Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hedonic regression
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem artykułu jest próba zastosowania analizy unfolding i modelowania hedonicznego do oceny preferencji konsumentów ze względu na atrybuty dóbr trwałego użytku. Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem dwóch zbiorów danych dotyczących urządzeń typu tablet. Oceny preferencji konsumentów uzyskano dzięki zastosowaniu algorytmu SMACOF (pakiet smacof programu R) na danych z przeprowadzonego badania ankietowego. Natomiast wyceny poszczególnych charakterystyk dobra otrzymano za pomocą analizy hedonicznej z wykorzystaniem zbioru danych zebranych przy użyciu autorskiego narzędzia. W pracy pokazano, iż łączne zastosowanie analizy unfolding i regresji hedonicznej umożliwiło szersze spojrzenie na zagadnienie preferencji konsumentów, szczególnie w odniesieniu do istniejącej cenowej oferty rynkowej(abstrakt oryginalny)
Informacje o użytecznościach cząstkowych i całkowitych, które są rodzajem informacji o mierze preferencji konsumentów przyporządkowywanych potencjalnym, przyszłym cechom produktu (oferty), zestawione ze zróżnicowaniem w postaci prognozowanych segmentów rynkowych oraz wyestymowane - na podstawie cen realnie płaconych w przeszłości, wyceny poszczególnych charakterystyk produktu stają się potężnym narzędziem optymalizacji projektowania polityki cenowej produktu. Pozwala to zdecydować, czy dywersyfikować cenę w poszczególnych segmentach, a jeśli tak, to jak ją zaprojektować. Możliwe jest również prognozowanie wyniku segmentacji polityki cenowej. (fragment tekstu)
3
Content available remote Zastosowanie modelu regresja - kriging do predykcji wartości nieruchomości
63%
Artykuł prezentuje metodę predykcji powstałą z połączenia tradycyjnych metod regresyjnych, tutaj odniesionych do wyceny dóbr, w literaturze anglojęzycznej powszechnie nazywanych "hedonistycznymi" modelami ceny (hedonic price model) z metodami geostatystycznymi - krigingiem. Metoda ta w odniesieniu do wyceny nieruchomości polega na dekompozycji zaobserwowanej ceny nieruchomości na wielkoskalowy trend (regresja ceny nieruchomości na wiązkę atrybutów) oraz składnik losowy podlegający optymalnej interpolacji/predykcji przestrzennej - krigingowi. Poprzez zastosowanie takiego podejścia dokonując predykcji nie polegamy jedynie na modelu rozkładu ceny nieruchomości na poszczególne atrybuty, ale również dodajemy wyinterpolowany dla danej nieruchomości składnik losowy (resztę). Zamieszczony w treści artykułu przykład ukazuje przewagę metody Regresja - Kriging nad tradycyjnym podejściem do predykcji w oparciu jedynie o metody regresyjne. Jednak stwierdzenie, że metoda ta zawsze będzie lepsza nie może stać się aksjomatem, ponieważ w przypadku braku autokorelacji przestrzennej w resztach z modelu trendu wielkoskalowego predykcja sprowadzi się do podejścia tradycyjnego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę skonstruowania indeksu cen mieszkań we Wrocławiu w latach 2008-2011. Wykorzystana w badaniu metoda regresji hedonicznej, która uwzględnia część zmian zachodzących na rynku, dostarcza znacznie różniących się informacji na temat zachowania się cen mieszkań aniżeli indeksy wykorzystujące metody proste. Wydaje się niezmiernie istotny wybór metody konstruowania indeksów cen mieszkań, gdyż osiągnięte rezultaty z zastosowaniem metod prostych prowadzić mogą do błędnych interpretacji. (abstrakt oryginalny)
