Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalizacja kultury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule wyróżniono dwa wymiary globalizacji. Pierwszy oznacza stały rozwój życia ekonomicznego, wynikający z postępu naukowo-technicznego i modernizacji. Drugi to przepływ idei i pomysłów, ich wymiana i interakcje. Przedstawiono przyczyny wystąpienia zjawiska globalizacji oraz związane z tym kontrowersje.
W artykule przeanalizowano kierunki rozwoju wzorów kultury organizacyjnej z punktu widzenia wpływów procesów globalizacyjnych. Autor przytoczył wyniki międzynarodowych badań porównawczych konfiguracji kultur organizacyjnych.
Postępująca, także w sferze kultury, globalizacja, stawia pojęcie tożsamości w nowym świetle. W przypadku społeczności pozostających dotąd w dominującym władaniu tradycji, a trafiających obecnie, dzięki turystyce, w świat globalnych oddziaływań i globalnych procesów, pojęcie tożsamości i jego zawartość muszą być określone na nowo. (fragment tekstu)
Opracowanie ma na celu syntetyczne przedstawienie problematyki związanej z możliwością wprowadzenia do tradycyjnych obszarów miejskich kultury zachodniej stref prawa szarijatu, tzw. sharia zones. W celu zobrazowania problemu przywołano aktualne statystyki i prognozy dotyczące liczby ludności muzułmańskiej zamieszkującej obszar Unii Europejskiej oraz szeroko komentowane w mediach przykłady proponowanych regulacji sharia zones w wybranych miastach europejskich. Problematyka opracowania jest aktualna w największych krajach Unii Europejskiej i ciekawa zarówno z socjologicznego, jak i prawnego punktu widzenia. (abstrakt oryginalny)
Pozytywne skutki globalizacji kultury, to m.in. szerokie upowszechnianie najnowszych osiągnięć nauki i techniki wśród różnorodnych grup społecznych, w tym także tych zagrożonych marginalizacją, jaką są osoby z niepełnosprawnością. Korzyści jakich mogą one doświadczać, to nie tylko możliwość otrzymywania profesjonalnej, specjalistycznej opieki medycznej w ośrodkach zdrowia, gabinetach fizjoterapeutycznych, szpitalach, ale pełne uczestnictwo w życiu społecznym poprzez edukację, pracę zawodową oraz powszechne zwalczanie popularnych stereotypów dotyczących ich miejsca i roli w społeczeństwie. Globalizacja, mimo licznych negatywnych ocen jest szansą dla upowszechniania ideałów moralizmu i humanizmu chrześcijańskiego, zgodnie z którymi każdy człowiek, bez względu na swoją kondycję psychofizyczną stanowi istotę wyjątkową, której życie posiada szczególną wartość. Efektem globalizacji kultury jest także szybkie rozprzestrzenianie się wielu groźnych dla społeczeństw, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością zjawisk. Należą do nich m.in. nadmierne przywiązywanie wagi do osobistego wyglądu, kształtu sylwetki ciała, urody, ubioru, mody; lekceważenie ludzkiego cierpienia, zanikanie solidarności osób sprawnych i niepełnosprawnych w pokonywaniu codziennych wyzwań życiowych; utrzymywanie się w społeczeństwie krzywdzących osoby z niepełnosprawnością stereotypów, dominacja orientacji życiowej "mieć" nad orientacją "być kimś". Problemem i zarazem wyzwaniem wielu krajów na świecie jest bezrobocie i edukacja osób niepełnosprawnych. Mimo podejmowanych przez rządy państw wysiłków sytuacja nie jest jeszcze zadawalająca. Osoby niepełnosprawne należą w znacznej większości do najsłabiej wykształconej części społeczeństwa, dlatego w dobie powszechnej informatyzacji i wysoko zaawansowanych technologii mają nikłe szanse na rynku pracy. Bezrobocie jest istotną przyczyną pogarszania się jakości ich życia, prowadzi do życia w ubóstwie. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Examining and explaining the value orientations of interest of various disciplines, which confirm that the interdisciplinary category. In terms of philosophy are, therefore, approach from a position of axiology (teaching about values), from a sociological position is at the forefront of social, ethical and normative psychology content is understood as a socio-psychological.(original abstract)
