Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje metropolitalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Opinie ludzi są akceptowanym narzędziem oferowania rozwiązań różnych problemów miejskich. Dzięki nim pozyskiwane są informacje, które mają pomóc decydentom i innym zainteresowanym stronom w zakresie ochrony środowiska w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących przyszłego rozwoju miast. Biorąc to pod uwagę, w badaniu podjęto próbę zbadania czytelności miasta w różnych strefach mieszkalnych metropolii Ibadan w celu dostarczenia informacji, które mogłyby poprawić warunki życia miasta i innych o podobnym pochodzeniu. Do badania wybrano w sumie 327 mieszkańców, stosując systematyczną technikę próbkowania. Badanie ujawniło, że najbardziej dominującymi elementami czytelności miejskiej stosowanymi w nawigacji w strefach podstawowych i przejściowych były nazwy obszarów, podczas gdy dostępność pobliskich kościołów była widocznym elementem czytelności miejskiej w udzielaniu / przyjmowaniu wskazówek na przedmieściach. Badanie ujawniło, że istnieje różnica w znaczeniu różnych elementów dla mieszkańców względem czytelności miejskiej, a także skuteczności tych elementów w poszczególnych obszarach mieszkalnych metropolii. Ponadto badanie wykazało, że lokalizowanie miejsc na Ibadanie pod względem opisywania i robienia opisów jest trudnym zadaniem. Zaleca się, aby rząd opracował sposoby zlokalizowania wszystkich elementów czytelności miejskiej, uświadomił społeczeństwu potrzebę włączenia tych elementów w celu ulepszenia układu współrzędnych ulic na badanym obszarze, a także opracował i wdrożył istniejący plan rozwoju z uwzględnieniem elementów czytelności w mieście. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ewolucja funkcji regionotwórczych Łodzi
75%
W artykule zaprezentowano proces kształtowania się funkcji regionotwórczej Łodzi na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Analizę tego procesu przeprowadzono wydzielając pięć faz, których nazwy określają stopień rozwoju badanej funkcji. W pracy przedstawiono fazy: wyjściową, inicjującą powstanie funkcji regionotwórczych, instytucjonalną, wypełniającą oraz fazę regresji, w jakiej znalazła się Łódź w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
Poruszono zagadnienie dotyczące ekonomicznych problemów obszarów metropolitalnych w Polsce. Przedstawiono różne definicje metropolii oraz omówiono funkcje i cechy obszaru metropolitalnego.
Zamierzeniem badawczym podjętym w prezentowanym artykule jest próba odpowiedzi na następujące pytania badawcze. Po pierwsze, jaki jest charakter ustawowych zadań publicznych związku metropolitalnego, tj. czy ich realizacja wymaga utworzenia takiej instytucjonalnej formy współpracy samorządu terytorialnego. Po drugie, czy źródła dochodów związku metropolitalnego są adekwatne do finansowania tych zadań. W celu odpowiedzi na te pytania analizie poddano ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim oraz projekty dotyczące utworzenia kolejnych związków metropolitalnych (tj. pomorskiego, łódzkiego, krakowskiego, wrocławskiego, zachodniopomorskiego i poznańskiego). W pierwszej kolejności jednak analizie poddano ustawę o śląskim związku metropolitalnym, ponieważ związek utworzony na jej podstawie już funkcjonuje. Wybór pozostałych dotyczących utworzenia nowych związków terytorialnych został dokonany na podstawie aktualnie złożonych w Sejmie projektów ustaw dotyczących ich powołania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w cykl publikacji o związkach metropolitalnych zarówno już istniejących, jak i tych projektowanych. Poświęcony jest założeniom do projektów aktów normatywnych pozwalających utworzyć w Polsce kolejny związek metropolitalny, tym razem w województwie dolnośląskim. Koncepcja związku jest odmienna od funkcjonującego w województwie śląskim głównie z powodu włączenia do niego nie tylko samych gmin, w tym Wrocławia będącego miastem na prawach powiatu, ale też powiatów, co czyni go nowym typem związku metropolitalnego - związku hybrydowego. Autor zauważa, że powoduje to konieczność rozwiązania licznych problemów ustrojowych i funkcjonalnych, niespotykanych dotąd w praktyce metropolitalnej. Nowa jest m.in. koncepcja zadań projektowanego związku, bowiem obok zadań metropolitalnych, a zatem odmiennych od zadań gminy, powiatu i województwa, zakłada się wykonywanie zadań o charakterze pomocniczym względem gmin i powiatów należących do związku w zakresie wykonywania ich zadań własnych, np. w