Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 926

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 47 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 47 next fast forward last
Przedstawiono sytuację w niemieckim rynku słodyczy w latach 1996-1997, w tym wymianę towarową z zagranicą oraz ograniczenia i utrudnienia w handlu z Europą Wschodnią. Opisano też sytuację na rynku ram okiennych w Niemczech. Podano ceny tarcicy świerkowej w Niemczech na przełomie 1998/1999 roku.
Przedstawiono odpowiedzi Polski na kwestionariusz przesłany przez Komisję Europejską. W artykule zamieszczono odpowiedzi na pytania dotyczące polskiego przemysłu. Zastosowano następujące mierniki: wskaźnik samowystarczalności, wskaźnik specjalizacji eksportowej, wskaźnik penetracji importu.
Głównym celem artykułu jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób relacje wpływają na wartość kreowaną w ramach współpracy uczelni z biznesem. Różnice organizacyjne i środowiskowe między uczelnią a firmą stanowią główne źródło barier współpracy. Autorka stawia hipotezę, że jakość relacji moderuje wpływ tych różnic na współtworzoną jakość. Zidentyfikowane zmienne w trzech grupach, takie jak: czynniki organizacyjne i środowiskowe, kreowana wartość oraz jakość relacji, stanowią wkład w stworzenie modelu zarządzania relacjami w ramach powiązań między uczelnią a biznesem.(abstrakt autora)
Apprenticeship is a system of learning a craft or trade from one who is engaged in it and of paying for instruction for a given number of years of work. The practice was known in ancient Babylon, Egypt, Greece and Rome, as well as modern Europe and to some extent the United States of America. It was typical in the medieval Europe for a master craftsman to agree to instruct a young man, to give him shelter, food and clothing to work for the master for a given time. The apprentice after this becomes a journey person who will work for the master for wages, or he/she sets up as master him/herself.(original abstract)
5
Content available remote Fretting Wear in an Interference Fit with a Modified Surface layer of the Shaft
100%
Zaprezentowane w artykule wyniki badań dotyczą zużycia frettingowego w połączeniu wtłaczanym. Badania przeprowadzono na połączeniu wtłaczanym wałek - tulejka. Warstwę wierzchnia badanych wałków poddano modyfikacji poprzez rolkowanie i hartowanie powierzchniowe. W analizie wykorzystano również badania wałków bez modyfikacji warstwy wierzchniej. W pierwszej kolejności wykonano badania zużyciowe na maszynie zmęczeniowej umożliwiającej uzyskanie obciążenia próbki w warunkach obrotowego zginania, a w konsekwencji pojawienie się oscylacyjnych przemieszczeń współpracujących powierzchni, co jest warunkiem wystąpienia zużycia frettingowego. Po badaniach zużyciowych przeprowadzono badania laboratoryjne, których celem było określenie stanu warstwy wierzchniej. W ramach tych badań przeprowadzono obserwacje makroskopowe oraz mikroskopowe przy użyciu mikroskopu optycznego i skaningowego. Badania wykazały, że wyeliminowanie zjawiska adhezji ogranicza rozwój zużycia frettingowego. Z obserwacji próbek wynika, że zastosowanie hartowania powierzchniowego znacząco przyczyniło się do ograniczenia rozwoju zużycia frettingowego. Spowodowane to jest uzyskaniem dużej twardości powierzchni. Na zakończenie stwierdzono, że wyniki badań przeprowadzone na połączeniu wałek - tulejka można odnieść do obiektu rzeczywistego, jakim jest np. połączenie koło - oś zestawu kołowego pojazdu szynowego. (abstrakt oryginalny)
6
80%
