Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information function of packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Jedną z istotnych cech jednostki handlowej, bardzo często poddawanej różnego typu zmianom, jest opakowanie. Pełni ono szereg ważnych funkcji, nie tylko z punktu widzenia marketingowego, ale również z punktu widzenia transportu i logistyki. W bieżącym wydaniu "GTIN bez tajemnic" rozwiejemy wątpliwości związane z tym, kiedy należy nadać nowy numer GTIN, a kiedy pozostawić bez zmian, w zależności od znaczących lub nieznaczących modyfikacji dokonywanych zarówno w opakowaniu detalicznym, jak i zbiorczym niedetalicznym.(fragment tekstu)
Skupiająca największych producentów branży FMCG oraz sieci handlowe działające na terenie RP Grupa Robocza GS1/ECR/GDSN Polska zatwierdziła wspólną listę atrybutów opisujących produkty w sposób wyczerpujący zapotrzebowanie na dane w procesach biznesowych. Postanowiono, że lista ta będzie funkcjonować pod nazwą Polski Model Danych Podstawowych PMDP i automatycznie zastąpi uprzednio wypracowaną Wspólną Kartę Produktową (CPC ang. Common Product Card). Tym samym, PMDP jest aktualnym punktem odniesienia, który będzie można modyfikować z chwilą pojawienia się nowych wymogów prawnych, wytycznych europejskich czy zmian wynikających z dobrych praktyk, zarówno tych lokalnych, jak i o zasięgu globalnym. Nadrzędnym celem ustanowienia tego Modelu jest ustrukturyzowane procesu wdrożenia Katalogów oraz standardu GDSN (ang. Global Data Synchronisation Network - Globalna Sieć Synchronizacji Danych) na polskim rynku. (fragment tekstu)
3
Content available remote Nowe trendy marketingowe w opakowalnictwie
100%
Celem badań jest próba usystematyzowania wiedzy na temat trendów i innowacji marketingowych w opakowalnictwie oraz ukazanie wpływu działań marketingowych na komunikację z rynkiem. W tym zakresie główną uwagę skoncentrowano na nowych kierunkach w nadawaniu opakowaniom nowoczesnej formy, kształtu, barwy oraz umieszczenie grafiki jako wsparcia marketingowego w działaniach logistycznych, ukierunkowanych na klienta. (fragment tekstu)
Na współczesnym, konkurencyjnym rynku produktów spożywczych szczególną rolę w zakresie komunikowania się z konsumentem pełni opakowanie. Opakowanie realizuje funkcję komunikacji głównie poprzez warstwę wizualną, na którą składają się znaki tworzące kod opakowania, tj. kształt, forma konstrukcyjna, materiał opakowaniowy, wielkość, rodzaj zamknięcia, barwa, napisy czy grafika. Na opakowaniach produktów spożywczych zamieszczane są znaki o charakterze fakultatywnym oraz znaki obligatoryjne, które muszą się znaleźć na opakowaniu ze względu na unormowania prawne. Przepisy prawa wskazują na zestaw informacji, jaki musi się znaleźć na opakowaniu produktu spożywczego oraz na ich fizyczny wygląd zapewniający czytelność, widoczność i zrozumiałość informacji. Spełnienie wymagań prawnych w zakresie fizycznego wyglądu informacji nie zawsze daje gwarancję właściwego pełnienia przez opakowanie funkcji komunikacyjnej. Ograniczeniem w tym zakresie mogą być np. specyficzne cechy konsumenta w starszym wieku, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe odszukanie, odczytanie i zrozumienie zamieszczanych na opakowaniach informacji. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące identyfikacji problemów starszych konsumentów z użytkowaniem opakowań produktów spożywczych. Szczególną uwagę zwrócono na najczęściej wskazywane przez starszych konsumentów problemy z informacyjnością opakowań w zakresie ich odnalezienia, odczytania i zrozumienia. Problemy starszych konsumentów z informacyjnością opakowań stanowią ograniczenia we właściwym pełnieniu przez opakowania funkcji komunikacyjnej. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem dwóch metod: metody ankietowej oraz metody eyetracking. Analiza wyników badań pozwoliła na zidentyfikowanie źródeł problemów z wyszukiwaniem, odczytaniem i zrozumieniem informacji zamieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych poprzez określenie problemów z informacyjnością opakowań w odniesieniu do cech opisujących respondentów a także poprzez percepcję poszczególnych elementów opakowania przez konsumentów w starszym wieku. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W artykule została opisana rola opakowania w marketingu oraz zależność między projektem opakowania a wyborami klientów. Artykuł prezentuje stan obecnej wiedzy naukowej oraz ocenę rozwoju badań dotyczących opakowań z perspektywy marketingu. W artykule zwrócono uwagę na istniejące luki informacyjne - opisane w literaturze badania dotyczą wybranych elementów przekazu lub cech nadawcy. Z tego względu należy brać pod uwagę możliwość włączenia do badań marketingowych nowoczesnych metod badawczych, takich jak EEG, eye tracking czy fMRI. Celem artykułu jest przybliżenie techniki okulografii (ang. eye tracking), w tym jej rodzajów, procedury prowadzenia badań oraz przykładów jej stosowania w działalności marketingowej. Główny nacisk został położony na prezentację wyników autorskich badań eksperymentalnych dotyczących postrzegania opakowań i oceny ich atrakcyjności przez nabywców. (fragment tekstu)
6
Content available remote Wiedza konsumentek na temat informacji umieszczanych na kosmetykach
100%
Artykuł koncentruje się na prezentacji wyników badań dotyczących znajomości przez konsumentki oznakowań i symboli stosowanych na kosmetykach. Porównano w nim badania prowadzone na przestrzeni lat 2007- 2012.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest kwestiom nadawania numerów GTIN na identyczne produkty sprzedawane na różnych rynkach (w różnych krajach) oraz na produkty, które różnią się językiem lub grupą języków na opakowaniu.
Artykuł poświęcony jest marce oraz aspektom związanym z dodawaniem marki produktu, modyfikacjami elementów szaty graficznej lub opakowania, a także przypadkom niewielkich modyfikacji nazwy, bądź opisu produktu w aspekcie zasad nadawania numerów GTIN.
Czwarta części cyklu "GTIN bez tajemnic" traktuje o zasadach nadawania numerów GTIN w sytuacjach umieszczania i/lub modyfikacji ceny zbytu na produkcie. Jako uzupełnienie, w tej części cyklu znajdują się informacje, jak należy postępować kiedy ma miejsce przyczepianie etykiety cenowej do opakowania oraz jakie należy podjąć kroki w sytuacji umieszczenia kuponu rabatowego uprawniającego do zniżki (wewnątrz lub na opakowaniu).(fragment tekstu)
Jednostka handlowa bardzo często podlega różnego typu modyfikacjom, które z punktu widzenia zarówno konsumenta, jak i partnerów handlowych, mogą być znaczące lub nie, a tym samym mogą skutkować koniecznością nadania nowego numeru GTIN, lub pozostawieniem go na produkcie bez zmian. W poświęconym produktowi bieżącym odcinku "GTIN bez tajemnic" poruszamy kwestie związane z zawartością jednostek handlowych. W kolejnym numerze, opisującym modyfikacje produktów, opisane zostaną przypadki związane ze zmianą formy produktu oraz jego funkcjonalności. Dodatkowo omówimy kwestie dotyczące opakowań łączonych oraz mixów produktowych.(fragment tekstu)
Opakowania produktów żywnościowych są wskazywane przez konsumentów jako jedno z głównych źródeł informacji na temat żywności. Celem badań była ocena okoliczności czytania informacji zamieszczanych na opakowaniach produktów żywnościowych. Stwierdzono, że na czytanie informacji mają wpływ różnorodne czynniki - zarówno związane z produktem, jak i konsumentem, czy też okolicznościami dokonywania zakupów żywności. Należy podkreślić, że uczestnicy badania jako główną okoliczność zapoznawania się z zawartością etykiet wskazywali zakup produktu żywnościowego po raz pierwszy. Szczególną wagę konsumenci przywiązywali również do informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów łatwo ulegających zepsuciu oraz takich, w odniesieniu do których pojawiają się informacje z działań kontrolnych organów urzędowej żywności o zafałszowaniach. (abstrakt oryginalny)
Współczesne opakowania zawierają w sobie olbrzymi ładunek technologiczny i informacyjny, co w dobie nasilającej się konkurencji rynkowej sprawia, iż stają się one narzędziem innowacyjności oferty rynkowej. Innowacje opakowaniowe mają za zadanie m.in. poprawić jakość opakowanego produktu, zwiększyć konkurencyjność produktu / marki, ale również usprawnić procesy manipulacyjne w rozwijających się sukcesywnie wielkopowierzchniowych formatach sprzedażowych. Jednym z innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych pozwalających na łatwą i szybką identyfikację produktu na półkach sklepowych, ciekawy sposób ekspozycji i nie sprawiające kłopotu otworzenie opakowania są rozwiązania typu SRP (shelf ready packaging) czyli opakowania gotowe na półkę. W artykule zaprezentowano pojęcie, klasyfikację oraz charakterystykę innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych typu SRP stosowanych w handlu. (abstrakt oryginalny)