dziedzinie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej, kultury, kultury fizycznej i turystyki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę procesów metropolitalnych w aspekcie funkcjonalnym w jednym z najbardziej zaludnionych obszarów w Polsce. Jego celem jest zbadanie funkcji metropolitalnych oraz struktury wewnętrznej Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego. Badany obszar to policentryczny układ osadniczy o genezie konurbacji przemysłowej. Analiza bazuje na wybranych cechach jakościowych o randze międzynarodowej i krajowej, wykorzystuje wskaźnik bonitacji punktowej. Wydzielony funkcjonalny obszar metropolitalny tworzy 15 gmin, w tym 13 miast na prawach powiatu, a zamieszkuje 1,9 min osób. Funkcje są rozproszone w różnych miastach i wykazują cechy polaryzacji. Najważniejszym ośrodkiem metropolitalnym są Katowice, które mają dobrze wykształcone funkcje metropolitalne. Pomocniczymi ośrodkami pierwszego rzędu są Gliwice i Chorzów. Pozostałe miasta to ośrodki o kształtujących się funkcjach metropolitalnych. (abstrakt oryginalny)
Rezultatem procesu metropolizacji jest kształtowanie sie metropolii w różnych punktach światowej sieci wielkich miast. Miernikiem określającym metropolie i jej rangę jest przestrzenny zasięg oddziaływania poszczególnych funkcji. Usługi biznesowe tworzą współcześnie niezwykle ważną grupę funkcji metropolitalnych. Zróżnicowany jest jednak stopień włączenia poszczególnych metropolii w światową sieć powiązań w tym zakresie. Pod tym względem metropolie zostały liniowo uszeregowane i poddane hierarchicznej klasyfikacji w dynamicznym układzie obejmującym lata 2000-2008. Wydzielono cztery podstawowe grupy metropolii. Londyn i Nowy Jork tworzą w badanym okresie swoistego rodzaju duopol. Wzrasta ranga metropolii z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Warszawy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Metropolitan Areas in Poland - State of Development and its Barriers
75%
Obszary metropolitalne uznaje się coraz częściej za bieguny wzrostu całej gospodarki i na nich się koncentruje, wskazując strategie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W praktyce napotyka się tu wiele ograniczeń i barier. Celem opracowania jest identyfikacja głównych problemów rozwojowych obszarów metropolitalnych w Polsce. Dokonano w tym celu przeglądu literatury i scharakteryzowano najważniejsze z nich. Próbowano też wskazywać sposoby lub chociaż kierunki ich rozwiązywania. Zauważono, że problemem w Polsce jest już samo wyłonienie i zidentyfikowanie obszarów metropolitalnych. To rodzi problemy związane ze skutecznym zarządzaniem takimi obszarami. Niedorozwój funkcji metropolitalnych w polskich obszarach metropolitalnych powoduje, że plasują się one bardzo nisko w europejskich rankingach, mają więc słabą pozycję w europejskiej sieci powiązań metropolitalnych. (abstrakt oryginalny)
Trójmiasto wraz z otaczającymi je gminami i powiatami ma bez wątpienia potencjał społeczno- -ekonomiczny pozwalający na wykreowanie rzeczywistej przestrzeni metropolitalnej. Tak zwarty przestrzennie i opleciony siecią powiązań funkcjonalnych obszar zmaga się jednak z wieloma procesami i zjawiskami natury społeczno-gospodarczej oraz polityczno-administracyjnej, które jak dotąd skutecznie przeciwdziałają tworzeniu się obszaru metropolitalnego sensu stricto. Artykuł ma na celu określenie pól integracji i dezintegracji Trójmiejskiego Obszaru Metropolitalnego oraz stanowi próbę wskazania działań, które w istotny sposób mogłyby się przyczynić do tworzenia wspólnego dla wszystkich partnerów obszaru metropolitalnego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zasięg stref oddziaływania metropolii
75%
Aglomeracje miejskie o odpowiedniej wielkości są nazywane metropoliami. Strefy ich dominujących, funkcjonalnych powiązań tworzą obszary metropolitalne. Do wyznaczania zasięgu oddziaływania ośrodka metropolitalnego i jego strefy funkcjonalnej można stosować wiele kryteriów. Powstawanie układu metropolitalnego warunkuje jednak przede wszystkim odpowiednia struktura instytucjonalna, w tym regionalna i centralna administracja oraz organizacje o międzynarodowym charakterze. W artykule podjęto próbę wyznaczenia zasięgu obszarów znajdujących się w strefach oddziaływania dużych ośrodków miejskich, jako obszarów tworzących lub kształtujących przyszłość regionów. Delimitacja obszarów funkcjonalnych musi być przeprowadzona odpowiednimi metodami badawczymi. Znaczenie ma przede wszystkim merytoryczny i uzasadniony celami badania dobór materiału wejściowego oraz dyskusja nad doborem wag i zakresem ich stosowania. Wydaje się konieczne, by wyniki obowiązującego w przyszłości standardu delimitacji były uzupełniane przez wnioski płynące z komplementarnych studiów i analiz. (abstrakt oryginalny)
