Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Impression management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie symboliczne na potrzeby legitymizacji przedsiębiorstwa
100%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na znaczenie zarządzania symbolicznego w kontekście dążenia do uzyskania, utrzymania lub obrony legitymizacji przedsiębiorstwa. W związku z tym przedstawiono istotę i specyfikę zarządzania symbolicznego. Ponadto omówiono strategie symboliczne w kontekście procesu legitymizacji oraz ukazano formy działań symbolicznych realizowanych przez przedsiębiorstwo na potrzeby uwiarygodniania działalności. Artykuł opiera się na studiach literaturowych. Zastosowano metody rozumowania dedukcyjnego i indukcyjnego oraz syntezy do sformułowania wniosków. Badania nad zarządzaniem symbolicznym pomagają lepiej zrozumieć, jak przedsiębiorstwa kształtują percepcję interesariuszy. Autorkę interesowały głównie opublikowane badania dotyczące właściwości zarządzania symbolicznego, legitymizacji oraz zarządzania wrażeniem w perspektywie komunikacji przedsiębiorstwa z otoczeniem(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Self-Presentation. Enterprise Impression Management as Part of External Reporting
100%
Celem pracy jest przedstawienie problematyki autoprezentacji w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstwa oraz stosowanych strategii zarządzania wrażeniem dla kreowania pożądanego wizerunku. Zastosowaną metodą była analiza dostępnej literatury przedmiotu. Autorów interesowały przede wszystkim opublikowane badania z zakresu: (1) powiązania między pojęciami: wrażenie, wizerunek, reputacja, autoprezentacja, (2) istoty zarządzania wrażeniem, (3) strategii zarządzania wrażeniem w ramach raportowania zewnętrznego, (4) kierunków wykorzystania zarządzania wrażeniem w rachunkowości i sprawozdawczości. Praca stanowi teoretyczną podstawę do dalszych badań obejmujących zachowanie polskich przedsiębiorstw w opisywanym kontekście(abstrakt oryginalny)
Pracodawcy, poszukując pracowników, coraz częściej czerpią wiedzę o kandydatach z mediów społecznościowych. Dlatego kandydaci do pracy muszą kreować wizerunek wiarygodnego potencjalnego pracownika, wykorzystując do tego celu najlepsze praktyki. Jednocześnie pracodawcy poszukujący kandydatów powinni znać sposoby tworzenia profilu, w tym zarządzania wrażeniem w mediach społecznościowych, oraz stosować je w procesie analizy kandydatów do pracy. Dotyczy to w szczególności stron w portalu LinkedIn. Celem artykułu jest przedstawienie zarysu tej problematyki na przykładzie LinkedIn. W artykule dokonano przeglądu przedmiotowej literatury o dotychczas prowadzonych badaniach oraz wskazano kierunki dalszych analiz. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Strategie zarządzania wrażeniem w polskich raportach finansowych
75%
W artykule omówiono oraz przedstawiono na przykładach strategie zarządzania wrażeniem stosowane w sprawozdawczości narracyjnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że w sprawozdaniach spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie publikowanych w języku polskim występują takie same strategie jak na innych rynkach, których analizy są przedmiotem wielu opracowań naukowych. Złożoność stosowanych strategii powoduje, że przy badaniu poziomu zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej koniecznie jest użycie miar holistycznych. Artykuł ma charakter metodyczny. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ustalenie, czy i jakie techniki zarządzania wrażeniem wykorzystują w swoich raportach niefinansowych spółki energetyczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) Warszawie w potencjalnym zamiarze stworzenia nie rzeczywistego, lecz upiększonego obrazu swojego funkcjonowania. Metodyka/podejście badawcze: Badaniu podlegały raporty niefinansowe ośmiu spółek energetycznych notowanych na GPW w Warszawie. Wykorzystano zarówno ilościową analizę treści służącą do ustalenia zakresu publikowanych informacji środowiskowych, jak i jakościową analizę treści koncentrującą się na wizualnych i narracyjnych ujawnieniach z tego obszaru. Zastosowano również metodę liczenia słów, w odniesieniu do pozytywnych (dobrych) i negatywnych (złych) sformułowań użytych w badanych raportach. W analizie lingwistycznej uwzględniono zarówno semantyczne, jak i fleksyjne aspekty polskich