Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Glass market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rynek szkła specjalistycznego i gospodarczego przejęły spółki giełdowe. W sektorze kryształów i półfabrykatów szklarskich dominują firmy prywatne. Na rynku szkła płaskiego w Polsce liczą się tylko dwa przedsiębiorstwa - Saint Gobain i Piklington. Po załamaniu z początku lat 90. odbudowuje się rynek ceramiki stołowej. Najlepszą sytuację ma obecnie sektor ceramiki użytkowej. Jednak i tu producenci będą musieli poszukać zagranicznych inwestorów; nawet na krajowym rynku konkurencja jest już zbyt duża.
Rynek szkła witrażowego jest rynkiem strukturalnie bardzo prostym. Producenci sprzedają swe wyroby głównie za pośrednictwem hurtowni. Z uwagi na fakt, że szkło witrażowe jest dobrem zaopatrzeniowym służącym do wykonywania gotowych kompozycji, zasadniczym jego odbiorcą są pracownie witraży. Z kolei ostatecznymi odbiorcami szkła, tym razem wkomponowanego w witraż, są gospodarstwa domowe, nabywcy instytucjonalni oraz parafie. Preferencje użytkowników końcowych dotyczące formy gotowej kompozycji znajdują pewne odzwierciedlenie w zachowaniach nabywczych pracowni oraz hurtowni. Mając na względzie te fakty, do badań segmentacyjnych wybrano pracownie witraży traktujące szkło jako dobro zaopatrzeniowe oraz nabywców gotowych kompozycji. Makrosegmenty te stanowią punkty oddziaływania na rynek. W nich bowiem następuje wybór konkretnej oferty spośród wszystkich konkurencyjnych. (abstrakt oryginalny)
W połowie lat 80-tych Zakłady Porcelany Ćmielów, Huta Szkła Warta w Sierakowie i Wytwórnia płytek Ceramicznych Opoczno były najważniejszymi firmami w swoich sektorach rynku. Koszty własne były jednak wtedy nieistotne, a czynniki polityczne naciskały na zwiększoną produkcję. Wraz z upadkiem systemu okazało się, że wszystkie trzy firmy zaliczają się do najdrożej produkujących w całej branży. Jedynie Opoczno poradziło sobie w nowej sytuacji. Pozostałe firmy otarły się o bankructwo i dopiero teraz odzyskują dobrą kondycję finansową.
Walka o rynek szkła płaskiego w Polsce prawdopodobnie rozegra się między firmami Saint Gobain i Piklington. Rynek szkła specjalistycznego i gospodarczego przejęły spółki giełdowe, natomiast kryształy i półfabrykaty szklarskie stają się domeną firm prywatnych. Rynek ceramiki stołowej odbudowuje się dopiero po wielkim załamaniu z początku lat 90-tych. Lepiej dzieje się w sektorze ceramiki użytkowej, ale ich producenci będą musieli poszukać zagranicznych inwestorów, bowiem nawet na krajowym rynku konkurencja jest zbyt duża.
W artykule przedstawiono tematykę związaną z transportem szkła. Omówiono etapy i podział zdarzeń stacjonarnych i przestrzennych procesu przemieszczania się szkła na przykładzie wybranej firmy. Scharakteryzowano środki przewozu szkła. (abstrakt oryginalny)
Nowadays, we all live in a global village. Over last years, the world has shrunk and life has gained a momentum. That process regards also the way in which business is operated and enterprises are run. On the one hand, they gained an access to new markets, latest technologies, cheaper labor force. On the other hand, they have to face difficulties and threats that were raised by the globalization and deal with them. This article unveils the weakness of Polish crystal glass industry in contact with the global market and the external competition. Based on the example of one of the biggest glass manufacturer in Poland it shows that the globalization makes enterprises choose: to perish or to adjust and survive. What seems to be the crucial part of this choice is that inaction equals: to perish. (original abstract)
W obliczu postępującej globalizacji oraz powszechności zjawiska konkurencji na skalę światową, kluczowym aspektem dla podmiotów operujących na globalnym rynku staje się konieczność nieustannego zwiększania konkurencyjności oferowanych przez nie produktów. Z uwagi na szybką ekspansję krajów rozwijających się, ich szeroki dostęp do rynków światowych oraz coraz wyższą jakość wytwarzanych przez nie dóbr konsumpcyjnych, jedynym wyjściem dla krajowych dostawców, którzy dążą do utrzymania swojej pozycji na rynku, jest stałe obniżanie cen swoich wyrobów. W obecnych realiach gospodarczych, gdzie marże producentów są stosunkowo niewielkie, ponieważ zarabiają oni przede wszystkim na efektach skali, jest to możliwe głównie poprzez drastyczne obniżanie kosztów produkcji. (fragment tekstu)
Zarządzanie ryzykiem walutowym jest bardzo istotnym problemem w zarządzaniu przedsiębiorstwem, które zajmuje się sprzedażą eksportową. Proces ten jest dodatkowo trudny w przypadku przedsiębiorstw oferujących produkt sezonowy, którego okres sprzedaży jest bardzo krótki. Celem artykułu jest przedstawienie ekspozycji na ryzyko zmiany kursu walutowego w przedsiębiorstwie wytwarzającym i eksportującym produkt sezonowy oraz metod zabezpieczania się przed tym ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Rodzima produkcja szkła płaskiego o najwyższej światowej jakości całkowicie zaspokaja potrzeby polskiego rynku i pozwala na eksport tego towaru. Jednakże od pewnego czasu cenowym zagrożeniem dla polskich wyrobów stało się szkło importowane na zasadzie barteru z Rosji. Polscy producenci szkła płaskiego zażądali od państwa podjęcia przeciwdziałań w tej sprawie.