Od odrodzenia się w Polsce w 1990 r. samorządu terytorialnego stolica państwa i największe polskie miasto ma odmienny ustrój niż inne polskie miasta. Ustrój ten w latach 1990-2002 był oparty na istnieniu w ramach Warszawy odrębnych, posiadających osobowość prawną, gmin. W tym okresie ustrój ten ewoluował. Podczas kadencji 1990-1994 miasto było podzielone na siedem dzielnic-gmin: Warszawa-Mokotów, Warszawa-Ochota, Warszawa-Wola, Warszawa-Żoliborz, Warszawa-Praga Północ, Warszawa-Praga Południe i Warszawa-Śródmieście. Na czele Warszawy stał wybierany przez wszystkich radnych prezydent m.st. Warszawy. Ustrój źle funkcjonował. W 1994 r. wszedł w życie nowy ustrój, w którym centralna, dysponująca zwartą zabudową, część miasta została jedną liczącą ok. miliona mieszkańców gminą Warszawa-Centrum, dzielącą się na dzielnice. Wokół niej istniało dziesięć gmin: Warszawa-Ursynów, Warszawa-Wilanów, Warszawa-Wawer, Warszawa-Targówek, Warszawa-Rembertów, Warszawa-Białołęka, Warszawa-Bielany, Warszawa-Bemowo i Warszawa-Ursus. W 1998 r. zdecydowano o wprowadzeniu do miasta kolejnego szczebla samorządu-powiatu warszawskiego z własnymi, odrębnymi organami. Ten bardzo skomplikowany ustrój istniał do 2002 r., kiedy wszedł w życie ustrój z całą Warszawą jako jedną gminą i osiemnastoma dzielnicami. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Międzynarodowe Targi Rzeszowskie jako instrument rozwoju funkcji metropolitalnych
63%
W niniejszym artykule miasto Rzeszów scharakteryzowane zostało w kategoriach miasta targowego. Przedstawiono także aspekty obszarów metropolitalnych oraz ich podstawowe funkcje. Artykuł ma na celu ocenę wypełniania przez miasto Rzeszów funkcji metropolitalnych, w tym zwłaszcza związanych z organizacją imprez targowych o znaczeniu wykraczającym poza wymiar lokalny. Poruszony został również temat działań jakie należałoby podjąć, aby miasto Rzeszów mogło stać się w przyszłości obszarem metropolitalnym. Do przedstawienia danych empirycznych wykorzystane zostały metoda opisowa, porównawcza, a także przeprowadzona została ankieta wśród uczestników targów. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki kilkuletnich badań obejmujących grupę metropolii europejskich o różnym poziomie zasięgu wpływów i sile gospodarczej oraz politycznej. Podstawowym efektem jest powiązanie globalnej pozycji konkurencyjnej danego miasta z jego potencjałem gospodarczym, innowacyjnym i kreatywnym. Uzyskane wyniki pozwalają także na wyciągnięcie pewnych wniosków dotyczących miast polskich pełniących funkcje metropolitalne, zainteresowanych promowaniem rozwoju wszystkich typów potencjału. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza wpływu "miękkich", niematerialnych czynników produkcji, takich jak: kapitał ludzki, wiedza i innowacje na wzmocnienie funkcji metropolitalnych polskich miast wojewódzkich. Autorka swoje rozważania teoretyczne popiera przykładem rozwoju Rzeszowa - stolicy regionu podkarpackiego. Przedstawia działania samorządu województwa podejmowane w zakresie wzmacniania jego funkcji metropolitalnych poprzez budowanie gospodarki tego miasta, jak również całego regionu opartego na wiedzy. (fragment tekstu)
Od niemal dwudziestu lat w Polsce trwa intensywny polityczny i naukowy dyskurs metropolitalny, związany z problematyką rozwoju wielkomiejskimi struktur osadniczych i ich zarządzania. Kwestie te stały się także przedmiotem badań przedstawicieli geografii społeczno-ekonomicznej. Celem opracowania jest wykazanie dorobku polskich geografów na temat obszarów metropolitalnych (miejskich obszarów funkcjonalnych). Przyjęto dwie zasadnicze metody badawcze: przegląd prac geograficznych opublikowanych w latach 2000-2017 oraz ankietę na temat aktywności eksperckiej geografów działających w 11 głównych ośrodkach geograficznych w Polsce. Wykazano znaczący dorobek geografów, dotyczący zagadnień rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych i metropolitalnych. W podsumowaniu przedstawiono rekomendacje w zakresie dalszych badań metropolitalnych w polskiej geografii społeczno-ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Metropolizacja jest jednym z najważniejszych wyznaczników współczesnego modelu rozwoju. Obszary metropolitalne odgrywają ważną rolę w procesie rozwoju we współczesnym, globalizującym świecie (innowacje, nowe