Proces globalizacji to zjawisko, które wywiera duży wpływ na różne płaszczyzny życia, właściwie na każdą płaszczyznę życia, w tym również na płaszczyznę społeczną. Globalizacja jest procesem wciąż nie do końca wyjaśnionym, procesem, wokół którego ciągle rozbrzmiewają spory. Globalizacja, sprzyjając unifikacji rynków, systemów produkcji, handlu i prze-pływów kapitału, prowadzi do polaryzacji ludności zamieszkującej poszczególne kraje i regiony. Ciekawą tendencją, jaka zarysowuje się we współczesnym świecie, jest nasilenie regionalnej współpracy gospodarczej, co z jednej strony stanowi odpowiedź na postępującą globalizację, z drugiej zaś stwarza szansę stopniowego dostosowywania się poszczególnych krajów do wymogów konkurencji globalnej. (fragment tekstu)
8
Content available remote Kultura organizacyjna a kultura regionu
75%
Kultura regionalna dopiero całkiem niedawno stała się przedmiotem badań z obszaru nauk o zarządzaniu. Wcześniej stanowiła domenę innych dziedzin. Ma ona niewątpliwy wpływ na szeroko pojętą kulturę danego kraju czy społeczeństwa. Skoro więc determinuje zasady funkcjonowania w danej grupie społecznej zaś członkowie tej grupy wchodzą w skład pewnej organizacji, logiczną konsekwencję tego faktu stanowi istnienie zależności pomiędzy tymi poziomami. Kultura regionu stanowiąca również część kultury społeczeństwa nazywana bywa także kulturą narodową. Stanowi ona kanwę rozwoju kultury poszczególnych organizacji czy przedsiębiorstw. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie przesłanek, które pozwolą ukazać wzajemne zależności pomiędzy kulturą regionu a kulturą organizacyjną poszczególnych przedsiębiorstw w nich zlokalizowanych. (abstrakt oryginalny)
The contemporary education system, which helps to shape both humans and culture, unfortunately helps to deepen the global environmental crisis. If we want to overcome this crisis, we have to change and re-focus the contents of education : abstractions of mathematics and physics mustn't be given precedence over studying natural animate and inanimate systems ; teaching must focus on understanding the value of the naturally established order on the Earth ; partial information and passive acceptance of new information will have to be subordinated to teaching the elements of evolutionary and creative thinking. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano pojęcie globalności, omówiono problemy globalne w perspektywie kulturowej oraz w kontekście ograniczonych zasobów. Zwrócono uwagę na rolę państwa w kontekście globalnych przemian. Omówiono globalizację gospodarki oraz szanse i zagrożenia dla Polski.
Procesy globalizacji kulturowej zawansowane są słabiej niż procesy unifikacji politycznej i standaryzacji gospodarczej. Homogenizowanie się węższych, narodowych grup kulturowych, odrębnych językowo, etnicznie, a niejednokrotnie rasowo i religijnie w szersze, cywilizacje całości, zachodzi wolniej niż tworzenie systemu międypaństwowych organizacji politycznych, ekonomicznych i kulturowych od partykularnych, narodowych, do ogólnoświatowych standardów np. technologicznych i wspólnych wszystkim grupom kulturowym układów wartości. (fragment tekstu)
Celem rozważań jest analiza wpływu kulturowych czynników na zachowania globalnego konsumenta. Korporacje transnarodowe wykorzystują wiedzę na temat problematyki kulturowej w swojej działalności, adaptując swoje produkty lub komunikaty na ich temat do konkretnych społeczeństw. W warunkach polskich wiedza ta jest niedoceniana. W artykule poruszono też kwestie standaryzacji i wpływu kultur(y) na zachowania konsumenckie oraz zawarto praktyczne implikacje. Hipoteza badawcza głosi, że świadomość i wykorzystanie kulturowych uwarunkowań konsumentów jest istotnym czynnikiem, warunkującym globalny sukces rynkowy. Podejście badawcze zostało oparte na studiach literatury i rozumowaniu dedukcyjnym. Wykazano, że szeroko znane marki/produkty są tworzone z uwzględnieniem problematyki różnic kulturowych i to działanie bardzo przyczynia się do ich sukcesu rynkowego. Implikacje praktyczne pozwalają na odniesienie tego sukcesu z wykorzystaniem odpowiedniej segmentacji rynkowej, pozycjonowania i marketingu. Implikacje społeczne podkreślają znaczenie różnic kulturowych w społeczeństwie. Tekst jest artykułem badawczym o charakterze poznawczym. (abstrakt oryginalny)
Globalizacja jest najważniejszym i zarazem jednym najbardziej fascynujących procesów współczesności. Od drugiej połowy XX wieku rosło społeczne zainteresowanie zmianami zachodzącymi w świecie. (fragment tekstu)
14
Content available remote Globalizacja i jej wpływ na badania społeczno-geograficzne
75%