Rozwój handlu internetowego spowodował wzrost zapotrzebowania konsumentów na wiarygodne informacje o produktach. Możemy mówić, że jest to dopiero początek tego zjawiska. Jednakże w dłuższym okresie dynamiczny wzrost potrzeb informacyjnych będzie wymagał ze strony sprzedawców i producentów podjęcia działań wpływających na zarządzanie sposobami gromadzenia i prezentowania tych informacji.Oczekiwaniom konsumentów wychodzą naprzeciw także władze publiczne. Potwierdzają to nowe przepisy wydawane przez regulatorów na poziomie krajowym i europejskim. Jednym z nich jest Rozporządzenie UE nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które na całym terytorium UE wejdzie w życie i będzie stosowane od 13 grudnia 2014 roku. Nowe przepisy wprowadzają wiele zmian korzystnych z punktu widzenia konsumenta. Pierwsza z nich dotyczy sposobu prezentowania informacji. Chcąc poprawić czytelność etykiet ustalono minimalną wielkość czcionki, która powinna być użyta do nadruków na opakowaniu. Dla niektórych producentów, zwłaszcza produktów w małych opakowaniach, będzie to oznaczać rewolucję.(fragment tekstu)
14
Content available remote Znakowanie produktów ekologicznych
100%
Znakowanie produktów ekologicznych pozwala na zapewnienie rozpoznawalności i identyfikowalności produktów oraz budowanie zaufania konsumentów do rynku produktów ekologicznych. Celem artykułu jest przedstawienie zasad dotyczących znakowania produktów ekologicznych oraz wskazanie najczęstszych błędów popełnianych w tym zakresie przez producentów. W toku badań pod kątem poprawności oznakowania przeanalizowano różne rodzaje produktów ekologicznych oferowanych do sprzedaży w kilku sklepach na terenie Krakowa. Badaniu podlegała kolorystyka, wielkość i proporcje logo, typografia, umiejscowienie numeru identyfikacyjnego jednostki certyfikującej oraz informacji o miejscu pochodzenia surowców. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono nieprawidłowości w zakresie znakowania produktów ekologicznych w przypadku aż 77% analizowanych produktów. Jednakże podkreślić należy, że jedynie 2,46% ze stwierdzonych uchybień może mieć faktyczny wpływ na zmniejszenie identyfikowalności produktów ekologicznych(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wzrost znaczenia opakowań w procesie komunikacji rynkowej przedsiębiorstw
100%
W opracowaniu zwrócono uwagę na istotny aspekt znaczenia opakowania i jego roli w procesie komunikacji rynkowej przedsiębiorstw. Pierwszy kontakt konsumenta z produktem występuje najczęściej poprzez opakowanie. Walory opakowania często decydują o zainteresowaniu produktem. Opakowanie dawniej było rozumiane tradycyjnie jako środek zabezpieczający produkt w procesie dystrybucji, transportu czy magazynowania; obecnie staje się coraz częściej skutecznym sposobem komunikowania się firmy z otoczeniem. Zmiana funkcji opakowania wiąże się ze wzrostem znaczenia sprzedaży samoobsługowej, a także rozwojem handlu detalicznego. Klient kupuje bardzo często "oczami", co oznacza, że instynktownie sięga po produkt, który jest estetycznie opakowany i wygodny w konsumpcji. Dlatego też obecnie opakowanie powinno być tak zaprojektowane, aby działało na psychikę kupującego, zmuszając go do świadomego bądź podświadomego wyboru określonego produktu. Przy projektowaniu opakowań coraz bardziej istotną rolę odgrywa funkcja informacyjno-promocyjna opakowań. Właściwe ukształtowanie opakowania produktu stanowi integralną część strategii marketingowej, może też przyczynić się do wzrostu konkurencyjności produktu i zainteresowania się nim nabywców. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Opakowanie jako źródło informacji o produktach żywnościowych
84%