W artykule przedstawiono wyniki badania, którego celem jest określenie wpływu typu odbiorcy na aktywność innowacyjną przemysłu wysokiej techniki w Polsce. Hipotezą badawczą jest założenie, że znaczenie danej grupy odbiorców jest proporcjonalne do liczby i zakresu powiązanych z nią działań innowa-cyjnych. Prezentowany zakres badania dotyczy innowacji w przedsiębiorstwach przemysłowych należących do sektora wysokiej techniki, charakteryzuje innowacje na poziomie przedsiębiorstwa i uwzględnia dyfuzję do poziomu "nowość dla przedsiębiorstwa". Działania innowacyjne podzielono na trzy grupy obejmujące: (1) nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w dotychczas niesto-sowane środki trwałe, w tym: a) budynki, lokale i grunty, b) maszyny i urządzenia techniczne, c) oprogramowanie komputerowe; (2) implementacje nowych wyrobów i procesów technologicznych oraz (3) współpracę innowacyjną. Uwzględniono następujące typy odbiorców: rolnictwo i rybactwo, górnictwo, przemysł, energetykę, budownictwo, handel, transport, gastronomię, finanse i ubezpieczenia, sferę publiczną, edukację, ochronę zdrowia, rozrywkę i rekreację oraz konsumenta końcowego. Badaniem objęto 374 przedsiębiorstwa. W części metodycznej wykorzystano modelowanie probitowe, dzięki któremu można określić prawdopodobieństwo i wielkość wpływu odbiorcy na aktyw-ność innowacyjną.(abstrakt autora)
Celem zamierzonego opracowania jest prezentacja polskiego dorobku teoretycznego w zakresie lokalizacji działalności przemysłowej, przeprowadzona na tle ewolucji poglądów w tej dziedzinie w gospodarce kapitalistycznej i wypracowanych socjalistycznych teorii rozmieszczenia sił wytwórczych, a także konfrontacja teoretycznych zasad postępowania ze stosowaną praktyką lokalizacyjną na obszarze Polski od roku 1945 oraz na przykładzie województwa lubelskiego, po przeprowadzonych w 1975 roku zmianach w jego administracyjnych granicach.(fragment tekstu)
8
Content available remote Evolution der Industrieorganisation und -leitung in Polen (1944-1984)
80%
Autor omawia problemy organizacji i zarządzania przemysłem w 40-leciu Polski Ludowej, dzieląc ten okres na 7 etapów. Pierwszy, obejmujący lata 1944-1948, to etap kształtowania socjalistycznych form organizacyjnych, drugi (1949-1955), to etap centralizacji, trzeci (1956-1963) to etap decentralizacji, czwarty (1964-1970) etap poszukiwania form organizacji i zarządzania sprzyjających intensywnemu gospodarowaniu, piąty (1971-1975) - to etap tworzenia wielkich organizacji gospodarczych oraz nowego systemu ekonomiczno-finansowego, szósty (1976-1980) - etap nawrotu do centralizacji oraz siódmy (1981-1984) to etap wdrażania reformy gospodarczej opartej na samodzielnych, samofinansujących się i samorządnych przedsiębiorstwach (tzw. 3 "S"), uspołecznieniu planowania oraz stosowaniu ekonomicznych narzędzi polityki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
W pracach innowacyjnych stosuje się Technology Readiness Levels - TRL (poziomy gotowości technologii) jako sposób opisu dojrzałości technologii oraz narzędzie służące porównaniu stanu zaawansowania prac nad różnymi technologiami. Jest to wykaz czynności obejmujący 9 etapów określających gotowość implementacji nowej technologii w warunkach produkcyjnych. Według niej dojrzałość technologii opisuje się od fazy konceptualizacji konkretnego rozwiązania (TRL 1), aż do etapu dojrzałości (TRL 9), kiedy ten koncept w wyniku prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych przybiera postać rozwiązania technologicznego, który można zastosować w praktyce - na przykład w postaci uruchomienia rynkowej produkcji w warunkach rzeczywistych. Wieloaspektowe walory łodzi wielofunkcyjnej "Laura 14" związane z bezpieczeństwem, szybkością pływania i wygoda użytkowania oraz uzyskanie praw ochronnych Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej stanowiło podstawę do nawiązania współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego w Krakowie.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę okręgów przemysłowych w Polsce oraz wskaźniki rozwoju okręgów przemysłowych w Polsce w 1984 r. Na koniec przedstawiono strukturę gałęziową produkcji przemysłowej w Polsce w 1984 r.
