sterowanie działaniami w przyszłości, które powinny zapewnić długotrwałą egzystencję firmie i zachowanie miejsc pracy (Siekierski 2010 s. 10). Controlling można określić jako swojego rodzaju drogowskaz dla kierownictwa w zarządzaniu podmiotem gospodarczym, wskazujący kierunek działania. Celem artykułu jest przedstawienie controllingu, jego wybranych narzędzi jako metodę oceniającą przyszłe zagrożenia gospodarcze. Rozwiązania zostały opracowane na podstawie literatury przedmiotu. Artykuł stanowi podstawę do przeprowadzenia dalszych badań w zakresie szeroko rozumianego controllingu, w szczególności określenia wpływu wyboru odpowiednich narzędzi do oceny przyszłych zagrożeń gospodarczych. Zastosowaną metodologię badawczą można ogólnie ująć jako studium literatury, mające na celu ustalenie stanu wiedzy a zarazem niewiedzy określonej dziedziny naukowej, stanowiąc podstawę do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono znaczenie funkcji controllingu i istotę ich stosowania w procesie zarządzania przedsiębiorstwem zarówno w warstwie teorio-poznawczej, jak i praktycznej. Zwrócono tu szczególną uwagę na wymóg dotyczący spójności realizacji procesu zarządzania, który można osiągnąć za pośrednictwem controllingu, co ma ułatwić dążenie przedsiębiorstwa do wzrostu skuteczności i efektywności działania. (abstrakt oryginalny)
Istotną, z punktu widzenia podstaw teoretycznych controllingu strategicznego, jest kwestia jego instytucjonalizacji, tzn. praktyczna strona realizacja controllingu, jako systemu zarządzania w ramach konkretnego przedsiębiorstwa. Temu zagadnieniu poświęcona jest treść artykułu.
Zanalizowano definicje controllingu przytaczane w literaturze polskiej i zagranicznej oraz przedstawiono funkcje controllingu i ich wpływ na jego definicję.
W niniejszym artykule scharakteryzowano pojęcie controllingu. Zaprezentowano controlling, jako narzędzie zarządzania, które służyć także może ocenie poziomu doskonałości danej organizacji w jakości. Omówiono kryteria i rodzaje controllingu.
Omówiono proces wdrażania controllingu w cementowni oraz jego funkcjonowanie. Przedstawiono także korzyści wynikające z wprowadzenia procedur controllingowych w przedsiębiorstwie.
Model controllingu kosztów jest jedną z norm przeprowadzania procesu wdrażania controllingu kosztów w przedsiębiorstwie. Ma charakter funkcjonalny i instrumentalny, co zostało potraktowane jako pewne etapy w organizacji podsystemu controllingu kosztów oraz sposoby ich realizacji w postaci odpowiednio dobranych instrumentów.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.