Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interbank settlements
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie istoty rozliczeń międzybankowych funkcjonujących w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. oraz przedstawienie rozwiązań z dziedziny teleinformatyki pozwalających na wyeliminowanie w transferze zleceń płatniczych dokumentu papierowego poprzez wprowadzenie dokumentu elektronicznego. W kolejnych punktach wyjaśnione zostaną zasady przeprowadzania komputerowych rozliczeń międzybankowych, ze szczególnym uwzględnieniem systemu rozliczeń elektronicznych ELIXIR. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z polskim systemem rozliczeń międzybankowych oraz przedstawienie roli Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. Podaje podstawy prawne dla funkcjonowania systemów rozliczeniowych KIR SA. Omawia system SYBIR, ELIXIR i IMBIR. Przedstawia KIR SA na tle rozwiązań europejskich.
W dziesięciolecie uruchomienia systemu SYBIR autor przedstawił rozwój systemu rozliczeń międzybankowych w Polsce, przypominając kluczowe momenty tego rozwoju oraz ukazując zmienność wybranych cech systemu na podstawie danych z archiwum Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.
W artykule opisano zasady działania systemów rozliczeń międzybankowych Sybir - System Bankowych Izb Rozliczeniowych (dokumenty papierowe) i Elixir (rozliczenia międzybankowe realizowane drogą elektroniczną). Omówiono procedury rozrachunkowe i cykle rozliczeniowe obydwu metod.
W artykule opisano powstanie i ogólne zasady działania Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. Autor opisuje aspekty techniczne realizacji rozliczeń w systemach: Sybir (rozliczenia na dokumentach papierowych) i Elixir (dokumenty w zapisie elektronicznym). Według danych statystycznych banki zagraniczne działające na polskim rynku realizują większość swoich rozliczeń w systemie Elixir. Polskie banki przechodzące na nowy system to: Bank Polska Kasa Opieki SA, Bank Rozwoju Eksportu SA i Pomorski Bank Kredytowy SA.
Przedmiotem prezentowanego opracowania jest ewolucja systemu rozliczeń międzybankowych w Polsce. Pierwsze przeobrażenia systemu były rezultatem rozpoczętej w Polsce w 1989 r. transformacji gospodarczej, kolejne natomiast stanowiły efekt dostosowania zasad i bezpieczeństwa rozliczeń do standardów Unii Europejskiej oraz koncepcji Jednolitego Obszaru Płatniczego Euro (SEPA). W opracowaniu uwzględniono zmiany jakościowe o charakterze rewolucji, a także zmiany ilościowe, świadczące o rosnącym znaczeniu rozliczeń między bankami w polskiej gospodarce.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowoczesnych systemów teleinformatycznych wykorzystywanych w zarządzaniu finansami banku, ze szczególnym uwzględnieniem systemu MONITORING dla rozliczeń elektronicznych ELIXIR. Omówienie wpływu elektronizacji rozliczeń na zarządzanie finansami poprzedzone jest przybliżeniem zasad funkcjonowania międzybankowego rynku pieniężnego. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z zasadami funkcjonowania i efektywnością systemu EAF, pomimo tego, że we wrześniu 2001 r. zostanie on zastąpiony innym systemem (RTGS plus). Jest to nowoczesny system hybrydowy, tzn. łączy cechy systemu netto i brutto, co pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka kredytowego, systemowego i płynności oraz na optymalne wykorzystanie płynności uczestników. Operatorem systemu EAF jest Deutsche Bundesbank. System ten zajmuje się głównie rozliczaniem transakcji międzybankowych, pochodzących z rynku pieniężnego i walutowego, ale również płatności klientów banków. W przeważającej części przetwarza on płatności transgraniczne przesyłane i odbierane z systemu poprzez placówki banków zagranicznych umiejscowione w Niemczech. W systemie EAF uczestniczy 14 polskich banków.
Artykuł poświęcony jest analizie płynności w systemie płatności wysokokwotowych SORBNET prowadzonym przez NBP. W badaniu wykorzystano symulator systemu płatniczego BoF-PSS2, opracowany przez Bank Finlandii. Miało ono na celu określenie poziomu płynności banków niezbędnego do przeprowadzenia rozliczeń oraz wpływu obniżania płynności na opóźnienia w przeprowadzaniu rozrachunku. Badanie oparto na danych z kwietnia 2006 r. Wyniki symulacji pokazały, że banki mogłyby utrzymywać znacznie niższe poziomy płynności na potrzeby przeprowadzania rozrachunku w systemie płatności. Płynność poniżej wartości sald otwarcia rachunków bieżących banków w banku centralnym byłaby wystarczająca do przeprowadzenia rozrachunku w każdym z analizowanych dni operacyjnych bez żadnych zakłóceń. (original abstract)
W artykule zaprezentowano system EuroELIXIR przeznaczony do realizowania polecenia przelewu w euro na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Ma on umożliwić sprawną i tanią realizacją uznaniowej instrukcji płatniczej w ramach całego obszaru SEPA – Single Euro Payments Area. W publikacji przedstawiono: polski system w SEPA, strukturę techniczną, zasady uczestnictwa oraz mechanizm konwersji.