wyrażeń idiomatycznych. Wyniki: Stwierdziliśmy, że badane spółki wykorzystywały zarówno wizualne, jak i narracyjne techniki zarządzania wrażeniem w swoich raportach niefinansowych. Perfekcyjna grafika (rysunki), nienaganny styl narracji czy staranny układ tekstu należą do głównych aspektów pozytywnych. Z drugiej strony stwierdzono wykorzystanie nadmiernej liczby słów, występowanie niepotrzebnych powtórzeń czy celowe pomijanie niekorzystnego słownictwa. Te techniki są częściej stosowane przez większe podmioty, podczas gdy mniejsze nie przywiązują wagi do tego typu elementów. Implikacje badawcze/ograniczenia: Badania stanowią cenny wkład, umożliwiając zrozumienie interesariuszom, w jaki sposób firmy wykorzystują techniki zarządzania wrażeniem w raportach przedstawiających informacje niefinansowe. Badanie zostało ograniczone do ośmiu (wszystkich) spółek energetycznych notowanych na GPW w Warszawie należących do sektora energetycznego. Z tego powodu istnieje potrzeba prowadzenia dalszych prac w celu ustalenia, czy inne spółki giełdowe stosują techniki zarządzania wrażeniem w raportowaniu niefinansowym. Oryginalność/wartość: Artykuł jest pierwszą publikacją wskazującą, jak duże giełdowe spółki energetyczne w Polsce zarządzają wrażeniem w raportowaniu środowiskowym. Przeprowadzona analiza ma na celu poszerzenie wiedzy na temat kreowania korzystnego dla interesariuszy wizerunku działalności biznesowej przez firmy o dużym wpływie na środowisko naturalne. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę obowiązek raportowania niefinansowego przez te podmioty zgodnie z wprowadzoną dyrektywą 2014/95/UE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zakresu wykorzystania przez zarządzających przedsiębiorstwem manipulowania strukturalnego dla zarządzania wrażeniem użytkowników informacji zawartych w listach zarządu do akcjonariuszy, opartego na znajomości zarządzających specyfiki oddziaływania czynników behawioralnych o charakterze kognitywnym na przetwarzanie i percepcję informacji przez ludzi. W artykule skupiono uwagę na wybranych błędach poznawczych związanych z efektem porządku informacji, takich jak: efekt pierwszeństwa oraz efekt świeżości, a także efekt aureoli, które jednostki gospodarcze mogą wykorzystać do manipulowania strukturalnego. Metodami badawczymi wykorzystanymi w pracy była analiza dokumentów źródłowych stanowiących elementy sprawozdawczości tworzonej i publikowanej przez polskie przedsiębiorstwa. Badania ilościowo-jakościowe zostały poprzedzone przeglądem literatury dotyczącej strategii zarządzania wrażeniem, w szczególności manipulacji strukturalnej. Analiza publikacji prezentujących wyniki badań nad stosowaniem zarządzania wrażeniem pozwoliła na sformułowanie dwóch pytań badawczych: (1) Czy największe polskie przedsiębiorstwa stosują manipulacje strukturalne, bazujące na mechanizmach błędów poznawczych? (2) Czy stosowanie mechanizmów błędów poznawczych właściwych dla manipulowania strukturalnego zależy od stanu finansowego przedsiębiorstwa w danym okresie? Zaprezentowane wyniki badań potwierdzają, iż zarządy polskich przedsiębiorstw sięgają po techniki zarządzania wrażeniem, zwłaszcza po manipulowanie strukturalne. Ponadto wskazują, iż istnieje zależność między zakresem i stopniem stosowania manipulacji strukturalnej w sprawozdawczości a wynikami uzyskiwanymi w roku sprawozdawczym. Jednak siła i głębokość tej relacji nie jest jasna i wymaga dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest zaprezentowanie autorskiej kompleksowej metody badania zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej i możliwości jej wykorzystania do oceny i pomiaru zarządzania wrażeniem oraz identyfikacja strategii zarządzania wrażeniem w listach do akcjonariuszy. Metodyka/podejście badawcze: Opracowanie własnej metody badania zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej poprzedziła krytyczna analiza literatury. W badaniu empirycznym wykorzystano analizę treści oraz wskaźnik IMNR (impression management in narrative reporting, pol. zarządzanie wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej). Badaniem objęto dziesięć listów do akcjonariuszy polskich spółek. Wyniki: W artykule przedstawiono narzędzie oceny i pomiaru zarządzania wrażeniem, sposób jego obliczania oraz wyniki badania ukazującego możliwości wykorzystania wskaźnika IMNR. W zbadanych listach zarządu