Pojęcie globalizacji wyjaśnia współczesną kondycję człowieka. Procesy o zasięgu do tej pory lokalnym, regionalnym czy krajowym przekraczają granice narodowe i państwowe. Globalizacja jest wyzwaniem dla geografii, bowiem zmusza ją do rewizji wielu pojęć i obszarów badawczych. Przesłanką takiego twierdzenia jest przeświadczenie o zmniejszaniu się znaczenia we współczesnym świecie odległości i granic fizycznych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Impact of Globalization on the Traditional African Cultures
75%
There has been increasing concern over the years by the scholars and writers on how the world is being compressed into a single space now referred to as 'a global village'. Countries at various stages of development are increasingly forced to take account of an ever expanding interconnection of socio-cultural issues and economies in the management of their national affairs. The states are increasingly losing their capacity to govern and to regulate in an increasingly borderless world; with an increasing homogenization and domination of traditional African cultures. African societies are forced into accepting uniform moral principle of what is right and wrong within the global cultures. Scholars and writers often focus attention on economic aspect of globalization, while neglecting other aspects, more importantly its cultural aspect. This paper seeks to examine what exactly is globalization, and how can we best conceptualize this phenomenon? Lastly what are its impacts on the development of African cultural norms and values? These amongst others are the questions, which this paper seeks to examine using cultural convergence perspective as a guide. (original abstract)
Globalizacja jest procesem podlegającym wewnętrznym zmianom. Media biorące udział w procesach globalizacji również podlegają zmianom. Ich różnicowanie się zaczyna przeważać nad scalaniem. To w jakim kierunku będą ewoluować zależy od zbyt wielu czynników, by przewidywać ich dalszy rozwój. Przeobrażenia mediów stają się dobrym barometrem przemian nowej epoki globalizacji.
17
Content available remote Unia Europejska a globalizacja
75%
Zjawiska i procesy globalizacji należą do najistotniejszych czynników determinujących zarówno kształt i ewolucję samej Unii Europejskiej jak tez jej otoczenia międzynarodowego. W artykule przedstawiono ogólny zarys istoty samego pojęcia globalizacji i relacje między globalizacją a regionalizacją.
18
Content available remote Globalization of Culture and Contemporary Management Models
75%
The paper is a preliminary analysis of the processes of cultural convergence and divergence leading to the diagnosis of co-existence of these phenomena in the modern world. We are dealing with at least two integration trends in contemporary culture, which may result in different variants in the future, based on the scenario of both convergence and divergence. The key role of cultural integrator in most societies plays a growing culture of postmodern consumerism, which also affects the sphere of management. (original abstract)
It is noted that in the context of globalization of the modern world the dialogue between different cultures is an essential requirement of the XXI century. Social barriers that impede the development of intercultural dialogue, which can not be carried out subject to the socio-cultural identity of various ethnic groups, nations and countries, are characterized. The modern paradigm of intercultural dialogue is based on the recognition of the increasing role of national culture and open, trusting, friendly interchange of cultural values in a multicultural society(original abstract)
20
63%
The end of Soviet communism in the Eastern Bloc can be viewed as having led those countries, Poland included, from one neo-colonial system to another. The post-colonial theory (PCT) has only very recently been utilised by international management and cross cultural management researchers. Recent PCT research however points to a growing perception that Poland, together with other Central and Eastern European countries, can be viewed as post-colonial in its interactions with the West. This paper proposes that despite PCT being utilised primarily as a theoretical framework in formerly colonised nations, a post-colonial perspective on Western business/management discourse towards Poland has merit. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.