W roku ubiegłym załamał się rynek budowlanego szkła płaskiego. Przyczyna jest prozaiczna: spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki, które spowodowało ograniczenie inwestycji budowlanych - zarówno remontowych, jak i tych nowych. Wyjątkiem jest segment szkła bezpiecznego hartowanego i warstwowego przeznaczonego dla pojazdów mechanicznych.
Polskie szkło gospodarcze, od lat należące do naszych specjalności eksportowych ma coraz słabszą pozycję na rodzimym rynku. Groźną konkurencję stanowi szybko rosnący import taniej galanterii szklanej oraz substytutów szkła. W roku 2001 na polski rynek trafiło o ponad 52 procent tych wyrobów więcej, aniżeli rok wcześniej.
Z całego, ocenianego na prawie 28 mln ton rocznej produkcji unijnego rynku wyrobów szklarskich, największy segment tworzą opakowania szklane. Ich udział w całkowitej produkcji tego sektora w krajach piętnastki przekroczył ostatnio 60 procent Jednakże od połowy dekady lat 90. wielkość produkcji tego przemysłu w zasadzie nie uległa zmianie.
Unia Europejska od lat jest największym na świecie producentem wyrobów przemysłu szklarskiego. Jednakże od połowy poprzedniej dekady wielkość produkcji tych artykułów w krajach "piętnastki" praktycznie nie uległa zmianie, zaś w ostatnim czasie odnotowano tylko niewielki wzrost w tej branży.
Niewiele mamy w Polsce wyrobów, które bardziej cenione są w świecie niż we własnym kraju. Do takich należy szkło gospodarcze, jedna z mocniejszych polskich pozycji eksportowych. Dotyczy to zwłaszcza wyrobów ze szkła formowanego ręcznie, które niemal w całości trafiają za granicę. Na rynku krajowym cieszą się one mniejszym popytem ze względu na zbyt wysoką cenę, jak na możliwości polskiego konsumenta.
Większość branż kooperujących z krajowym przemysłem szklarskim ma przed sobą stabilne perspektywy rozwoju. O ile nie nastąpi żaden wstrząs gospodarczy, sektor ten nie powienien mieć poważniejszych kłopotów ze zbytem swoich towarów, co w przyszłości zaowocuje dalszą poprawą wyników tej gałęzi przemysłu.
Z udziałem sięgającym 30 procent produkcji globalnej Unia Europejska jest największym na świecie wytwórcą szkła i wyrobów z niego. Według najnowszych danych Europejskiego Stałego Komitetu Przemysłu Szklarskiego (CPIV), w 2002 r. w 15 krajach członkowskich UE wytworzono 28,8 mln ton wyrobów ze szkła, o łącznej wartości ok. 28 mld euro. Sektor ten zajmuje też bardzo ważną pozycję w unijnym przemyśle mineralnym.
Historia Krośnieńskich Hut Szkła "Krosno" S.A. sięga 1923 r. Oryginalne wzornictwo, wysoka jakość wyrobów oraz zaawansowana technologia wytwarzania sprawiły, że z czasem "Krosno" stało się jednym z największych na święcie producentów sodowego szkła gospodarczego oraz cenionym wytwórcą szkła użytkowego (formowanego zarówno tradycyjną metodą ręczną, jak i mechanicznie). Większość produkcji "Krosno" kierowało na rynki zagraniczne. Wartość rocznych kontraktów, zawieranych z kontrahentami w kilkudziesięciu krajach, sięgała 100 milionów dolarów. Kluczowe znaczenie miał rynek amerykański, ponieważ konsumenci zgłaszali tam popyt na najdroższe, ręcznie formowane szkło. Naturalnie, jedną z konsekwencji prowadzenia działalności eksportowej na szerszą skalę jest zwiększona ekspozycja na ryzyko kursowe. Różnice kursowe istotnie wpływają na wynik finansowy przedsiębiorstwa, dlatego eksporterzy próbują się przed ryzykiem kursowym zabezpieczyć. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.