Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interventionism in agriculture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu była symulacja skutków zniesienia mechanizmów interwencji rynkowej na sytuację ekonomiczną producentów rolnych w Polsce w 2020 roku. Uzyskane rezultaty porównano do wyników scenariusza zakładającego kontynuację interwencji rynkowej w aktualnej formie. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu równowagi cząstkowej CAPRI. Analiza symulacyjna wykazała, iż zniesienie interwencji rynkowej miałoby negatywny wpływ zwłaszcza dla producentów buraków cukrowych oraz, choć w mniejszym stopniu, producentów mleka i wołowiny. Brak istotnych różnic w poziomie osiąganych dochodów pomiędzy przyjętymi scenariuszami zaobserwować można w odniesieniu do producentów reprezentujących takie kierunki produkcji, jak: zboża, warzywa i uprawy wieloletnie oraz trzoda chlewna. (abstrakt oryginalny)
The paper presents justification of the state interventionism in agriculture. It discusses selected reasons, conditions and goals that have a determining influence on the state's active involvement in the agricultural sector. Interventionism in agriculture is an element of the economic process that enables the agriculture to fulfil certain functions. Multifaceted analysis of the outcomes of intervening in agriculture has long been generating legit imate questions about the basis, effectiveness, form and scope of such measures. The paper presents the main arguments in favour of the need to continue an active and comprehensive state intervention in economic processes with regards to agriculture. (original abstract)
Przedstawiono wpływ wybranej grupy uwarunkowań makroekonomicznych na funkcjonowanie systemu wsparcia sektora rolnego w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzona analiza statystyczna i opisowa pozwoliła wyróżnić prawidłowości zachodzące w procesie dostosowań do zewnętrznych warunków otoczenia. Zwrócono uwagę na przemiany zachodzące w systemie wsparcia i ich wpływ na relacje cenowo-dochodowe na poziomie całego sektora rolnego. Okres badawczy obejmował lata 1990-2002. (skróc. oryg. streszcz.)
Przedstawiono rozważania związane z mechanizmem finansowego wsparcia rolnictwa i próbą poszukiwania czynników wyjaśniających struktur jego kształtowania. Podniesiono problem zróżnicowania krajów pod względem poziomu rozwoju gospodarczego i znaczenia na globalnym rynku rolnym oraz międzynarodowym podziale czynników produkcji. Wyróżniono typy struktur finansowego wsparcia w zależności od scharakteryzowanych profili krajów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono uzasadnienie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie. Omówiono wybrane uwarunkowania mające decydujący wpływ na aktywną politykę państwa, jak również odniesiono się do koncepcji przeciwnych takim regulacjom. Należy podkreślić fakt, iż na przestrzeni ostatnich wieków wielu ekonomistów stawiało sobie pytanie, czy państwo powinno interweniować, jeżeli tak to w jakim zakresie, a przede wszystkim co zrobić żeby interwencja była słuszna i skuteczna. Jednak często pojawiały się także koncepcje o zawodności regulacyjnej funkcji państwa w gospodarce, a tym samym szkody jaką może przynieść interwencjonizm. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono propozycje zmian w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Omówiono trzy warianty propozycji przygotowane przez Komisję Europejską, czyli wariant dostosowania, integracji i zmiany ukierunkowania. Więcej uwagi poświęcono wariantowi integracji, który ze względu na cel, unijną wartość dodaną i opłacalność uznano za najlepszy do wdrożenia. W ramach tego wariantu omówiono propozycje nowych rozwiązań w zakresie instrumentów rynkowych i płatności bezpośrednich. Odniesiono się także do powiązania proponowanych działań z priorytetami i celami strategii "Europa 2020". (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie odpowiedzi na pytanie: jak można ocenić ubezpieczenia upraw z dopłatami z budżetu państwa (rozwiązanie wprowadzone w 2005 roku) w kontekście zarządzania ryzykiem w gospodarstwie rolnym. Ocenie podlega zarówno konstrukcja tego instrumentu w kontekście adekwatności do zarządzania ryzykiem w gospodarstwie rolnym, jak i stopień osiągnięcia wyznaczonych przez legislatorów celów - zmniejszenie środków wydatkowanych dla gospodarstw rolnych w odniesieniu do klęsk przyrodniczych oraz zwiększenie stopnia wykorzystania ubezpieczeń upraw i zwierząt. (fragment wstępu)
W artykule przedstawiono zmiany zachodzące w alokacji zasobów ziemi i pracy w rolnictwie w 30. krajach, w tym UE-15. Zwrócono uwagę na zróżnicowanie w zachodzących przekształceniach w poszczególnych państwach wskazując na procesy dominujące i występujące osobliwości. Wskazano na znaczenie finansowego wsparcia na alokację zasobów w rolnictwie. Przedstawiono zależność pomiędzy jego zmianami a zmianami zasobu pracy, podkreślając, iż impulsy fiskalne oddziaływały na dynamikę realokacji tych zasobów. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił dwie formy wspierania rolnictwa, tj. politykę interwencyjną realizowaną przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) oraz dopłaty do kredytów inwestycyjnych i obrotowych realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Natomiast przedstawione badania własne dotyczyły wykorzystania ww. form wspierania rolnictwa przez rolników indywidualnych. Uzyskane wyniki nie tylko ukazują stopień wykorzystania form wspierania rolnictwa, ale również kierunki w jakich powinny podążać strategie tworzenia polityki rolnej.