Zasadniczą przeszkodę w rozwoju przemysłu w Lubelskiem stanowił brak kapitałów spowodowany zwłaszcza wolnym tempem pierwotnej akumulacji w rolnictwie. Najzasobniejsi właściciele ziemscy Lubelszczyzny, na przykład Zamoyscy, angażowali swoje pieniądze głównie w przedsięwzięcia ekonomiczne na terenie Warszawy. W związku z brakiem miejscowych kapitałów, powstanie większych zakładów przemysłowych w Lubelskiem w pierwszej połowie XIX wieku, było efektem inicjatywy finansistów warszawskich albo przedsiębiorców z innych terenów polskich (w tym także z zagranicy), wspieranych środkami finansowymi rządu lub Banku Państwa.(fragment tekstu)
12
Content available remote Zarządzanie 3.0 w Przemyśle 4.0
80%
Celem artykułu jest identyfikacja przemian zachodzących w obszarze zarządzania organizacjami w odpowiedzi na założenia i zdefiniowane nurty rozwojowe Przemysłu 4.0. Idea określana mianem Management 3.0 to przyszłość współczesnego zarządzania. (fragment tekstu)
Monozakładowe miasta przemysłowe, powstałe w wyniku socjalistycznej industrializacji, stanęły w obliczu istotnych problemów w okresie transformacji gospodarczej. Ze względu na przemiany polskiego przemysłu dotychczasowa rola sektora w gospodarce peryferyjnie położonych miast monozakładowych musiała zostać przedefiniowana. Na przykładzie dwóch ośrodków z terenu województwa podkarpackiego autor analizuje różne koncepcje rozwojowe dawnych gospodarek uzależnionych od przemysłu, uwzględniając koncepcje endogenicznego rozwoju oraz uzależnienia od ścieżki. (abstrakt oryginalny)
14
80%
W artykule przedstawiono charakterystykę komunikacji marketingowej stosowanej przez liderów branży artykułów wyposażenia łazienek w Polsce oraz opis trendów widocznych w branży zarówno na przestrzeni lat, jak i obecnie, w dobie dekoniunktury gospodarczej. Artykuł zawiera również wyniki badań komunikacji marketingowej głów łazienek w Polsce. (abstrakt autora)
15
Content available remote Sieci jako szansa na zachowanie materialnego dziedzictwa poprzemysłowego
80%
Dziedzictwo poprzemysłowe jest jedną z cech charakterystycznych Łodzi i województwa. Ostatnie lata pokazały, że istnieje wiele koncepcji zachowania tego rodzaju dziedzictwa, jednak niewiele z nich zostało wdrożonych w życie. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest zaadaptowanie zasad myślenia sieciowego w zakresie zachowania materialnego dorobku przeszłości, które przetrwały w formie obiektów pofabrycznych. Celem głównym artykułu jest wskazanie możliwości jakie niesie ze sobą filozofia sieci na adaptację dziedzictwa przemysłowego. Na podstawie dobrych praktyk zagranicznych, gdzie obiekty poprzemysłowe współtworzą sieć, można sformułować zasady współpracy na poziomie lokalnym i regionalnym między różnymi interesariuszami tego rodzaju dziedzictwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono identyfikację systemów przemysłowych, będących klasą systemów ekonomicznych, które zaliczane są do wielkich i złożonych systemów. Następnie dokonano klasyfikacji, która tak jak każda klasyfikacja powinna być rozłączna i wyczerpująca. Duże znaczenie dla jej przeprowadzenia mają kryteria klasyfikacyjne. Najbardziej typowymi są kryteria rodzajowe, które wskazują na własności części wyodrębnianych z klasyfikowanej całości.
W niniejszym artykule przedstawiono programowanie rozwoju przemysłu zbożowo-młynarskiego. W tym celu wykorzystano wariantowy model matematyczny, który umożliwia rozwiązanie postawionego problemu.omówiono wady i zalety modelu matematycznego.
W czasach digitalizacji procesów produkcyjnych, analityki biznesowej i cyfrowej rewolucji, do jednych z największych wyzwań, przed którym stoją przedsiębiorstwa reprezentujące branżę przemysłową, należy wymienić ograniczone możliwości w zakresie wymiany informacji oraz ich przetwarzania. Brak interoperacyjności ogranicza transparentność procesów związanych z Traceability, wpływając bezpośrednio na ograniczone możliwości pozyskiwania użytecznych informacji i trudności identyfikacji wykorzystywanych w produkcji surowców lub materiałów. W konsekwencji przekłada się to na nieefektywne i kosztowne procesy awaryjnego wycofania. Dodatkowym wyzwaniem są złożone i współzależne łańcuchy dostaw, występujące przypadki fałszowania produktów oraz presja związana z konkurencją cenową. (fragment tekstu)
przedmiotem badań w ramach artykułu są powiązania podmiotów z dostawcami i odbiorcami oraz ich wpływ na aktywność innowacyjną. Badania zostały przeprowadzone w latach 2009-2011 na grupie 728 przedsiębiorstw przemysłowych z województwa zachodniopomorskiego. Część metodologiczna badań została oparta na rachunku prawdopodobieństwa oraz wykorzystaniu modelowania probitowego, skutecznego narzędzia badawczego w przypadku dużych, ale jednocześnie statycznych prób badawczych, w których zmienna zależna przyjmuje postać jakościową. Wyniki przeprowadzonych badań wskazały, że powiązania między przedsiębiorstwami są istotną determinantą aktywności innowacyjnej w analizowanym regionalnym systemie przemysłowym, dlatego też czynniki te powinny być brane pod uwagę w formułowanych strategiach innowacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 47 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.