zidentyfikowano występowanie wszystkich analizowanych strategii zarządzania wrażeniem. W artykule omówiono wybrane sposoby zarządzania wrażeniem zaobserwowane w zbadanych dokumentach. Ograniczenia/implikacje badawcze: Zaproponowany wskaźnik IMNR ogranicza się do wybranych strategii zarządzania wrażeniem i metod jego wykrywania. Badanie zostało ograniczone do wybranych spółek. Przyszłe badania mogą dotyczyć innych jednostek lub kolejnych form sprawozdawczych. Oryginalność/wartość: W artykule zaprezentowano oryginalny wskaźnik zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej (wskaźnik IMNR). Narzędzie to umożliwia badanie tego zagadnienia w sposób kompleksowy i dokonywanie porównań. Przeprowadzone badanie empiryczne obejmowało szeroki zakres różnorodnych sposobów zarządzania wrażeniem. Badaniu zostały poddane dokumenty sporządzone w języku polskim. Polscy badacze zajmują się tym zagadnieniem przez polskie spółki stosunkowo od niedawna, zatem istniejąca luka badawcza, którą niniejszy artykuł ma za zadanie częściowo wypełnić, jest wyjątkowo rozległa. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ustalenie, czy prezentowane w raportach niefinansowych spółek z branży spożywczej zdjęcia są wykorzystywane do legitymizacji ich działalności. Metodyka/podejście badawcze: W pracy wykorzystano następujące metody badawcze: analizę literatury przedmiotu oraz ilościową i jakościową analizę treści. Wyniki: Otrzymane rezultaty wskazują, że zdjęcia prezentowane w raportach niefinansowych przedsiębiorstw z branży spożywczej stanowią element ich strategii legitymizacji. Służą one do budowania wizerunku społecznie odpowiedzialnej organizacji. Świadczą o tym często powtarzające się na fotografiach wyidealizowane obrazy szczęścia i zadowolenia pracowników oraz ich rodzin, społeczności lokalnych czy nieskażonej działalnością gospodarczą przyrody. Stosowanie takich praktyk ma na celu uzyskanie z góry określonego wrażenia wśród interesariuszy na temat zaangażowania przedsiębiorstwa w zrównoważony rozwój. Ograniczenia/implikacje badawcze: Artykuł ma pilotażowy charakter i stanowi wstęp do dalszych badań na temat wizualizacji informacji w raportach niefinansowych. Badanie zostało bowiem ograniczone do ośmiu spółek z branży spożywczej, do jednej formy wizualizacji informacji oraz jednego okresu sprawozdawczego. Z tego powodu istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań mających na celu ustalenie, czy przedsiębiorstwa z innych branż i regionów wykorzystują zdjęcia oraz inne formy wizualizacji informacji w celu uzyskania legitymacji swojej działalności. Praktyczne implikacje: Badania wskazują na znaczenie zdjęć umieszczanych w raportach niefinansowych w tworzeniu wizerunku firm zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Poszerzają one wiedzę na temat znaczenia wizualizacji informacji w komunikacji przedsiębiorstwa z jego interesariuszami. Oryginalność/wartość: Artykuł odnosi się do bardzo aktualnej, ale niedostatecznie jeszcze zbadanej w Polsce problematyki dotyczącej wykorzystania fotografii do zarządzania wrażeniem w raportach niefinansowych. Jest on pierwszą publikacją przedstawiająca analizę zdjęć z punktu widzenia tworzenia przekazu dla interesariuszy w celu uzyskania legitymacji działalności przez przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest systemem informacyjnym dostarczającym informacje na temat sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyników finansowych jednostek gospodarczych. Informacje te składają się na obraz działalności i wyników podmiotu sprawozdawczego. Zgodnie z nadrzędną zasadą rachunkowości, to znaczy zasadą wiernego i rzetelnego obrazu, jednostki powinny rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Sprowadza się to do tego, że obraz ten powinien być zgodny z rzeczywistością. (...) Celem rozdziału jest przedstawienie istoty wizerunku i wrażenia w rachunkowości, określenie relacji pomiędzy tymi pojęciami oraz ocena możliwości ich kształtowania i zarządzania nimi. Dla realizacji tak sformułowanego celu posłużono się przeglądem literatury oraz wykorzystano metodę analizy semantycznej i krytycznej oceny, metodę syntezy oraz wnioskowa-nie. (fragment tekstu)