kierunki rozwoju gospodarki). Celem artykułu jest zobrazowanie potencjału rozwojowego oraz funkcjonalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W pierwszej części opracowania dokonano analizy pojęciowej terminu "obszar metropolitalny". W kolejnej przedstawiono najważniejsze przejawy procesu metropolizacji, uwypuklając potencjał prezentowanego obszaru, funkcje metropolitalne oraz wiodące kierunki rozwojowe. (abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanego opracowania jest wykazanie, jaki wpływ na rozwój funkcji metropolitalnych Białostockiego Obszaru Metropolitalnego wywierają gminy ościenne, przez powiązania z centralnym ośrodkiem, tj. miastem Białystok. Zamierzeniem autorów jest wskazanie wspólnych płaszczyzn współpracy miasta centralnego i jego otoczenia w postaci małych miast, zlokalizowanych w sąsiedztwie głównego ośrodka rozwoju gospodarczego i społecznego regionu. (...) W opracowaniu dokonano przeglądu, a następnie poddano analizie poszczególne funkcje metropolitalne pod kątem oceny ich roli w kontekście wzajemnego oddziaływania w tym zakresie między miastem Białystok jako ośrodkiem centralnym oraz każdym z małych miast znajdujących się bezpośrednio w jego otoczeniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę dynamiki metropolijnej, funkcje metropolitalne, oddziaływania metropolii na otoczenie, przemiany struktury zatrudnienia w metropoliach, procesy segregacji w wielkich miastach oraz gentryfikację centralnych dzielnic metropolii.
Na początku artykułu omówiono pojęcia metropolii i obszaru metropolitalnego. Przedstawiono znaczenie obszarów metropolitalnych w przestrzeni społeczno-ekonomicznej oraz opisano rozwój funkcji metropolitalnych. Na koniec zaprezentowano rolę systemu zarządzania rozwojem obszarów metropolitalnych.
Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim opisuje nową, niewystępującą wcześniej kategorię zadań publicznych, tj. "zadania metropolitalne". W ustawie problematyce zadań metropolitalnym poświęcono art. 12. Zgodnie z jego treścią związek metropolitalny wykonuje zadania publiczne w zakresie: 1) kształtowania ładu przestrzennego; 2) rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku metropolitalnego; 3) planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej; 4) metropolitalnych przewozów pasażerskich; 5) współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego; 6) promocji związku metropolitalnego i jego obszaru. Podstawowym celem działalności związku metropolitalnego w województwie śląskim jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców gmin członkowskich oraz zapewnienie rozwoju obszaru związku metropolitalnego. Ustawa nie definiuje, jaki charakter prawny mają zadania metropolitalne. W art. 12 u.z.m.w.ś. ustawodawca przesądza jedynie, że zadania metropolitalne mają charakter publiczny, co oznacza, że służą realizacji podstawowych obowiązków państwa wobec obywateli. Konstrukcja zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz zadań metropolitalnych różni się przede wszystkim sposobem określania ich adresata. Zgodnie z art. 166 ust. 1 Konstytucji RP zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne. Inaczej mówiąc, zadania własne jednostek samorządu terytorialnego służą zaspokojeniu potrzeb członków konkretnej wspólnoty samorządowej. Takiego modelu działania nie można przełożyć na sposób funkcjonowania związku metropolitalnego, ponieważ związek ten nie jest jednostką samorządu terytorialnego i nie może on wykonywać zadań w sposób typowy dla gmin, powiatów czy województw, czyli bezpośrednio na rzecz swoich mieszkańców. Adresatem zadań metropolitalnych nie są gminy tworzące związek metropolitalny w województwie śląskim, na co może poniekąd wskazywać treść art. 12.ust. 1 u.z.m.w.ś. Szukając zindywidualizowanego adresata zadań metropolitalnych, należy wskazać na mieszkańców gmin tworzących ten związek. Związek metropolitalny w województwie śląskim jest podmiotem de facto pomiędzy poziomem lokalnym oraz regionalnym. Sumując liczbę mieszkańców oraz łączny obszar wszystkich gmin tworzących ten związek, jest on większy niż największe gminy oraz powiaty w Polsce, lecz mniejszy od województw, czyli regionów samorządowych. Odzwierciedleniem pozycji związku metropolitalnego w województwie śląskim jest treść jego zadań, które nie mają jednoznacznego charakteru lokalnego lub regionalnego. W mojej ocenie ich charakter można określić jako subregionalny, łączący w sobie cechy zadań lokalnych oraz regionalnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.