W artykule zaprezentowano wyniki badań własnych przeprowadzonych wśród 900 klientów handlu detalicznego żywnością. Ze względu na kluczowe znaczenie samoobsługowych form realizacji sprzedaży detalicznej artykułów żywnościowych, na znaczeniu zyskuje atrakcyjne opakowanie produktu. Poza funkcjami ochronnymi czy transportowymi musi ono pełnić funkcję informacyjną, szczególnie w warunkach ograniczonego zaangażowania personelu sprzedażowego w obrocie towarowym. W artykule podjęto próbę weryfikacji miejsca, jakie w strukturze kanałów informacyjnych zajmuje opakowanie produktów żywnościowych. Analizie poddano również skalę wykorzystania certyfikatów jakościowych zamieszczanych na opakowaniach jako determinanty zakupu w zdywersyfikowanych podgrupach klientów.(abstrakt autora)
Celem rozważań jest identyfikacja wpływu informacji na opakowaniu o inicjatywie CSR na preferencje zakupowe nabywców oraz wskazanie na uwarunkowania wpływu informacji o CSR na preferencje zakupowe. W artykule zawarto wyniki europejskich i amerykańskich badań dotyczących wpływu CSR na zachowania nabywców oraz wskazano na znaczenie opakowania jako nośnika komunikatu o CSR, a zarazem elementu wpływającego na preferencje zakupowe nabywców. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wartość informacyjna opakowań jako determinanta zakupu żywności
84%
Celem artykułu jest zaprezentowanie pojęcia wartości informacyjnej opakowań żywności, scharakteryzowanie wyznaczników wartości informacyjnej oraz przedstawienie wyników badania własnego dotyczącego identyfikacji kluczowych informacji umieszczonych na opakowaniach, wpływających na decyzje nabywcze konsumentów żywności. Opakowania jednostkowe, stanowiące inherentny element wyposażenia produktów żywnościowych, powinny spełniać rozliczne, zazębiające się funkcje, do których należą: ochronna, transportowa, informacyjna oraz użytkowa, ekologiczna i marketingowa. Jedną z priorytetowych funkcji opakowań produktów (nie tylko żywności) jest funkcja informacyjna. Zakłada się, iż odpowiedni dobór informacji zakodowanych na opakowaniach powinien wyczerpująco, rzetelnie i zrozumiale informować konsumenta o opakowanym produkcie, jego składzie, wartościach odżywczych czy też warunkach przechowywania. Analizując informacje zawarte na opakowaniach żywności, można stwierdzić, iż podmioty wprowadzające te produkty do obrotu towarowego nadal wykazują tendencje do nadmiernego znakowania opakowań (w ramach znakowania fakultatywnego). Zasadne jest więc określenie, jakie informacje są analizowane przez konsumentów w procesie nabywczym oraz jakie informacje stanowią o wartości informacyjnej opakowań jednostkowych z punktu widzenia konsumentów indywidualnych. Pozwoli to na zidentyfikowanie kluczowych wyznaczników wartości informacyjnej opakowań i może stanowić cenną informację dla podmiotów wprowadzających produkty do obrotu towarowego - w zakresie właściwego doboru znaków i kodów opakowań jednostkowych na rynku żywności. (abstrakt oryginalny)
Automatyczna identyfikacja i gromadzenie danych (ang. Automatic Data Capture - ADC), na przykład w oparciu o kody kreskowe, i elektroniczna wymiana danych (ang. Electronic Data Interchange - EDI) są przykładami coraz powszechniej stosowanych technologii, których wdrożenie pomaga usprawnić zarządzanie logistyką i współpracą r z partnerami w łańcuchu dostaw. Dla wyżej wymienionych celów rekomendowany jest międzynarodowy system GS1 globalnych standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych. Artykuł prezentuje zastosowanie podstawowych standardów GS1 w systemach ADC, z uwzględnieniem i funkcjonalności, jaką pełni towar w określonej formie opakowaniowej w łańcuchu dostaw.(abstrakt oryginalny)
Packaging and its visual layer form a unique value for a product and have an impact on its image. The component elements of a visual layer are signs whose precise division is shown in a classification based on the structure and functions of signs. Every single sign of packaging has huge importance in the context of providing specific information designed to induce a potential buyer to make a purchase. The aim of this paper is to analyse and synthesise information pertaining to the signs of a unit packaging visual layer in relation to marketing activities - effective consumer communication and attractive product presentation. Considerations and findings presented herein may prove to be useful in the designing of packaging. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.