Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment financing in district
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
The virtues of democracy and the free market economy, of which people from the West are so proud, have become objects of debate concerning the causes of crises in modern societies. We have come to live in a world of inequality and stark contrasts. Such crises take on both anthropological and economic dimensions, thus appearing as crises of individuals and our civilization as a whole. Attempts are made to redefine the social contract and its concepts such as citizenship, justice, social order and the welfare State. Today everybody expects social policy to be implemented at the levels of a municipality, county, province, region, and state. Local social policy, where a natural connection between the community's needs and the means of their satisfaction appears, is of particular significance for local and national advancement [see Kuzynowski, 2000]. The basie means of implementing the local social policy of the state are the legal norms that define citizens' rights and establish institutions (public administration, public service) responsible for their implementation - in other words, legal norms that serve to meet various social needs. The financial resources of municipalities and of central government, special social programs, local initiatives of government and non-government institutions are expected to inerease the level of satisfying those needs and to aid the development of social infrastructure(fragment of text)
Wiedza na temat czynników oddziałujących na zdolność inwestycyjną gminy jest elementem rozstrzygającym w procesie podejmowania decyzji finansowych oraz decyzji inwestycyjnych na szczeblu lokalnym. Jednocześnie, właściwa identyfikacja determinant kształtujących zdolność gmin do inwestowania, ma zasadnicze znaczenie dla diagnozowania dysfunkcji i wąskich gardeł we wszystkich fazach procesu inwestycyjnego, przez co przyczynia się do minimalizowania ryzyka inwestycji komunalnych. Diagnoza i analiza czynników kształtujących zdolność inwestycyjną gmin nie może być dokonywana bez poprawnego rozpoznania podjęcia "zdolności inwestycyjnej". Niniejszy artykuł przybliża dyskusję pojęciową w tym zakresie oraz identyfikuje determinanty kształtujące zdolność inwestycyjną gmin.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wpływu , jaki środki unijne uzyskane przez gminy województwa lubelskiego w pierwszych dwóch latach po akcesji, tj. w latach 2004 i 2005 mają na ich potencjał dochodowy i wydatkowy. Wybór województwa lubelskiego był podyktowany tym, że należy ono do najbiedniejszych regionów Unii, zatem absorpcja środków zewnętrznych jest dla rozwoju tego obszaru szczególnie istotna. (fragment wstępu)
Celem artykułu była ocena przestrzennego zróżnicowania samodzielności finansowej gmin w województwie wielkopolskim z uwzględnieniem ich wzajemnego oddziaływania. Na podstawie modelu potencjału wyodrębniono regiony rdzeniowe oraz peryferyjne. W badaniach zastosowano iloraz potencjału dochodów własnych gmin przez potencjał ludności jako miarę możliwości rozwojowych jednostek samorządu gminnego. Na samodzielność finansową gmin wpływ mogą mieć nie tylko ich wewnętrzne uwarunkowania, ale również oddziaływanie jednostek sąsiednich. Zastosowany w badaniach model ilorazu potencjałów pozwolił wyodrębnić w 2005 roku gminy położone wokół Poznania (w pierwszym i drugim pierścieniu), które razem z Poznaniem tworzyły układ oddziaływania (rdzeń). Ponadto wyodrębniono obszary dużo mniejszych oddziaływań wokół miast na prawach powiatu. W 2014 roku zaobserwowano zwiększenie zasięgu oddziaływania obszaru rdzeniowego wokół Poznania i zmniejszenie efektu oddziaływania pozostałych miast na prawach powiatu(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie realizacji działalności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Przedstawiono zakres i skalę działalności inwestycyjnej samorządów lokalnych, tradycyjne źródła finansowania tej działalności oraz finansowanie działalności inwestycyjnej samorządów w formie przedsięwzięć publiczno-prywatnych.
Celem autora było wykazanie zarówno możliwości, jak i barier oraz zagrożeń, wynikających z współfinansowania projektów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego, funduszami Unii Europejskiej. Przedstawione przez autora treści, bazują na dotychczasowych doświadczeniach realizacji projektów, szczególnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach ZPORR.