Impression management is vital in disclosing non-financial information, including environmental information, in integrated reports. The purpose of the study is to identify and assess the effects of using the impression management strategies in presenting non-financial ecological knowledge in the integrated reports issued by capital groups from the energy, raw materials and fuel sectors, which have had a large share in the degradation of the natural environment for many years. The research was conducted based on two stages: the first stage - as part of the impression management strategy - focused on text analysis to identify the tools for thematic manipulation as well as visual and structural manipulation, and the second stage consisted in analysing the level of text readability using, i.a., FOG and Pisarek indices. The research findings regarding the selected business entities identified as the "polluters" of the natural environment confirm the application of various tools as part of the stakeholder impression management strategies, including manipulation using words, colour, pictures and text.(original abstract)
11
Content available remote Kreatywna sprawozdawczość 2.0 - czyli o zarządzaniu wrażeniem w raportach
63%
Artykuł ma na celu analizę sposobów wykorzystania języka i obrazu w zarządzaniu wrażeniem w sprawozdawczości oraz przedstawienie możliwości wykrywania zarządzania wrażeniem w raportach generowanych w systemie rachunkowości. Dla realizacji tak sformułowanego celu przyjęto głównie metodę studiów literaturowych. W artykule naświetlono genezę i rozwój wykorzystania form narracyjnych w sprawozdawczości, omówiono znaczenie i metody zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości, oraz przedstawiono sposoby wykrywania zarządzania wrażeniem. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zarządzanie wrażeniem w rachunkowości a rzetelność informacji sprawozdawczych
63%
Zarządzanie wrażeniem jest nieodłączną częścią działalności przedsiębiorstw. W ramach rachunkowości zarządzanie wrażeniem budzi jednak duże kontrowersje i utożsamiane bywa z negatywnie rozumianą kreatywnością. Celem tego artykułu jest przedstawienie zarządzania wrażeniem w ramach rachunkowości oraz ocena tego zjawiska z punktu widzenia rzetelności raportowania informacji finansowych. Na początku wyjaśniono istotę zarządzania wrażeniem, następnie zaprezentowano sposoby jego wykorzystania w rachunkowości. Artykuł stwierdza, że niewielka doza zarządzania wrażeniem jest zjawiskiem pożądanym w rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote O narracjach w rachunkowości, czyli jak zarządzać wrażeniem
63%
Punktem wyjścia artykułu jest obserwacja, że komunikacja w rachunkowości staje się coraz bardziej narracyjna, co rodzi pytanie o przyczyny i możliwe skutki. Najpierw omówiono związki między językiem a rachunkowością. Relacje te przedstawiono w dwóch aspektach: z jednej strony rachunkowość jako język (biznesu), a z drugiej - język (naturalny) w rachunkowości. Następnie poddano analizie zjawisko rosnącego znaczenia języka i narracji w rachunkowości oraz zidentyfikowano siedem czynników rozwoju. Uznawszy, że narracje odgrywają coraz ważniejszą rolę w komunikacji w rachunkowości, przedstawiono sposoby wykorzystania narracji do kreowania obrazu jednostki i zarządzania wrażeniem. Na koniec sformułowano wnioski z przeprowadzonych rozważań i wskazano kierunki dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Nadmierny optymizm w listach do akcjonariuszy wybranych spółek GPW w Warszawie
63%
Cel - Celem badania było określenie poziomu optymizmu w listach do akcjonariuszy wybranych spółek GPW w Warszawie w relacji do osiągniętych wyników finansowych. Metodologia badania - Przegląd literatury oraz badania empiryczne oparte na analizie tekstu listów do akcjonariuszy spółek z WIG20 i sektora media na GPW w Warszawie, a następnie określenie poziomu manipulowania wrażeniem w relacji do wyników finansowych spółek. Wynik - W badanej próbie zaobserwowano wiele technik manipulacji wrażeniem. W odniesieniu do poziomu optymizmu zauważono, że mają na niego wpływu realne wyniki osiągnięte przez przedsiębiorstwa, a ponadto sukcesy zazwyczaj są przypisywane czynnikom zależnym od zarządów, a porażki czynnikom zewnętrznym. Oryginalność/wartość - Jest to pierwsze badanie analizujące poziom manipulowania wrażeniem w raportach spółek notowanych na GPW w Warszawie, łączące ze sobą kilka technik pomiaru manipulowania wrażeniem w sprawozdawczości narracyjnej. (abstrakt oryginalny)