W okresie rozczarowania klasycznymi instrumentami rynku finansowego rośnie zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi, do których należą mi.in. inwestycje w dzieła sztuki. Jednakże, aby można było traktować je jako instrumenty inwestycyjne, konieczne jest chociażby przybliżone szacowanie wartości możliwych do zrealizowania stóp zwrotu. Wobec heterogeniczności obiektów występujących na rynku sztuki i braku możliwości obiektywnej ich wyceny (lub tzw. fair value) niezbędne jest konstruowanie hedonicznych indeksów cen dzieł sztuki dla określonych rynków i/lub ich segmentów. Cechą charakterystyczną tego typu indykatorów jest tzw. korekta jakościowa, którą wyznacza się na podstawie oszacowań modeli regresji hedonicznej. Modele te uwzględniają determinanty cen dzieł sztuki, wiążą cenę dzieła z subiektywnym znaczeniem, jakie dla inwestora mają cechy tego dzieła. Kluczowe pozostaje pytanie, w jaki sposób modele te powinno się konstruować i weryfikować, aby oceny ich parametrów mogły zostać wykorzystane do budowy indeksów cen analizowanych dzieł sztuki. Celem badania jest analiza wrażliwości hedonicznego indeksu cen dzieł wybranych malarzy polskich na specyfikację modeli regresji. Badania realizowano, wykorzystując dane o pracach wystawionych do sprzedaży na aukcjach w Polsce w latach 2007-2010. (abstrakt oryginalny)
6
63%
Celem artykułu jest próba zbadania przydatności regresji hedonicznej i metody conjoint analysis jako narzędzia wspomagającego politykę cenową. Użyteczność przedstawionych założeń teoretycznych została zweryfikowana w pilotażowym badaniu empirycznym dotyczącym preferencji konsumentów względem atrybutów urządzeń typu tablet. Wyrażone preferencje zbadano z wykorzystaniem danych z ankiety przeprowadzonej wśród studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ceny tabletów i ich atrybutów zostały przeanalizowane na podstawie danych o około 700 urządzeniach zgromadzonych za pomocą autorskiego narzędzia do automatycznego pobierania danych ze stron internetowych.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę wykorzystania metody regresji hedonicznej do zbudowania indeksów cen mieszkań na rynku wtórnym wiatach 2008-2009 w Poznaniu. Zakres przedmiotowy wynika z celu badania i koncentruje się na cenach na wtórnym rynku mieszkaniowym, obejmującym zarówno prawo własności jak i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W badaniu analizie poddane zostały mieszkania zlokalizowane w budynkach wielorodzinnych. (abstrakt oryginalny)
Cel - zasadniczym celem artykułu jest prezentacja wyników estymacji hedonicznych modeli cen oraz indeksów cen lokali mieszkalnych skonstruowanych na podstawie danych na temat transakcji zawieranych na szczecińskim rynku nieruchomości. Metodologia badania - w artykule dokonano estymacji hedonicznych modeli cen nieruchomości mieszkalnych (modeli liniowych i ln-liniowych). Badania przeprowadzono na szczecińskim rynku nieruchomości mieszkalnych w latach 2012-2015. Dodatkowo wyznaczono wskaźniki cen nieruchomości (wykorzystując formułę Laspeyresa i Paaschego) i zestawiono je z powszechnie stosowanymi metodami pomiaru dynamiki cen lokali mieszkalnych - średnią i medianą. Wynik - wyniki estymacji modeli hedonicznych nie są zadowalające. Wynikają przede wszystkim z kiepskiej jakości danych wejściowych, dlatego istnieje potrzeba tworzenia i ulepszania baz danych o rynku nieruchomości w Polsce (także w ujęciu lokalnym), co przyczyni się do poprawy jakości estymowanych modeli hedonicznych, a co za tym idzie - indeksów cen nieruchomości mieszkalnych. Oryginalność/Wartość - praca stanowi wkład do badań i dyskusji nad sposobem wyznaczania zmian cen na rynku nieruchomości mieszkalnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule rozważono hipotetyczną sytuację pełnej realizacji 6-letniego planu odbudowy Warszawy po II wojnie światowej (1949-1955) z punktu widzenia dzisiejszego inwestora i mieszkańca. Celem niniejszego artykułu jest określenie cen nieruchomości w dzisiejszej Warszawie przy założeniu pełnej realizacji wspomnianego planu w przeszłości z wykorzystaniem metod regresji hedonicznej. Wspomniana wycena poprzedzona zostanie propozycją autorskiego cenowego modelu hedonicznego, mającego na celu identyfikację klastrów (stanowiących zgrupowanie nieruchomości o podobnym typie, lokalizacji oraz społeczno- -ekonomicznym charakterze mieszkańców) na warszawskim rynku nieruchomości w obecnej sytuacji oraz przy założeniu realizacji planu odbudowy stolicy.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę oceny średniej oraz średniej ważonej jako metod konstruowania indeksów cen nieruchomości mieszkaniowych. Problematyka ta została omówiona na przykładzie wtórnego rynku mieszkaniowego w Poznaniu w latach 2008-2009. (abstrakt oryginalny)
Model hedoniczny jest modelem ekonometrycznym, który opisuje cenę dobra za pomocą kombinacji jego istotnych charakterystyk i ich indywidualnych wycen. Zakłada się jednocześnie, że analizowane dobra są względnie homogeniczne, co oznacza, że zależ-ność między ceną a charakterystykami może być adekwatnie opisana przez tę samą regresję hedoniczną. W praktycznych zastosowaniach pojawia się problem precyzyjnego zdefinio-wania grupy dóbr poddawanej analizie. Z jednej strony dobra muszą być do siebie podobne na tyle, aby cechowały się zbliżoną zależnością między ceną a atrybutami, z drugiej jednak strony model utworzony dla zbyt jednorodnej grupy dóbr jest mało użyteczny. Celem arty-kułu jest próba zastosowania analizy skupień metodą k-średnich do wyodrębniania względ-nie homogenicznych grup dóbr na potrzeby modelowania hedonicznego. Badania empirycz-ne zostały przeprowadzone dla rynku wtórnego mieszkań we Wrocławiu na podstawie da-nych pochodzących z bazy ofert sprzedaży umieszczonej w Internecie(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Hedonic price model for Warsaw housing market
63%
A hedonic price model has been constructed for Warsaw housing market using 2006 asking price data. Model parameters reveal a substantial influence of proximity to the metro station on flat prices. If there is a metro station within 1 km distance to a flat its price increases by 15% according to the estimated basic hedonic model. Also green areas have a positive impact on flat prices while industrial areas affect negatively flat prices. To account for spatial autocorrelation two types of spatial hedonic model were constructed: spatial autoregression model and spatial error model. Both proved that there is a significant spatial autocorrelation present in the basic hedonic model.(original abstract)
W opracowaniu podjęto próbę skonstruowania indeksu cen mieszkań w Poznaniu w latach 2008-2011 przy wykorzystaniu metody regresji hedonicznej. Z teoretycznego punktu widzenia metoda ta uwzględnia część zmian zachodzących na rynku, dostarcza znacznie różniących się informacji na temat zachowania się cen mieszkań aniżeli indeksy zbudowane na podstawie metod prostych. Mimo że metoda regresji hedonicznej sama w sobie ma obciążenia, jest metodą preferowaną w stosunku do metod prostych. (abstrakt oryginalny) .