W artykule przedstawiona została geneza systemów transferu funduszy, ich systematyka wraz z omówieniem głównych cech. Dodatkowo wspomniane zostały wytyczne instytucji międzynarodowych w zakresie projektowania tego typu systemów. Na koniec zestawiono informacje o systemach współcześnie funkcjonujących. (fragment tekstu)
Rozrachunek międzybankowy oznacza, w ścisłym znaczeniu tego terminu przekazanie funduszy między bankami, następujące poprzez obciążenie i uznanie właściwych rachunków banków.
Celem pracy jest przedstawienie pewnych uogólnień (odnoszących się do modelowania zmienności procesu) znanej klasy modeli szeregów chwilowej, natychmiastowej stopy procentowej. Uogólnienia te opierają się na podejściu stosowanym zazwyczaj przy opisie szeregów stóp zwrotu dla akcji, walut oraz towarów - a mianowicie na modelach klasy GARCH. W części empirycznej pokazane zostanie wykorzystanie zaprezentowanych modeli do opisu zmian poziomu wybranej dla rynku polskiego stopy procentowej - jednomiesięcznej stopy pożyczek międzybankowych WIBOR 1M (Warsaw Interbank Offered Rate). Celem tej części pracy jest ustalenie, który z zaprezentowanych modeli najlepiej opisuje zmienność poziomu stóp procentowych na rynku polskim. (fragment tekstu)
Przedstawiono procedury obowiązujace w rozliczeniach między uczestnikami systemu bankowego w Polsce. Krajowa Izba Rozliczeniowa umożliwia drogą teletransmisji przesyłanie dokumentów rozliczeniowych pomiędzy uczestnikami systemu. Scharakteryzowano organizację KIR SA oraz rodzaje systemów rozliczeń: system SYBIR i ELIXIR.
Rozliczenia pieniężne przeprowadzane przez banki operacyjne można klasyfikować według rozmaitych kryteriów. Do najczęściej stosowanych, bo mających największe znaczenie poznawcze i praktyczne, należą: funkcja (rola) banku operacyjnego w rozliczeniach, waluta i przynależność terytorialna stron rozliczeń, forma przeprowadzania rozliczeń, zasięg rozliczeń.
19 listopada 2007 roku w Unii Europejskiej zaczął funkcjonować scentralizowany system wielkokwotowych rozliczeń w euro dokonywanych za pośrednictwem banków. W ciągu najbliższego pół roku zastąpi on eksploatowany od stycznia 1999 roku w krajach UE zdecentralizowany system TARGET (trans-european automated real-time gross settlements express transfer system), czyli transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunków brutto w czasie rzeczywistym. Należy zaznaczyć, że system TARGET składa się z 15 krajowych systemów rozliczeń w euro w czasie rzeczywistym RTGS (real-time gross settlement systems) oraz mechanizmu płatności Europejskiego Banku Centralnego. TARGET umożliwiając szybkie dokonywanie płatności w euro między bankami i dużymi klientami w ramach UE, stanowił przesłankę integracji europejskiego rynku pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Jedną z istotnych funkcji, jakie pełni system bankowy, jest kształtowanie zasad, organizacja i kontrola ogromnej ilości rozliczeń pieniężnych. W rozliczeniach tych uczestniczą praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa, osoby indywidualne i instytucje finansowe - zwłaszcza sektor bankowy wraz z bankiem centralnym. Jakość tych rozliczeń w znaczącym stopniu wpływa na efektywność funkcjonowania całej gospodarki, dla której rozwój systemów rozliczeniowych jest jednym z gwarantów wzrostu konkurencyjności. W ciągu kilkunastu lat w bankowym systemie rozliczeniowym w Polsce dokonał się znaczący proces transformacji. Poniższe opracowanie stanowi próbę przybliżenia tych zjawisk i procesów, które towarzyszyły budowie nowego systemu rozliczeniowego. Celem opracowania jest prezentacja zmian w poszczególnych elementach składowych systemu. Praca ma charakter poglądowy, ponieważ wskazuje na wady i zalety płynące z przyjętych rozwiązań. Tym samym traktuje o kondycji polskiego systemu rozliczeniowego. Ponadto porusza kwestię ryzyka jako nieodłącznego elementu systemu rozliczeń międzybankowych. (fragment tekstu)
Omówiono system bankowy w Niemczech. Następnie zaprezentowano rozwiązania niemieckie w zakresie organizacji rozliczeń międzybankowych oparte na systemach żyrowych. Systemy żyrowe to ponadregionalne sieci połączeń banków za pomocą rachunków bankowych, poprzez które realizowane są płatności międzybankowe. Ich rola polega na obniżeniu kosztów realizacji zleceń płatniczych oraz utrzymywaniu stałej płynności w obrębie grupy bankowej wykonującej zlecenia płatnicze w ramach jednego systemu żyrowego.
Artykuł przedstawia budowę, sposób działania i ocenę efektywności systemu EURO 1. Jest to transgraniczny system rozliczeniowy ściśle związany z dwiema europejskimi organizacjami bankowymi EBA (Euro Banking Association), która była twórcą tego systemu, i Spółką Rozliczeniową EBA (EBA Clearing Company), obecnym operatorem tego systemu. Artykuł omawia także strukturę i cele działania tych podmiotów.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.