8
75%
Fakt przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stawia wyzwania do zmodyfikowania dotychczasowej polityki ekologicznej Polski. Dąży się do przystosowania istniejących instytucji, a przede wszystkim Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także Banku Ochrony Środowiska, do zadań wynikających z zarządzania środkami pochodzącymi z funduszy strukturalnych. Ostatnie zmiany wymuszają wypracowanie form i zasad współpracy międzyregionalnej i międzypaństwowej w finansowaniu przedsięwzięć o charakterze regionalnym i europejskim ograniczających zanieczyszczenia transgraniczne, służących zachowaniu bioróżnorodności i produkcji energii odnawialnej z wykorzystaniem środków krajowych, unijnych oraz międzynarodowych publicznych instytucji finansowych. (abstrakt oryginalny)
Gros publikacji opartych na szczegółowych badaniach, analizach i ekspertyzach jednoznacznie wskazuje, że procesy rozwojowe w województwach Polski wschodniej, w tym również na Lubelszczyźnie, przebiegają zbyt wolno, co skutkuje pogłębianiem się dystansu w relacji nawet do średnio dynamicznie rozwijających się regionów Polski. Wśród najbiedniejszych podregionów w całym kraju aż trzy są na Lubelszczyźnie, tj.: puławski, bialski i chełmsko-zamojski. Przyczyn dzisiejszej, jakże trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej regionów Polski wschodniej upatrywać można w wielu płaszczyznach, głównie w niekorzystnej strukturze zatrudnienia (wysoki udział rolnictwa, mało efektywne i przestarzałe działy produkcji), słabej dostępności komunikacyjnej, złym stanie infrastruktury technicznej oraz niskiej sprawności administracji publicznej. Następstwami tego są: niska innowacyjność gospodarki, mała atrakcyjność inwestycyjna, wysokie bezrobocie, niskie dochody ludności, a w efekcie mała konkurencyjność regionu oraz relatywnie niski produkt krajowy brutto (PKB).(fragment tekstu)
Celem opracowania jest ocena realizacji zadań polityki regionalnej, odnoszącej się do zapewnienia spójności społeczno-gospodarczej dzięki wykorzystaniu funduszy z UE. Przeprowadzone badanie powinno również dać odpowiedź na następujące pytanie: czy gminie, borykającej się z nadmiarem problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem, udaje się przeznaczyć chociaż niewielkie środki finansowe na rozwój nowoczesnej przedsiębiorczości. Badania wykorzystania środków pomocowych zostały przeprowadzone w gminach Dolnego Śląska, który po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej stał się regionem o wysokiej dynamice rozwoju. (fragment artykułu)
Autor rozpoczął od przedstawienia idei partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), a dalej określił czym jest współpraca w ramach PPP w Unii Europejskiej. Podsumowując, autor stwierdził, że PPP stanowi szansę na efektywną realizację inwestycji infrastrukturalnych, które mogą być współfinansowane ze środków unijnych.
12
75%
W artykule przybliżono zagadnienie racjonalizacji struktury finansowania inwestycji komunalnych. Przedstawiono ujęcie racjonalności oraz struktury finansowania prezentowane w literaturze przedmiotu. Dokonano przeglądu sposobów i możliwych działań ukierunkowanych na racjonalizację struktury finansowania inwestycji gmin. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metody przyciągania inwestorów zagranicznych do Polski przez samorządy lokalne oraz opisano elementy strategii pozyskiwania BIZ przez gminy. Zaprezentowano również udział Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w procesie stymulowania BIZ na szczeblu lokalnym.
Infrastrukturę dzieli się na dwa rodzaje: techniczną i społeczną. Infrastruktura społeczna obejmuje urządzenia i instytucje w dziedzinie prawa, oświaty, nauki, kultury i wypoczynku, ochrony zdrowia i spraw socjalnych itp. Do infrastruktury technicznej zalicza się przede wszystkim: system transportu, zaopatrzenia w wodę i kanalizację, energetyczny, łączności, ochrony środowiska, a także urządzenia gospodarki komunalnej, magazyny, chłodnie, urządzenia handlu, centra logistyczne. Celem opracowania jest zaprezentowanie sposobu finansowania tych inwestycji przez gminę Chojnice w latach 2007 - 2009. W gminie Chojnice wykorzystano na ten cel przede wszystkim środki z: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, kontraktu Wojewódzkiego w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych oraz miejskiej spółki zajmującej się układem wodno - sanitarnym Miejskie Wodociągi Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje regulacje prawne, które mają znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju uzdrowisk w Polsce. Wskazuje na ograniczenia i bariery rozwoju gmin uzdrowiskowych. Postuluje konieczność uchwalenia ustawy o gminach uzdrowiskowych, zapewniającej tym gminom odpowiednie warunki prawne i finansowe ich funkcjonowania.
Z badań wynika, że stosowane w różnych gminach w krajach wdrażających nowoczesne metody zarządzania mogą różnić się od siebie. Krótkoterminowym celem badania jest poznanie sposobów tworzenia i wdrażania wieloletnich planów inwestycji komunalnych przez polskie gminy.
Artykuł dotyczy problematyki funkcjonowania w Polsce rynku obligacji komunalnych. Przeanalizowano źródła finansowania inwestycji komunalnych porównując różne instrumenty rynku kapitałowego. Scharakteryzowano rynek polskich obligacji komunalnych, ze szczególnym wskazaniem na ich rosnącą w perspektywie rolę.
Omówiono podstawy prawne wsparcia rozwoju lokalnego ze środków Unii Europejskiej w Polsce. Scharakeryzowano powiat radomszczański oraz plany inwestycyjne wybranych gmin tego powiatu.
W artykule postawiono tezę, że właściwy i prawidłowo uwarunkowany dobór źródeł finansowania wydatków inwestycyjnych gmin może mieć wpływ na przebieg ich realizacji. Specyfika wydatków inwestycyjnych gmin określona przez ich cechy, definiuje wymogi i określa parametry źródeł finansowania zewnętrznego wykorzystywanych w procesie finansowania inwestycji komunalnych. Instrumenty zwrotne cechuje wysoki poziom zróżnicowania, z czego wynika konieczność precyzyjnego i poprawnego określenia kryteriów przesądzających o ich wyborze w danych uwarunkowaniach decyzyjnych. Determinanty doboru instrumentów zwrotnych podlegają ograniczeniom ustawowym i wymagają respektowania przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie ilościowych i jakościowych ograniczeń dotyczących możliwości zadłużania się jednostek sektora publicznego.
Omówiono prawne aspekty emisji obligacji komunalnych, jako środka finansowania inwestycji w gminie i opinie władz lokalnych na temat możliwości takich emisji.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.