W opracowaniu podjęto próbę skonstruowania indeksu cen mieszkań w Łodzi w latach 2008-2011. Wykorzystana w badaniu metoda regresji hedonicznej, która uwzględnia część zmian zachodzących na rynku, dostarcza znacznie różniących się informacji na temat zachowania się cen mieszkań aniżeli indeksy zbudowane w oparciu na metod prostych. Mimo że metoda regresji hedonicznej sama w sobie posiada obciążenia, jest metodą preferowaną w stosunku do metod prostych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie opłacalności inwestowania w malarstwo na rynku polskim w podziale na epoki: malarstwo XIX-wieczne i współczesne oraz odpowiedź na pytanie, czy polskich inwestorów charakteryzuje inklinacja do kupowania tradycyjnych obrazów XIX-wiecznych i jednocześnie niechęć do kupowania malarstwa nowoczesnego. Badana zbiorowość objęła zapisy aukcyjne z okresu 2007-2010 dla najbardziej popularnych malarzy w wymienionych wcześniej segmentach. W segmencie malarstwa XIX-wiecznego najwyższe średnie ceny osiągały obrazy Jozefa Brandta i Jozefa Chełmońskiego (odpowiednio 383 000 PLN i 343 333 PLN), natomiast w segmencie malarstwa współczesnego - obrazy Jerzego Nowosielskiego (70 453 PLN). Obydwa segmenty charakteryzuje prawoskośna asymetria cen. Na podstawie hedonicznego modelu regresji, uwzględniającego zmienne jakościowe (np. nazwisko malarza, technika, sygnowanie, dom aukcyjny i półrocze sprzedaży) i ilościowe (ln powierzchni obrazu) kształtujące cenę obrazu, wyznaczone zostały półroczne indeksy hedoniczne cen w badanych segmentach. Pozwoliło to oszacować stopy zwrotu i ryzyko inwestowania. Stwierdzono, że w segmencie malarstwa XIX-wiecznego stopa zwrotu i ryzyko wynoszą odpowiednio -5,89% i 11,41%, a w segmencie malarstwa współczesnego wartości rentowności są znacznie wyższe i ryzyko niższe, wynosząc odpowiednio 2,97% i 10,46%. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problem związków między ruchami cen na aukcjach a asymetrią. Omówiono jedną z metod budowy indeksów ruchów cen stosowana na aukcjach, tzw. regresję hedoniczną.
17
Content available remote Is HICP really harmonized? Problems with quality adjustments and new products
51%
Problem właściwego pomiaru inflacji był jak dotychczas znacznie częściej poruszany w USA aniżeli w Europie. W 1996 r. Komisja Boskina opublikowała raport identyfikujący cztery przyczyny obciążeń wskaźnika cen konsumenckich CPI, tj. substytucję produktów, zmianę miejsca zakupów, opóźnienie we wprowadzaniu nowych produktów do badanego koszyka oraz tzw. korektę o zmianę jakości (ang. quality adjustment). Problem obciążenia inflacji jest jednak paradoksalnie znacznie ważniejszy w Unii Europejskiej - w chwili obecnej metodologia przygotowania indeksu HICP nie zawiera procesów standaryzujących podejście do zmian jakościowych, wprowadzanie nowych produktów czy podejście do brakujących cen. W efekcie między gospodarkami występują znaczne rozbieżności. Na podstawie analizy PCA autorzy przebadali obciążenia występujące w poszczególnych gospodarkach UE. Według analizy, wskaźniki HICP dla Polski oraz Irlandii są zaniżone o odpowiednio 0,3 p.p. i 0,2 p.p., jeśli chodzi o ceny odzieży i obuwia. W Austrii i Norwegii ceny sprzętu telekomunikacyjnego zawyżają łączny indeks średnio o 0,1 p.p. w skali roku. Autorzy zaobserwowali także znaczne różnice w przypadku cen elektroniki konsumenckiej. Rozbieżności odpowiadają m.in. za obciążenie rzędu 0,08 p.p. dla kategorii sprzęt do przetwarzania informacji oraz 0,06 p.p. w przypadku kategorii nagrywanie i przetwarzanie dźwięku między krajem z najwyższą i krajem z najniższą inflacją we wspomnianych grupach.(abstrakt oryginalny)
Wikilinki to wewnętrzne hiperłącza w Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii. Unikatowy identyfikator artykułu jest ukryty pod tzw. formą powierzchniową, która jest gramatycznym dopasowaniem danego hasła do kontekstu, w jakim występuje. Tym samym każde hasło może mieć wiele form powierzchniowych. Wykorzystując to, można w sposób automatyczny wykrywać pojęcia (hasła w Wikipedii) w opisach dzieł i artystów udostępnianych przez domy aukcyjne, wychodząc od wyszukiwania pojawiających się w nich form powierzchniowych. W połączeniu z tradycyjnymi ilościowymi metodami badania rynku sztuki wykorzystującymi regresję liniową podejście to pozwala na wykrycie m.in. popularnych motywów i w konsekwencji zbadanie ich istotności statystycznej oraz wpływu na cenę sprzedaży poszczególnych dzieł. (abstrakt oryginalny)