10
Content available remote Farm Owners' Interventions During Economic Crisis
75%
W opracowaniu podjęto problem oddziaływania dekoniunktury gospodarczej (kryzysu) na organizację gospodarstw rolnych. Przeprowadzono badania w południowej Polsce, z których fragment zaprezentowano w artykule, ukazując działania interwencyjne właścicieli gospodarstw rolnych wobec pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Z badań wynika, iż wybór strategii przetrwania kryzysu przejawiającego się w postaci pogarszających się warunków gospodarowania uzależniony był od typu gospodarstwa. Najczęściej podejmowane decyzje dotyczyły jednak zmniejszania zużycia obrotowych środków produkcji oraz ograniczania inwestycji kapitałochłonnych. Spektrum działań interwencyjnych podejmowanych przez respondentów w okresie kryzysu gospodarczego bazowało więc głównie na doraźnej, lecz znaczącej redukcji kosztów produkcji, mającej na celu poprawę (lub też ochronę) krótkoterminowych wyników finansowych gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ewolucję priorytetów i instrumentów WPR pod kątem ich wpływu na parytet dochodów rolniczych. Teoria parytetu dochodów rolniczych jest na stałe wpisana do zadań polityki dochodowej zarówno w krajach europejskich, jak i pozaeuropejskich. Kolejne reformy WPR prowadziły do przekształcania form wspierania dochodów tej grupy społecznej - od rynkowych instrumentów polityki interwencyjnej (ceny, dopłaty eksportowe) do wsparcia bezpośredniego poprzez budżet (dopłaty bezpośrednie). Jak wykazano, mimo zastosowania różnych zestawów instrumentów, dochody rolników w większości państw członkowskich nadal pozostają poniżej średniego poziomu wynagrodzeń zatrudnionych w pozostałych sektorach gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ekonomiczna ocena skutków interwencjonizmu na rynku ziemi rolniczej w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii. Analiza odnosi się głównie do polityki kształtowania ustroju rolnego, która stanowi wyspecjalizowany rodzaj polityki w zakresie alokacji ziemi. Istota poglądu ekonomistów szkoły austriackiej na problem interwencjonizmu sprowadza się do tego, że wprowadza on przymus w miejsce dobrowolnej współpracy. Prowadzi do redystrybucji bogactwa i ogólnego spadku produktywności społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Interwencjonizm w agrobiznesie na przykładzie PROW 2007-2013 - teoria i praktyka
75%
Interwencjonizm jest formą aktywnego oddziaływania państwa na gospodarkę w taki sposób, by osiągnąć założone cele. Jednym z przykładów polityki interwencyjnej jest PROW 2007-2013, oddziałujący poprzez swoje instrumenty na sektor agrobiznesu. W artykule przedstawiono teoretyczne założenia interwencjonizmu, próbę oceny założeń polityki interwencyjnej państwa na przykładzie PROW 2007-2013 oraz to, w jaki sposób są one realizowane, czyli najważniejsze efekty rzeczowe programu. W tym celu skorzystano z wielu pozycji literaturowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, oraz przeprowadzono analizę danych dotyczących realizacji programu pomocowego PROW 2007-2013. (fragment tekstu)
Rynek mleka w Polsce należy do najściślej regulowanych i kontrolowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Polska stając się członkiem Wspólnoty, jest poddana takim samym regulacjom, z których najważniejsze jest kwotowanie, ograniczające administracyjnie prawo do produkcji mleka. Biorąc pod uwagę główne założenia WPR, zasadniczym celem prowadzonych rozważań w artykule było sprawdzenie, czy: założenia teoretyczne mają swoje odzwierciedlenie w praktycznej działalności w zakresie systemu kwot mlecznych w Polsce, jako jednego z instrumentów WPR oraz jakie będą skutki wprowadzenia kwotowania produkcji w Polsce?