Background. Impression management (IM), as planned activities aimed at self-presentation adequate for the profession, have become the domain of many specialist disciplines. This phenomenon also applies to the academic community. Lecturers consciously work to impress students and each other to raise evaluation rates and their personal needs. The world of science is subject to cultural laws regarding achievement, especially in the face of new technologies through either portals for scientists or online communication to recipients of their knowledge, i.e., students. This article aims to analyze the impression management of academic lecturers as as they are perceived by students and in the opinions of the lecturers themselves. Research aims. We posed a research problem concerning the determinants of impression management among students and in the opinions of faculty scholars. The literature review indicated three IM indicators by scholars: scientific prestige, image creation, and scientist image. Methodology. Literature review and online surveys were used to collect the data. Findings. The results point to the impression a scientist makes as being related to scientific prestige (publications, expert activities, scientific achievements). It turned out that prestige is significantly, though moderately, positively associated with image creation (r = 0.506; p < 0.001) and poorly positively associated with the image of the researcher (r = 0.311; p < 0.001). On the other hand, image creation is moderately positively associated with the image of the researcher (r = 0.493; p < 0.001). A positive relationship between variables means that the greater the image of a scientist and the better the creation of an image, the higher the rating of his or her prestige. (original abstract)
Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprzedaży to niezwykle trudne wyzwanie. To nie tylko aranżacja wystroju wnętrza, ale przede wszystkim przygotowanie całokształtu doznań klientów w kontakcie z miejscem sprzedaży, czyli zaprojektowanie doświadczeń, w tym przede wszystkim wrażeń wzrokowych. Sklep nie tylko musi być ładny, ale też funkcjonalny i dopasowany do oczekiwań klienta, co zmotywuje go do zakupów. Dlatego przed projektowaniem sklepowych wnętrz konieczne jest przeanalizowanie krok po kroku ścieżki ruchu konsumenta, prześledzenie kompleksowo jego ewentualnej zakupowej podróży. (fragment tekstu)
Połączenie silnych emocji z produktem kub usługą jest najlepszą drogą do bycia zauważonym przez odbiorców, do których chcemy kierować nasz komunikat. My sami dużo lepiej przyswajamy przekaz pełen emocji niż ten, w którym racjonalne argumenty odgrywają pierwszorzędną rolę. Oczywiście dzieje się to pod pewnymi warunkami: jeżeli przekaz oparty jest na prawdziwym insightcie, jest zgodny z marką, jej strategią i charakterem. W takich sytuacjach to od marki zależy, w jaki sposób powinni czuć się jej odbiorcy. (fragment tekstu)
W Japonii powstały już pierwsze billboardy wyposażone w kamery, które potrafią rozpoznać wiek i płeć przechodniów. Na razie ekrany te zbierają dane tylko w celach statystycznych, ale za kilka lat mogą stać się pożądanym nośnikiem komunikatów dla reklamodawców. W interesie sklepów jest inwestowanie w trwałe, atrakcyjne i łatwe w użytkowaniu materiały POS (Point of sale), czyli wspierające sprzedaż, które jednocześnie nie będą zagrażać przestrzeni handlowej. Za to będą pozytywnie wpływać na nastrój i zachowanie kupujących. (fragment tekstu)
Stereotyp jako uproszczony obraz danej rzeczywistości, w marketingowej reklamie ma nieco inne, bardziej racjonalne zastosowanie. Nie da się bowiem wytwarzać nazbyt tasiemcowych opisów, do końca których nasz konsument może nie dotrwać. Niekiedy wystarczy wręcz impuls, aby produkt umiejętnie skategoryzować lub wywołać w potencjalnym kliencie dozę emocji, zachęcającej go do powzięcia zakupowej decyzji. (abstrakt autora)
Mapa w labiryncie emocji to ważna wskazówka dla właścicieli i menedżerów sklepów. Dobra relacja nawet z jednym klientem może pozytywnie wpłynąć na nawiązanie kontaktu z kilkoma innymi nabywcami. Atutem marek jest nie tylko efektowna ekspozycja i bogactwo oferty, ale również profesjonalna obsługa. Aż 80% klientów decyduje się odwiedzić sklep pod wpływem wyglądu jego witryny oraz informacji, jakie są na niej prezentowane. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.