19
51%
Celem niniejszego artykułu jest ocena możliwości utworzenia bazy danych analitycznych do badania cen nieruchomości. W dużej mierze, artykuł przedstawia niektóre z ustaleń wspólnego projektu, prowadzonego wspólnie z wiodącymi bułgarskimi agencjami nieruchomości. Za pomocą odpowiedniego podejścia analitycznego i ujednolicenia informacji możliwe jest osiągnięcie znacznych korzyści dla bułgarskiego dynamicznego rynku. Ze względu na brak narzędzi i doświadczenia, zaistniała konieczność wyboru właściwej metody i zastosowania jej do największej bazy danych utworzonej z informacji pochodzących z innych rynków. Badanie koncentruje się na wpływie bezpieczeństwa miejskiego na ceny nieruchomości. Z jednej strony, jest to podstawowym wyznacznikiem wyboru klientów, a z drugiej strony, informacje o ocenie bezpieczeństwa mogą być wykorzystane w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu. W rezultacie powstał zbiór danych georeferencyjnych zawierający informacje o cechach ponad 191 000 nieruchomości w Denver, Kolorado. Zastosowanie wybranej metody - Ważonej Geograficznie Regresji Hedonicznych - na zbiorze danych wykazało na szereg kwestii związanych z ograniczeniem sprzętowym i oprogramowania, sposobu agregacji danych i obecności współliniowość pomiędzy indeksami. Zastosowanie zasad analiz geograficznego ważenia, jako sposób rozwiązania problemu współliniowości wykazały również zalety, takie jak określenie wpływu różnych wskaźników w mniejszych obszarach miejskich. Pomimo użycia danych z innych rynków, badania umożliwiły wyciągnięcie istotnych wniosków dotyczących definicji, gromadzenia i opracowania danych niezbędnych do stworzenia odpowiedniej bazy danych do analizy bułgarskiego rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Zarówno w metodzie conjoint measurement jak i w technikach regresji hedonicznej zakłada się, że produkt jest wiązką charakterystyk (atrybutów) jakościowych. W technikach regresji hedonicznej dekomponuje się cenę produktu na kombinacje cen indywidualnych, pojedynczych cech - charakterystyk. Techniki conjoint measurement umożliwiają z kolei pomiar (szacunkowy) użyteczności cząstkowych przypisanych (przez konsumenta) do indywidualnych cech (poziomów wartości charakterystyk produktów). Stosując łącznie obie wspomniane techniki uzyskuje się unikalną możliwość przewidywania skutków polityki cenowej, solidne podstawy projektowania polityki cenowej dają: - Uzyskane z zastosowania technik conjoint measurement oszacowania użyteczności cząstkowych wskazujących hipotetyczne (przewidywane, prognozowane) wagi przypisywane przez konsumenta indywidualnym cechom (atrybutom) jakościowym (dokładniej poziomom wartości tych cech). - Uzyskane z zastosowania technik regresji hedonicznej oszacowania obserwowanych w przeszłości na rynku cen indywidualnych cech (dokładniej poziomów wartości tych cech). Proponowany sposób postępowania jest uniwersalny i może być zastosowany do dowolnego produktu lub usługi - jednak jego założenia i wykorzystywane informacje predysponują go bardziej do zarządzania ceną pewnych grup produktów i usług. Produkty te powinny spełniać następujące warunki: - Powinny istnieć na rynku dostatecznie długo, by można było obserwować i rejestrować ruchy cen - ze względu na liczbę szacowanych parametrów, do estymacji regresji hedonicznej potrzeba dość dużo obserwacji. - Powinna istnieć dostatecznie duża rozmaitość oferty, by można było obserwować i rejestrować różnice cen uwarunkowane niejednakowym układem wartości poszczególnych cech (atrybutów) jakościowych produktów. Wymienione wskazania prowadzą do wniosku, że najciekawszych wyników można spodziewać się w przypadku dobór trwałego użytku, nieruchomości, profesjonalnych, kompleksowych usług, przede wszystkim edukacyjnych, turystycznych, medycznych, oprogramowaniu komputerowym, itp. (streszcz. oryg.)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.