Celem artykułu jest przybliżenie unijnego systemu wspólnej organizacji rynków, w tym działań prowadzonych przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) w zakresie realizacji mechanizmów w nim przewidzianych. W opracowaniu wykorzystano dane wtórne pochodzące ze sprawozdań z działalności ARR w latach 2004-2015 oraz z bieżących informacji z 2016 r. zawartych w materiałach wewnętrznych ARR, unijne i krajowe akty prawne, a także literaturę przedmiotu. Wyniki analizy przedstawiono w formie opisowej, tabelarycznej i graficznej.(fragment tekstu)
Stosowanie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie wymaga ścisłej koordynacji działań polityki rolnej i polityki celnej. Ścisły związek obydwu polityk w realizacji tego typu interwencjonizmu wyraża się głównie we współkształtowaniu warunków ekonomicznych produkcji rolniczej, cen (rolnych oraz detalicznych żywności), dochodów (zwłaszcza dochodów rolników, ale poprzez ceny także innych grup ludności), kosztów siły roboczej, struktury spożycia. O doborze środków interwencjonizmu państwowego w rolnictwie w dużej mierze decydują uwarunkowania zewnętrzne, wynikające z wielostronnego systemu celno-handlowego GATT/WTO. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił zmiany zachodzące w polityce wsparcia sektora rolnego w latach 1986-2006 w wybranych krajach o zróżnicowanym poziomie rozwoju. Zwrócił uwagę na zjawiska, które były charakterystyczne dla procesu globalizacji i miały wymiar ogólnoświatowy, a które występowały jedynie w określonych grupach państw. Przeanalizował także wpływ poziomu rozwoju w różnych ujęciach na strukturę wsparcia i zachodzące w niej zmiany. Zwrócił także uwagę na istniejące dysproporcje w poziomie wsparcia.
18
Content available remote Wspólna Polityka Rolna jako element dynamizowania i ochrony polskiego rolnictwa
75%
Wspólna Polityka Rolna jest przykładem interwencjonizmu skoordynowanego w skali ugrupowania regionalnego. Dopuszcza ona stosowanie bardzo obszernego i skomplikowanego wachlarza powiązanych ze sobą instrumentów. Można je podzielić na dwie grupy: instrumentów strukturalnej polityki rolnej oraz instrumentów interwencji rynkowej. Interwencja ta ma za zadanie ochronę europejskiego rolnictwa oraz zdynamizowanie jego tempa rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Interwencjonizm na rynku rolnym i żywnościowym może występować zarówno w warunkach nadprodukcji rolniczej /podaż>popyt/, jak i jej niedobór /podaż>popyt/. W ostatnich dwóch latach występowała nadwyżka produkcji rolniczej, a głównym celem interwencjonizmu było przeciwdziałanie zbyt głębokim spadkom cen skupu produktów rolniczych i obrona dochodów rolniczych. W pewnym stopniu chodziło o ochronę konsumentów przed nadmiernymi wydatkami, za pomocą poręczeń kredytowych dla instytucji skupujących (produkty rolnicze.(fragment tekstu)
Autorka przeanalizowała wybrane aspekty polityki wspierania rolnictwa ekologicznego na tle rolnictwa konwencjonalnego w Unii Europejskiej. W oparciu o przyjętą na obszarze OECD metodologię, dokonała mierzenia wsparcia producenta na podstawie wskaźnika PSE (Producer Support Estimate). Dalej autorka omówiła wielkość wsparcia do poszczególnych upraw oraz na l ha z tytułu Rozporządzenia Rady 2078/92, a następnie wskazała na kierunki jego ewolucji wynikające z Rozporządzenia Rady 1257/99.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.